Sağlık

Atriyal fibrilasyon için bu minimal invaziv tedavi, bunama riskini azaltabilir

Atriyal fibrilasyon için bu minimal invaziv tedavi, bunama riskini azaltabilir

Pinterest’te paylaş
SDI Yapımları/Getty Images
  • Bir ön çalışma, kateter ablasyonu uygulanan atriyal fibrilasyonu olan kişilerin, yalnızca ilaçla tedavi edilenlere göre çalışma sırasında bilişsel sorunlar geliştirme olasılığının %36 daha az olduğunu buldu.
  • AFib veya AF olarak da bilinen atriyal fibrilasyon, en yaygın anormal kalp ritmi türlerinden biridir.
  • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde tahminen 12 milyon insan 2030 yılına kadar atriyal fibrilasyona sahip olacak.

Bir ön araştırmaya göre, atriyal fibrilasyon (AFib) adı verilen bir tür düzensiz kalp atışını kateter ablasyonu olarak bilinen bir prosedürle tedavi etmek, bir kişinin bunama gelişme riskini azaltabilir.

kateter ablasyonu düzensiz kalp atışına veya aritmiye neden olan kalp dokusunu yok eder. Bu prosedürde, kan damarlarından kalbe ulaşana kadar esnek bir tüp geçirilir.

Araştırmada, araştırmacılar, kateter ablasyonu uygulanan atriyal fibrilasyonu olan kişilerin, çalışma sırasında yalnızca ilaçla tedavi edilenlere göre bilişsel problemler geliştirme olasılığının %36 daha az olduğunu bulmuşlardır.

“Önceki çalışmalar, aritmisi olan kişilerin uzun süreli düşünme ve hafıza sorunları yaşayabileceğini, çünkü bu durumun beyne giden kan akışını etkileyebileceğini bulmuştur”, çalışma yazarı Dr. Worcester’daki Massachusetts Üniversitesi Chan Tıp Okulu’nda bir nörolog olan Bahadar Srichawla, bir basın açıklamasında söyledi.

“Sonuçlarımız, kateter ablasyon tedavisinin bilişsel bozulma riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor” dedi ve bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Hakemli çalışma, 24 Nisan’da Boston’daki Amerikan Nöroloji Akademisi Yıllık Toplantısında ve çevrimiçi olarak sunulacak.

AFib nedir?

AFib veya AF olarak da bilinen atriyal fibrilasyon, en yaygın türler Kalp ritmi bozuklukları (aritmiler). 2030’a kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde tahminen 12 milyon insanda atriyal fibrilasyon olacak, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre.

Atriyal fibrilasyon, kalbinizin düzensiz ve bazen normalden daha hızlı atmasına neden olur. Ayrıca, kalbin üst ve alt odaları senkronize değildir. Bu, haznelerin tamamen dolmasını engelleyerek kalbin vücuda daha az kan pompalamasına neden olur.

Olağan semptom AFib, aşırı yorgunluk veya bitkinliktir. Diğer semptomlar arasında göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, baş dönmesi veya bayılma, çarpıntı ve düşük tansiyon bulunur.

Atriyal fibrilasyonu olan herkes, bu duruma sahip olduklarının farkında olmayacaktır.

AFib işlem görmüş yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar veya kateter ablasyonu gibi prosedürler ile. Amaç, normal kalp ritmini eski haline getirmek ve kan pıhtılarını önlemektir.

Kateter ablasyonu, ilaçlara kıyasla AFib semptomlarında daha iyi azalma, yaşam kalitesinde iyileşme ve hastaneye yatış ve ölüm riskinde azalma ile ilişkilidir.

Ancak her zaman işe yaramayan ve buna yol açabilen bu prosedür herkes için uygun değildir. komplikasyonlar enfeksiyon, kanama veya inme gibi.

Daha düşük bilişsel bozukluk oranları

Yeni çalışmada, araştırmacılar atriyal fibrilasyonu olan 887 yaşlı yetişkinin verilerini inceledi. Ortalama olarak, katılımcıların yaklaşık yarısı kadın ve %87’den fazlası beyaz olan 75 yaşındaydı.

OKU  Günde 6 çay kaşığı şeker tüketmek, bu 45 sağlık koşuluna yakalanma riskinizi artırabilir

Hastaların yaklaşık %22’sine kateter ablasyonu uygulandı. Bu kişilerde kalıcı atriyal fibrilasyon ve implante edilebilir bir kalp cihazı olma olasılığı, yalnızca ilaçlarla tedavi edilenlere göre daha yüksekti.

Çalışmanın başında katılımcılar, kısa süreli hafıza, dikkat, konsantrasyon ve dil ile ilgili sorularla bilişsel işlevlerini değerlendirmek için testleri tamamladılar. Bu testleri bir ve iki yıl sonra tekrarladılar.

Bu testler, bir kişinin demansı olup olmadığını değil, yalnızca belirli zihinsel görevleri yerine getirmekte güçlük çekip çekmediğini değerlendiriyordu.

Sonuçlar, iki yıllık çalışma sırasında kateter ablasyonu uygulanan kişilerin, yalnızca ilaçlarla tedavi edilenlere göre bilişsel bozukluk geliştirme olasılığının %36 daha az olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar analizlerinde kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve uyku apnesi gibi bunama riskine katkıda bulunabilecek diğer faktörleri değerlendirdiler.

Çalışmanın sonuçları 2011 yılına uyuyor öğrenmek yayınlanan Kardiyovasküler Fizyoloji DergisiKateter ablasyonu uygulanan atriyal fibrilasyonu olan kişilerin, ilaç alan atriyal fibrilasyonu olan hastalara göre Alzheimer gelişme riskinin daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Geçen yıl yayınlanan daha yeni bir çalışma Amerikan Kalp Dergisiayrıca, ilaç tedavisine kıyasla kateter ablasyonu ile tedavi edilen atriyal fibrilasyonu olan kişilerde daha düşük demans riski bulmuştur.

Birçok faktör demansı destekler

doktor Los Angeles’taki UCLA’daki Mary S. Easton Alzheimer Araştırma ve Bakım Merkezi’nin müdürü ve nörolog Keith Vossel, yeni çalışmanın henüz hakem değerlendirmesinden geçmediği, bu nedenle sonuçların dikkatle görülmesi gerektiği konusunda uyardı.

Ayrıca, çalışmanın klinik uygulama üzerindeki etkilerinin değerlendirilmeden önce yayınlanması gerektiğini söyledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Ancak bu, belirli tedavilerin demans riskini azaltmak için potansiyel kullanımını destekleyen diğer araştırmaları tamamlıyor” dedi.

Yeni çalışmanın bir sınırlaması, araştırmacıların, kateter ablasyonu veya ilaçla tedavi edilen insanlar arasında farklılık gösterip göstermediğini görmek için beyne giden kan akışını ölçmemiş olmalarıdır.

Kateter ablasyon prosedürünün başarı oranı hakkında da veri eksikliği olduğunu vurgulayan Dr. Kardiyak elektrofizyolog ve Santa Monica, Kaliforniya’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde kardiyak elektrofizyoloji ve kalp pili yönetmeni olan Dr.

Ablasyon geçiren bazı kişilerde hala atriyal fibrilasyon varsa, bu ne anlama geliyor? [for the risk of dementia]?” Healthline’a söyledi.

Doshi, kateter ablasyonunun riskler taşıması nedeniyle, prosedürden geçen kişilerin uygulanmayanlardan farklı olabileceğini söyledi. Bu tür seçim yanlılığı, bir çalışmanın sonuçlarını etkileyebilir.

Örneğin, yaşlı yetişkinler komplikasyon açısından daha büyük risk altındadır, bu nedenle ilaçları tercih ederek daha sağlıklı insanları ablasyon prosedürü grubunda bırakabilirler.

Vossel, gelecekteki çalışmaların demans riskini etkileyen diğer faktörleri de dikkate alması gerektiğini söyledi, örneğin: Eğitim seviyesi Ve sosyo-ekonomik durum.

OKU  Ergenler esrar için alkolden büyük ölçüde kaçınıyor

Ayrıca, sonuçların farklı insan grupları için benzer olup olmadığını görmek için daha çeşitli popülasyonlarda çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

AFib ve Demans Bağlantısı

Atriyal fibrilasyon ve bunama arasındaki olası bağlantı bir süredir biliniyordu, ancak bilim adamları hala bağlantının ne kadar güçlü olduğunu ve neden oluştuğunu anlamaya çalışıyorlar.

Olası bir bağlantı, AFib’in önemli bir risk faktörü inme için. Atriyal fibrilasyon ile ortaya çıkan düzensiz kalp atışları, kanın kalpte birikmesine neden olabilir ve bu da kan pıhtılarının oluşmasına neden olabilir.

Bir kan pıhtısı kalpten ayrılıp beyne gittiğinde, iskemik inme olarak bilinen beyindeki kan akışını engelleyebilir. Bu tür inme neden olabilir vasküler bunamabeyne giden kan akışının azalmasından kaynaklanır.

Bazı araştırmalar, AFib’in daha küçük kan pıhtılarına veya beyni etkileyen kan akışı değişikliklerine neden olarak – inme olmadan bile – bunama riskini artırabileceğini düşündürmektedir.

Doshi, “Kalp atışlarınızın atriyal fibrilasyonda o kadar verimli olmadığına dair bazı düşünceler var” dedi.

“Yani, her kalp atışında biraz daha az kan dışarı atılıyorsa, bunun beyne baskı yapması, bilişsel gerilemeye ve bunamaya yol açması olasıdır” dedi.

Atriyal fibrilasyon ve demans arasındaki bağlantıya ilişkin önceki araştırmalar, muhtemelen araştırmacıların demans riskini artıran diğer faktörleri nasıl kontrol ettikleri de dahil olmak üzere çalışmaların tasarlanma biçiminden dolayı karışıktı.

Ama daha yeni daha büyük öğrenmek bu yıl yayınlanan Amerikan Kalp Derneği Dergisi yakın zamanda teşhis edilmiş atriyal fibrilasyonu olan kişilerin, durumu olmayan kişilere göre biraz daha yüksek demans gelişme riskine sahip olduğunu buldu.

Daha güvenli teknoloji seçenekleri genişletebilir

Hangi atriyal fibrilasyon hastalarının kateter ablasyonu için aday olduğuna ilişkin kararlar karmaşıktır ve prosedürün riskleri ile hasta yararlarını dengelemelidir.

Atriyal fibrilasyonu olan birçok kişide bunama gelişmez, ancak Vossel yeni çalışmanın sonuçlarının kateter ablasyonu için ek destek sağladığını söyledi.

Yeni AFib teşhisi konan hastalar, doktorlarıyla demans gelişme riskleri ve AFib için farklı tedavilerin riskleri ve faydaları hakkında konuşmalıdır.

Yeni teknolojiler, prosedürün risklerini azaltarak kateter ablasyonunu daha fazla hasta için bir seçenek haline getirebilir.

Örneğin Doshi, mevcut yöntemlerden daha hızlı olan ve daha az komplikasyona sahip olan darbeli alan ablasyon teknolojisine işaret etti. Bu teknoloji bu yıl Avrupa’da kullanıma sunuldu ve önümüzdeki bir veya iki yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulabilir dedi.

Güvenli teknoloji ile “eğer çalışmalar [the new one] ek olarak göstermeye devam et [dementia-related] Avantajlar, o zaman daha yaşlı ve daha zayıf kişilerde – zamanla bunama veya bilişsel gerileme geliştirme olasılığı daha yüksek olan kişilerde ablasyon prosedürünü gerçekleştirmeye daha istekli oluruz” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir