Sağlık

2024’te radarınızda olması gereken en iyi 5 kanser taraması

2024'te radarınızda olması gereken en iyi 5 kanser taraması

Pinterest’te Paylaş
Sağlık uzmanları yeni yılda bu beş kanser taramasına öncelik verilmesini öneriyor. ljuba Fotoğrafı/Getty Images
 • Uzmanlar, 2024 yılında öncelikli olması gereken en önemli koruyucu kanser taramalarını paylaşıyor.
 • Kanser tarama testleri kanserin daha erken tespit edilmesine yardımcı olabilir.
 • Birinci basamak doktorunuz, yaşınıza ve risk düzeyinize göre hangi taramanın sizin için en iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Yeni yıl sıklıkla yeni sağlık hedeflerini beraberinde getirir ve herkesin listesine eklemesi gereken hedeflerden biri de kanser taramalarını planlamaktır.

“Düzenli kanser taramasının avantajı, küçük ve asemptomatik kanserlerin erken tespit edilebilmesi ve tedavinin daha başarılı olmasıdır.” Robert Smith, DoktoraAmerikan Kanser Derneği kanseri önlemeden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı HealthLine’a söyledi. “Kanser taraması düzenli olarak ve kurallara uygun olarak yapıldığında en iyi sonucu verir.”

Kanser taramasını sağlık bakım planınızın bir parçası olarak düşünmeniz gerektiğini, yani cinsiyetiniz ve yaş grubunuz için hangi kanser taramalarının önerildiği konusunda her zaman güncel olmanız gerektiğini söyledi.

Tıp, sağlığın iyileştirilmesinde, hayatta kalma oranının arttırılmasında ve ileri evre kansere yakalanan kişilerin sayısının azaltılmasında taramanın öneminin daha fazla farkına vardıkça, daha fazla kişinin taramaya tabi tutularak daha erken tanı almasına yardımcı olabilecektir ve bu da iyileşme potansiyelini etkileyebilir. birçok hastalığın olduğunu söyleyen Dr. Ajaz M. Khan, Atlanta, Chicago ve Phoenix’teki City of Hope Tıbbi Onkoloji Bölümü başkanı.

Meme, kolon ve akciğer kanseri gibi bazı kanser türleri artmaya devam ettikçe taramanın da giderek önem kazandığını sözlerine ekledi.

“Daha da önemlisi, yaşlarına, cinsiyetlerine, ailelerine ve sosyal geçmişlerine göre daha yüksek risk altında olan hastaların belirlenmesine yardımcı olabilecek kriterler ve kılavuzlar oluşturuyorlar. Khan, HealthLine’a verdiği demeçte, kanserin erken teşhisi aynı zamanda hayatta kalma oranını artırmaya ve iyileştirici tedavi seçenekleri sunmaya da yardımcı olabilir.

2024’te dikkate alınması gereken en iyi beş kanser taraması

Sağlık uzmanları, yeni yılda radarınızda bulunması gereken ilk beş kanser taramasının şunları içerdiğini söylüyor:

Mamografi

Mamografide memenin röntgeni çekilir, böylece doktorlar meme kanserinin erken belirtilerini tespit etmek için memeyi inceleyebilirler. Düzenli mamogramlar, doktorların zaman içinde memelerde meydana gelen değişiklikleri karşılaştırmasına ve meme kanserini erken, hatta bazen 10 yıla kadar tespit etmesine olanak tanır. 3 yıl Kanser farkedilmeden önce.

Amerikan Kanser Derneği (ACS) aşağıdakileri önermektedir: Yönergeler Ortalama meme kanseri riski taşıyan kadınlar için; bu, kişisel bir meme kanseri geçmişine, güçlü bir aile meme kanseri geçmişine veya meme kanseri riskini arttırdığı bilinen bir genetik mutasyona sahip olmadığı anlamına gelir (örn. BRCA Gene) ve 30 yaşından önce göğüs radyoterapisi almamış.

 • 40 ila 44 yaş arası kadınlar Yıllık mamografi çektirmeye başlayabilirsiniz.
 • Kadınlar 45 – 54 her yıl mamografi çektirilmelidir.
 • 55 yaş ve üzeri kadınlar Sağlık durumları iyiyse ve en az 10 yıl yaşamaları bekleniyorsa yıllık mamografi çektirebilir veya iki yılda bir çektirmeyi tercih edebilirler.
OKU  Kahve, tip 2 diyabetli kişilerde karaciğer hastalığının şiddetini azaltabilir

“[In] Ailesel veya bireysel riske bağlı olarak daha yüksek risk altındaki hastalar için de tarama yapılabilir. [ultrasound and] MRI taramaları,” dedi Khan.

Rahim ağzı kanseri taraması

Aşağıdaki iki test rahim ağzı kanserini erken tespit etmeye veya önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz rahim ağzından ve çevresindeki bölgeden hücre ve mukus toplayarak her iki testi de muayenehanede yapabilir. Numune daha sonra test için bir laboratuvara gönderilir.

 • Rahim ağzında hücre değişikliklerine neden olabilen insan papilloma virüsünü tespit eden HPV testi. HPV kendi kendine geçmezse genital siğillere ve kansere neden olabilir.
 • Pap smear testi, tedavi edilmediği takdirde rahim ağzı kanserine yol açabilecek rahim ağzındaki hücre değişikliklerini arar.

Khan, “Rahim ağzı kanseri taraması genellikle 18 yaşından sonra başlıyor ve kadınlar rahim ağzı kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olup olmadığını belirlemek için HPV DNA testiyle birlikte Pap smear testi de yaptırabilirler” dedi.

Doktorunuz yaşınıza bağlı olarak bu testlere ne sıklıkla ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir.

Bağırsak muayeneleri

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü (USPSTF), 45 ila 75 yaşları arasındaki hem erkek hem de kadınların kolorektal kanser açısından taranmasını önermektedir. 75 yaş üstü ve kolorektal kanser riski yüksek olan kişiler tarama konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır.

Polipleri veya kolon kanserini tespit edebilen çeşitli tarama testleri vardır: Örneğin esnek sigmoidoskopi ve dışkı testleri, kolonoskopi tarama amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır.

Kolonoskopi sırasında doktor, rektumu ve kolonu polip veya kanser açısından incelemek için esnek, ışıklı bir tüp kullanır. Polipler ve kanser bulunursa, doktor bazen işlem sırasında bunları çıkarabilir.

Her şey normal görünüyorsa doktorunuz tekrar kolonoskopi önerecektir. On yılKhan, “Ancak taramanın aralığı hem bireysel hem de aile riskine bağlı” dedi.

OKU  Bu tür sabunlarla yıkanmak sizi sivrisinekler için daha çekici hale getirebilir.

Prostat kanseri taraması

Prostat spesifik antijen (PSA) kan testi, prostat bezindeki hücreler (hem normal hücreler hem de kanser hücreleri) tarafından üretilen bir protein olan PSA’yı tespit eder.

PSA değeri ne kadar yüksek olursa prostat kanserine yakalanma riski de o kadar yüksek olur. Doktorların, bir erkeğin ne zaman daha fazla teste ihtiyaç duyduğunu düşündükleri konusunda farklı görüşleri vardır. Bazıları PSA sınırının 4 ng/ml veya daha yüksek olduğunu düşünürken, diğerleri seviyelerin 2,5 veya 3 olması durumunda daha ileri test yapılmasını önerir. ACS’ye göre.

İlerleyen yaşlardan itibaren doktorlar prostat taraması konusunda erkeklerle konuşmalı Yönergeler ACS’den:

 • Ortalama prostat kanseri riski taşıyan ve en az 10 yıl yaşaması beklenen erkekler için 50.
 • Prostat kanserine yakalanma riski yüksek olan erkekler için 45: B. Afrikalı-Amerikalı erkekler ve birinci derece akrabalarına 65 yaşından önce prostat kanseri tanısı konmuş erkekler.
 • Birden fazla birinci derece akrabası olan ve genç yaşta prostat kanserine yakalanan erkekler için 40.

Akciğer kanseri taraması

USPSTF, aşağıdaki kriterleri karşılayan kişilerin yılda bir kez akciğer kanseri taraması yaptırmasını önermektedir:

 • Yılda en az 20 paket sigara içme geçmişiniz var (örneğin, 20 yıl boyunca günde bir paket veya 10 yıl boyunca günde iki paket). Ve
 • Şu anda sigara içiyor musunuz veya önceden sigara içiyor musunuz ve son 15 yıl içinde sigarayı bıraktınız mı? Ve
 • 50 ila 80 yaşları arasında olanlar

Düşük doz Bilgisayarlı tomografi (LDCT) taraması akciğer kanseri için önerilen tek tarama testidir. Tarama hızlı bir şekilde yapılır ve akciğerlerinizin görüntülerini almak için bir röntgen makinesi gerekir.

Tarama seçeneklerini nasıl bulabilirim?

Genellikle doktorunuz veya doktorunuz tarafından tarama için yönlendirileceksiniz.

“Meme kanseri taraması için mamografi, akciğer kanseri taraması için düşük doz BT, görüntüleme merkezinde yapılıyor; Smith, “Kolorektal kanser taraması için kolonoskopi hastanede veya ayakta tedavi ortamında yapılır, dışkı testi evde yapılır ve PSA testi klinikte yapılabilir” dedi.

Tarama hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, ACS kanser taraması seçeneklerini, taramaların ne zaman yapılacağını anlamak ve bölgenizde tarama hizmeti sunabilecek sağlayıcıları bulmak için.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkileyebilir?

Sağlık

Tıbbi esrar, kanser ağrısını etkili bir şekilde hafifletebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir