Sağlık

Yüksek tansiyon: Haftada iki kez kuvvet antrenmanı, riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Yüksek tansiyon: Haftada iki kez kuvvet antrenmanı, riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
İyi Tugay / Getty Images
  • Bir grup Brezilyalı araştırmacı, kuvvet antrenmanının sürekli olarak kan basıncını düşürebileceğini keşfetti.
  • Ekibin bulguları Amerikan Kalp Derneği’nin tavsiyelerini doğruluyor
  • Alandaki uzmanlar, yüksek tansiyonu düşürmenin bir yolu olarak kuvvet antrenmanını kullanmanın, doktorunuzla konuşurken önemli ölçüde düşünmeyi gerektirdiğini söylüyor.

Yakın zamanda yayınlanan bir çalışma, Bilimsel Raporlar haftada iki ila üç kez kuvvet antrenmanının, yaygın olarak yüksek tansiyon olarak bilinen arteriyel hipertansiyon için etkili bir tedavi olabileceğini bulmuştur.

Brezilya’daki São Paulo Eyalet Üniversitesi-UNESP Teknoloji ve Bilim Okulu’ndan araştırmacılar, 253 katılımcıyı içeren 14 çalışmanın verilerini inceledi.

Çalışmanın bulduğu şey

Katılımcıların ortalama yaşı 59’un biraz üzerindeydi ve çoğu çalışmada katılımcılar zaten yüksek tansiyonlarını tedavi etmek için ilaç kullanıyordu.

Analizin en önemli bulgularından biri, direnç eğitiminin geniş bir yaş aralığında yüksek tansiyonu azaltabileceği ve en büyük değişikliklerin 18-50 yaşlarında meydana geldiğiydi.

Araştırma ekibi, çalışma katılımcıları için en etkili planın en az sekiz hafta boyunca haftada iki kez egzersiz yapmak olduğunu buldu.

Ayrıca kuvvet antrenmanının etkilerinin ortaya çıkmasının daha uzun sürebileceğini bulmuşlardır.

Kuvvet antrenmanının olumlu etkilerinin aerobik egzersizden (10 seans) daha sonra (yaklaşık 20. antrenman seansından itibaren) belirginleştiğini bulmuşlardır. Bu, kuvvet antrenmanının neden moleküler düzeyde kan basıncını düşürdüğünü anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiği sonucuna götürdü.

Sadece aerobik egzersiz yerine kuvvet antrenmanına odaklanın

Kuvvet antrenmanı, yüksek tansiyonu olan kişiler için bir tedavi seçeneği olarak bilinmesine rağmen, Dr. Nevada-Las Vegas Üniversitesi’nde Kinesiyoloji ve Beslenme Bilimleri Bölümü’nde doçent olan Sara K. Rosenkranz (PhD), sektörde hala faydalarından habersiz olabilecek birçok kişinin olduğunu ve genellikle profesyonellerin önceden tavsiyelerine güvendiğini söyledi.

“Bence kan basıncı için kuvvet antrenmanının gerçek faydalarını anlamayan birçok insan var. Sadece önleme değil, zaten yüksek tansiyonu olan insanlar. ”

OKU  Colorado Psychedelic Mantarların Kullanımını Suçtan Kaldırdı: Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yeni bulgular, mevcut önerilerle uyumludur. Amerikan kalp derneği.

Rosencrantz, belirli kuvvet antrenmanı türleriyle ilişkili kan basıncı riskleri nedeniyle kuvvet antrenmanının zararlı olabileceği öğretilen grup arasında yer aldığını söylüyor. bu arada Dr. Lehigh Valley Heart and Vascular Institute’ta klinik kardiyolog olan Dan Makowski (DO), diğer fiziksel aktivite biçimlerinin genellikle hipertansiyonu olan kişiler için uygun olduğuna inanıyor.

“Geleneksel olarak çoğu insanın egzersizi daha çok aerobik anlamda düşündüğünü düşünüyorum, ister yürüyüş, koşu, koşu, bisiklete binme olsun. Kalp atış hızınızı bir süre artırın ve ardından [it] Kan basıncını kontrol etmek için aşağı gel.”

tansiyon nasıl düşürülür

doktor Bentley Health’ten Fahmi Farah (MD), bu tür çalışmaların kendisi gibi kardiyologlara kendilerini destekleyen kişilerle konuşurken başka bir araç sağlayabileceğini söylüyor.

“Elbette, egzersizin kardiyovasküler hastalık riskini en aza indirmeye ve azaltmaya yardımcı olduğunu her zaman biliyorduk, ancak bu bize hakkında konuşmak için daha fazla güç ve veri sağlıyor.” [it]hastalarımıza kanıt sağlamak ve onlara bakmaları için yönlendirmek [the benefits] kendileri için.”

Bununla birlikte, Farah ve meslektaşları, bunun sağlık riskleri veya mali veya yerel erişilemezlik nedeniyle, kuvvet antrenmanının Herkese açık değil.

“Nüfus düzeyinde, eyalet düzeyinde, hükümet düzeyinde, herkesin eğitimi karşılayabileceğini daha uygun hale getirebileceğimiz yardımın yukarıdan aşağıya doğru gelmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Makowski, antrenman yapabilenlerin bile çok hırslı olmamaları veya kendilerini kapasitelerinin ötesine zorlamamaları gerektiğini söylüyor.

“Farklı seviyelerde kuvvet antrenmanı var, her zaman düşündüğümüz gibi değil, birinin bir ton ağırlığa basması gibi… elastik bantlar, dambıl ile hafif ağırlıklar, kendi vücut ağırlığınızı kullandığınız izometrik egzersizler.”

Ancak her uzman sağlık hattı Bu hikaye için konuştuğum kişi, yüksek tansiyon için bir önlem olarak kuvvet antrenmanına başlamadan önce aynısını önerdi: doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

OKU  Gestasyonel Diyabet, Preeklampsi: Kan testi gebelik komplikasyonlarını tespit edebilir

şimdi nereye

Farrah, gelecekteki çalışmaların, yanlış anlaşılmaya devam ettiğini söylediği bir alan olan kadınların karşılaştığı kardiyovasküler riskleri daha derine inebileceğini umduğunu söyledi.

Farrah, “Kardiyovasküler hastalık söz konusu olduğunda kadınlar genellikle göz ardı ediliyor” dedi. “Uzun bir süre boyunca, kardiyovasküler hastalıkların sadece menopozdan sonra kadınları etkilediğine dair bir yanlış kanı vardı.”

Kardiyovasküler hastalık dünya çapında önde gelen ölüm nedeni olduğundan, riskler yüksektir ve Rosencrantz, kişiselleştirilmiş kuvvet antrenmanının etkili olabilmesi için ne kadar gerekli olduğu düşünüldüğünde, risk azaltmayı savunmanın iyi bir yol olduğunu söylüyor.

“Bence onlar herhangi bir kuvvet antrenmanı programına ve özel kuvvet antrenmanı seansına başlamadan önce tansiyonlarını dikkatli takip etmeliyiz ve ayrıca insanları güvende tutmak için egzersiz kan basıncını kontrol etmeliyiz… Çünkü cevap.” [to how much training is optimal] her zaman olmasını istediğimiz kadar kolay olmuyor.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir