Oyun Haberleri

Yıllarca süren genişleme ve 2 milyar dolarlık gizemli bir anlaşmanın kısa süre önce çökmesinden sonra, Embracer Group büyük çaplı işten çıkarmalar ve stüdyo kapanışları duyurdu.

A zombie screaming on the beach at sunset

Embracer duyurdu işinin “kapsamlı” bir yeniden yapılandırılması, önümüzdeki birkaç ay içinde işten çıkarmaların, oyun iptallerinin ve stüdyo kapanışlarının gerçekleşeceğini gösteriyor. Hedef, 2023/24 mali yılının sonuna kadar (yani gelecek Mart) grubun borcunu 10 milyar SEK’in (bir milyar doların hemen altında) altına çekmek ve duyurunun en ayıltıcı kısmı, genel giderleri en az yılda %10. Genel giderler bu bağlamda çoğunlukla ücretler anlamına gelir.

Şirketin duyurusu, yeniden yapılandırmanın “stüdyoların kapatılmasını ve henüz duyurulmamış ve getirisi düşük olan projelerin sonlandırılmasını” içereceğini söylüyor. CEO Lars Wingefors açık mektup yayınladı işten çıkarmalara belirli bir sayı koymadan değindiği:

“Kucaklayıcı şu anda 17.000’e yakın kişiyle çalışıyor ve bu sayı yıl sonuna kadar daha da düşecek olsa da, bu konuda kesin bir tahminde bulunmak için henüz çok erken.

“Yetenekli ekip üyelerinin ayrıldığını görmek acı verici. İnsanlarımız Embracer’ın yapısını oluşturuyor. Birçoğunuzun kendi konumunuz hakkında endişe duyacağınızı anlıyorum ve buna saygı duyuyorum ve tüm soruların tüm yanıtlarına sahip değilim. … Bu programla ilgili kararların hafife alınmadığına açıklık getirmek istiyorum”.

Yeniden yapılandırmanın temel unsurları şunlardır:

  • Nakit dönüşümünü artırmak, verimliliği artırmak ve yatırım harcamalarını azaltmak için operasyonel ve finansal önlemler [capital expenditure]2023/24 mali yılının sonunda 10 milyar SEK’in altında bir finansal net borca ​​ulaşıyor.
  • 2022/23 mali yılının 4. çeyreğindeki 7,9 milyar SEK olan gerçek oran ile karşılaştırıldığında, 2024/25 mali yılına kadar yatırım harcamalarını en az 2,9 milyar SEK azaltmak.
  • Matthew Karch, geçici Operasyon Direktörü olarak atandı ve Phil Rogers, geçici Strateji Direktörü olarak atandı, programın planlanması ve uygulanmasına eş liderlik edecek.

Şirket, “sahip olunan veya kontrol edilen IP’ye dayalı dahili geliştirmeye” odaklanmak için harici geliştirmeye yaptığı yatırımları azaltırken, aynı zamanda en büyük dahili unvanları için harici finansman arıyor.

OKU  GOG, zorlu bir 2021'den sonra çok daha sağlıklı bir noktada gibi görünüyor

Wingefors, “Geçtiğimiz yıllarda, Embracer hem satın almalara hem de hızlandırılmış organik büyüme stratejisine önemli ölçüde yatırım yaptı” dedi ve bunu tekrar söyleyebilir. Geçen yıl Crystal Dynamics, Eidos Montreal, Square Enix Montreal ve Tomb Raider dahil çeşitli IP’leri 300 milyon dolara satın aldı (kısa bir süre sonra Square Enix Montreal’i kapattı). Yüzüklerin Efendisi IP’sini 600 milyon doların biraz altında satın alması daha da şaşırtıcıydı (anlaşma, Maneater stüdyosu Tripwire gibi diğer unsurları içeriyordu).

Bu yeniden yapılanma, böyle bir kaçıştan sonra kaçınılmaz olmuş olabilir, ancak belki de daha etkili olan, son aşamalarda 2 milyar doları aşan bir anlaşmanın çöktüğüne dair son duyuruydu. Embracer bunun neleri içerdiğini detaylandırmadı ve Wingefors, ancak haberi yatırımcılara iletmek zorunda kaldığında şaşkına dönmüş olarak tanımlanabilir: “Zor bir geceydi”.

Kaç stüdyonun kapatılacağı hakkında yorum istemek için Embracer Group ile iletişime geçtim ve herhangi bir yanıtla güncelleneceğim. Önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi planlanan oyunlar arasında Remnant 2, Warhammer 40,000 Space Marine 2, Payday 3, Alone in the Dark, Homeworld 3 ve diğerleri yer alıyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.