Sağlık

Ebeveynlerin neredeyse yarısı evde reçeteli ilaçları kaldığını söylüyor

Ebeveynlerin neredeyse yarısı evde reçeteli ilaçları kaldığını söylüyor

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, hap şişelerinin çocuklar için çekici bir tehlike oluşturabileceğini söylüyor. David Smart/Stoksy
  • Yeni bir anket, birçok ebeveynin evlerinde reçeteli ilaçlar kaldığını gösteriyor.
  • Birçok ebeveyn ayrıca reçetesiz satılan ilaçları son kullanma tarihlerini geçmiş halde tutar.
  • Uzmanlar, bu hapların yanlışlıkla yutulması veya yanlış uygulanması durumunda çocuklar için tehlike oluşturabileceğini söylüyor.

Bir dahaki sefere evinizi çocuklardan korumayı düşündüğünüzde, yeni bir ankete göre ecza dolabınızı hızlıca karıştırmak isteyebilirsiniz.

Michigan Üniversitesi’ndeki CS Mott Çocuk Hastanesi Ulusal Çocuk Sağlığı Araştırmasına göre, ankete katılan ebeveynlerin yaklaşık yarısı evde reçeteli ilaçları kaldığını ve birçoğunun son kullanma tarihi geçmiş reçetesiz ilaçları sakladığını söylüyor. Sağlık.

Anket ayrıca çoğu ebeveynin – beşte üçü – reçeteli ilaçları elden çıkarma konusunda reçetesiz ilaçlardan daha dikkatli olduğunu buldu. Ancak her ikisi de meraklı çocuklar için tehlikeli olabilir.

Mott Poll yardımcı direktörü Sarah Clark, “Ebeveynlerin ilaçları son kullanma tarihinden uzun süre sonra veya artık ihtiyaç duyulmadığında tutmasının yaygın olduğunu ve bunun çocuklar için gereksiz bir sağlık riski oluşturduğunu gördük” dedi. bir basın bülteninde. “Evde ilaca başlayan daha küçük çocuklar, kazara zehirlenmelerin önemli bir kaynağıdır. Daha büyük çocuklar için bu ilaçlara erişim, deney yapma, akranlarının dikkatini dağıtma veya diğer kasıtlı suistimal riskleri doğurur.”

“Çocuklar doğal olarak zeki ve sorgulayıcıdır. Artık ilaçlar şeker gibi görünebilir ve küçük çocuklar genellikle onları ağızlarına nesneler koyarak keşfederler” dedi. Kelly Johnson-Arbor, Washington DC’deki Ulusal Başkent Zehir Merkezi’nde Tıbbi Toksikolog, Yardımcı Tıbbi Direktör ve Geçici İcra Direktörü

Healthline’a verdiği demeçte, “Etkinliğini kaybetmiş artık ilaçlar bile küçük çocuklar tarafından alındığında ölümcül olabilir” dedi. “Bazı kalp ve diyabet ilaçları da dahil olmak üzere bazı ilaçlar, sadece tek bir hap aldıktan sonra çocuklarda yaşamı tehdit eden semptomlara neden olabilir.”

OKU  Harvard Diyeti, daha uzun yaşama şansınızı %20 artırabilir

Güvenlik, Erişim ve Etkinlik ilaç

Çocukların ilaçlara erişimini kısıtlamanın basit bir çözümü, onları güvenli bir şekilde kilitli tutmaktır.

Bununla birlikte, bir ilacın son kullanma tarihinden sonraki etkinliği de bir konudur.

Örneğin, ankete katılan ebeveynlerin yarısından fazlası OTC ilaçlarının son kullanma tarihinden sonra, yani son kullanma tarihinden sonraki bir ay ile bir yıl arasında herhangi bir noktada hala etkili olduğuna inanıyordu. Uzmanlar bunun doğru olabileceğini söylüyor, ancak bunun garantisi yok.

10 ebeveynden dördünden azı, çocuklarına son kullanma tarihi geçmiş ilaçları vermenin asla güvenli olmadığını söyledi.

“Federal yasa, ilaçların son kullanma tarihinin olmasını şart koşuyor. Johnson-Arbor, “Birçok ilaç (hem reçeteli hem de reçetesiz) belirtilen son kullanma tarihlerinden sonra etkili olabilirken, ilaçlar son kullanma tarihlerinden sonra gerçekten etkili olup olmadıklarını belirlemek için test edilmiyor” dedi. “Bazı ilaçların kalitesi düşebilir, bakteriyel kontaminasyona duyarlı olabilir veya uygun şekilde saklanmazlarsa veya son kullanma tarihleri ​​çok uzun süre saklanırsa güçlerini kaybedebilir.”

Yanlışlıkla yutulma riskinin yanı sıra, süresi dolmuş ilaçları saklamak, çocukları hastalandığında ebeveynlerin zor bir karar vermek zorunda kalması anlamına da gelebilir.

Clark, “Ebeveynler, çocuklarının semptomlarını tedavi etmek için onlara ihtiyaç duyana kadar ilaçların süresinin dolduğunu fark etmeyebilir” dedi. “Bu noktada, ebeveynler çocuklarına süresi dolmuş ilacı mı yoksa yeni ilaç mı alacaklarına karar vermelidir.”

Çoğu durumda, maliyet, ebeveynleri süresi dolmuş ilaçları tutmaya teşvik eden bir faktördür.

Johnson-Arbor, “Bazı insanlar, cepten yapılan reçete maliyetlerinden veya doktor ziyaretleri için yapılan ek ödemelerden tasarruf etmek için süresi dolmuş ilaçları saklayabilir” dedi. “Son olarak, daha yeni veya jenerik olmayan reçeteli ilaçlar genellikle oldukça pahalıdır ve insanlar, yeniden doldurmalara fazladan para harcamaktan kaçınmak için bu ilaçların eski veya süresi dolmuş sürümlerini tutabilir.”

OKU  Bademlerde Atıştırmalık Potansiyel Olarak Bağırsak Sağlığına Nasıl Fayda Sağlayabilir?

İlaçlar nasıl güvenli bir şekilde imha edilir

Çeşitli ilaçların uygun şekilde nasıl atılacağı konusunda da bazı karışıklıklar var.

California Üniversitesi’nde sağlık bilimleri klinik yardımcı doçenti olan PharmD, Shawn Patrick Griffin, “İnsanların son kullanma tarihi geçmiş ilaçları tutmasının en önemli nedenlerinden bazıları, ilaçları elden çıkarmanın zorluğu ve ilk etapta reçeteli ilaçları almak için gereken önemli güçlüktür” dedi. Irvine Eczacılık ve Eczacılık Bilimleri Okulu.

Griffin, Healthline’a verdiği demeçte, “Genellikle ilaçları elden çıkarmak için net bir kılavuz veya süreç yoktur ve bazen insanlar artık ilaçların saklanmasıyla ilgili risklerin her zaman farkında değildir” dedi.

Örneğin, yanıt verenlerin dörtte üçü, bazı reçeteli ilaçların çöpe atılmadan önce kedi kumu veya kahve telvesi ile karıştırılması gerektiğinin farkında değildi.

Birçok eczane, güvenli bir şekilde elden çıkarmak için reçeteli ilaçları da geri alır. Federal Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi, web sitesinde, Ulusal Reçeteli İlaç Geri Alma Günü’ne katılan ve insanların güvenli bir şekilde imha edilmek üzere süresi dolmuş ilaçları getirebilecekleri yerleri de listeler.

Belirli ilaçlar ajans, yanlışlıkla kötüye kullanımı önlemek için tuvalete atılması gerektiğini söylüyor.

Griffin, “Ancak bu, yalnızca bir geri alma programı hazır değilse ve bir eczacı ve/veya yerel hükümet yetkilileriyle yakın istişareden sonra yapılmalıdır.” Dedi. “Yanlış elden çıkarma, çevre kirliliğine ve başkalarının istemeden maruz kalmasına neden olabilir.”

Ebeveynlerin son kullanma tarihi geçmiş ilaçların yönetimi hakkında ek soruları varsa, doktorlarına veya eczacılarına danışabilirler veya ABD’de Poison.org adresinden veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Poison Control ile iletişime geçebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir