Sağlık

Bir biyobelirteç testi, akciğer kanserinden kurtulan bu kişinin hayatını nasıl kurtardı?

Bir biyobelirteç testi, akciğer kanserinden kurtulan bu kişinin hayatını nasıl kurtardı?

Brittany Hawkins’e evre IV akciğer kanseri teşhisi kondu ve 3-6 ay yaşaması verildi. Ardından bir biyobelirteç testi, her şeyi değiştiren hedefe yönelik bir tedaviye yol açtı.

Pinterest’te paylaş
Brittany Hawkins (solda) kocasıyla (sağda). Brittany Hawkins tarafından sağlanan görüntü

2021’de Brittany Hawkins şaşırtıcı, hayatını değiştiren bir teşhis aldı.

O yılın nisan ayında, birdenbire ortaya çıkan bir öksürük fark etti ama önce onu bir kenara attı. Ne de olsa, COVID-19 salgınının ortasındaydı ve mevsimsel alerjiler genellikle boğazında karıncalanmaya neden olduğundan, o zamanlar 36 yaşındaki Kentucky annesi bu konu hakkında fazla düşünmemişti.

Ancak öksürük haftalarca devam etti ve yorgunluk, nefes darlığı ve oküler migren sandığı semptomlar da dahil olmak üzere daha da fazla semptomla birlikte.

Sorunun kaynağını belirlemek için bir dizi test yaptı.

Doktoru Haziran ayında bir göğüs röntgeni çekti ve görüntüler incelendikten sonra doktoru bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmesi gerektiğini söyledi. Bu doktor bir göğüs BT taraması istedi ve inceledikten sonra bir bronkoskopi istedi.

Sonra korkunç bir şey oldu.

“Planladığı zaman arasında [the bronchoscopy] ve bunu yapmak üzereyken felç geçirdim,” dedi Hawkins Healthline’a. “Hastanede bir şeyler ararken, ciğerlerimin darmadağın olduğunu gördüler.”

Hawkins daha sonra en açıklanamaz haberi aldı.

Evre IV küçük hücreli dışı akciğer kanseri teşhisi kondu ve sağlık ekibi onun sadece üç aylık ömrü kaldığını düşündü.

Hawkins, teşhisiyle kafasının karıştığını söyledi. Hiç sigara içmemişti, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmüştü ve tipik çevresel risk faktörlerine maruz kalmamıştı.

Haberlerden korkmuş ve kalbi kırılmış olsa da Hawkins, sağlığının tam boyutunu ve bunu nasıl yöneteceğini öğrenmeye de kararlıydı.

Tıbbi ekibi, bir kişinin benzersiz kanseri hakkında bilgi sağlayan biyobelirteçleri (veya proteinleri, genleri ve diğer maddeleri) saptama yöntemi olan biyobelirteç testine yöneldi. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre.

Hawkins’e, kanserine RET genindeki anormal bir mutasyonun, özellikle de RET + KIF5B mutasyonunun neden olduğu söylendi. Ayrıca bu mutasyon için FDA onaylı iki ilaç olduğunu ve aynı hafta sonu bir tane alacağını öğrendi.

Hawkins, “Bunun benim için zihinsel bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorum” dedi. “Büyük ve korkutucu bir şeyi üstesinden gelebileceğimiz bir şeye dönüştürmeme izin verdi.”

Zor bir teşhiste gezinmek

Hawkins, 2021 yazından bu yana kendini daha yüksek risk altında olabilecek akciğer kanseri ve hayat kurtaran biyobelirteç testi seçeneği hakkında farkındalık yaratmaya adadı.

Her kanser vakası farklıdır, herkesi farklı şekilde etkileyen değişken bir hastalıktır ve Hawkins’in sağlık ekibi sorunun hücresel kökenine inerek ona bir yol göstermeyi başardı.

Temmuz 2021 itibarıyla Hawkins’in içinde bulunduğu durum hâlâ gerçeküstü.

Gelecekte akciğer kanseri olabileceğine dair “kesinlikle hiçbir fikri olmadığını” söyledi. Sigara içme oranlarının nispeten yüksek olduğu Kentucky’de büyürken, akciğer kanserinin “kendinize yapabileceğiniz bir şey” olduğuna dair “bir leke olduğunu” söyledi.

OKU  Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkileyebilir?

Sonuç olarak, akciğer kanserinin “sigara içmemek ve sağlıklı seçimler yapmakla” “önlenebilecek” birkaç hastalıktan biri olduğunu ve o zaman sigaradan tamamen kaçınmasının onun için akıllıca olacağını hissederek büyüdü.

Hawkins, “Yani, evet, asla radarda olmadı,” diye ekledi. “Semptomlar yaşamaya başladığımda bile kimsenin radarında değildi. Pulmonologlar ve uzmanlar, düşünmediler [it may be cancer] hiç.”

Teşhisinin ilk günlerinde aldığı her yeni bilgi baş döndürücü bir girdaptı.

Bu “göz migreni” bölümleri? Mini hitlerdi. Başlangıçta alerji ya da koronavirüs olduğunu düşündüğü öksürüğün nedeni akciğerlerindeki kanserli kütleydi.

Akciğerlerine ek olarak, kemiklerinde kanser ve ek lenfatik yayılma vardı. Bir dizi immünoterapi ve kemoterapiden sonra COVID-19’a da bulaştı.

Prognozu iyi görünmüyordu.

Britney Hawkins.Pinterest’te paylaş
Hawkins, “Köşenizde doğru insanlara, doğru sağlık ekibine sahipseniz, etkili bir şekilde savaşabilirsiniz.” Dedi. Brittany Hawkins tarafından sağlanan görüntü

Belirli bir gen mutasyonunu hedefleyin

Ailesinde kanser öyküsü olmasına rağmen (Hawkins sadece 17 yaşındayken annesi pankreas kanserinden öldü), bunun yaklaşık 20 yıldır hastalıkla son karşılaşması olduğunu söyledi. Aynı zamanda kendi sağlığıyla deneyimleyeceğinden çok farklıydı.

Hawkins, “Ailem için tam bir déjà vu idi, ancak tedavi deneyimimiz o sırada bildiğimiz her şeye dayanıyordu” dedi. “Kanser açısından, genel olarak tıbbi bakım ve kanser bakımı 20 yılda çok yol kat etti ve şimdi kanser olduğum için çok müteşekkirim, hatta 10 yıl önce bile değil çünkü işler çok ilerledi.”

“Bu ilerlemenin bir kısmı biyobelirteç testidir” diye ekledi.

Hawkins, yolculuğuna başladığında biyobelirteç testinin ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını söyledi.

Onkoloğunuz Dr. Norton Kanser Enstitüsü’nden Adam Lye, “yüreğinden bir araştırmacı” olarak adlandırdığı kişidir. Bu kadar genç ve sağlıklı birinin neden akciğer kanseri olduğunu öğrenmek istiyordu.

“Bir nedeni olması gerektiğini biliyordu ve onu bulana kadar araştırmayı bırakmayacaktı” diye ekledi.

Lye ona sıvı biyopsi yapacaklarını, biraz kan alacaklarını ve belirli biyobelirteçler için test edilmek üzere göndereceklerini söyledi. Kalçasından kemik biyopsisi ile birlikte negatif geldiler.

“Bana birçok onkoloğun orada duracağı söylendi ve o noktada durmuş olsaydı, sadece düzenli kemoterapi ve palyatif bakım alıyor olacaktım. beklenen [prognosis] 3-6 ay oldu o zaman, kazmaya devam etmeseydi o yıl Noel’i göremeyecektim” dedi.

Sonunda onkoloğu akciğerlerindeki ana tümörü çıkardı ve RET genindeki mutasyonu gösterdi.

“Üç farklı test vardı ve sonunda bulduk [the cause]. Bu yüzden biyobelirteç testinin büyük bir savunucusuyum,” dedi Hawkins. “Sıvı biyopsi size söylemeyebilir. Tümörleri yayılmadan takip ederseniz, bu size hiçbir şey söylemeyebilir. En doğru bilgiye ulaşmak için gerçekten tümörü asıl kanserin geldiği organda aramak gerekiyor.”

Onkoloğu, Hawkins’in sahip olduğu spesifik mutasyonun “küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan kişilerin %2’sinden azını” açıkladığını söyledi.

Hemen Gavreto markası altında satılan pralsetinib’i reçete etti. Neyin yanlış olduğunu ve ne yapılması gerektiğini belirlemesine yardımcı olan biyobelirteç testi hayatını kurtardı.

Hawkins gülerek “Yedi yaşında bir oğlum var, bu yüzden meyveyle konuşuyorum” dedi. “Tümörüm şimdi limon büyüklüğünden kuru üzüm büyüklüğüne küçüldü. Herkes dağıldı [my] Lenfatik sistem, tüm kemik genişledi, hepsi temizlendi.”

Pinterest’te paylaş
Brittany Hawkins (sağda) oğluyla (solda). Brittany Hawkins tarafından sağlanan görüntü

OKU  Çalışmada etkili olan Pfizer RSV aşısı, bunun çocuklar için anlamı

Biyobelirteç testlerinin etkinliği

doktor UCLA Sağlık göğüs onkoloğu Edward Garon, Healthline’a, yıllar içinde akciğer kanseri hakkında daha fazla şey öğrendikçe, “temelde hastalığın alt kümeleri” olduğunu bildiğimizi söyledi.

Geleneksel akciğer kanseri anlayışı, bu alt grupların küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli dışı akciğer kanserinden oluştuğu, ancak özellikle küçük hücreli dışı akciğer kanserinde, “tümörün içinde olmasından sorumlu birçok farklı mutasyon” olduğu yönündedir. içinde olduğunu belirtin.” dedi.

Hawkins’in tıbbi bakımında yer almayan Garon, “Hastaları spesifik tümörleri için tedavi etmemize izin veren terapilerimiz olan belirli etmenler var” dedi.

Biyobelirteç testi tarafından sağlanan hedefe yönelik çözümlerin, belirli bir kansere neden olan mutasyonların moleküler köküne ulaşabileceğini söyledi.

Bu, bu alanda bir oyun değiştiriciydi.

Garon, “Artık bir tümörün birçok farklı nedeni olduğunu biliyoruz.” Dedi. “Bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri de bu. [biomarker testing] birçok farklı tedavi seçeneği yazmamıza izin veriyor.”

doktor NYU Grossman Tıp Okulu’nda tıp profesörü ve Laura ve Isaac Perlmutter Kanser Merkezi’nde Torasik Onkoloji Programı tıbbi direktörü olan FACP FCCP’den Vamsi Velcheti, kanser tedavilerinin “son on yılda çok yol kat ettiğini” kabul ediyor.

Hawkins veya tıbbi bakımıyla da ilgilenmeyen Velcheti, son on yıla kadar akciğer kanseri tedavilerinin esas olarak kemoterapiden oluştuğunu ve evre IV kanseri olan çoğu kişinin etkili uzun süreli tedavileri olmadığını söyledi.

“Tüm akciğer kanserlerinin eşit yaratılmadığını kabul etme eğilimindeyiz. Kanserin tam DNA parmak izini anlayarak, aslında tedaviyi bir hastanın kanserindeki DNA değişikliklerine göre uyarlayabiliriz. Biyobelirteç testi, kanserin doğasında var olan güvenlik açıklarına dayalı olarak tedaviyi kişiselleştirme fırsatı sunar. Bu güvenlik açıklarını gerçekten ele alabilir ve hastayı gerçekten doğru tedaviyle eşleştirebilirsiniz.

Önümüzdeki yıllarda bu tür hedeflenen testler ve tedaviler konusunda Velcheti, “DNA’daki tüm değişikliklerin anormal proteinlere ve anormal fonksiyonel değişikliklere yol açmadığını” söyledi.

Gelecekte, bu mutasyonların işlevsel öğelerini anlamak önemli olacaktır. Bu mutasyonlara neyin neden olduğunu ve nasıl çalıştıklarını daha iyi anlamak, kanser hastalarına daha iyi tedavi çözümleri sağlayabilir.

“Yapay zekayı kullanan ve sadece genlere değil, proteinlere ve RNA’ya da bakan son gelişmelerle, aslında bazı hastalarda ilaçlara verilen yanıtı daha iyi tahmin edebiliyoruz” diye ekledi.

Velcheti, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde, hastalarımız için tedavilerle daha iyi eşleşmeleri tahmin etmek için yapay zeka ve daha karmaşık algoritmalar göreceğiz.” Dedi.

Kanserle etkili bir şekilde savaşabilirsiniz.

Bugün Hawkins, “harika” hissettiğini söyledi.

Teşhise yol açan semptomların ve kanserin bir kısmının “tamamen ortadan kalktığını” ve yan etkilerinin minimum düzeyde olduğunu söyledi. İnsanların geleneksel kemoterapide yaşadığı daha ciddi yan etkilerle uğraşmak zorunda kalmadığı için minnettar.

“Köşenizde doğru insanlara, doğru sağlık ekibine sahipseniz, etkili bir şekilde savaşabilirsiniz” dedi.

Hawkins, etrafındakilerin sevgisini ve desteğini kabul etmeyi öğrenmenin, başkaları adına konuşmak için yükseltmeye devam etmek istediği kendi sesinin gücünü kullanmasına yardımcı olduğunu söyledi.

“İnsanların bir yol olduğunu bilmelerini istiyorum” dedi.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkileyebilir?

Sağlık

Tıbbi esrar, kanser ağrısını etkili bir şekilde hafifletebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir