Sağlık

Alzheimer hastalığı: Yüksek risk altındaki kadınlar hormon replasman tedavisinden yararlanabilir

Alzheimer hastalığı: Yüksek risk altındaki kadınlar hormon replasman tedavisinden yararlanabilir

Pinterest’te paylaş
FG Ticaret/Getty Images
  • Hormon replasman tedavisi (HRT), Alzheimer hastalığına yakalanma riski daha yüksek olan bazı kadınlarda gelişmiş hafıza, biliş ve daha büyük beyin hacmi ile ilişkilendirilmiştir.
  • HRT en çok perimenopoz sırasında verildiğinde etkili olmuştur.
  • HRT’nin etkili olmasının nedenlerinden biri, östrojenin kortizolü düşürme yeteneğidir.
  • Yüksek kortizol seviyeleri, artan bilişsel bozukluk ve nörodejenerasyon ile ilişkilidir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Alzheimer hastalarının neredeyse üçte ikisi kadındır.

Şu anda Alzheimer hastalığının tedavisi olmadığından, araştırmacılar mümkün olduğu kadar çok insanı korumak için önleyici tedaviler araştırıyorlar.

Yakın zamanda yayınlanan bir çalışma, Alzheimer araştırma ve tedavisiBu ay umut verici sonuçlar gösterdi.

Araştırmalar, hormon replasman tedavisinin (HRT) risk altındaki kadınlarda Alzheimer hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Çalışmanın bulduğu şey

Araştırmacılar, çalışmayı Avrupa Alzheimer Hastalığı Önleme Kohortunda (EPAD) bir grup kadın üzerinde gerçekleştirdi. Bu kadınlardan bazıları, Alzheimer riskini artıran APOE4 geninin taşıyıcılarıydı. Genel olarak, araştırmacılar, HRT’nin APOE4 genini taşıyan kadınlarda gelişmiş hafıza, biliş ve daha büyük beyin hacmi ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

Sonuçlar ayrıca HRT’nin perimenopoz sırasında en yararlı etkiye sahip olduğunu gösterdi.

“HRT’nin nöroprotektif olabileceği ‘kritik bir pencere’ var. Bu kritik pencere, muhtemelen menopoza geçiş sırasında, östrojende kademeli bir düşüşün beynin AD ile ilişkili patolojilere duyarlılığını arttırdığı zaman, “dedi Dr. Çalışma yazarlarından biri ve Norwich Tıp Okulu’nda kıdemli araştırma görevlisi olan Rasha Saleh, Healthline’a söyledi.

Araştırmadan elde edilen en önemli çıkarım, önleyici tedavinin gücü ve özellikle risk altında olduğunuzda kendinizi korumaya yönelik proaktif bir yaklaşımdır.

Saleh, “Gözlemsel çalışmamız, Alzheimer hastalığını önlemede hedefe yönelik bir yaklaşımın önemini vurguluyor” dedi. “Risk altındakileri belirleyin APÖ4 Kadınlar ve erken HRT başlangıcı biliş için faydalı olabilir. Sonuçlarımızın klinik bir çalışmada onaylanması, bir sonraki adım olacaktır.”

OKU  Bu basit hafıza testi, bunama riskinizi tahmin edebilir

Kadınlar neden Alzheimer geliştirme riski daha yüksektir?

Konuştuğumuz uzmanlara göre, kadınların Alzheimer için daha yüksek risk altında olmasının ana nedenlerinden biri, daha sonraki yaşamlarında östrojen eksikliğidir.

Saleh, “Menopoz sırasında beyindeki östrojen düşüşünün etkisi, kadınlarda Alzheimer hastalığının daha yüksek prevalansının ana nedeni olarak ortaya çıkıyor” dedi. “Östrojen reseptörleri, nöroinflamatuar durum, glikoz kullanımı, lipid metabolizması ve diğerleri dahil olmak üzere çoklu fizyolojik süreçleri düzenleyen östrojen ile beyin boyunca ifade edilir. Bu nedenle östrojendeki azalma, Alzheimer hastalığına bağlı patolojilerin hızlanmasına neden olabilir.”

AD ile ilişkili diğer birçok risk faktöründe cinsiyet farklılıkları vardır.

California, Santa Monica’daki Pacific Neuroscience Institute’ta kıdemli bir araştırma bilimcisi olan PhD Jennifer Bramen, “Eğitim ve depresyon cinsiyetler arasında farklılık gösteriyor” dedi. “Ayrıca üreme farklıdır. Gestasyonel diyabet ve hipertansif bozukluklar gibi hamilelik sorunlarının AD riski üzerindeki etkisini hala anlamaya çalışıyoruz.”

Menopoz, kadın ve erkek arasındaki önemli bir farktır ve bu araştırmanın odak noktasıdır.

Menopoz döneminde, ani bir östrojen kaybı ve bunun nöroprotektif etkileri yaşadıklarında, kadınlar bilişsel bozukluk ve Alzheimer için daha yüksek risk altındadır, Dr. Bramen.

HRT kullanan kadınları nasıl etkiler? APOE4 genotip

HRT, menopoz semptomlarını hafifletmek de dahil olmak üzere menopoza geçiş sırasında etkilenen hormonları desteklemeye yardımcı olur. İlginç bir şekilde, bu yeni araştırma, HRT’nin bilişsel işlevi iyileştirmede de rol oynayabileceğini gösteriyor.

“Kadın olmak ve bunu giymek APOE4 Saleh, genin bilişsel gerileme riskini artırdığını söyledi. “Bu risk genini taşımasına rağmen, HRT alan kadınların, özellikle menopozun erken döneminde başladıklarında, bilişle ilgili bölgelerde daha yüksek bilişsel puanlara ve daha büyük MRG beyin hacimlerine sahip olduğunu bulduk.”

Çalışmanın yazarları, EPAD kohortunun en önemli çıkarımlarından birinin, özellikle kadınların beyin sağlığı söz konusu olduğunda, erken Alzheimer hastalığı ve tedavisini çevreleyen birçok inanca meydan okuma ihtiyacı olduğunu söyledi. Bilişsel işlev ve beyin değişiklikleri üzerindeki etkisi, HRT’nin yararlı olduğu fikrini destekler.

OKU  Sosyal Anksiyete: Başkalarının terini koklamak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir

“EPAD kohortunda bunu gösterdik APOE HRT’ye başlama genotipi ve yaşı, HRT müdahalesinin bilişsel işlev ve bilişle ilgili beyin hacmi üzerindeki etkisinin önemli modülatörleri olabilir ve çelişkili sonuçların bazılarını açıklayabilir” dedi.

HRT başlatma zamanlaması, etkinliği açısından kritik öneme sahiptir.

Çalışma yazarları, HRT’ye ne kadar erken başlanırsa, hipokampus hacminin o kadar büyük olduğunu bulmuşlardır.

HRT’nin özellikle erken menopoz sırasında AD’ye karşı koruyabileceği çok sayıda mekanizma vardır.

“Östrojen, kortizolün olumsuz etkilerini azaltır” dedi Dr. Bramen. “Kortizol artışları menopozun normal bir parçasıdır ve yüksek kortizol düzeylerinin bilişsel bozukluğu ve nörodejenerasyonu artırdığına yaygın olarak inanılmaktadır.”

Göre Ulusal Sağlık Enstitüsüyaklaşık olarak her dört kişiden biri, APOE4 Gen.

Aşağıdakilere sahip kişilere ek olarak bundan yararlanacak bu tür başka insan alt gruplarının da olması mümkündür: APÖ4 Gen, Dr. Bramen eklendi.

Ancak uzmanlar, HRT’nin Alzheimer hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini ve hangi grupların tedaviden fayda görebileceğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Nihai sonuç

Yeni araştırmaya göre HRT, onu alan kadınlarda gelişmiş hafıza, biliş ve daha büyük beyin boyutu ile ilişkilendirilmiştir. APÖ4 Gen. Geni taşıyan bireylerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski yüksektir.

Araştırmacılar, HRT’nin perimenopoz sırasında verildiğinde en etkili olduğunu bulmuşlardır.

olan kadınlar APOE4 Gen taşıyıcıları, HRT’ye en iyi şekilde yanıt verir ve HRT’ye kıyasla daha yüksek bilişsel performans gösterir. APOE4-HRT olmayan kullanıcılar.

Uzmanlar, östrojenin kortizol üzerindeki etkisi nedeniyle HRT’nin faydalı olabileceğine inanıyor. Yüksek kortizol seviyeleri bilişsel gerileme ve nörodejenerasyon ile bağlantılıdır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir