Sağlık

Kuru Ocak denedim. Neden kilo veremedim?

Kuru Ocak denedim. Neden kilo veremedim?

Pinterest’te paylaş
30 gün boyunca alkolü bırakmak, herkes için otomatik olarak kilo kaybıyla sonuçlanmayabilir. Photodjo/Getty Images
 • Kuru Ocak, en azından yılın ilk ayı için alkolü azaltmanın veya ortadan kaldırmanın bir yoludur. Bazıları ayrıca kilo verme hedeflerini artırmak için dener.
 • Ancak uzmanlar, kuru Ocak’a katılmakla kilo vermenin mutlaka gelmediğini söylüyor.
 • Ancak uzmanlar, alkolle sağlıklı bir ilişki geliştirmenin uzun vadede birçok olumlu ve sağlıklı faydası olduğu konusunda hemfikirdir.

Kilo verme arzusu, iyi ya da kötü, ortak bir Yeni Yıl kararıdır. Ancak daha sağlıklı seçimler yapmayı denemenin yeni bir yolu bu günlerde trend oluyor: Kuru Ocak.

2013 yılında Alcohol Change UK tarafından kurulan konsept, tüm gölete yayıldı ve tüm Ocak ayı boyunca içkiyi azaltmanın veya içmeyi bırakmanın bir yolu haline geldi.

21 yaşın üzerindeki 2.000’den fazla Amerikalı yetişkinle yapılan bir Morning Consult anketine göre, 2023’te Dry Ocak’a katılacak kişilerin sayısı geçen yıl %19’dan bu yıl %15’e dört puan düşerek düştü. Ancak alkolü tamamen bırakmak istediğini söyleyenlerin sayısı 2022’de %52’den bu yıl %70’e yükseldi.

Kuru Ocak neden böyle bir şey? Aslında yıllık kilo verme kararı ile el ele gidebilir.

Daha sağlıklı olma (%52) ve kilo verme (%35) arzusu, Harris Poll tarafından düşük alkollü veya alkolsüz bir butik bira fabrikası olan Go Brewing için yürütülen bir ankete katılan 1.200’den fazla katılımcının en önemli motivasyonlarıydı.

Dr. Beyond Clinical Walls’tan Bayo Curry-Winchell. “Bu genellikle aynı zamanda kilo verecekleri beklentisiyle gelir.”

Umut her 1 Ocak’ta sonsuza dek yeşerir, ancak takvim Şubat’a geldiğinde, birçok insan 30 gün boyunca alkolü bırakmanın düşündükleri kadar kilo vermelerine yardımcı olmadığı için hayal kırıklığına uğrar.

İnsanlar Neden Kuru Bir Ocak Ayının Kilo Kaybına Yol Açtığını Düşünebilir?

Genel olarak, çoğu insan alkol tüketimini sınırlamanın sağlıkları için iyi olduğunu duymuştur.

Blogilates.com’da editör ve baş beslenme uzmanı olan MS RD Breanna Woods, “Bu tek başına, bir ay ara vermenin kilo kaybına yol açabileceğine inanmanıza neden olabilir” diyor.

Ama bundan daha fazlası, “hafif” içeceklerin bile kalorisi vardır.

Örneğin, Woods, bir Bud Light’ın 110 kaloriye sahip olduğunu – birden fazla tükettiğinizde eklendiğini – ve bazı kokteyllerin 300-400 olduğunu belirtiyor.

“İçeceklerdeki kalorilerin yanı sıra, insanlar içkiyi yemek, yemek, içmek, yemek yemek, yemek yemek, içmek gibi kilo almaya neden olabilecek davranışlarla ilişkilendirebilir. “Umutları, Dry Ocak’a katılmanın sağlıklı beslenme ve egzersiz ile tekrar yola çıkmalarına yardımcı olacağı olabilir.”

Kuru Ocak’a Katılmak Neden Kilo Kaybına Yol Açmayabilir?

Nihayetinde, kilo vermek için sihirli bir hap veya herkese uyan tek bir strateji yoktur. Alkol ve kilo verme söz konusu olduğunda, bilim net değildir.

OKU  Akıl sağlığı, finansal istikrar, ebeveynlerin çocukları için sahip oldukları en büyük umutlar arasındadır.

A 63 çalışmanın 2016 incelemesi alkol tüketimini azaltmaya yönelik müdahalelerin kilo vermeye kısmen yardımcı olabileceğini belirtmiştir. Ancak çalışma, zararlı, tehlikeli veya alkollü içicilere odaklandı.

2015 yılında yapılan bir araştırma, düşük ila orta düzeyde alkol tüketimi ile obezite arasında bir bağlantı önermedi.

Ne olursa olsun, bir beslenme uzmanı, hedefleriniz buysa, kilo verme ve korumaya yönelik bütüncül bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı vurgular.

Kayıtlı Diyetisyen ve Culina Health CEO’su Vanessa Rissetto, “Başka herhangi bir değişiklik yapmamış olabilirler, yani içmeyi bırakmış olabilirler, ancak yüksek kalorili yemekler yemeye devam etmiş veya egzersiz yapmamış olabilirler.”

Bazı insanlar ters yöne gidebilir ve kalorileri çok fazla azaltabilir. Curry-Winchell, kalorileri büyük ölçüde azaltmaya karşı uyarır.

“Yeterince yememek bazen aşırı yemeye veya aşırı yemeye yol açabilir” diyor. “Yavaş ve istikrarlı, genellikle kilo vermeyi başarmanın ve sürdürmenin en iyi yoludur.”

Sonuç olarak, Rissetto ve Curry-Winchell, dengeli beslenme ve düzenli egzersizin anahtar olduğu konusunda hemfikir.

Bilim aynı fikirde olma eğilimindedir. örneğin bir Kağıt 2017 bitki bazlı bir diyetin obeziteyi önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

A 2022 Eğitimi aşırı kilolu bireylerin günlük adım sayısı 6.000’den 11.000’e çıkarsa obezite riskini neredeyse üçte iki oranında azaltabileceğini öne sürdü.

Kuru Ocak ve ayık meraklı hareketler, alkolsüz kokteyller gibi alkolsüz içecekleri de doğurdu. Alkol içermeyebilirler, ancak kilo alımına, yavaş kilo kaybına ve genel kronik hastalık riskine katkıda bulunabilecek daha fazla başka bileşen içerebilirler.

Woods, “İnsanlar yanlışlıkla alkollü içecekleri kalorisi yüksek bir alternatifle değiştirebilir” diyor. “Kişi normalde arkadaşlarıyla veya alkolle geçirdiği zamanı doldurmaya çalışıyorsa, bu farklı bir içecek veya muhtemelen yiyecek olabilir.”

Diyet ve egzersiz kilo vermede tek faktör değildir.

Woods, kilo verme hızını etkileyebilecek diğer unsurların şunları içerdiğini ekliyor:

 • vurgu
 • uyumak
 • ilaç tedavisi

Uzmanlar, alkolle sağlıklı bir ilişki geliştirmenin önemli olduğunu söylüyor

Kuru Ocak, tek bir ayda umulan kilo kaybını tetiklememiş olabilir. Ancak uzmanlar, alkolle daha sağlıklı bir ilişki kurmanın boşuna olmadığı konusunda hemfikir.

CDC yönergeleri Kadınlar, alkol tüketimini günde bir veya daha az içkiyle sınırlandırmayı önerirken, erkekler bunu iki veya daha azıyla sınırlandırıyor. Bir içecek 12 oz. bardak bira, 5 oz. şarap veya 1,5 oz. alkolden.

Woods’a göre, alkol tüketimini azaltmanın faydaları arasında daha iyi uyku ve daha az kaygı yer alıyor.

OKU  8 haftalık eğitim insülin direncini artırır ve kilo vermeye yardımcı olur

Woods, “İnsanlar genellikle içkiyi sınırladıklarında veya bıraktıklarında daha iyi uyuduklarını görüyorlar” diyor. “Alkolün uykuya dalmanıza yardımcı olduğu, alkolün uykuya dalmanıza yardımcı olduğu, ancak daha sonra uykunun sürekli olarak bozulmasına neden olduğu konusunda bir yanılgı var.”

A 2020 Eğitimi alkol tüketiminin özellikle erkeklerde yaşla birlikte uyku kalitesini bozabileceğine dikkat çekti. 2018’den araştırma alkol bağımlılığının kronik uyku bozuklukları ile ilişkili olduğunu varsaydı.

A 2019 Eğitimi alkol bağımlısı kişilerin korkmaya daha yatkın olduğunu ve bunun tersinin de geçerli olduğunu gösterdi.

Fiziksel olarak bir 2022 kohort çalışması 370.000’den fazla kişi, aşırı alkol tüketiminin kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını söyledi. A 2020 Eğitimi yüksek alkol tüketimi ile daha yüksek inme ve periferik arter hastalığı riski arasında nedensel bir ilişki olduğunu öne sürdü.

A 2021 Eğitimi 18 ila 79 yaşları arasındaki yaklaşık 40.000 kişiden alkol tüketimini durdurmanın veya azaltmanın tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini söyledi.

A Sistemik İnceleme 2020 ve bir meta-analiz, alkolün karaciğer sirozunda önemli bir faktör olduğunu öne sürdü.

Bu nedenle, alkol tüketiminden ılımlılık veya uzak durmanın genel sağlık için faydaları vardır. Peki ya kilo kaybı?

Woods, “Evet, birisi alkolü azaltarak kilo verebilir” diyor.

Tek başına alkolü azaltmak yardımcı olmazken, basamaklı bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, Woods, “Daha iyi uyku ve daha iyi stres yönetimi gibi, alkol kullanımını sınırlamadan önce durgun kilo kaybında veya kilo alımında büyük rol oynamış olabilecek değişiklikler de yaşayabilirsiniz” diyor.

Alkolle ilişkinin çalışmaya ihtiyacı var mı?

Bu sorunun cevabı öz-düşünmeyi gerektirir.

Dr. Adam Scioli, FASAM, DFAPA, Caron Tedavi Merkezlerinde Tıbbi Direktör ve Psikiyatri Başkanı. “Yani alkol, hayatınızda sorun yaratıyorsa, bağımlılığa dönüşebilir.”

Scioli, örneklerin şöyle olduğunu söylüyor:

 • bir kadeh şarap olmadan rahatsız hissetmek
 • Bir oturuşta dörtten fazla alkollü içki içen kadınlar ve beş içki içen erkekler
 • alkole bütçenizin izin verdiğinden daha fazla para harcayın
 • alkol nedeniyle sevdiklerinizle gergin ilişkiler
 • akşamdan kalma nedeniyle işe geç kalmak

Alkolle ilişkinizi yeniden şekillendirmenize yardımcı olacak kaynaklar mevcuttur, örneğin:

 • psikiyatri seansları
 • ilaç
 • bilişsel davranışçı terapi
 • destek grupları
 • detoks programları
 • İsimsiz alkolikler
 • Eşlik eden tüm psikiyatrik bozuklukların ve genel sağlık sorunlarının tedavisi

Kilo kaybında olduğu gibi Scioli, tedavi yaklaşımının bireyselleştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Scioli, “Her kurtarma yolu farklıdır ve herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur” diyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Yutulabilir mide balonu ve zayıflama ilaçları, insanların vücut ağırlıklarının %19'unu kaybetmelerine yardımcı oldu

Sağlık

DSÖ, kilo vermek istiyorsanız bu şekersiz tatlandırıcılardan kaçınmanızı önerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir