Sağlık

Strep A Salgını: Belirtileri, Riskleri ve Tedavileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Strep A Salgını: Belirtileri, Riskleri ve Tedavileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pinterest’te paylaş
protonik/tıknaz
  • Adım A, kızıl ve strep boğaz dahil olmak üzere çeşitli koşullara neden olan bir bakteridir.
  • İstilacı grup A streptokoklar son zamanlarda İngiliz çocuklarda bir dizi ölümle ilişkilendirilmiştir.
  • Yaygın tedaviler, amoksisilin gibi antibiyotikleri içerir.

Bu ay Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), sağlık çalışanlarını Grup A Strep (GAS) olarak da bilinen Streptococcus A bakterisine bağlı hastalıklarda artışa karşı uyaran bir bildiri yayınladı.

Ajans, kızıl ve invaziv grup A streptokok (iGAS) vakalarında önemli bir artış bildirdi.

Birleşik Krallık verilerine göre, bu invaziv GAD vakaları, hala nadir olmakla birlikte, 5 çocuk ölümüyle de ilişkilendirilmiştir. Haber raporları 15’e kadar çocuk ve ergen ölümünden bahsetti.

Bu hastalığın Kuzey Amerika’ya yayılmasının potansiyel riskleri ve ebeveynlerin semptomları nasıl tanıyabilecekleri hakkında uzmanlarla konuştuk.

A Grubu Streptokok nedir??

GAS, çocuklarda yaygın olabilen korkunç strep boğazına neden olan bir bakteridir.

Bakteriler ayrıca kızarıklık ve ateşe neden olan kızıl hastalığı ve yaralara neden olan impetigo gibi daha ciddi hastalıklara da neden olabilir.

Birleşik Krallık uyarısı, ajansın bu yılın Kasım ayı ortasında bir haftada 851 vaka bildirmesinin ardından yayınlandı. Endişe verici olan, invaziv GAS’tan (iGAS) kaynaklanan – 10 yaşın altında hala düşük olmasına rağmen – ölümlerin sayısıdır.

doktor Kendi muayenehanesinin yanı sıra Aeroflow göğüs pompalarının tıbbi direktörü olarak da çalışan, kurul onaylı bir çocuk doktoru ve neonatolog olan Jessica Madden, Strep A enfeksiyonlarındaki, özellikle strep boğazındaki bu artışın zorluklarından birinin diğerlerinin semptomları olduğunu söylüyor. koşullar onun varlığını maskeleyebilir.

Ayrıca çocuklar aynı anda benzer semptomlara sahip birkaç hastalığa sahip olabilirler.

Madden, “Bence bu sonbahar ve erken kışla ilgili en kafa karıştırıcı şey, Strep A’nın pediatrik popülasyonda ve ayrıca o kadar çok farklı üst solunum yolu viral hastalığında kesinlikle dolaşmakta olduğudur ki, her ikisine de aynı anda sahip olan birçok çocuğumuz var.” söz konusu. “İnfluenza A’ya sahipler, ancak aynı zamanda strep boğazları da var veya strep boğazlı rinovirüs veya RSV’leri var ve bazen strep boğaz gözden kaçabilir çünkü etrafta dolaşan bu diğer viral hastalıkların çoğu çok, çok boğaz ağrısına neden olabilir. genişlemiş lenf düğümleri ile.”

OKU  Partnerinizle çok tartışır mısınız? Sağlığınızı böyle etkiler

Sağlık çalışanları için bir başka zorluk da, ABD sisteminin bu koşulları Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi’nden (NHS) farklı şekilde bildirmesidir.

Pediatrik enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve araştırmacı Dr. Anthony Flores (MD, PhD) ve Houston’daki Memorial Hermann Çocuk Hastanesi’nden Dr.

Flores, “Geçmişte, bu, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yapılıyordu ve bu nedenle, istilacı hastalıkları izleyen Aktif Bakteriyel Çekirdek Gözetimi denen şeye sahipler” dedi. “Genellikle en çok istilacı hastalıklar dediğimiz şeylerle ilgileniyorlar. Ve sonra bu bakteriler normalde steril olan yerlere giriyor, kan dolaşımına karışıyor, kemiklere ve eklemlere giriyor ve bunun gibi şeyler. Klasik olarak kızıl, istilacı bir hastalık olarak kabul edilmez ve bu nedenle daha fazla takip edilmedi.

Bununla birlikte, istilacı GAS söz konusu olduğunda, CDC son beş yıldaki vaka sayısını bildirir. ABD’de 14.000 ile 25.000 arasında. CDC’ye göre, yılda ortalama ölüm sayısı 1.500 ila 2.300 kişi arasında değişiyor.

doktor Annapolis, Maryland’deki PM Pediatric Care’de pediatrik acil doktoru ve kıdemli tıbbi danışman olan Christina Johns, özellikle çocuklarda A grubu streptokok söz konusu olduğunda bir hastanın durumunun ciddiyetinin hızla değişebileceğini söylüyor.

Johns, “Bunların zor kısmı … daha nadir invaziv A grubu strep vakaları, çocukların çok çabuk hastalanabilmesidir” dedi. “Genellikle bu, çocukların hastalık şiddeti açısından sıfırdan 60’a çok, çok hızlı gittiği türden bir durumdur ve bu nedenle durumdaki herhangi bir hızlı bozulma her zaman dikkat gerektirir.”

semptomlar kızıl hastalığı ve GAZ

  • Kızıl ateşin, genellikle zımpara kağıdı gibi tanımlanan belirgin bir döküntüsü vardır.
  • İnvazif GAS, çok yüksek ateşle ilişkilidir ve potansiyel olarak ölümcül sepsis durumuna neden olabilir.
  • İmpetigo genellikle Dr. Johns ciltte “bal renginde bir kabuk” olarak adlandırır.
  • Uzmanlar, çocuğunuzun semptomları varsa ve normal kadar uyanık veya duyarlı görünmüyorsa, hemen bir acil servise gidin.
OKU  Grip vakalarının nerelerde arttığı ve ne zaman grip aşısı olmanız gerektiği konusunda uzmanlar

Vakalar neden arttı??

UKHSA, 2017-2018’deki son artışı belirledi ve bu yılki salgını kısmen sosyalleşmedeki artışa bağlıyor.

doktor Flores, bu ani yükselmelerin yılın normalde görülmedikleri zamanlarında meydana geldiğini söylüyor. Nisan ve Mayıs aylarındaki zirveler yerine Kasım ve Aralık aylarında ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Pediatrik sistemde gördüğü çok sayıda RSV vakası gibi, bu artan oranları, önceki maruziyet eksikliği ve son yıllarda maskeleme artışının bir kombinasyonuna bağlıyor.

“Diğer insanlarla yakın temas, bu aktarımı gerçekten teşvik ediyor ve bu nedenle maskeleme, bunu durdurmada inanılmaz derecede etkili oldu. Ve artık eskisi kadar maskeleme yapmadığımıza ve birbirimize daha yakın olduğumuza göre, sanırım son yıllarda gördüğümüzden daha yüksek bulaşma oranları görüyoruz.”

önleme ve tedavi

GAD için en yaygın tedavi, antibiyotik amoksisilin reçetesidir. Yaygın antibiyotik ülkenin bazı bölgelerinde yetersiz bulunurken, Johns başka seçenekler olduğu için paniğe kapılmak için çok az neden olduğunu söylüyor.

“Bence bu, çok hızlı bir şekilde gerçekten korkutucu bir yutturmacaya dönüşebilen türden bir durum. “Aman Tanrım, boğaz ağrısına neden olan bakteri bu. Çocuğumda boğaz ağrısı vardı. Bu, çocuğumun şimdi öleceği anlamına mı geliyor?” Ve A grubu streptokokların her zaman, kesinlikle pediatride görüldüğünü belirtmenin önemli olduğunu düşünüyorum.”

Önleyici bir bakış açısıyla, bakteri oldukça bulaşıcıdır ve bu nedenle antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Enfeksiyon deride belirtiler gösteriyorsa, örneğin B. Çatlaklar, bulaşma riskini de azaltmak için bu alanların kapatılması önemlidir.

İlgili yazılar
Sağlık

DSÖ ve ABD, COVID-19 acil durum bildirimlerine son verdi. Ne oluyor şuan?

Sağlık

Strep A Vakaları Bu Yıl Dramatik Bir Şekilde Arttı: Bildiklerimiz

Sağlık

Marburg virüsü: CDC salgın uyarısı yayınladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir