Sağlık

Az miktarda kilo alımı bile diz protezi ameliyatı olasılığını nasıl artırabilir?

 

  • Araştırmacılar, sadece 11 kiloluk bir kilo alımının hem erkekler hem de kadınlar için diz protezi ameliyatı olasılığını artırabileceğini söylüyor.
  • Uzmanlar, ekstra kiloların eklemlere yükleyebileceği ekstra güç nedeniyle, ağırlık ve dizler arasında bir bağlantı olduğundan uzun süredir şüphelendiklerini söylüyorlar.
  • Egzersizin, özellikle hareketsiz işleri olan kişiler için diz protezi ameliyatı riskinizi azaltmanın harika bir yolu olduğunu söylüyorlar.

Yaklaşan tatilleri sabırsızlıkla bekleyenler için iyi bir haber olmayabilir, yeni bir çalışma, birkaç kilo almanın bile bir yetişkinin dizlerini zorlayabileceğini söylüyor.

Bilim adamları, geçen hafta Avustralya’nın Melbourne kentindeki Uluslararası Obezite Kongresi’nde, sadece 11 kilo fazla kilonun bir kadının diz protezine ihtiyaç duyma şansını üçte bir ve bir erkeğin dörtte bir oranında artırabileceğini söyledi.

Araştırmacılar, ameliyat olmadan bile fazla kiloların diz ağrısını ve sertliğini artırırken, kişinin yaşam kalitesini düşürdüğünü ve dizlerini düzgün kullanma yeteneklerini sınırladığını söyledi.

Ancak araştırmacılar, vücut ağırlığının yüzde 10’unu veya daha fazlasını kaybeden bir kişinin diz artritini iyileştirebileceğini söyledi.

Osteoartrit, eklemleri destekleyen kıkırdak zamanla aşındığında ortaya çıkar ve bu da kemiklerin birbirine sürtünmesine ve ağrıya, şişmeye ve sertliğe neden olabilir.

“Başka bir deyişle, osteoartritin kilo alımı ile daha hızlı gelişmesi ve ilerlemesi daha olasıydı” dedi Dr. Avustralya’daki Monash Üniversitesi Halk Sağlığı ve Önleyici Tıp Okulu’nda çalışma ve romatoloji profesörü olan Anita Wluka, uluslararası obezite kongresinden yaptığı açıklamada.

Araştırma henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

 

Diz ameliyatı detayları ve kilo çalışması

Wluka’nın ekibi, kilo alımı ve osteoartrit arasındaki bağlantıyı inceleyen 20 önceki çalışmayı inceledi.

250.000’den fazla insanı içeren iki büyük çalışmanın sonuçlarını birleştirdikten sonra, araştırmacılar, kilo alımının diz eklemi üzerinde X-ışınlarında gözle görülür hasar da dahil olmak üzere önemli olumsuz etkileri olduğu sonucuna vardılar.

11 kiloluk bir kilo alımı, total diz protezi ameliyatını kadınlar için yüzde 35 ve erkekler için yüzde 25 daha olası hale getirdi.

OKU  Uyumak için en iyi (ve en kötü) 10 ABD şehri

Wluka, “Bu özellikle endişe verici” dedi. “Diz protezleri pahalı ve her beş kişiden biri sonuçtan memnun değil ve ameliyattan sonra ağrı çekmeye devam ediyor. Ağrısı devam edenlerin, daha pahalı ve ağrılarını kontrol etme olasılığı daha düşük olan ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyma olasılığı daha yüksektir.”

 

 

Kilo ve diz ameliyatı arasındaki bağlantı

doktor California’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’ndeki Kalça ve Diz Değiştirme Merkezi’nde ortopedi cerrahı ve özel cerrahi direktörü olan Benjamin Bengs, Healthline doktorlarına uzun süredir kilo ve artrit arasında bir bağlantı olduğuna inandıklarını söyledi.

Bengs, “Özellikle kalça ve diz gibi yük taşıyan eklemde” dedi. “Bu çalışma, bu ilişkiyi destekleyen güçlü verilerin yanı sıra diz protezi ameliyatı olasılığının artmasını da ekliyor.”

Bengs, çoğu insanın normal bir günde dizlerinin ne kadar güç gördüğünü düşünmediğini de sözlerine ekledi.

Bengs, “Ortak tepki kuvvetleri terimini kullanıyoruz” dedi. “Dizlerin sadece vücut ağırlığına değil, aynı zamanda diz eklemi üzerindeki yükü iki katına çıkarabilen kas kuvvetlerinin ve mekanik momentlerin etkisine de dayanması gerekir. Ve bu sadece bir adım için. Bir günde, bir yılda kaç adım attığımızı bir düşün.”

Bengs, bir kişiye 11 kilo eklemenin, eklemlere etkili bir şekilde 20 ila 30 kilo güç kattığını söyledi.

Bengs, “Sonunda, kıkırdak dokusu aşınmaya başlayabilir ve daha sonra artrite neden olabilir” dedi.

 

Diğer Diz Sağlığı Faktörleri

İyi haber şu ki, çoğu insan büyük miktarda kilo vermek zorunda kalmadan diz sağlığında iyileşme meydana gelebilir.

“Yıllardır hastalara 50 kilo vermeleri gerekmediğini, çünkü bunu elde etmenin zor olabileceğini ve sonra kilo vermemelerini öneriyorum, ancak 5 ila 10 kilo vermenin diz sağlığında bir fark yaratabileceğini” söyledi. doktor Los Angeles’taki Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Enstitüsü’nde ortopedi cerrahı olan Jeffrey Zarin, Healthline’a verdiği demeçte.

Zarin, diz sağlığında tek faktörün kilo olmadığını söyledi. Geçmişteki travma, genetik ve bir kişinin işi (bütün gün ayakta duran veya yürüyen biri) de katkıda bulunur.

OKU  Alkol ve kanser riski: Çoğu Amerikalı bağlantının farkında değil

Zarin, “Kalan gizem, bazı insanların bu hasarla ilişkili ağrı ve iltihaplanmaya neden diğerlerinden daha duyarlı olduğunu kesin olarak belirleyebilmektir.” Dedi.

Kanada, Calgary’deki Brentwood Physio’da fizyoterapist olan Lalitha McSorley, Healthline’a hareketsiz çalışmanın büyük bir faktör olduğunu söyledi.

McSoreley, “Muhasebeciler mükemmel bir örnektir” dedi. “Vergi mevsimi boyunca, genellikle günde 8 ila 12 saat otururlar. Bu yaşam tarzının kilo alımına yol açabileceği mantıklı, ancak aynı zamanda çok fazla gergin ve öfkeli kas da yaratıyor.”

 

 

Diz sağlığı nasıl iyileştirilir

McSoreley, diz sağlığını iyileştirmenin bazı basit yolları olduğunu söyledi.

“İlk ve en belirgin olanı egzersizdir. Bu, kilo ve yağ kaybetmenize, yağsız kas oluşturmanıza ve dizlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır” dedi McSoreley. “Hastalara önerdiğim bir diğer şey de kuadriseps ve hamstringleri güçlendirmek/germek. İzole edilmiş dörtlü uzantılar ve izole edilmiş hamstring bukleler benim en sevdiğim egzersizler.”

McSorely, sıkı kalçaların sıklıkla “ağrıyı dizine iletebileceğini” söyledi. “Clamshell” egzersizini tavsiye etti.

“Bir yatakta yan yatarak başlayın. Topuklarınızı bir arada ve kalçalarınızı sabit tutun. Topuklarınızın, kalçalarınızın ve omuzlarınızın düz bir çizgide olduğundan emin olun” dedi McSoreley. “Ayak bileklerinizle teması sürdürürken üst bacağınızı üç ila dört inç kaldırın. Kalçalarınızın dönmediğinden emin olun. Beş saniye basılı tutun. Bu hareket yavaş ve kontrollü olmalıdır. Bunu on kere yap.”

Bengs, eliptik makineler ve sabit bisikletler gibi aktivitelerin yanı sıra kuvvet antrenmanı önerdi.

Zarin, bacaklarımızı kullanmanın fiziksel dünyamızla etkileşim kurmanın anahtarı olduğunu da sözlerine ekledi.

Zarin, “Geçmişte, hareketlilikteki tavizler daha tolere edilebilirdi” dedi. “Dizleriniz artritin ‘lanetinden’ yıprandığında, tekerlekli sandalyede verandaya çıktınız.”

Zarin, “Artık insanlar daha uzun yaşadıklarına ve hayatlarının çok daha büyük bir bölümünde aktif kaldıklarına göre, hareketlilik kilit önemde” dedi. “Bacaklarımızın sağlığını korumak, fit, esnek ve kilomuzu sağlıklı bir aralıkta tutmaktan geçiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir