Sağlık

İşte sütlü kahvenin iltihapla savaşmaya yardımcı olmasının nedeni

İşte sütlü kahvenin iltihapla savaşmaya yardımcı olmasının nedeni

Pinterest’te paylaş
Tanya İvanova/Getty Images
  • Polifenoller amino asitlerle birleştirildiğinde, polifenollerin anti-enflamatuar özellikleri geliştirilebilir.
  • Araştırma için araştırmacılar kahveyi sütle test ettiler ve sonuçlar umut vericiydi.
  • Diyetinize polifenolleri dahil etmenin birçok faydası vardır. Polifenol kaynakları arasında çilek, yaban mersini, ahududu, yeşil çay, kırmızı şarap, nar, elma, fındık (badem ve ceviz gibi) ve sızma zeytinyağı gibi meyveler bulunur.

Polifenoller bitkisel gıdalarda bulunan bileşiklerdir. Antioksidanlarla dolu polifenoller, iltihaplanmaya yol açan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca bağırsak sağlığını iyileştirebilir ve kalp hastalığı ve bazı kanserler gibi kronik hastalık riskini azaltabilirler.

Bununla birlikte, polifenoller üzerine araştırma sınırlıdır, ancak yeni bir çalışma, araştırmacıların bu maddelerin iltihaplanma üzerindeki etkilerini anlamalarına yardımcı olmaktadır. Ve şaşırtıcı bir şekilde, kahvenize sadece süt eklemenin iltihapla savaşmanıza yardımcı olabileceğini buluyorlar.

Polifenolleri ve amino asitleri birleştirmenin faydaları

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü’nden araştırmacılar, polifenoller gıdada bulunan proteinlerle eşleştirildiğinde ne olduğunu incelemek istediler.

Sütlü bir kahve içeceğindeki moleküllerin birbirine bağlanıp bağlanamayacağını test ettiler. Kahve çekirdekleri polifenollerle doludur ve süt protein içerir. Sonuçlar umut vericiydi ve moleküller bağlandı.

yayınlanan çalışma, Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi, polifenoller ve amino asitlerin bir kombinasyonuna maruz kaldığında bağışıklık hücrelerinin nasıl tepki verdiğini inceledi. Bu iki maddeye maruz kalan hücrelerin, enflamasyonla mücadelede tek başına polifenollere göre iki kat daha etkili olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar, bu reaksiyonun protein açısından zengin diğer yiyecekler meyve veya sebzelerle birleştirildiğinde ortaya çıkabileceğini düşünüyor.

Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kopenhag Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü’nden MSc ve çalışmanın baş yazarı Marianne Nissen Lund, Healthline’a “Polifenoller amino asitlerle birleştirildiğinde, özelliklerinin değiştiğini düşünmek doğaldır” dedi. “Gıdada, polifenolün türüne ve konsantrasyonuna ve reaksiyonun ne tür bir gıdada meydana geldiğine bağlı olarak hem pozitif hem de negatif olabilir.”

OKU  Yüksek tansiyon: Günde 3 fincan kahve tansiyonu düşürebilir

Örneğin, et ürünlerindeki bazı polifenoller, jelleşme gibi fonksiyonel özellikleri geliştirebilir, ancak bu yalnızca uygun şekilde dozlandığında mümkündür. Nissen Lund, bazı polifenollerin renk bozulmasına ve bazı durumlarda birada olduğu gibi bulanıklığa neden olabileceğini ekledi.

Dr. Pakistan’daki Allame Iqbal Tıp Koleji’nde beslenme ve metabolik hastalık uzmanı olan Adil Maqbool, Healthline’a söyledi.

Anti-inflamatuar etki

Bu çalışmada araştırmacılar, polifenollerin potansiyel anti-inflamatuar etkilerini incelediler.

Nissen Lund, “Polifenoller gıdadaki proteinlerle kolayca reaksiyona girer ve gıda kalitesi üzerindeki etkileri bir dereceye kadar incelenmiştir, ancak polifenollerin anti-enflamatuar etkileri üzerindeki etkisi bilinmemektedir, bu da insan sağlığı açısından önemlidir” dedi. “Bildiğim kadarıyla, amino asitlerle reaksiyona giren polifenoller ilk kez bağışıklık hücrelerinde inceleniyor. Bir sonraki adım, hayvanlardaki etkileri incelemek.”

Polifenollerin sayısız sağlık yararı göz önüne alındığında, gıda endüstrisi ve araştırmacılar optimum kalite için doğru miktarda polifenol eklemek için çalışıyorlar.

“İnsanlar çok fazla polifenol emmediğinden, bilim adamları vücuttaki alımlarını artırmak için polifenolleri proteinlerle nasıl birleştireceklerini bulmaya çalışıyorlar. Nissen Lund, bu yöntemin polifenollerin anti-enflamatuar etkilerini artırma avantajına sahip olduğunu açıkladı.

Diğer polifenol kaynakları

Diğer polifenol kaynakları arasında meyveler (çilek, yaban mersini ve ahududu gibi), yeşil çay, kırmızı şarap, nar, elma, fındık (badem, ceviz gibi) ve sızma zeytinyağı bulunur.

Maqbool, gıdadaki polifenollerin miktarının ve türünün yetiştirme koşullarına, işlemeye ve depolamaya bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceğini, bu nedenle bu gıdalardan çeşitli yemek yemenin polifenollerin dengeli bir şekilde alınmasını sağlamaya yardımcı olabileceğini belirtmek önemlidir.

Getirmek

Polifenoller bitkisel gıdalarda bulunan bileşiklerdir. Antioksidanlarla dolu polifenoller, iltihaplanmaya yol açan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Polifenoller amino asitlerle eşleştirildiğinde, polifenollerin anti-enflamatuar özellikleri geliştirilebilir. Yeni bir çalışmada, araştırmacılar sütlü kahvenin etkilerine baktılar ve sonuçlar umut vericiydi.

OKU  Çalışma, 25 antidepresandan birinin kronik ağrı tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor

Polifenoller açısından zengin bir diyet genel sağlığınız için faydalıdır. Polifenol kaynakları çilek, yaban mersini, ahududu, yeşil çay, kırmızı şarap, nar, elma, fındık (badem, ceviz gibi) ve sızma zeytinyağı gibi meyvelerdir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kafein Çekilmesi: Kafeinsiz kahve içmek ağrılı semptomları azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Yüksek tansiyon: Günde 3 fincan kahve tansiyonu düşürebilir

Sağlık

Kolon kanseri: Sağlıklı bir bitki bazlı diyet, riski %22'ye kadar azaltabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir