Sağlık

Ayahuasca: Psikoaktif içki zihinsel sorunları giderebilir, ancak yan etkileri vardır

Ayahuasca: Psikoaktif içki zihinsel sorunları giderebilir, ancak yan etkileri vardır

Pinterest’te paylaş
Bitkisel içecek ayahuasca, Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde kutsal ritüellerde kullanılır. Mark Fox/Getty Images
  • Araştırmacılar, bir araştırmaya katılanların, bitkisel saykodelik içki ayahuasca içmenin fiziksel ve psikolojik yan etkilerini bildirdiklerini bildiriyor.
  • Ancak araştırmacılar, etkilerin şiddetli veya uzun süreli görünmediğini söyledi.
  • Ayahuasca savunucuları, içeceğin travma sonrası stres bozukluğu da dahil olmak üzere bazı zihinsel sağlık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Yüzyıllar boyunca, Güney Amerika’daki insanlar, birçoğunun fiziksel ve duygusal faydalar sağladığını söylediği, bitkisel bir psikedelik içecek olan ayahuasca’yı tüketti.

İçecek geleneksel olarak Amazon havzasının yerli halkları arasında törensel veya şamanik bir ruhani ilaç olarak kullanılıyordu. Daha yakın zamanlarda, batı dünyasının ilgisini çekmiştir.

Taraftarların sizi yoğun ama iyileştirici bir duygusal yolculuğa çıkardığını söyleyen Ayahuasca, biliş ve ruh halini değiştirebilen ve çok sayıda bilişsel süreci etkileyebilen bir psikoaktif madde sınıfı olan bir psikedeliktir.

Diğer psikedelikler arasında liserjik asit dietilamid (LSD), metilendioksin metamfetamin, dimetiltriptamin (DMT), psilosibin (psikedelik mantarlar) ve ketamin bulunur.

Ayahuasca ile ilgili yeni çalışma

Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi tarafından bugün yayınlanan bir araştırma, bitkisel psikoaktif kullanımından kaynaklanan önemli oranlarda olumsuz fiziksel ve psikolojik etkiler olsa da, bunların genellikle ciddi olmadığı sonucuna varıyor.

Çalışma, 2017 ile 2019 yılları arasında 50’den fazla ülkeden en az 18 yaşında olan 10.836 kişi arasında yürütülen küresel bir çevrimiçi ayahuasca anketinden elde edilen verileri kullanan Melbourne Üniversitesi’nde kıdemli bir araştırma görevlisi olan PhD Daniel Perkins tarafından yazılmıştır. yaşlı ve en az bir kez ayahuasca kullanmıştı.

Genel olarak, katılımcıların neredeyse %70’i, en yaygın yan etkiler kusma ve mide bulantısı, baş ağrısı ve karın ağrısı olmak üzere sağlık sorunları bildirdi. Olumsuz fiziksel olaylar bildiren katılımcıların yaklaşık %2’si tıbbi müdahale gerektirdi.

OKU  Cilt kanseri: Aşı, nüksetmesini önlemeye yardımcı olabilir

Katılımcıların yaklaşık %55’i, bir şeyler duymak ve görmekten kopukluk duygularına ve kabuslara kadar değişen olumsuz zihinsel sağlık etkileri bildirdi.

Ruh sağlığı üzerindeki etkilerini bildirenlerin %87’si, tamamen veya kısmen olumlu bir büyüme sürecinin parçası olduklarına inanıyor.

Perkins, grubunun şu anda alkol kullanım bozuklukları ve tedaviye dirençli depresyon için ayahuasca’nın 2 milyon dolarlık 2. Aşama klinik denemesinin bir parçası olduğunu belirtti.

Ayahuasca nasıl kullanılır?

Aynı zamanda Melbourne merkezli Psychae Enstitüsü’nün yönetici direktörü ve Avustralya’daki Swinburne Üniversitesi Ruh Sağlığı Merkezi’nde doçent olan Perkins, “İnsanlar ayahuasca’yı tıbbi bir bağlamda uzun yıllardır ruhani bir tören olarak kullandılar” dedi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Son zamanlarda batı yarımkürede, insanların bu inzivalara gitmek için yüzlerce dolar ödediği, gelişen bir yeraltı inziva kültürü gördük” dedi.

Bazı durumlarda, bu törenler yerli Brezilya inançlarını ve çağdaş Hıristiyan öğretilerini birleştirir.

“Bu manevi bir deneyim, ama kalkıp dans edebileceğin bir şey değil. Alternatif şifa dışında gerçek bir eğlence amaçlı kullanım yoktur. Genel olarak, yaygın olarak tüketilmez” dedi Perkins.

Aslında, 2006 yılında Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, ayahuasca’ya hizmet eden bir kilisenin dini bir uygulama olduğuna ve rahatsız edilmemesi gerektiğine karar verdi.

ayahuasca’nın etkileri

Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi’nde Psikoloji ve Nörobilim alanında Profesör ve Alan Başkanı olan PhD Jan Ramaekers de ayahuasca’yı araştırdı ancak bu çalışmanın bir parçası değildi.

“Ayahuasca çoğunlukla zararsızdır. Mide bulantısı, kusma ve soğuk algınlığı ile birkaç saat sürebilir, ancak çok iyi huyludur. Ve hiçbir bağımlılık özelliği yok” dedi Ramaekers.

LSD gibi psikedeliklerden farklı olduğunu da sözlerine ekledi.

Uzmanlar Healthline’a LSD’nin eğlence amaçlı kullanılabileceğini söyledi. Bir partide LSD alabilirsin. Bununla birlikte, Ayahuasca daha çok kişisel tefekkür ve kişisel psikoterapi ile ilgilidir.

OKU  Statinler kardiyovasküler risklerin azaltılmasına yardımcı oluyor ancak uygun yetişkinlerin yalnızca %35'i bunları kullanıyor

Eski Asker Ayahuasca İle Rahatladı

Afganistan’da üç muharebe görevinde görev yapan bir Ordu Korucusu olan Jesse Gould, şiddetli travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) ile mücadele etti.

Ancak Gazi İşleri Departmanından gördüğü bakımdan hayal kırıklığına uğradı.

“Kaygı, depresyon ve diğer akıl sağlığı sorunları beni yıpratıyordu. Ama bunun için herhangi bir ilaç almak istemedim” dedi Healthline’a.

Bu yüzden bir uçağa bindi ve içeceğin mevcut olduğu Peru ormanlarına uçtu. O kadar iyi çalıştığını söyledi ki, gazilerin Peru’daki ve başka yerlerdeki ayahuasca tesisleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olan Kahraman Kalpler Projesi’ni başlattı.

Gould, “Şu anda 1.500’den fazla gaziden oluşan bir bekleme listesi var.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir