Sağlık

Uyku apnesi bilişsel gerileme, bunama riskinizi artırabilir

Uyku apnesi bilişsel gerileme, bunama riskinizi artırabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni bir çalışma, uyku apnesinin bilişsel değişiklikleri “başlatmak” için yeterli olduğunu öne sürüyor. Büyük Nehir / Getty Images
 • Yeni bir çalışma, obstrüktif uyku apnesinin orta yaşlı erkeklerde bilişsel gerilemeyi hızlandırabileceğini gösteriyor.
 • Çalışmaya obstrüktif uyku apnesi teşhisi konan 35 ila 70 yaşları arasındaki 27 erkek dahil edildi ve bunları yedi sağlıklı erkekle karşılaştırdı.
 • Sonuçlar, şiddetli obstrüktif uyku apnesi olan erkeklerin uyanıklık, yürütme işlevi, kısa süreli görsel hafıza ve sosyal ve duygusal tanımada eksiklikleri olduğunu gösterdi.

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, obstrüktif uyku apnesi, orta yaşlı erkeklerde, komorbiditesi ve obezitesi olmayanlarda bile erken bilişsel kusurlara neden olabilir. uykuda sınırlar.

Baş araştırmacı Ivana Rosenzweig ve meslektaşları, yeni bir hafif ila şiddetli obstrüktif uyku apnesi teşhisi konan 27 erkekten oluşan bir grubu inceledi. Katılımcılar 35 ila 70 yaşları arasındaydı ve ne obezite ne de yandaş hastalıkları vardı. Yedi sağlıklı erkekten oluşan bir kontrol grubuyla karşılaştırıldılar.

Araştırmacılar, King’s College Uyku Merkezinde uyku sırasında solunum fonksiyonuna ilişkin WatchPAT testini ve video polisomnografiyi kullanarak obstrüktif uyku apnesi teşhisini doğruladılar. Cambridge Nöropsikoloji Testi Otomatik Test Dizisini (CANTAB) kullanarak bilişsel işlevi değerlendirdiler.

Obstrüktif uyku apnesi ve bilişsel gerileme arasındaki bağlantı

Çalışmanın sonuçları, şiddetli obstrüktif uyku apnesi olan erkeklerde aşağıdaki eksikliklerin olduğunu gösterdi:

 • uyanıklık
 • Yürütücü işlev
 • Görsel kısa süreli bellek
 • Sosyal ve duygusal tanıma

Hafif obstrüktif uyku apnesi olan erkekler de bu alanlarda bazı zorluklar gösterdi, ancak bozukluğun şiddetli formları olanlar kadar kötü değildi. Aslında, nadiren kontrol grubundan önemli ölçüde daha kötü performans gösterdiler.

Uyku apnesi olan çoğu erkeğin tıbbi yandaş hastalıkları olsa da, çalışmaya dahil edilenlerin kardiyovasküler hastalık, diyabet, kronik inflamasyon veya depresyon gibi yandaş hastalıkları yoktu. Yazarlar, önceki çalışmaların bilişsel eksiklikleri uyku apnesinden ziyade komorbid durumlara bağladığını belirtmişlerdir.

Uyku tıbbı uzmanı ve FRCPsych MD, Ph.D. Ivana Rosenzweig, “Küçük, kavram kanıtı, kesitsel çalışmamızda, obstrüktif uyku apnesi olan erkek hastalarda, komorbiditeleri olmasa bile bilişsel eksiklikler gösterdik” dedi. danışman nöropsikiyatrist ve Email Healthline çalışmasının baş yazarı. “Bu büyük önem taşıyor, çünkü şu anki en yaygın inanış, obstrüktif uyku apnesi ile ilişkili komorbiditelerin bu yaş grubunda bilişsel eksikliklere yol açabileceği yönünde. Bu bozukluğa sahip çoğu hastanın, onları hayatta ilk gördüğümüzde zaten ek hastalıkları vardır – bu nedenle, hasara neden olanın bu hastalıklar mı yoksa uyku apnesinin kendisi mi olduğunu belirlemek her zaman neredeyse imkansız olmuştur.”

Rosenzweig, “Çalışmamız, uyku apnesinin bilişsel değişiklikleri teşvik etmek için yeterli olduğunu gösteriyor” diye devam etti. “Bu hastaların çoğu (aksi halde) bu bozukluğa sahip sağlıklı erkekler olduğundan, çoğu, çok hassas test dizileri tarafından tespit edilen bilişsel eksikliklere sahip olduklarından bilinçli olarak habersizdi.”

OKU  Enfamil ProSobee Formülü Olası Bakteriyel Kontaminasyon Nedeniyle Geri Çağırıldı: Bilmeniz Gerekenler

Araştırmacılar, bilişsel zorlukların şunlardan kaynaklanabileceğini düşünüyor:

 • Geçici oksijen eksikliği
 • Kandaki yüksek karbondioksit seviyeleri
 • Beyne giden kan akışındaki değişiklikler
 • uyku bölünmesi
 • sinir iltihabı

Uyku apnesini potansiyel olarak tehlikeli bir durum olarak buldular.

Obstrüktif uyku apnesi hakkında bilmeniz gerekenler

“Uyku, bilişsel sağlık için hem koruyucu hem de riskli olabilen bir faktördür” diyor Dr. “Uykunun bilişsel sağlık üzerindeki etkileri, uykunun kalitesi, miktarı, sıklığı ve hatta düzenliliği dahil olmak üzere bir kişinin uykusunun özelliklerine bağlıdır. “

Merrill, “Kaliteli, dinlendirici uyku, biz yaşlandıkça beyin işlevini geliştirir ve korur” diye devam ediyor. “Kronik bozulan uyku, zamanla kötüleşen baş ağrısı, yorgunluk ve hafıza kaybı gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.”

Obstrüktif uyku apnesi, uyuyan kişinin geçici olarak ancak tekrar tekrar nefes almayı bırakmasıyla karakterize edilen bir uyku bozukluğudur, çünkü boğazdaki kaslar gevşer ve çökerek hava yolunu tıkar. Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (NHLBI)

Tekrarlanan bozulma, oksijen seviyelerinin düşmesine ve dinlendirici olmayan uykuya yol açar. Uyku apnesi olan kişilerde genellikle yüksek sesli, rahatsız edici horlama ve gündüz uyku hali görülür.

A’ya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki erkeklerin yüzde 25 ila 30’u ve kadınların yüzde 9 ila 17’si obstrüktif uyku apnesi kriterlerini karşılıyor. Madde 2022 PubMed’de yayınlandı. Bunu geliştirme riski daha yüksek olan kişiler şunları içerir:

 • Hispanik, Siyah ve Asyalı popülasyonlar
 • 50 yaş üstü insanlar
 • şişmanlık

Genetik bir bileşen de olabilir.

Uyku tıbbı, akciğer hastalığı ve yoğun bakım tıbbında UCI Sağlık uzmanı olan Dr. “Bu tedavi planı, düzenli kontrolleri ve takip ziyaretlerini içerir. Bu takip sırasında, uyku sağlayıcı tedaviye yanıtı gözden geçirir. “

Khayat, “Genel olarak, tedavi gören uyku apnesi olan hastalar, teşhis edilmemiş veya tedavi edilmemiş uyku apnesi olanlara göre bilişsel gerileme konusunda çok daha az endişe duyuyorlar.” “Bu kişiler, semptomlarını uyuşukluk, yorgunluk, azalmış uyanıklık, ruh hali değişimleri ve en önemlisi uykulu sürüş açısından izlemelidir.”

uyku apnesi ve bunama

Uyku apnesi, Alzheimer hastalığı gibi bunama riskini önemli ölçüde artırabilir. Ancak a’ya göre, vasküler demans gelişme riskini artırıyor gibi görünmüyor. 2022’de yayınlanan çalışmaların gözden geçirilmesi.

Merrill, Healthline’a “Uyuma güçlüğü bunama riskini artırır, ancak ne yazık ki bunama da uyku sorunlarına yol açabilir” dedi. “Böylece, hafızada bozulmaya kadar varan bunama ile sonuçlanabilir, bu da daha sonra uykuyu kötüleştirir. Bu şekilde, bozulan uyku aşağı doğru giden bir sarmalın parçası olabilir, bu da erken ve orta yetişkin gelişimi sırasında uyku problemlerini tanımlamayı ve tedavi etmeyi daha da önemli hale getirir.

OKU  Hormonal doğum kontrolü ergen beynini nasıl etkileyebilir?

Merrill, “Demans, uykuyu birkaç şekilde bozar,” diye devam etti. “Demans nörodejeneratif bir hastalıktır, yani beyin hücreleri çalışmayı durdurur ve zamanla yavaş yavaş ölür. Bir kişi beyin hücrelerini kaybettiğinde, beynin uyku merkezleri arızalanmaya başlar – uykuda kalmak için sinyal gönderme yeteneğimizi kaybederiz. Çoğu zaman, uyku parçalanır ve hatta tersine döner, hastaları bütün gece uyanık ve ardından günün büyük bir bölümünde uykuda bırakır.

Merrill, “İdeal olarak, uyku bunama meydana gelmeden yıllar önce optimize edilir” diye devam ediyor. “Umut, daha iyi uyku ile demansın başlama yaşını geciktirebileceğimizdir. Uykuyu iyileştirmenin amacı, bir kişinin sağlık süresini yaşamları boyunca mümkün olduğu kadar uzatmaktır.”

Göre HKM61 ila 64 yaş arasındaki yetişkinler, gecede en uygun şekilde yedi ila dokuz saat uyku almalıdır; 65 yaşından itibaren yedi ila sekiz saat idealdir.

Uyku apnesi için kendi kendine yardım

Obstrüktif uyku apnesi için en etkili tedavilerden biri, sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) makinesinin kullanılmasıdır. Araştırmacılar, bu makinelerin bir hortum aracılığıyla verilen havayı basınçlandırarak çalıştığını ve hava yolunu açık tuttuğunu söylüyor. NHLBI.

Ancak bazı semptomları hafifletmek ve iyi bir gece uykusunu desteklemek için evde kullanılabilecek kişisel bakım teknikleri de vardır. doktor Fonksiyonel tıp eğitimi almış bir sağlık uzmanı olan Laura DeCesaris, uyku apnesinin tedavisi için aşağıdaki ipuçlarını sunuyor:

 • Stresi daha etkili bir şekilde yönetin ve vücudunuzun stresi nerede tuttuğunun farkında olun. Pek çok insan boyunlarını ve omuzlarını gererek bu öne doğru baş duruşuna ve düzgün nefes almaya (hem gündüz hem de gece) elverişli olmayan bir duruşa neden olur. Bu masa başı çalışanlar için de önemlidir.
 • Uyku pozisyonunuza bakın (yan uyumak bazen semptomlara yardımcı olabilir)
 • Genellikle burnunuzdan nefes almayı zorlaştıran bağırsaklarda ve burun pasajlarında kronik iltihaplanmaya dikkat edin. Diyetinizi değiştirmek ve mümkün olduğunda daha anti-inflamatuar bir diyete geçmek yardımcı olabilir. Bazen belirli yiyecekler sizi kabız hissettirebilir, bu da uyku apnesi ile ilişkili sorunları şiddetlendirir.
 • Düzenli olarak spor yapın
 • Özellikle kurak bir iklimde yaşıyorsanız, nemlendirin ve yatak odasında bir nemlendirici deneyin.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir