Sağlık

Eşinizden basit bir “teşekkür ederim” tatil stresini nasıl azaltabilir?

Eşinizden basit bir "teşekkür ederim" tatil stresini nasıl azaltabilir?

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, partnerleri tarafından değer verildiğini hisseden insanların stresli zamanlarda daha dirençli olduklarını ve etkisiz tartışmalara girme olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor. Maskot/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, algılanan minnettarlığın ilişki esnekliğini artırabileceğini gösteriyor.
  • Eşiniz tarafından değer verildiğini hissetmek, etkisiz tartışmaların ve finansal stresin etkisini azaltabilir.
  • Stresli partnerlerin kronik hastalık ve erken ölüm riski daha yüksektir.

İnkar edilemez – tatil sezonu çiftler için oldukça stresli olabilir.

Tek gereken birkaç yan bakış, sert sözler veya derin iç çekişler ve tatiller huzur ve neşe mevsimi olmak yerine büyük bir düdüklü tencere gibi hissedilebilir.

Neyse ki, yeni bir çalışma bir tahliye vanasını ortaya çıkarmış olabilir.

Sonuçlar, gazetede yayınlandı Sosyal ve kişisel ilişkiler dergisialgılanan minnettarlığın – partneriniz tarafından değer görme hissinin – ilişkinizin iç ve dış stres faktörlerine karşı dayanıklılığını artırabileceğini öne sürüyor.

Özellikle eşiniz tarafından değer verildiğini hissetmek, ilişkinizi etkisiz tartışmaların ve finansal stresin etkilerinden koruyabilir (tatillerde çok faydalıdır).

Çiftleri daha esnek yapan şey nedir: ifade edilen veya algılanan minnettarlık?

15 aylık çalışma, Gürcistan’ın aşağıda yaşadığı ve yaşadığı küçük, kırsal topluluklarda, çoğu orta yaşlı 316 Siyah çiftte hem ifade edilen minnettarlığın (teşekkür etmek) hem de algılanan minnettarlığın (bir partner tarafından takdir edildiğini hissetmek) etkilerini değerlendirdi. federal yoksulluk sınırı

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nde insan gelişimi ve aile çalışmaları profesörü olan araştırmacı Allen W. Barton, Healthline’a “Çiftleri neyin dayanıklı kıldığını anlamak istedik” dedi. “Bütün çiftler zorluklarla karşılaşır, ancak bazı ilişkiler zorlukların ortasında bile güçlü kalır.”

“İlişki kalitesini şekillendirmede eş şükranı ile eş şükran algısı arasındaki farkları anlamakla da ilgileniyorduk.”

Başka bir deyişle teşekkür etmek (minnettarlık) ile değer verildiğini hissetmek (algılanan minnettarlık) arasında fark var mıdır?

minnettarlık hissettim koruyucu etkisi vardır

Her iki şükran türü de – minnettar olmak ve partnerinizin minnettarlığını fark etmek – daha yüksek ilişki doyumu ve daha düşük istikrarsızlık riski ile ilişkilidir.

Bununla birlikte, hissedilen şükran duygusunun, etkisiz tartışma ve mali sıkıntı gibi stres faktörlerine karşı özel bir koruyucu etkisi olduğu görülmektedir.

OKU  Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Barton, araştırmada, partnerlerinden daha yüksek düzeyde minnettarlık algısı bildiren katılımcıların, yüksek düzeyde stres ve daha düşük düzeyde minnettarlık algılayanlara kıyasla ilişki kalitesinde daha düşük düşüşler yaşadıklarını söyledi.

“Çiftin olumsuz iletişimi (veya mali yükü) yüksek olduğunda bile – partnerleri tarafından hala değerli hissettiklerini varsayarsak – ilişki kaliteleri zamanla eskisi kadar düşmedi” dedi.

Stres bulaşıcıdır ve sağlığınıza zarar verir

Stres bulaşıcıdır ve bayram havasına rağmen tatil stresi bir istisna değildir.

Purdue Üniversitesi’nde insan gelişimi ve aile çalışmaları profesörü Rosie Shrout, Healthine’e “Stresimiz sadece kendi sağlığımızı etkilemez, aynı zamanda partnerimizin sağlığını da etkileyebilir” dedi.

“Stresle başa çıkamayan ve eleştirel olmak, garip bir tonda konuşmak ve gözlerini devirmek gibi birbirlerine düşmanca davranan çiftler, stres tepkilerini artırıyor.”

“Stres hormonları, iltihaplanma ve tansiyon seviyeleri daha yüksek ve yaraları daha yavaş iyileşiyor” dedi.

Onu içinde Araştırma, Shrout, çatışmanın çiftlerin kavga ettiği gün kortizol seviyelerini değiştirdiğini buldu. “Çatışma sırasında olumsuz davranışlarda bulunan stresli partnerleri olan kişilerin, çatışma sona erdikten dört saat sonra bile daha yüksek kortizol seviyelerine sahip olduklarını” belirtiyor.

“Bu sonuçlar, stresli bir partnerle tartışmanın sağlığımız üzerinde kalıcı biyolojik etkileri olabileceğini gösteriyor” dedi.

stresin uzun vadeli etkileri

Stres sadece bir tartışma gününde bizi etkilemekle kalmaz, kontrol edilmezse sağlığımız ve ilişkilerimiz üzerinde kalıcı bir etkisi olabilir.

Shrout, “Zamanla, sıkıntılı eşlerde yalnızca boşanma riski değil, aynı zamanda kronik hastalık ve erken ölüm riski de artıyor” dedi. Aslında, evliliğin sağlık üzerindeki etkisi, insanların egzersiz yapma, alkol ve sigara içme sıklıklarından daha büyük değilse de benzerdir.

“Zamanla, bu yönetilmeyen stres, kronik hastalık ve bozukluklara bir geçit sağlar” dedi.

Shrout’a göre, bu koşullar stresle ilgili yaygın sağlık sorunlarıdır:

  • tükenmişlik
  • iltihaplanma
  • korku
  • Sindirim problemleri
  • uykusuzluk hastalığı
OKU  Doğum Kontrolüne Erişim: Eczacılar 20 eyalette reçete yazabilir

“Bu olumsuz sağlık etkileri, ilişkilerin yaşam tarzı faktörleri kadar önemli olan bir halk sağlığı önceliği olarak ele alınması çağrılarına yol açtı” dedi.

Değerli hissetmenin uzun vadeli etkileri vardır.ile

Finansal stres ve tartışmalar ilişkileri zorlayabilirken, minnettarlık bir dereceye kadar esneklik sağlayabilir.

Araştırmanın bulgularına göre algılanan şükran duygusu, hem şu anda hem de zaman içinde etkisiz tartışmanın etkilerine karşı koruma sağlayabilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, “etkisiz tartışma”, verimli tartışmanın tam tersidir. Çiftler bir çözüm bulmak yerine, boşuna vurmaya devam ediyorlar.

Ancak bir çift uzun süreli iletişim sorunları yaşasa bile, ikisi de kendilerini değerli hissettikleri sürece ilişkileri daha az olumsuz etkilenecektir.

Minnettarlığın bir ilişkinin olumsuz yönlerine nasıl ağır bastığı sorulduğunda, Barton düşünceli davrandı.

“Her ilişkinin içine giren pek çok şey vardır – bazıları iyi, bazıları o kadar iyi değil,” dedi. “Deneysel verilere dayanan kesin mekanizmaları söyleyemesem de, partnerin algılanan minnettarlığının, stresli olayların ve koşulların kişinin ilişkisi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmasını ve onların algısını etkilemesini engellemeye (veya en azından caydırmaya) yardımcı olduğunu varsayıyorum. ”

Bu tatil sezonunda minnettarlığı ifade etmek

Bu tatil sezonunda, eşinizin çabaları için minnettarlığınızı ifade etmeyi bir noktaya getirin. Genellikle gözden kaçan küçük şeyleri takdir etmeye çalışın. Eşiniz tuzluluğun yanından geçiyor olsa bile, “teşekkür ederim” demek onun görüldüğünü ve takdir edildiğini hissettirebilir.

Ve ilişki stresinden muzdaripseniz, bu takdir uzun bir yol kat edebilir.

Barton, “Her ilişki, iki kişinin çok çaba sarf etmesini ve bu çabanın başka zorluklar olduğunda özellikle zarar verici olabileceğini fark etmemesini gerektirir” dedi.

Ancak bireyin çabalarına değer verildiğinde ve kabul edildiğinde, bu diğer zorluklar ilişki üzerinde daha az etkili hale gelir ve birey, bu tür zorlukların ortasında bile ilişkide gücünü ve güvenini koruyabilir” dedi.

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Kendini depresif hissetmeye başladı. Bunun Parkinson'un erken bir belirtisi olduğunu bilmiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir