Sağlık

Amazon Rx: Artık sanal bir klinik aracılığıyla kilo kaybı ve saç dökülmesi ilaçları alabilirsiniz

Amazon Rx: Artık sanal bir klinik aracılığıyla kilo kaybı ve saç dökülmesi ilaçları alabilirsiniz

Pinterest’te paylaş
blackCAT/Getty Images
  • Amazon, Amazon Clinic adlı yeni bir sağlık hizmeti başlattı.
  • Reçete almak için kısa mesaj yoluyla bir sağlık uzmanına danışmayı içerir.
  • Şu anda sigortaya tabi değil.

Perakende devi Amazon, bu yılın başlarında Amazon Care adlı bir önceki teklifi bıraktıktan sonra sağlık pazarına yeniden giriyor.

Yeni teklif daha tüketici odaklı olmalı ve Amazon Clinic olarak adlandırılmalıdır.

Fierce Healthcare’in bildirdiğine göre, teknoloji devi Amazon Care programını sonlandırdıktan sonra, şirket yöneticileri hizmetin kurumsal müşterilere “yetişemediğini” söyledi.

Yeni hizmet, erkek tipi kellik, idrar yolu enfeksiyonları (İYE) ve akne dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık koşulları için tedaviler sunan haber tabanlı bir çevrimiçi sağlık hizmetidir.

Şirket bir blog gönderisinde “Amazon Clinic, güvenilir sağlayıcılarla iş birliği içinde uygun ve uygun fiyatlı bakıma erişim sağlayarak insanların sağlıklarının kontrolünü ele almalarını sağlamak için çalıştığımız yollardan yalnızca biri” diye yazdı.

Amazon Clinic nasıl çalışır?

Amazon’a göre önce eyaletinizi seçiyorsunuz, lisanslı ve nitelikli teletıp sağlayıcıları listesinden tercih ettiğiniz sağlayıcıyı seçiyorsunuz ve ardından kısa bir giriş anketi dolduruyorsunuz.

Bundan sonra, mesaja dayalı tavsiyeler için her zaman güvenli, mesaja dayalı bir portal aracılığıyla doktorunuzla bağlantı kurabilirsiniz.

Ardından, tercih ettiğiniz eczaneye gönderilecek olan gerekli reçeteler dahil olmak üzere portal aracılığıyla kişiselleştirilmiş bir tedavi planı alacaksınız – veya Amazon Eczanesi’ni kullanabilirsiniz.

Hizmet henüz sigortayı kabul etmiyor, bu nedenle istişareler sigorta kapsamında değil.

Bununla birlikte, bir reçete alırsanız ve sigortanız bunu karşılıyorsa, Amazon Eczanesinde veya başka bir eczanede o ilacın ödemesini yapmak için sağlık sigortanızı kullanabilmeniz gerekir.

Amazon’un yeni hizmeti yalnızca 32 eyalette sunuluyor; Ancak şirket, blog gönderisinde hangi durumların belirtildiğini belirtmedi.

Bu yaklaşımın herhangi bir dezavantajı var mı?

Northwell Health tele sağlık hizmetleri başkan yardımcısı Iris Berman, RN, MSN, CCRN, “İlk yinelemenin metin yoluyla olduğunu ve iki yönlü ses-video gerektiren tam teletıp olmadığını anlıyorum.”

OKU  Şekerli, yüksek yağlı yiyecekler yemek, beyninizi tatlı istemek için yeniden düzenleyebilir

Metnin, genel olarak “oldukça aklı başında” olan “sınırlı bir nüfus için çok sınırlı bilgi” sağladığını ve ana şikayetlerinin olduğunu kaydetti. görünür karmaşık olmamak

Berman, “Gördüğüm diğer sorun, bir hastanın bu ziyareti tıbbi kayıtlarına ekleyememesi, daha ileri düzeyde bakım alıyor olabilecekleri” dedi.

Berman, iyi tasarlanmış bir teletıp karşılaşmasının “en azından” işitsel ve daha sıklıkla görsel-işitsel etkileşime izin vermesi gerektiğini vurguladı.

“Bir hastanın görünüşünü, yüz ifadesini, beden dilini ve hatta ev ortamını ve ses tonunu değerlendirmenize olanak tanıyor” diye açıkladı. “Amazon’un mevcut durumunda, çok özel ve sınırlı bir faydası var.”

Ancak Amazon’un yeni hizmeti önemli bir boşluğu dolduruyor.

Berman, “Kısa süreli epizodik bakımı kolayca elde etmek için doldurdukları bir ihtiyaç olduğuna şüphe yok” dedi.

“Bölünmüş bakım” riskleri

Berman, Amazon Kliniği’nin belirli bir demografiyi hedeflediğini ancak “bakımın parçalanması” riskini taşıdığı konusunda uyardı.

Sağlık sistemlerinin şu anda gerçek bir “sağlık evi” yaratmak için bu tür bakımı daha kapsamlı bir şekilde sunmak için çok çalıştığına dikkat çekti.

Berman, “Bakımın sadece epizodik olmadığı, bütünsel olarak süreklilik boyunca bağlantılı olduğu ve seçimin olduğu yer” dedi. “Sağlık hizmeti sağlayıcınızla bir ilişkiye değer veriyorsanız, Amazon modeli sizin için cevap değil.”

Gizlilik ve Amazon Kliniği

“Amazon, Amazon Clinic platformunun federal gereklilikleri karşıladığını beyan etti. Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası (HIPAA),” dedi, Arizona Hukuku Sağlık Hukuku ve Politika Programı fakülte direktörü ve Arizona Üniversitesi Sağlık Bilimleri’nin bir parçası olan AZ Teletıp Programı için tele sağlık yasası ve politikası fakülte danışmanı Tara Sklar.

“HIPAA uyumluluğu, hastaların tanımlanabilir sağlık bilgilerinin ifşa edilmesini önler” diye onayladı.

Tüketicilerin platformla nasıl etkileşim kurduğunu izleyen HIPAA uyumlu olmayan ve Amazon’un iş modelini, özellikle de gelecekteki stratejik sağlık yatırımlarını bilgilendirmeye yardımcı olabilecek başka veri toplama ve izleme sistemleri olabileceğini de sözlerine ekledi.

OKU  2024'te radarınızda olması gereken en iyi 5 kanser taraması

Sklar, “Amazon kliniği gelecekte genişledikçe, giyilebilir cihazlar ve bunlarla ilişkili uygulamalar gibi dijital sağlık cihazlarında ek tüketici mahremiyeti hususları izlenecek bir alan olabilir” dedi.

Skar, teletıpta veri ihlalleri olabileceğini söyledi.

Sklar, “Korumalı sağlık bilgilerine yetkisiz olarak erişilen her zaman, tıbbi kayıt ihlali söz konusudur” dedi.

Bir veri ihlalinin büyük bir hasta popülasyonunu etkileyebileceğini ve tıbbi geçmiş, teşhis ve ilaçlar gibi hassas bilgilerin yanı sıra kişisel ve finansal verileri içerebileceğini açıkladı.

“HIPAA cezaları, sorunun ciddiyetine ve etkilenen kuruluşun sağlık bilgilerini korumada nasıl başarısız olduğuna, yani etkilenen kuruluşun tıbbi bilgi gizliliği ihlalini önlemek için makul adımlar atıp atmadığına ve kuruluşun uygun düzeltmeler yapılması durumunda ne yaptığına bağlı olarak değişir. Zamanında bir ihlal mi?” dedi Sklar.

Sklar’a göre, cezalar bireysel ihlal başına 100 ila 50.000 ABD Doları arasında değişebilir ve maksimum ceza 1,5 milyon ABD Dolarına kadar çıkabilir.

“Amazon Clinic ve eyalet teletıp sağlayıcılarıyla ortaklık kurmak isteyen diğer şirketler, ileriye dönük olarak eyalet gizlilik yasalarını ve HIPAA uyumluluğunu giderek daha fazla ele alacak” dedi.

Nihai sonuç

Amazon kısa süre önce, çok çeşitli ciddi olmayan sağlık durumları için teşhis ve tedavi sunan SMS tabanlı bir teletıp hizmeti olan Amazon Clinic’i piyasaya sürdü.

Uzmanlar, teletıp ideal olarak sesli konsültasyona izin vermesi gerektiğini, görsel-işitsel etkileşimin en iyisi olduğunu söylüyor.

Ayrıca Amazon’un özel tıbbi bilgileri korumak için HIPPA gibi hasta gizliliği yasalarına uyacağını söylüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir