Sağlık

Bebek Sağlığı: Çalışma, bebeklerin ister doğal yolla ister sezaryenle doğun, temel mikropları aldıklarını söylüyor

Bebek Sağlığı: Çalışma, bebeklerin ister doğal yolla ister sezaryenle doğun, temel mikropları aldıklarını söylüyor

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, emzirmenin genellikle bebekler için en sağlıklı seçenek olduğunu söylüyor. Kristen Curette ve Damaine Hines/Stocksy
  • Araştırmacılar, sezaryen ile doğan bebeklerin annelerinden sadece biraz daha az temel mikrop aldığını söylüyor.
  • Emzirmenin boşluğu doldurabileceğini ekliyorlar.
  • Uzmanlar, emzirmenin çoğu durumda bebekler için en sağlıklı seçenek olduğunu söylüyor.

Anneden bebeğe bulaşan temel mikroplar sezaryen ile doğan bebeklerde sadece biraz daha düşüktür ve emzirme bu açığı kapatabilir.

Bu çok yeni Araştırma bugün dergide çıktı Hücre Konağı ve Mikrop.

Çalışma, 120 Hollandalı anne ve rahimdeki bebekten alınan verileri içeriyordu.

Araştırma, Hollanda Bilimsel Araştırma Kuruluşu ve Baş Bilim İnsanı Ofisi ve İskoçya Ulusal Araştırma İskoçya tarafından İskoç Kıdemli Klinik Bursu Ödülü ile desteklenmiştir.

Bunun anneler ve bebekler için anlamı nedir?

Uzmanlar, yeni bulguların doğumdan önce kısır olduğu düşünülen bebeklerin doğum sırasında ve sonrasında annelerinden temel mikropları nasıl aldıklarını netleştirmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Araştırmanın ilk yazarı ve İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nde doktor ve araştırmacı olan Debby Bogaert, “Mikrobiyomların transferi ve gelişimi o kadar önemlidir ki, evrim bu mikropların anneden çocuğa şu ya da bu şekilde geçmesini sağlamıştır” dedi. , bir basın açıklamasında.

Annesinden bağırsak ve vajinal mikrop kapmayan sezaryenle doğan bebekler için emzirme daha da önemli hale geliyor” dedi.

Mikroplar, ciltte ve vücutta yaşayan doğal olarak oluşan bakteri, mantar ve virüslerdir.

Çalışmanın yazarları, anne mikrobiyomunun bebeğin toplam mikrobiyomunun neredeyse %60’ıyla bağlantılı olmasına rağmen, uzmanların henüz %40’ını keşfetmediğini söylüyor.

Astım ve alerjilerin varlığı da dahil olmak üzere, yaşamın erken dönemlerinde anne mikroplarına maruz kalma ile yaşamın ilerleyen dönemlerinde sağlık arasındaki bağlantı da, çalışma yazarlarının daha sonra keşfetmeyi planladıkları bir alandır.

Uzmanlar araştırma hakkında ne diyor?

doktor American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) Obstetrik Klinik Uygulama Kılavuzları Komitesi başkan yardımcısı Manisha Gandhi, Healthline’a bu çalışmanın bebek mikrobiyomunun gelişimini inceleyen ve anne ve çevresel faktörlerin katkılarını daha iyi anlayan çalışmaları tamamladığını söyledi.

OKU  Cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisine başlayan çocukların sadece %2'si bırakıyor

Çalışmanın yazarları, doğum eylemi olmaksızın sezaryen ile doğurtulan bebeklerin anne mikrobiyomundan vajinal ve doğum ya da sezaryen doğumlar kadar çok katkısı olmasa da, anne sütü mikrobiyomunun doğum eylemi olmaksızın sezaryen doğumlarda bebeğin mikrobiyomuna daha fazla katkıda bulunduğunu açıkladılar.

Gandhi, bebeğin mikrobiyomuna katkıda bulunan birçok faktör olduğu için bu fenomenin makul göründüğünü söyledi.

doktor Austin, Teksas’taki Harbor Health’de çocuk doktoru olan Edgar Navarro Garza, Healthline’a yeni çalışmanın, sonuçları etkileyebilecek olası değişkenlerin ve yardımcı faktörlerin varlığıyla doğru bir çalışma olduğunu söyledi.

Mikrobiyota bulaşmasının farklı yollarla (doğumun doğası, anne sütü, ten tene temas, tükürük ve kardeş varlığı) gerçekleştiğini unutmamanın önemine dikkat çekiyor.

Sezaryeni seçen kişiler için rehberlik

Gandhi, bebeğin mikrobiyomunun çeşitli anne faktörlerinden nasıl geliştiğine bakılmaksızın, “mikrobiyomun gelişiminin bebeğin nasıl doğduğunu etkilememesi gerektiğini” söyledi.

“Hala anne mikrobiyomunun bebek mikrobiyomuna faydalarını anlamaya çalışıyoruz, bu nedenle bir doğum şeklinin diğerine göre önerilmesi önerilmez” dedi.

“Bunun yerine, çalışma, bebek mikrobiyomunun, doğum şekliyle sınırlı olmayan birden fazla anne faktörünün katkılarına sahip olduğuna dair kanıt sağlıyor” diye ekledi.

Sezaryen ile dünyaya gelen emzirilen bebekler

Garza, doğum türü ne olursa olsun (C-bölümü olsun ya da olmasın), çoğu durumda bebek beslemek için emzirmenin her zaman daha sağlıklı bir seçenek olacağını söyledi.

Yeni bir annenin mikrobiyota geçişini vurgulamanın yanı sıra, anne sütü yoluyla antikor geçişini ve anne-bebek bağ sürecini de göz önünde bulundurması gerektiğini ekliyor.

Gandhi, emzirmenin anne ve çocuk için faydalarının iyi belgelendiğini ve mümkün olduğunda tüm bebekler için emzirmenin teşvik edildiğini ekliyor.

Gandhi ayrıca ACOG’un emzirmeyle ilgili bazı tavsiyelerini de paylaştı:

  • Kadınların emzirmeleri şiddetle tavsiye edilmektedir ve Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji her kadının emzirme hakkını desteklemektedir. Anne ve çocuğun karşılıklı isteğine bağlı olarak, yaşamın ilk yılında veya daha uzun süre boyunca tamamlayıcı emzirmeye başlanmasıyla birlikte, yaşamın ilk 6 ayında sadece anne sütü önerilir.
  • American College of Obstetricians and Gynecologists, ticari etki, zorlama ve önyargıdan bağımsız bireylerin emzirme konusunda bilinçli karar vermesini destekler. Ebeveynlerin emzirip emzirmeme konusunda kendi bilinçli seçimlerini yapma hakları vardır.
  • Doğum uzmanları/jinekologlar ve diğer obstetrik bakım sağlayıcıları, yalnızca anne sütüyle besleme, karma besleme veya formül beslemenin kendisi ve çocuğunuz için uygun olup olmadığına karar verme konusunda benzersiz bir yetkinliğe sahip olduğunu kabul ederek, her kadının emzirmeye başlama veya devam etme konusundaki bilgilendirilmiş kararını desteklemelidir.
OKU  Kilo Kaybı: Tele sağlık programları, daha büyük başarı için koçluğu semaglutide ile birleştirir

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir