Sağlık

Bilim adamları nihayet neden soğuk havalarda hastalanma olasılığınızın daha yüksek olduğunu buluyorlar.

Bilim adamları nihayet neden soğuk havalarda hastalanma olasılığınızın daha yüksek olduğunu buluyorlar.

Pinterest’te paylaş
Profesyonel Stüdyo Resimleri/Getty Images
 • Yeni araştırmalar, soğuk havaların burundaki bağışıklığı azalttığını ve bizi virüslere karşı daha savunmasız hale getirdiğini buldu.
 • Nazal doku sıcaklığındaki sadece 5°C’lik bir düşüş, bağışıklık tepkisini neredeyse yarı yarıya azalttı.
 • Bulgular, kış aylarında neden soğuk algınlığı ve gribe karşı daha duyarlı olduğumuzu açıklamaya yardımcı oluyor.
 • C vitamini ve el yıkama uygulamaları soğuk algınlığından korunmamıza yardımcı olabilir.

Ortalama Amerikan Yetişkin Deneyimleri 2-3 kavga yılda soğuk algınlığına yakalanır ve kış yaklaştıkça hastalanma olasılığı artar.

Yıllardır, soğuk algınlığı ve grip virüslerinin, daha düşük sıcaklıkların herkesi kapalı mekanlara sürüklediği kış aylarında yaygın olduğu düşünülüyordu. Ve bir gruba yakın olmak, virüslerin bir kişiden diğerine yayılmasını kolaylaştırır.

Ancak Massachusetts Göz ve Kulak Hastanesi ve Northeastern Üniversitesi’nden bir ekip tarafından bu ay yayınlanan yeni araştırma, sıcaklık düştüğünde hastalanma riskimizin önemli ölçüde artmasının biyolojik nedenleri olabileceğini öne sürüyor.

virüsler buruna nasıl girer

Virüs parçacıkları buruna iki şekilde girer: soluma yoluyla veya doğrudan temas yoluyla.

“Burun, dış dünya ile vücudun içi arasındaki ilk temas noktalarından biridir” diye açıklayan Dr. Benjamin Bleier, Mass’ta Kulak Burun Boğaz Translasyonel Araştırma Direktörü. Eye and Ear ve The Journal’da yayınlanan Alerji ve Klinik İmmünoloji çalışmasının ortak yazarı.

Virüs parçacıkları içeri girdikten sonra, burun boşluklarımızdaki hücreler onları dışarı atmak için hızla harekete geçer. Bununla birlikte, yeni çalışma sonuçları, daha düşük sıcaklıkların bu bağışıklık tepkisini önemli ölçüde bozduğunu göstermektedir.

Virüsler burnunuza girdiğinde ne olur?

Bir virüs burun boşluğuna girdiğinde ne olduğunu daha iyi anlamak için birkaç adım geriye gidelim.

2018’de Bleier ve bir bilim insanı ekibi Mass’ı buldu. Göz ve Kulak ve Northeastern Üniversitesi, burnun ön tarafındaki burun hücreleri bakterileri tanıdığında, milyarlarca küçük sıvı dolu kesenin salınmasına yol açtığını buldu.

Bleier, Healthline’a verdiği demeçte, “hücre dışı veziküller” (EV’ler) olarak bilinen bu keseler, “hücreleri enfekte etme şansı bulamadan bakterileri çevrelemek ve onlara saldırmak” için hızla mukusa doğru hareket eder.

Temel olarak, bu elektrikli araçlar vücutta daha büyük bir enfeksiyona neden olmadan önce bakterileri öldürmeye çalışıyor.

OKU  H3N2 grip türü: Hindistan'daki ölümcül salgın hakkında bilmeniz gerekenler

Buradan araştırmacılar, virüsler buruna girdiğinde ne olduğunu araştırmaya devam etmeye teşvik edildi.

Bleier şöyle açıkladı: “Bu, ekibimizi, aşağıdakiler gibi yaygın üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bazı virüslerde aynı tepkinin oluşup oluşmadığına bakmaya sevk etti: B. soğuk algınlığı.”

Üç yaygın nezle virüsünde EV’lerin salındığını ve aynı şekilde tepki verdiğini öğrendiler: mukustaki virüs parçacıklarını çevreler ve onlara saldırır.

Bleier, “Bu veziküller, daha sonra virüsleri öldüren moleküller (mikroRNA olarak adlandırılır) içeriyordu” diye açıkladı. Bu, EV’lerin “virüsleri burun hücrelerine bağlanıp enfeksiyona neden olmadan önce etkili bir şekilde temizlediği” anlamına gelir.

Ek olarak, EV’ler aynı zamanda “yem” görevi gördü – virüs parçacıklarının kendilerini burun hücreleri yerine EV’lere tutturmasıyla sonuçlandı.

Soğuk hava vücudun kendini koruma yeteneğini nasıl etkiler?

Ancak soruşturma burada bitmedi. Bleier ve ekibi, soğuk algınlığı ve grip kışın daha yaygın olduğundan, bu nazal bağışıklık tepkisinin soğuk hava tarafından tehlikeye atılabileceğini varsaydı.

Böylece burun dokularını 39.9°F veya 4.4°C sıcaklıklara maruz bıraktılar ve bunun doku sıcaklığında yaklaşık 9°F veya 5°C’lik bir düşüşle sonuçlandığını ve bunun da bağışıklık sistemi için ciddi sonuçlar doğurduğunu gördüler.

Bleier, “Bu damla, burundaki bu doğuştan gelen bağışıklık tepkisini önemli ölçüde azalttı” diye açıklıyor.

Onaylanan EV’lerin sayısı %40’ın üzerinde düşerken, kaliteleri de ciddi şekilde etkilendi.

Bleier, “Bu azaltılmış yanıt, virüsün burun hücrelerine daha fazla tutunmasını ve bulaşmasını sağlayabilir.” Dedi. Oradan “bölünebilir ve enfeksiyona neden olabilirler.”

Bleier ve ekibi, son sonuçların önemli olduğuna inanıyor.

“Bildiğimiz kadarıyla bu çalışma, insanların soğuk havalarda neden soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 gibi üst solunum yolu enfeksiyonları geliştirme olasılığının daha yüksek olduğuna dair biyolojik bir açıklama sunan ilk çalışmadır.”

Soğuk algınlığı semptomları ve duyarlılık

Diğer bazı virüslerin aksine, soğuk algınlığı ile ilgili semptomlar tipik olarak tek bir bölgede ortaya çıkar: burun.

Soğuk algınlığının baskın belirtileri, Dr. Kaliforniya’daki UCI Health’te kulak, burun ve boğaz uzmanı, baş ve boyun cerrahisi, rinoloji uzmanı Edward Kuan:

 • Tıkalı ve burun akıntısı
 • hapşırma
 • geniz akıntısı
OKU  Dil engelleri ve ayrımcılık gibi gizli risk faktörleri, kadınların kalp hastalığına yakalanma olasılığını artırabilir

İkincisi, Healthline’a boğaz ağrısına ve öksürüğe de yol açabileceğini söyledi. Ayrıca, bazı hastaların “düşük dereceli ateş veya yorgunluk gibi daha sistemik semptomlara sahip olabileceğini” de sözlerine ekledi.

Hiç kimse soğuk algınlığı veya grip mikroplarına karşı bağışık olmasa da, vücutları virüsle daha az savaşabilen insanlar var. Bu nedenle, daha ciddi semptomlar veya komplikasyonlar yaşayabilirler.

Kuan, bu grupların şunları içerdiğini ortaya çıkardı:

 • Küçük çocuklar, çünkü bağışıklık sistemleri hala gelişmektedir.
 • Yoğun nüfuslu veya yoğun nüfuslu ortamlarda yaşayan veya çalışan kişiler
 • Bağışıklık sistemi işlevi azalmış bireyler
 • Kanserli hastalar
 • Organ nakli olanlar

Bağışıklık sisteminizi böyle güçlendirirsiniz

doktor Houston ENT and Allergy’de kurul onaylı bir alerji uzmanı ve klinik immünolog olan Abeer Siddiqi, Healthline’a yeterli C vitamini almanın burun savunmamızı güçlendirmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Bu besinin mukoza zarlarımızı (birincil burun dokuları) ve genel bağışıklığı artırdığının gösterildiğini açıkladı.

C vitamini, vücudumuzun enzimleri için güçlü bir mikro besin, antioksidan ve kofaktör (veya “yardımcı”) görevi görür, diye açıkladı. Ve bu enzimler kritiktir, çünkü “en uygun şekilde çalışmasını desteklerler. [our] Beyaz kan hücreleri de dahil olmak üzere doğuştan gelen bağışıklık hücreleri.

Siddiqi, genel olarak, “C vitamini, vücudun yoğun bir bağışıklık hücreleri ve dokuları ağına sahip olan herhangi bir bölümünde bağışıklığı desteklemeye yardımcı olacaktır” dedi.

Besin, portakal, brokoli ve biber gibi çeşitli gıdalarda kolayca bulunur.

Sağlıklı kalmak için daha fazla adım

Siddiqi, C vitamininin yanı sıra temel hijyen önlemlerinin de sizi hastalıklardan koruyabileceğini söyledi. Bunlar şunları içerir:

 • Ellerinizi yıkayın
 • el dezenfeksiyonu
 • Kaliteli bir yüz maskesi takmak (özellikle kalabalık alanlarda)
 • Hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde ağzınızı kapatın
 • Hastayken izole edin

Getirmek

Yeni araştırma, vücudumuzun farklı ortamlarda virüslere nasıl tepki verdiğini daha iyi anlamak ve olası tedavileri keşfetmek için çok önemli.

Bleier, “Sonuçlarımızın, burundaki doğuştan gelen bağışıklık tepkisini güçlendirmek veya örneğin bir burun spreyi yoluyla hücre dışı veziküllerin sayısını artırmak için terapötik yaklaşımlara yol açabileceğini umuyoruz” dedi.

Bu arada, kalabalık alanlarda C vitamini almak veya maske takmak gibi önlemler burnunuzu korumaya ve daha soğuk günlerde burnunuzu sıcak tutmaya yardımcı olabilir.

İlgili yazılar
Sağlık

Bilim adamları aşıların raf ömrünün nasıl uzatılacağını çözmüş olabilir

Sağlık

H3N2 grip türü: Hindistan'daki ölümcül salgın hakkında bilmeniz gerekenler

Sağlık

CDC'ye göre grip aşısı birçok yetişkin ve çoğu çocuk için etkiliydi: Bilmeniz gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir