Sağlık

Bindi Irwin endometriozis ile yaşamaktan bahsediyor

Bindi Irwin endometriozis ile yaşamaktan bahsediyor

Pinterest’te paylaş
Bradley Kanaris/Getty Images
  • Bindi Irwin, endometriozis ile olan deneyimini paylaşmak için sosyal medyayı kullanıyor.
  • Endometriozis, kadınlarda aşırı pelvik ağrıya ve bazen kısırlığa neden olabilen kronik bir durumdur.
  • Uzun bir etki listesine sahip olabilen, uterusun astarına benzer dokunun uterusun dışında büyümesine neden olur.

Bindi Irwin, kronik hastalık ve ağrı hakkındaki konuşmaları normalleştirmeye yardımcı olan en son ünlü. Merhum Steve Irwin’in korumacı ve kızı, endometriozis ile on yıllardır süren savaşını paylaşmak için sosyal medyaya gitti.

Endometriozis, kadınlarda aşırı pelvik ağrıya ve bazen kısırlığa neden olabilen kronik bir durumdur. Uzun bir etki listesine sahip olabilen, uterusun astarına benzer dokunun uterusun dışında büyümesine neden olur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kişinin sağlığını bozan bir durumdur. Kadınların ve kızların %10’u dünya çapında üreme çağındaki

Dünya Kadınlar Günü’nde Irwin başladı gezileri hakkında tweet atmak hastalıkla ve yıllarca süren acısını ve yanlış teşhisini anlattı.

Twitter’daki mesajında ​​şöyle yazıyordu: “10 yıldır dayanılmaz yorgunluk, ağrı ve mide bulantısı ile mücadele ettim. Bir doktor bana bunun bir kadın olarak başa çıkılması gereken bir şey olduğunu söyledi ve ben de bundan tamamen vazgeçtim ve acının üstesinden gelmeye çalıştım.”

Kronik ağrısı olan insanların “yaşamak” zorunda olduklarını duymak, fiziksel acının kendisi kadar duygusal olarak acı verici olabilir. Tanınmış kişiler kişisel mücadeleleri hakkında konuştuğunda, konuşmaları normalleştirmeye yardımcı olur ve diğer insanların yalnız olmadıklarını anlamalarını sağlar.

Endometriozis ile yaşayan kadınlar için Irwin’in mesajı, deneyimlerini doğrulayabilir veya gerekirse yardım aramaya teşvik edebilir.

Endometriozis nedir?

Endometriozis, rahmin iç yüzeyine benzer dokunun rahmin dışında büyüdüğü kronik bir durumdur. Hastalığın etkileri kadınları farklı şekilde etkilemekle birlikte adet dönemlerinde, cinsel ilişkide, bağırsak hareketlerinde ve idrara çıkmada şiddetli ağrılara, şişkinliğe, mide bulantısına, yorgunluğa ve bazen de kısırlığa neden olabilir.

OKU  Hidrasyon sağlıklı yaşlanmanın anahtarı olabilir

“Endometriozis çok yaygın. Sorun, teşhis koymanın genellikle zor olmasıdır” dedi Dr. Lenox Hill Hastanesi’nde bir kadın doğum uzmanı-jinekolog olan Jennifer Wu.

Doktorların hastalığı test etmek için kullanabilecekleri birkaç yöntemi vardır, ancak bir durumu teşhis etmek her zaman kolay değildir. Endometriozise yönelik fiziksel ipuçları için testler şunları içerir:

  • jinekolojik kontrol
  • Ultrasonik
  • MR
  • laparoskopi

Wu, “Diğer bir şey de, hastalık derecesinin ağrı derecesi ile ilişkili olmamasıdır” dedi. “Bir hasta büyük bir konsantrasyona sahip olabilir ve yine de acı hissetmeyebilir. Diğer hastalarda şiddetli ağrı var ama radyolojik görüntülemede bir şey görmüyoruz. [because it’s so small].”

Ayrıca, mesanenizde ve bağırsağınızda endometriozis olabileceğinden, semptomlar rahim ve yumurtalıklarla ilgili gibi gelmeyebilir. Bu genellikle insanlara yanlış teşhis konulmasına yol açabilir ve bu da onları uzun süre uygun tedavi görmeden bırakabilir.

“Jinekolojik organları besleyen sinirler diğer organları da besler. Bir kutuda yaşamıyorsunuz ve her biri birbiriyle çalışan ve iletişim halinde olan diğer organlarla çevrilisiniz” dedi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nün bir parçası olan NYU Langone Endometriozis Merkezi’nde minimal invaziv bir jinekolojik cerrah olan Dr. “Acı çekiyorsanız, başka bir yerde acıyı harekete geçirebilir.”

“Endometriozis çok fazla iltihaplanmaya ve skar dokusuna neden olur. Fallop tüplerinde yuva yapabilir. Yumurta ve spermin buluşması için tüp hareketine ihtiyacınız var. Wu, fallop tüpleriniz yara dokusuyla yaralanmışsa, hamile kalmakta güçlük çekebilirsiniz” dedi.

Endometriozis Tedavileri

Her zaman tamamen başarılı olmasalar da endometriozis için tedaviler vardır.

Endometriozis teşhisi konulduktan sonra, doktorların semptomları hafifletmek için kullanabilecekleri birkaç seçeneği vardır. Tedavi genellikle doğum kontrolü veya ameliyat gibi ilaçları içerir. Doktorlar tipik olarak önce ilaçlarla veya daha az invaziv tedavilerle, son çare olarak ameliyatla başlamaya çalışırlar.

OKU  İşteki aptalca dikkat dağıtıcı şeyler mutluluğunuzu ve odaklanmanızı nasıl artırabilir?

“Bazen endometriozisi tıbbi olarak doğum kontrol hapları ve progesteronlu RİA’lar gibi şeylerle tedavi ediyoruz. İnsanlar genellikle adet döngüsü ve yumurtlama ile ağrı çekerler. Bu nedenle yumurtlamayı bastırmak ağrıya yardımcı olabilir. Ayrıca semptomları hafifletmek için ameliyat yapabilirler. Bazen bir RİA yerleştirerek aynı anda teşhis ve tedavi etmek için çalıştığımız iki yönlü bir yaklaşımı deniyoruz” dedi Wu.

Hormonal ilaca bir şans vermek için Chan, vücudun kendini düzenlemek için zamana ihtiyacı olduğundan, dört ila altı aylık hormon baskılanmasını önerir.

Elbette, hormon tedavisine başlamadan önce doğurganlık hedeflerinizi bilmeniz önemlidir.

Chan, “Bir kişinin belirli doğurganlık hedefleri varsa, hormon tedavisi ilk tercihi olmayabilir. Bu onun hamile kalmasını engelleyebilir.”

Bir sonraki adım ameliyatsa Chan, minimal invaziv GYN cerrahisi konusunda eğitim almış bir uzmanla görüşmenizi önerir.

Endometriozis ile hamile kalınabilir mi?

Endometriozis gebe kalmayı zorlaştırabilirken, kendiliğinden veya IVF yoluyla gebe kalmak hala mümkündür. Yaklaşık her üç kadından biri endometriozis ile gebe kalmakta güçlük çekiyor, ancak diğer üç kadından ikisinin hiçbir sorunu yok.

Wu, “Hastalar, endometriozisleri varsa, otomatik olarak hamile kalma sorunları yaşadıklarını düşünüyor ve bu her zaman doğru değil” dedi. “Genellikle sezaryen sırasında bir hastada endometriozis olduğunu ve hastanın buna sahip olduğunu bilmediğini görüyoruz. Bu, hastalığın spektrumudur. Hastalara endometriozis teşhisi konduğunda onlara panik yapmamalarını söylüyoruz.”

İlk adım, doktorunuzla görüşmek ve sorunu teşhis etmektir. Bir sonraki adım, ister tıbbi ister minimal invaziv olsun, sizin için doğru tedavi seçeneğini bulmaktır. Bunlar sadece endometriozisin zayıflatıcı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hastalıktan kaynaklanabilecek doğurganlık sorunlarına da yardımcı olabilir.

Irwin’in endometriozis ile yaşayan kadınlara mesajı şu: “Acınızın gerçek olduğunu ve yardıma layık olduğunuzu bu şekilde onaylayın.”


Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

Amerikalıların %60'ından fazlası çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini düşünüyor

Sağlık

Dil engelleri ve ayrımcılık gibi gizli risk faktörleri, kadınların kalp hastalığına yakalanma olasılığını artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir