Sağlık

Tatillerde kolesterol yükselmeleri nasıl önlenir?

Tatillerde kolesterol yükselmeleri nasıl önlenir?

Pinterest’te paylaş
Tatil sezonunda sağlıksız yiyeceklerin sık sık tüketilmesi, kolesterol seviyelerinin %20’ye kadar yükselmesine neden olarak kalp krizi veya felç riskini büyük ölçüde artırır. FG Ticaret/Getty Images
  • Tatil sezonu kalp sağlığınızı olumsuz etkileyebilirH sağlıksız yiyecek miktarı nedeniyle.
  • Uzmanlar, kolesterol seviyelerinin yılın bu zamanını nasıl etkilediğini ve bu konuda neler yapabileceğinizi açıklıyor.
  • Doktorunuzun yaşam tarzı seçimleri ve tedavisi kalbinizi sağlıklı tutabilir.

Tatil mevsimi, yılınıza çok fazla neşe getirebilir, ancak aynı zamanda kalp sağlığınızı da altüst edebilir.

Aslında araştırmalar, kötü kolesterol düzeylerinin en çok yılın bu döneminde, neredeyse %20 oranında arttığını gösteriyor.

“[We] Tatillerde, insanlar Şükran Günü’nde biraz daha fazla yemeye başladıklarında oldukça sabit bir 3, 4, 5 pound kilo artışı olduğuna dikkat edin. [drink] Daha fazla alkol,” dedi Dr. California, Beverly Hills’deki Cedars Sinai’de bir kardiyolog olan Norman Lepor, Healthline’a söyledi.

Sağlıksız yeme ve içme ile alışveriş, seyahat, partilere katılma ve daha fazlasının neden olduğu stres kombinasyonu, dikkatli yeme ve egzersiz için daha az zaman bırakabilir. Bütün bunlar birlikte kalp üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Lepor, “Takvimde en çok kalp krizinin yaşandığı üç gün 25 Aralık, 26 Aralık ve 1 Ocak” dedi.

kolesterol neden önemlidir

İki tip kolesterol vardır.

Genellikle “kötü” kolesterol olarak adlandırılan LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterol, vücuttaki kolesterolün çoğunluğunu oluşturur. Yüksek LDL seviyeleri kalp hastalığı ve felç riskini artırır.

Lepor bunu şu şekilde açıklamıştır: Kolesterol atardamarlarda ve toplardamarlarda dolaşarak kan damarı duvarına nüfuz ederek plak oluşumuna yol açar.

“Pas benzetmesini kullanıyorum; atardamarların paslanma sürecini başlatır,” dedi Lepor. “Atardamarların bu paslanma süreci, eğer koroner arterlerse, ya da [if cholesterol is in] karotis dolaşımı, sizi felce yatkın hale getirir.

Batı toplumunda birçok insanın çok fazla LDL kolesterolü olduğunu söyledi.

Lepor, “Gerçekten desilitre başına 100 miligramın üzerinde LDL kolesterolü olan birinin yüksek kolesterol olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“İyi” kolesterol olarak kabul edilen yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol, kandaki kolesterolü alır ve karaciğere geri taşır ve daha sonra vücuttan atar. Yüksek HDL kolesterol düzeyleri kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilir.

Ayrıca kanda enerji için kullanılan bir yağ türü olan trigliseritler kalp sağlığında rol oynar. Yüksek trigliserit düzeylerinin düşük HDL ve/veya yüksek LDL kolesterol düzeyleriyle birleşimi kalp krizi riskini artırabilir.

OKU  Bu yaygın ilaçlar sessizce böbreklerinize zarar verebilir

Norton Heart & Vascular Institute’ta kayıtlı bir hemşire ve klinik lipid uzmanı olan Amy Pierce Healthline’a “Yüksek trigliseritler damar duvarlarında iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da zamanla plak oluşumunu kolaylaştırır” dedi.

Yaşam Tarzı Seçimleri Nasıl Yardımcı Olabilir? Kolesterolünüzü yönetin

Kolesterol düzeylerinin yaklaşık %15-20’si diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı seçimlerinden etkilenirken, kolesterolün %85’i karaciğerde yapılır ve genetik kontrol altındadır.

“Yüksek kolesterolün başlıca nedeni genetiktir. Diyet ve egzersiz önemliyken ve birçok hastalığın tedavisine yardımcı olabilirken, kolesterolü yalnızca diyet ve egzersizle kontrol etmek çok zordur” dedi Pierce.

İyi haber, diye ekledi, diyetinizdeki doymuş yağ miktarını azaltarak ve haftada 4 ila 5 kez en az 30 ila 45 dakikalık aerobik ve ağırlık kaldırma egzersizinden oluşan rutin bir egzersiz yaparak LDL’yi azaltabilirsiniz. Kolesterol% 10-20’ye kadar.

Pierce, kolesterolü düşürmek için aşağıdakileri tüketmeyi önerdi:

  • Çözünür lif (Metamucil, Cheerios ve yulaf ezmesinde bulunanlar gibi) kolesterolü %10’a kadar düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Bitki sterolleri ve stanollerle güçlendirilmiş gıdalar, dengeli bir diyetle birleştirildiğinde, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Bazı yağlar ve tereyağları HDL’yi artırmaya ve böylece LDL’yi minimum düzeyde düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Kuruyemişler iyi bir lif kaynağıdır ve HDL’yi artırmaya ve dolayısıyla LDL’yi minimum düzeyde düşürmeye yardımcı olan iyi yağlar içerir.

Ek olarak, trigliserit düzeylerini düşük tutmak için şeker ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdaların sınırlandırılmasını önerdi, ancak bu yaklaşım sıfır karbonhidratlı diyetlerle karıştırılmamalıdır.

Lepor, doymuş yağ oranı düşük olduğu için Akdeniz diyetini bir diyet olarak önerdi. Amerikan Kalp Derneği (AHA), birAkdeniz diyeti, AHA’nın tavsiyelerini karşılamaya yardımcı olabilir. sağlıklı beslenme modeli odaklanan:

  • Sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, fasulye ve baklagiller
  • Az yağlı veya yağsız süt ürünleri, balık, kümes hayvanları, tropikal olmayan bitkisel yağlar ve fındık
  • sınırlı ilave şekerler, şekerli içecekler, sodyum, yüksek oranda işlenmiş gıdalar, rafine karbonhidratlar, doymuş yağlar ve yağlı veya işlenmiş etler

Kolesterol tedavisinde ilacın yeri

Lepor, Amerikalıların yaklaşık %50’sinin kolesterol düzeylerinin ilaç tedavisini gerektirecek kadar yüksek olduğunu, ancak birçoğunun bunun için tedavi görmediğini söyledi.

“Muhtemelen nedeni… 1 numaralı katil… ateroskleroz, koroner arter veya şah damarı hastalığından kaynaklanan atardamarların kalınlaşması veya sertleşmesi, tedavi edilmesi gereken ve edilmeyen çok sayıda yüksek kolesterol hastası olmasıdır. dedi.

OKU  Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Doktorların kolesterolü tedavi ederken kendilerine daha fazla güvenebileceklerini düşünürken, hastaların ayrıca statinler gibi etkili kolesterol düşürücü tedaviler almaları gerektiğini söyledi.

Diyet ve egzersize ek olarak, Pierce, statin tedavisinin birinci basamak tedavi olduğunu söyledi.

“Statinler sadece toplam kolesterolü, LDL’yi (kötü), trigliseritleri düşürmekle ve HDL’yi (iyi) artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda damar duvarlarındaki iltihaplanmayı azaltma ve plağı stabilize etme, böylece kalbi koruma yeteneğine de sahiptirler.” dedi.

Statinler tolere edilmiyorsa veya seviyeleri yeterince düşürmüyorsa, doktorunuzla tartışabileceğiniz başka seçenekler de vardır.

Örneğin Lepor, Leqvio adlı yeni bir tedavinin, bir statin rejimi ve diyet ve egzersiz rutinine ek tedavi olarak kabul edilen, HCP tarafından uygulanan bir enjeksiyon olduğunu söyledi. İlk iki enjeksiyondan sonra yılda iki kez verilir.

“Yaşam tarzı değişikliklerini küçümsemiyoruz, ancak bunların farmakoloji kullanımıyla da ilişkilendirilmeleri gerekiyor” dedi.

Kalp sağlığını yansıtmak için yılın sonunu kullanın

Tatil sezonu, mevcut yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızı gözden geçirmek ve yeni yılda daha sağlıklı yaşamanın olası yollarını düşünmek için iyi bir zamandır.

Pierce, “Bu hedefleri belirledikten sonra, sağlık uzmanınızla görüşmek, odaklanmanıza ve hedeflerinize mümkün olan en sağlıklı şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilir” dedi.

Lepor, proaktif olmanın kalbiniz için yapabileceğiniz en iyi şey olduğunu ekledi.

“Birçok insan kalp krizi olabilecek bir olay yaşayana kadar koroner arter hastalığı olduğunu bile bilmiyor. [or] ani ölüm. En önemli şeylerden biri hastaların kendi ayakları üzerinde durmaları gerektiğidir” dedi.

Doktorunuzdan sert plağı tanımlayacak bir koroner kalsiyum taraması yapmasını isteyerek başlayın. Lepor, 45 yaş üstü erkekler ve perimenopozdaki veya daha yaşlı kadınlar için önerir. Plak oluşumunu bir olay gelişmeden yıllar önce tanımlayabildiğini ve önleyici tedavi olasılığını ortaya çıkardığını söyledi.

“Neredeyse tüm hastalarda optimal kolesterol seviyelerine ulaşabiliyoruz, bu nedenle ilaç mevcudiyeti ve yaşam tarzı değişiklikleri için hiçbir mazeret yok. Kolesterolünüzü bilin” dedi.

İster şimdi ister yılbaşından sonra doktorunuzu görmek için randevu alın, Lepor şunu vurguladı: [your] Sağlıklı yaşam tarzı önerileri ve hastalık tespiti konusunda güncel hekim.”

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir