Sağlık

Jennifer Aniston ve IVF: Doğurganlık Yolculuğu ve Başarısız Gebe Kalma Girişimleri

Jennifer Aniston ve IVF: Doğurganlık Yolculuğu ve Başarısız Gebe Kalma Girişimleri

Pinterest’te paylaş
Oyuncu Jennifer Aniston, hamile kalma girişimlerinde tüp bebek girişiminde bulundu. James Devaney/GC Images/Getty Images
  • Oyuncu Jennifer Aniston geçtiğimiz günlerde bebek sahibi olma girişimleri ve tüp bebek tedavisi (IVF) kullanımı hakkında açtığında manşetlere girdi.
  • Tüp bebek, bazılarının hamile kalmasına yardımcı olsa da, hamile kalmanın kesin bir yolu değildir.
  • Uzmanlar, Aniston’ın ifşaatları ve bir kişinin tüp bebek yoluyla bebek sahibi olma şansını en üst düzeye çıkarmak için neler yapabileceği hakkındaki düşüncelerini sundu.

Jennifer Aniston bir kez daha manşetlere çıkıyor.

Bu kez konu, kariyeri ya da aşk hayatıyla ilgili spekülasyonlar değil, film ve TV yıldızı, doğurganlıkla mücadelesi ve başarısız hamile kalma girişimleri konusunda açık.

Yakın zamanda Allure dergisine verdiği bir röportajda Aniston, tüp bebek tedavisi (IVF) kullanmak da dahil olmak üzere gebe kalmakta ne kadar zor zamanlar geçirdiğinden samimi bir şekilde bahsetti.

“Hamile kalmaya çalışıyordum. Benim için zorlu bir yol oldu, bebek yapma yolu” dedi.

“Bütün yıllar, yıllar ve yıllar süren spekülasyonlar,” diye ekledi. “Gerçekten zordu. Tüp bebek yaptırdım, Çin çayı içtim, neyse. Her şeyi ona fırlattım.”

Doğurganlık yaygın bir sorundur

Aniston doğurganlık yolculuğunda kesinlikle yalnız değil.

Buna göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)Yardımcı üreme teknolojisi, her yıl tüm doğumların %2’sini oluşturmaktadır.

Bununla birlikte, her yıl bebek sahibi olmayı uman çok daha fazla insan tüp bebek ve diğer doğurganlık tedavilerinden geçiyor.

35 yaşın altındaki kişilerde tüp bebek döngülerinin sadece %21’i canlı doğumla sonuçlanıyor. Oran yaşla birlikte aşağıdaki gibi azalır:

  • 35-37 yaş: %17
  • 38-40 yaş: %11
  • 41-42 yaş: %5
  • 43-44 yaş: %2
  • 44 yaş ve üstü: %1’den az

IVF kullanan bir kişi başarı şansını artırmak için neler yapabilir?

Gebe kalmaya çalışan insanlara bire bir beslenme tavsiyeleri veren bir beslenme uzmanı olan Jessica Monroe, PhD, RD, bir kişinin IVF sırasında başarı şansını artırmak için yapabileceği şeyler olduğunu söylüyor.

OKU  Yeni çalışma, depresif insanların daha gerçekçi olduğuna dair eski teoriyi çürütüyor

Monroe, Healthline’a “Diyet ve yaşam tarzı, IVF ile başarınızı en üst düzeye çıkarmada önemli bir rol oynayabilir” dedi. “Haftada en az iki kez çok renkli meyve ve sebzeler yemenin, deniz ürünleri de dahil olmak üzere tam yağlı süt ürünleri tüketmenin ve alkol tüketimini en aza indirmenin doğurganlık sonuçlarını iyileştirmede faydalı olduğu gösterilmiştir.”

doktor New York’ta üreme endokrinologu olan Sheeva Talebian, inflamasyonun başka bir faktör olabileceğini söylüyor.

“Veriler sınırlı olsa da bilim, sistemik inflamasyonu azaltarak doğurganlığı artırabileceğinizi öne sürüyor. Enflamasyon, yumurta sağlığını olduğu kadar rahim çevresindeki ortamı da olumsuz etkileyebilir” dedi.

Talebian, enflamasyonu azaltmak için şeker, glüten ve süt ürünleri açısından düşük bir anti-inflamatuar diyet ve güvenli ve tutarlı egzersiz önerir.

Çin çaylarını veya diğer holistik yöntemleri kullanmak hamile kalma şansını artırır mı?

Aniston şansını artırmak için Çin çaylarını nasıl kullandığından bahsetti.

Uzmanlar, başarılı bir IVF döngüsünün şansını en üst düzeye çıkarmak için bu yöntemi bazı uyarılarla desteklediklerini söylüyor.

Talebian, “Bu katkı maddelerinin faydalarına ilişkin veriler değişir, ancak iltihaplanmayı azaltabilir, kan akışını iyileştirebilir ve teorik olarak doğurganlığı artırabilecek antioksidan özelliklere sahip olabilirler.” Dedi.

Monroe, “Doğurganlık planınızda bitkilere, çaylara ve tentürlere yer var ve bazıları yüzlerce yıldır kullanılıyor” diye ekledi.

Talebian, “Deneyimli bir geleneksel Çin tıbbı uygulayıcısının ellerinde, vücut tedaviye hazırlanırken, bitkiler IVF tedavisinden önce güvenle alınabilir.”

Ancak Talebian, “tedavi sırasında genellikle hastalara durmalarını veya doktorlarına danışmalarını tavsiye ediyoruz. [doctor] şifalı otların batı tıbbı ile birlikte güvenle alınabileceğini doğrulamak için.”

Monroe ayrıca “bitkiler, takviyeler ve ilaçlar arasında etkileşimler olabilir, bu nedenle bunların her zaman bir doktor gözetiminde alınması önerilir” diyor.

OKU  Keto veya Paleo Gezegeni Nasıl Etkileyebilir?

Bir kişi yumurtalarını dondurup dondurmamaya karar verirken nelere dikkat etmelidir?

Aniston röportajı sırasında, “Birisi bana ‘Hayalarını dondur’ deseydi her şeyimi verirdim. Kendine bir iyilik yap.’ Sadece inanmıyorsun. İşte bugün buradayım. Gemi yola çıktı.”

Yumurta dondurma, doğurganlık ilaçları almanın maliyeti, yan etkileri ve bazı riskler içeren bir prosedür dahil olmak üzere kendi kararları ve lojistiği ile birlikte gelir.

Aniston yumurtalarını dondurmuş olsa bile bu, başarılı bir hamileliği garanti etmezdi.

Monroe, “Yumurtalarınızı dondurmak da sağlıklı bir hamileliği garanti etmez çünkü tüm yumurtalar çözülmeden hayatta kalamaz, tüm yumurtalar döllenemez ve tüm embriyolar yüksek kalitede olmayacaktır.” Dedi.

Ancak yumurta dondurmanın yeri var ve Monroe’ya göre başarılı bir hamilelik şansını artırabilir.

“Obum ​​dondurma, özellikle gelecekte çocuk isteyenler, belirli tıbbi durumları olanlar ve en başarılı olmak için ideal yaş olan kişiler için (genellikle 20’lerin sonu, 30’ların başı) gelecekteki hamilelik olasılığını artırabilir, ancak bu tamamen yumurta kalitesi, yani ‘mükemmel’ yaş diye bir şey yoktur)” diye ekledi.

Talebian, dikkate alınması gereken diğer lojistiğe işaret ediyor ve bir kişiye yumurtalarını dondurmak için kullanmayı planladıkları kliniği araştırmasını tavsiye ediyor.

“Klinikleri araştırmak ve başarı oranlarını ve verilerini incelemek çok önemlidir çünkü nihayetinde kadınlar güvenebilecekleri kliniği seçmelidir” dedi.

Talebian ayrıca kliniğe buz çözme tarihlerini sormanızı önerir.

“‘Kaç yumurta çözdünüz’ ve ‘kaç embriyo yaptınız’ gibi sorular, klinik deneyimi hakkında bir fikir edinmek için iyi sorulardır” diye tavsiyede bulundu. “Bu kulağa basit gibi gelebilir, ancak kadınlar aynı zamanda kliniğin aslında yumurtaları çözdüğünü de açıkça belirtmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir