Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Pinterest’te paylaş
Xavier Arnau/Getty Images
  • Eli Lilly tarafından yapılan deneysel bir ilacın, Alzheimer hastalığı olan kişilerde bilişsel gerilemeyi yavaşlatmada etkili olduğu görülüyor.
  • Donanemab adı verilen ilaç, 1.100’den fazla kişinin dahil olduğu bir faz 3 çalışmasında kullanıldı. Eli Lilly yetkilileri, ilacın Alzheimer hastalığından hafif bilişsel bozukluğu olan kişilere yardımcı olabileceğini söyledi.
  • Eli Lilly’deki yetkililer, ilacın Alzheimer hastalığını tedavi etmesi için bu yıl içinde FDA onayını arayacaklarını söyledi.

Yakında Alzheimer hastalığı olan kişilerde bilişsel gerilemeyi etkili bir şekilde yavaşlatabilen yeni bir ilaca sahip olabiliriz.

Eli Lilly and Company Çarşamba günü, araştırma ilacı olan donanemab’ın Faz 3 klinik çalışmasında güvenli ve etkili olduğunun gösterildiğini duyurdu.

Olumlu sonuçlara dayanarak Lilly, donanemab’ı mümkün olan en kısa sürede piyasaya sürmeyi umarak küresel onay sürecini sürdürecektir.

İlaç şirketi, ilaç onay başvurusunu önümüzdeki birkaç ay içinde Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) sunmayı planlıyor.

doktor Temple Üniversitesi Lewis Katz Tıp Okulu’nda klinik nöroloji profesörü ve Temple Üniversitesi Hastanesi’nde nörolog olan Leah Croll, bunun Alzheimer hastalığından etkilenen herkes için heyecan verici bir zaman olduğunu söylüyor.

“Uzun yıllardır, Alzheimer ilaç geliştirme boru hattı, hayal kırıklıklarından sonra hayal kırıklıklarıyla karşı karşıya kaldı ve şimdi yeni bir döneme girdiğimize eminim. Croll, Healthline’a verdiği demeçte, herhangi bir gelişme potansiyel olarak anlamlıdır.

Donanemab bilişsel gerilemeyi önemli ölçüde yavaşlattı

Erken semptomatik Alzheimer hastalığı olan 1.100’den fazla kişide yürütülen çalışma, donanemabın bilişsel ve işlevsel gerilemeyi plaseboya kıyasla %35 oranında yavaşlattığını buldu.

Hastalığın ciddiyetini ölçen bir araca göre, ilacı alanların %47’si bilişsel gerileme yaşamazken, plasebo alanların %29’u.

İlacı alanlarda ayrıca plasebo alanlara göre %40 daha az düşüş oldu ve araba kullanmak, hobiler yapmak ve güncel olaylar hakkında konuşmak gibi günlük aktiviteleri daha iyi yapabildiler.

OKU  Bu basit hafıza testi, bunama riskinizi tahmin edebilir

Donanemab alan katılımcıların hastalığın bir sonraki aşamasına ilerleme riski %39 oranında azaldı.

doktor UT Southwestern O’Donnell Beyin Enstitüsü’nde bir nörolog ve demans uzmanı olan Brendan Kelley, çalışma küçük olsa da, bu ilacın etkisinin potansiyel olarak çok büyük olduğunu söylüyor.

Kelley, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu çalışma, hastalık seyrinin erken döneminde tedavi edilen kişilerde bir etki gösterdi ve bunun, taramamızı ve Alzheimer hastalığını erken teşhis etmedeki doğruluğumuzu iyileştirme konusunda etkileri olacaktır.”

İlaç ayrıca beyindeki anormal plakları da azalttı.

Donanemab, Alzheimer hastalarının beyinlerinden amiloid adı verilen bir proteinin anormal birikintilerini temizleyerek çalışır.

Alzheimer’lı kişilerde amiloid proteini birikerek plağa dönüşür.

Plak kümeleri beyin sinapslarını bloke edebilir ve iltihaba yol açabilir.

Zamanla, Alzheimer hastalığı ilerledikçe plak beyin boyunca yayılabilir.

Araştırmacılar, ilacın beyinde amiloid birikimini nasıl etkilediğini anlamak için katılımcıların beyinlerindeki amiloid plak düzeylerini ölçtüler ve katılımcıların %34’ünün 6 ayda amiloid klirensi olduğunu ve 12 ayda %71’inde amiloid klirensi olduğunu buldular.

Kelley, “İlaç, amiloid proteininin daha fazla birikmesini önlemeyi amaçlıyor ve çalışmadan elde edilen veriler, araştırma çalışmasında birçok hastada ilacın beyinde zaten birikmiş olan amiloid miktarını azaltmada başarılı olduğunu gösteriyor” diyor Kelley.

Araştırmacılar ayrıca Alzheimer hastalarının beyinlerinde biriken başka bir protein olan tau düzeylerinin ilacın etkinliğini nasıl etkilediğine de baktılar.

Daha yüksek tau seviyelerine sahip kişilerin donanemab’dan yararlanmaya devam ederken, daha düşük tau seviyelerine sahip kişilerde daha etkili olduğunu bulmuşlardır.

Croll, “Bu bilgi, önceki araştırmaların bize gösterdiği şeyle tutarlıdır – bu ilaç sınıfı, Alzheimer hastalığının erken evrelerindeki insanlar için en iyi şekilde çalışır” diyor.

olası yan etkiler

Ciddi anormalliklerin oranı nispeten düşüktü, ancak ele alınması gereken bazı güvenlik endişeleri var.

OKU  Esrar ve Tütün: Ot içen kişilerde akciğer hastalığı daha yaygın

En yaygın yan etkiler şişlik (ödem) ve kanamaydı ve bazı katılımcılar baş ağrısı ve kafa karışıklığı yaşadı.

Çalışmada, donanemab alan katılımcıların %31,4’ünde beyin kanaması ve donanemab alan katılımcıların %24’ünde beyin şişmesi görülmüştür.

Croll, “Çoğu hastada, bu yan etkiler herhangi bir önemli semptom oluşturmaz, ancak yine de bunlar önemli sayılardır ve bu ilacın risklerini çok dikkatli bir şekilde tartmamız gerekir.” Dedi.

Kelley, bu yan etkileri izlemek ve ortaya çıkarsa tedavi etmek için bir strateji geliştirmenin önemli olacağını söylüyor.

Çalışma, APOE genotipi arasında bir ilişki buldu. genetik risk faktörü Kelley, Alzheimer hastalığı ve bir kişinin bu yan etkileri geliştirme riski için diyor.

Kelley, “Bu, böyle bir ilacın kullanımı düşünüldüğünde hastalarla tartışılması gereken önemli bir faktör olabilir.” Dedi.

Kelley, yavaşlamanın 18 ayın ötesinde devam edip etmediğini ve bir kişinin ilacı ne kadar süreyle alması gerektiğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Doktorların güvenlik profilini daha iyi anlayabilmeleri ve her birey için riskleri ve faydaları değerlendirebilmeleri için araştırmacıların uzun süreli kullanımı da izlemesi önemli olacaktır.

“Bu, gelişmekte olan bir tedavi alanı ve bu veya benzer ilaçların ne zaman kullanılacağını, hastalara beklentiler ve riskler konusunda nasıl danışmanlık yapılacağını ve ilaçları kullanırken güvenliğin nasıl izleneceğini anlamak için hala önemli olan birkaç faktör var.” can, ” Kelley dedi.

Alt çizgi:

Eli Lilly and Company Çarşamba günü deneysel ilacı donanemab’ın Alzheimer hastalığı olan kişilerde bilişsel ve işlevsel gerilemeyi önemli ölçüde yavaşlattığını duyurdu. İlaç, hastalığı olan kişilerin beyinlerinde amiloid adı verilen bir proteinin yapışkan birikimlerini azaltır. Lilly, bu çeyrekte FDA’ya ilaç onayı başvurusunda bulunmayı planlıyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Sağlık

Bu basit hafıza testi, bunama riskinizi tahmin edebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir