Sağlık

Egzersiz, erken boşalma tedavisinde ilaç kadar faydalı olabilir, çalışma bulguları

Egzersiz, erken boşalma tedavisinde ilaç kadar faydalı olabilir, çalışma bulguları

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, egzersizin bazen erken boşalma ile ilişkili kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Josh Berry-Walker/EyeEm/Getty Images
  • Araştırmacılar, koşma ve yoga gibi egzersizlerin erken boşalma tedavisinde ilaç kadar etkili olabileceğini söylüyor.
  • Egzersizin bazen durumla ilişkili kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyorlar.
  • Uzmanlar, durumu tedavi etmenin en iyi yolunun çok yönlü bir yaklaşım olduğunu söylüyor.

Seks sırasında çabuk doruğa çıkan bazı erkekler için yürüyüş bir çözüm olabilir.

“[Premature ejaculation] penis sahiplerinin ortak sorunu” dedi. Bir psikoterapist ve kurul onaylı seks ve çiftler terapisti olan Lee Phillips, Healthline’a söyledi. “Müşterilerimin yaklaşık yüzde 30’u orgazmı kontrol etme yeteneklerinden memnun olmadıklarından şikayet ediyor.”

Tedavi seçenekleri sınırlıdır.

Bununla birlikte, yeni bir çalışma, tıbbi olmayan müdahalelerin, örneğin B. Haftada beş gün koşmak veya yoga derslerine katılmak erken boşalma insidansını azaltabilir.

Araştırmacılar, bu tür müdahalelerin bazı durumlarda erken boşalma için trisiklik antidepresanlar (TCA’lar) ve seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) gibi tipik ilaç tedavileri kadar etkili olduğunu bildirmektedir.

İkincisi, erektil disfonksiyon da dahil olmak üzere çeşitli istenmeyen yan etkilere sahip olabilir.

Psikoterapi, ilaç kullanımı olsun ya da olmasın, erken boşalmayı ele almak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Phillips, Healthline’a “Seks terapisi mükemmel çünkü tüm tıbbi kaygılar göz ardı edildiğinde ortaya çıkan performans kaygısını ele alıyoruz” dedi. “Kişinin geliştirdiği bu ‘yeni normale’ bakıyoruz ve endişeli düşünceye meydan okuyarak ve bedeni topraklama ve meditasyon yoluyla rahatlatmak için diğer somatik egzersizlerle bu alışkanlığı kırmaya çalışıyoruz.”

Erken boşalmada ilaç tedavisi sınırlıdır

İtalya merkezli bir tıbbi danışman olan PhD Damiano Pizzol liderliğindeki çok uluslu bir araştırma ekibi, erken boşalma tedavisi hakkında daha önce yayınlanmış 54 çalışmayı içeren bir literatür taraması yaptı.

bu raporTrends in Urology and Men’s Health dergisinde yayınlanan bir raporda, bazı ülkelerde erken boşalma tedavisi için sadece tek bir ilacın, serotonin inhibitörü dapoksetinin onaylandığı bildirildi.

Bununla birlikte, dapoksetin, doktorların bunun yerine erken boşalma ile ilişkili kaygıyı azaltabilecek Lexapro ve Zoloft gibi SSRI ilaçlarının etiket dışı reçetelerini sıklıkla değiştirdiği Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanmamıştır.

OKU  İyi bir gece uykusu, aşılara verdiğiniz yanıtı iyileştirebilir

Egzersiz nasıl yardımcı olabilir?

Araştırmacılar, önceki çalışmaların erken boşalma tedavisi için umut verici sonuçlar gösteren çeşitli tıbbi olmayan müdahaleler bulduğunu bildirdi.

Bu, boşalma ile ilgili olduğu bilinen pubococcygeus kasını sıkılaştırmayı amaçlayan egzersizleri içerir.

Araştırmacılar, 30 gün boyunca haftada beş gün en az 30 dakika orta dereceli yürüyüşün yanı sıra yoganın da faydalı olabileceğini bildirdi.

Dr. Penis düzeltme ve büyütme cerrahisinde uzmanlaşmış bir ürolog olan James J. Elist, Healthline’a söyledi. “Bazıları edinilmiş [premature ejaculation]ömür boyu diğerleri [premature ejaculation]. Bazıları stresten, bazıları ilişki sorunlarından, bazıları da fiziksel sağlıktan dolayı.”

Elist, “Bu farklı nedenler göz önüne alındığında, farklı seçeneklere sahip olmak önemlidir” diye ekledi. “Reçete seçenekleri, uyuşturma spreyleri, eş dayanıklılığı gibi doğal takviyeler veya fiziksel egzersiz olsun, erkekler erken boşalma gibi sinir bozucu bir sorunla mücadele ederken kendilerine sunulan tüm seçeneklerin farkında olmalıdır.”

Çok yönlü bir yaklaşım

Pizzol, Healthline’a çalışmanın erken boşalma tedavisi için multidisipliner bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Seks ve cinsellik, anatomik, sistemik, organik, psikolojik ve hormonal bileşenleri içeren karmaşık konulardır, bu nedenle cinsel sağlığa yaklaşım bütüncül olmalıdır” dedi. “Mevcut ilaçların nispeten düşük etkililiği göz önüne alındığında bile, onları yönetmek önemlidir. [premature ejaculation] bir çift olarak ve [as a] çok faktörlü sorun.”

Örneğin, koşmak semptomları iyileştirebilir çünkü “egzersiz genel sağlık ve tüm sistemler için bir güçlendiricidir: endokrin, metabolik, kardiyak, vasküler, zihinsel sağlık, [which are] hepsi cinsel işlevle ilgili, ”dedi Pizzol.

“Bir başka ilginç bulgu da, ruh sağlığının cinsel sağlıktaki önemli rolünü vurgulayan yoganın etkisi.”

Bazı araştırmalar, erektil disfonksiyon ilaçları ile tedavinin, erken boşalma insidansını azaltma ek yararına sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Phillips, “Bir açıklama, erektil disfonksiyonun erken boşalma alışkanlığına yol açması ve kırılması zor olabilir” dedi. “Penis sahipleri, ereksiyonlarının uzun sürmeyeceğini bildikleri için orgazma koşmuş gibi hissedebilirler.”

OKU  Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Philipps, erken boşalma gibi, erektil disfonksiyonun da genellikle sahne korkusu ve ilişki sorunlarından kaynaklandığını söyledi. gibi başka bir durumun belirtisi de olabilir. B. Tip 2 diyabet.

Ancak Pizzol dikkatli olmaya çağırdı.

“Sadece bir hap bir hastalığı çözemez” dedi. “Buna yol açan çok faktörlü mekanizma göz önüne alındığında [premature ejaculation]Yaklaşım, farmakolojik tedaviyi hesaba katarak, ancak tüm yönleri ve tüm uygun ve olası adjuvan müdahaleleri dikkate alarak küresel olmalıdır.”

doktor SexToyCollective.com’da cinsellik ve ilişkiler uzmanı olarak hizmet veren bir sosyolog ve seksolog olan Sarah Melancon, Healthline’a şunları söyledi: “İstatistiksel olarak anlamlı olsalar bile, çoğu [premature ejaculation] Tedaviler pratik açıdan mütevazı.”

“Tedavi sonuçlarını değerlendiren çoğu çalışmanın altında yatan sorun [premature ejaculation] bir müdahalenin “işe yarayıp yaramadığını” belirlemek için kullanılan istatistiksel anlamlılık ile çiftin gerçek hayattaki ihtiyaçları arasındaki farktır” dedi. “1 dakikadan 2 veya 3 dakikaya bir artış istatistiksel olarak anlamlı olsa ve ortaklar genellikle bir gelişme görmekten mutlu olsa da, 2 ila 3 dakika çoğunluk için hala tatmin edici bir sonuç değil.”

Melancon, erken boşalmaya multidisipliner bir yaklaşımın en etkili olma eğiliminde olduğu konusunda hemfikirdir.

“Deneyimlerime göre, kombinasyon tedavisi SSRI ilaçlarını (istenirse) içerebilir; hastanın kendi fiziksel bedeni hakkındaki farkındalığını artırmak için farkındalık egzersizleri; Pelvik kas tonusunu iyileştirmek ve pelvik bölgedeki fiziksel duyumların farkındalığını artırmak için pelvik taban egzersizleri; ideal olarak bir mastürbasyon kılıfıyla birleştirilen start-stop tekniği; [and a therapeutic relationship with a trusted counselor or therapist to help guide the process, answer questions, share concerns, and work through fears, worries, or anxieties that most men with [premature ejaculation] giyin,” dedi Melancon.

Phillips, “Sadece semptomlara değil, tüm kişiye baktığım bütünsel uygulamaları işime her zaman dahil ediyorum” diye ekledi. “Bu, fiziksel aktiviteye girmelerini ve pelvik taban ve kegel egzersizlerine katılmalarını içerir.”

“İnsanlar hem zihinsel hem de fiziksel olarak kendilerini sağlıklı hissettiklerinde, cinsel açıdan kendilerine güven duyuyorlar” dedi.


Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir