Oyun Haberleri

Nvidia, RTX 40 serisi oyuncuların %83’ünün ışın izlemeyi etkinleştirdiğini söylüyor

Nvidia RTX 4080 graphics card

GeForce RTX 40 GPU sahiplerinin en az %83’ü ışın izlemeyi etkinleştiriyor ve %79’u DLSS’yi artırıyor. Nvidia’nın kendisi, GeForce Experience aracılığıyla toplanan veriler sayesinde böyle diyor.

Bunun eski RTX 30 ve 20 serisi kartlarla nasıl karşılaştırıldığını merak ediyorsanız, Nvidia’nın bunlar için sayıları var. (yeni sekmede açılır)fazla.

“40 serisi oyuncuların %79’u, 30 serisi oyuncuların %71’i ve 20 serisi oyuncuların %68’i DLSS’yi açıyor. 40 Serisi oyuncuların %83’ü, 30 serisi oyuncuların %56’sı ve 20 serisi oyuncuların %43’ü ışın izlemeyi açın” diyor Nvidia.

Nvidia’nın tüm bunlardan çıkardığı sonuç? “Bu nedenle, bir RTX 40 Serisi yükseltmesini değerlendirirken hem ışın izlemeyi hem de DLSS’yi göz önünde bulundurmak önemlidir; günümüzün oyuncuları en iyi grafik ve performansa bu şekilde ulaşır.”

Diğer ilginç veri noktaları arasında bazı ekran teknolojisi içgörüleri yer alır. RTX 40 sahiplerinin %62’si 144 Hz ve üzeri kapasiteli bir monitöre sahipken, yalnızca %28’i 4K’da oyun oynuyor.

Tabii ki, Reddit’teki bazı tipik alaycı şakalar yorum yaptı (yeni sekmede açılır) ki bu rakamlar göründüğü gibi olmayabilir. İşin özü böyle bir şeye gidiyor. Kullanıcı ışın izlemeyi açtı. Kullanıcı ışın izlemeyi kapattı. Boom! Işın izleme sütunu için bir tane yazın, çünkü bakın, onu açtılar!

Nvidia, DLSS’yi veya ışın izlemeyi etkinleştiren bir RTX oyuncusu olmak için gerekenlere ilişkin herhangi bir ayrıntı sağlamıyor. Yukarıda ima edildiği gibi kısa bir deney uygun olabilir mi? Açıkçası bilmiyoruz.

RTX 40 sahipleri ne kadar ileri teknolojiye sahip? (İmaj kredisi: Nvidia)

Bu sayıların hangi oyunlar için geçerli olduğunu ve oyuncuların RT ayarlarını ne kadar süreyle kullandıklarını ve bu nedenle uzun vadede ışın izlemeyi kullanıp kullanmadıklarını açıklamadan, RTX 40 GPU’lu oyuncuların %83’ünün ışın izlemeyi açtığı gerçeğini söylemek kesinlikle doğru olacaktır. bir noktada, ki verilerden kesin olarak bildiğimiz tek şey, pek bir şey ifade etmiyor.

OKU  Minik motorlarınızı çalıştırın, bir Hot Wheels Unleashed devam filmi yolda

Önceki nesillerle karşılaştırmalı sayılar ve kullanımdaki artış ilginçtir, ancak yine de kesin olarak basit bir şey anlamına gelmez. 2018’de Nvidia, RTX 20 serisi oyuncuların %37’sinin ışın izlemeyi etkinleştirdiğini (o zamanlar kullanan dört oyunda) ve yalnızca %26’sının DLSS’yi etkinleştirdiğini belirtiyor.

RTX 40 kartlarında artan RT kullanımının, bu GPU’ların önceki nesillere göre daha iyi ışın izleme performansı sunduğu göz önüne alındığında mantıklı olduğunu iddia edebilirsiniz. Ancak, RTX 40 GPU’larda daha yüksek RT kullanımı sağlayan şey buysa, DLSS kullanımı neden eski nesillerde kademeli olarak daha düşük? Kuşkusuz, o zamanlar bugünkü kadar iyi değildi.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Oyuna diğerlerinden önce girin

İyi kare hızlarına ulaşmak için daha fazla yardıma ihtiyaç duyan eski GPU’larda yükseltme kullanımının daha yaygın olmasını bekleyebilirsiniz. Ama hayır. RTX 30 serisi GPU sahipleri, DLSS’yi hâlâ RTX 40 sahiplerinden daha az kullanıyor ve RTX 20 sahipleri bunu daha az kullanıyor.

Piyasada bulunan mevcut RTX 40 kartlarının (veriler bu yılın Şubat ayına aittir), bu özelliklerin farkında olan meraklıların sahip olma olasılığı daha yüksek olan üst düzey modeller olduğunu, oysa eski GPU’ların belki daha yaygın ve daha muhtemel olduğunu tahmin edebiliriz. oyunun varsayılan olarak sunduğu ayarlarda çalışan ve grafik seçeneklerine çok fazla girmeyen oyuncular tarafından kullanılacak.

Bu, gerçekten de, RTX 4070’in önündeki rakamlar hakkında şirketle konuştuğumuzda Nvidia’nın görüşü. (yeni sekmede açılır) öğle yemeği. Bazı RTX 20 sahiplerinin DLSS’nin faydalarını gözden kaçırmasının nedeni bu olabilir. Ancak Nvidia, rakamların daha ayrıntılı bir dökümünü veremediği sürece, ayrıntıları bilemeyeceğiz.

OKU  Final Fantasy 14'ün yönetmeni, eğer isterse her birini kazanan oyuncu için son derece zorlu bir başarı elde etme sözü veriyor

Her iki durumda da, bu verileri nasıl yorumlamak isterseniz, hem yükseltme hem de ışın izlemenin modern grafik kartları için giderek daha kritik özellikler haline geldiğine kesinlikle çok az şüphe var.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.