Sağlık

Amerikalıların %60’ından fazlası çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini düşünüyor

Amerikalıların %60'ından fazlası çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini düşünüyor

Pinterest’te paylaş
John Lamparski/Getty Images
  • Yeni bir anket, Roe ve Wade’in düşüşünün ardından Amerikalıların üreme bakımı ve kürtaja yönelik tutumlarını inceliyor.
  • Rapora göre, Amerikalıların %62’si kürtajın her durumda veya çoğu durumda yasal olması gerektiğine inanıyor.
  • Amerikalıların yaklaşık %60’ı kürtaj yaptırmanın çok zor olduğunu ve %35’i bunun çok kolay olduğunu düşünüyor.

Pew Araştırma Merkezlerinden alınan yeni veriler, daha fazla Amerikalının kendi bölgelerinde kürtaj bakımına erişimin zor olduğunu ve kürtaj yaptırmanın daha kolay olması gerektiğini söylediğini gösteriyor.

Anket, Roe v. Wade, Amerikalıların kürtaj hakkını koruyan karar bozuldu.

Amerikalıların yaklaşık %80’i, Roe davasından bu yana kürtaj konusundaki tutumlarının değişmediğini söylüyor, ancak %13’ü görüşlerinin biraz değiştiğini ve %6’sı kürtaj bakımına erişim konusunda yeni bir tavır aldığını söylüyor.

Rapora göre, Amerikalıların %62’si kürtajın her durumda veya çoğu durumda yasal olması gerektiğine inanıyor.

Irvine, California Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve hukuk profesörü olan Charles Anthony Smith, JD, PhD, sonuçların siyaset bilimcilerin bekledikleriyle tutarlı olduğunu söylüyor.

Smith Healthline, “Aslında üreme özgürlüğü hakkının Roe yüzünden tehdit altında olduğunu görmeyen insanlar için konu artık daha önemli hale geldi ve büyük çoğunluk Roe’yu devirme ve kürtajı çok daha zor hale getirme kararına katılmıyor” dedi.

Kürtaj erişimine yönelik Amerikan tutumları nasıl değişiyor?

Anket, 27 Mart ile 2 Nisan 2023 arasında gönderilen 5.079 yetişkinin yanıtlarına dayanmaktadır.

Sonuçlar, Amerikalıların kürtaja yönelik tutumlarının Roe davasından bu yana nasıl değiştiğini gösteriyor.

Örneğin, 2019 ile 2023 arasında, bölgelerinde kürtaj yaptırmanın kolay olacağına inanan Amerikalıların oranı %65’ten %54’e düştü.

Aynı zamanda, Amerikalıların %34’ü yaşadıkları yerde kürtaj yaptırmanın daha kolay olmasını diliyor — 2019’a göre 8 puanlık bir artış.

OKU  Aralıklı Oruç Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltabilir mi?

Kürtajı yasaklayan eyaletlerde, %43’ü erişimin daha kolay olması gerektiğini söylüyor. 2019’da yalnızca %31’i bu şekilde hissetti.

Amerikalıların yaklaşık %60’ı kürtaj yaptırmanın çok zor olduğunu ve %35’i bunun çok kolay olduğunu düşünüyor.

Case Western Reserve Üniversitesi’nde üreme sağlığı hakları konusunda uzmanlaşmış bir anayasa hukuku profesörü olan Jessie Hill, JD, Amerikalıların çoğunun kürtajın yasal olmasını istemesine şaşırmadı çünkü on yıllardır yapılan anketler, Amerikalıların çoğunluğunun yasal erişimi desteklediğini tutarlı bir şekilde gösterdi. kürtaj.

“Bu rakamlara bakılırsa, kürtaj haklarına her zamankinden daha geniş bir destek ve yasa koyucuların kürtajı erişilmez kılma girişimlerine karşı artan bir hayal kırıklığı var gibi görünüyor” diyor.

Kürtaj siyasi olarak yüklü bir sorun olmaya devam ediyor

Rapor ayrıca kürtajın Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl tartışmalı bir konu olmaya devam ettiğini de vurguluyor.

“Eğer Yüksek Mahkeme yargıçlarından herhangi biri böyle düşündüyse, DobbsKürtaj politikasını eyaletlere geri vermek, bu tartışmayı kesin olarak çözer ve bu konuda hızla ulusal bir denge sağlarız, bunun gibi anketler onların çok yanlış olduğunu açıkça ortaya koyuyor” diyor Hill.

Demokratlar ve Demokrat yanlısı bağımsızların kürtajın her durumda veya çoğu durumda yasal olması gerektiğini söyleme olasılığı Cumhuriyetçilerin iki katı.

Sonuçlar aynı zamanda Demokratların kürtaj konusundaki görüşlerinin yıllar içinde nasıl geliştiğini de gösteriyor. On yıl önce Demokratların ve demokrasi yanlısı bağımsızların üçte ikisi kürtajın yasal olması gerektiğini söylerken şimdi %84 çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini söylüyor.

Demokratların çoğu veya yaklaşık %94’ü bunun çoğu durumda veya tüm durumlarda yasal olması gerektiğini söylüyor.

Demokratların yaklaşık %85’i, bazı eyaletlerin kürtaj yaptırmayı çok zorlaştırdığı konusunda genel olarak hemfikirken, Cumhuriyetçilerin ve Cumhuriyetçi eğilimli seçmenlerin yarısından biraz fazlası, bazı eyaletlerin kürtaj yaptırmayı çok kolaylaştırdığını düşünüyor.

OKU  Mifepriston: Bu Yaygın Kürtaj Hapı Yasal Kalacak mı?

Ayrıca, muhafazakar Cumhuriyetçiler yasal kürtaja en çok karşı çıkanlardır. Bu grupta, %72’si prosedürün tüm vakalarda veya çoğu durumda yasa dışı olması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, ılımlı ve liberal Cumhuriyetçilerin %61’i çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini düşünüyor.

Smith, Cumhuriyetçi Parti’nin uzun süredir kürtaj konusunu – ve Roe’yu devirme vaadini – kampanya fonları oluşturmak ve küçük ama aktif bir muhafazakar kesimden seçmen katılımını artırmak için kullandığını söylüyor.

Ancak Smith, “Cumhuriyetçi Parti’nin büyük kesimleri kürtaj yasağını desteklemiyor ve bu seçmenler, Roe’nun ülkenin yasası olmaya devam edeceğini düşündükleri için daha önce kürtaj haklarını tehdit olarak görmediler” diyor.

Smith’e göre kürtajı yasaklamak Cumhuriyetçiler için siyasi bir mesele olacak ve parti yakında kürtaja erişimi yumuşatmaya mı yoksa aşırılık yanlılarına boyun eğip desteğini kaybedip potansiyel olarak bir azınlık partisine mi dönüşeceğine karar vermek zorunda kalacak.

Smith, “Çoğunlukla, insanlar, siyasi yelpazenin neresinde olurlarsa olsunlar, hayatları hakkında kendi kararlarını vermek için yalnız bırakılmak istiyor” dedi.

Alt çizgi:

Pew Araştırma Merkezlerinden alınan yeni veriler, daha fazla Amerikalının kendi bölgelerinde kürtaj bakımına erişimin zor olduğunu ve kürtaj yaptırmanın daha kolay olması gerektiğini söylediğini gösteriyor. Çoğu Amerikalı, Roe vakasından bu yana kürtaja karşı tutumlarının değişmediğini söylüyor, ancak %19’u kürtaja erişim konusundaki fikrini değiştirdi. Rapor aynı zamanda yasal kürtajın nasıl tartışmalı bir konu olmaya devam ettiğini de vurguluyor – çoğu ılımlı ve liberal Cumhuriyetçi gibi Demokratların büyük çoğunluğu yasal kürtajı destekliyor, ancak muhafazakar Cumhuriyetçiler yasal kürtaja şiddetle karşı çıkıyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.