Sağlık

Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Pinterest’te paylaş
Yeni bir rapor, 75 yaşından önce erken ölüm oranlarının en yüksek ve en düşük olduğu eyaletleri sıraladı. FG Ticaret/Getty Images
 • Yeni bir rapor, 2020’de 75 yaşından önce en erken ölümlerin yaşandığı 10 eyaleti ortaya çıkardı.
 • Mississippi, 13.781 erken ölümle listenin başında yer aldı.
 • Kaza sonucu yaralanmalar, kanser, kalp hastalığı ve COVID-19, erken ölümlerin en önemli nedenleriydi.

Hayatın değişmez gizemlerinden biri, tam olarak kaç yıl yaşayacağınızı bilmektir.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama yaşam süresinin 76 yaşında olduğu gerçeğini biraz anlayabilirsiniz. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.

Daha erken bir ölüm, erken ölüm olarak kabul edilir – ve içinde yaşadığınız durum, bu kategoriye girme olasılığınızı gösterebilir.

NY Requirements tarafından hazırlanan bir rapor, 2020’de erken ölümlerden en çok etkilenen eyaletleri analiz etti. 100.000 kişide 75 yaşından önce kaybedilen potansiyel yaşam yıllarına dayanan rapor, aşağıdaki eyaletlerin erken ölüm oranlarının en yüksek olduğu eyaletler olduğunu ortaya koydu:

 • Mississippi: 13.781
 • Batı Virginia: 13.072
 • Louisiana: 12.377
 • Alabama: 12.139
 • Kentucky: 11.942
 • Yeni Meksika: 11.896
 • Tennessee: 11.654
 • Arkansas: 11.545
 • Güney Carolina: 10.898
 • Oklahoma: 10.873

2020’de erken ölüm nedenleri

Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’nin Potansiyel Kayıp Yılları Raporuna göre, 2020’deki erken ölümlerin aşağıdaki nedenleri bu sırayla listelendi.

 1. Kaza Sonucu Yaralanma
 2. Kanser
 3. kalp hastalığı
 4. COVID-19
 5. İntihar
 6. öldürme
 7. karaciğer hastalığı

“2020, COVID-19 ve COVID-19 ile ilgili hastalıklar nedeniyle etkilenen ve kaybedilen insanlar için benzeri görülmemiş bir yıl oldu… Sağlık çalışanları ve kaynaklar tükendiğinden ve tüketiciler doktora veya hastaneye gitmek konusunda isteksiz olduğundan, ek gecikmeler yaşandı. Kronik hastalıkları olan kişilerin tedavisinde” dedi Dr. Norton Community Medical Associates’te geriatri doktoru olan Carmel Person, Healthline’a söyledi.

“Pek çok insan ailesinden, arkadaşlarından ve iş arkadaşlarından izole edildi, bazıları umutsuz hissetti ve aşırı alkol kullanımı, tütün kullanımı, hareketsiz yaşam tarzları ve aşırı yeme gibi sağlıksız başa çıkma mekanizmalarına yöneldi” diye ekledi.

Dr. Robert Glatter, New York, NY’deki Lenox Hill Hastanesi’nde acil servis doktoru.

Healthline’a verdiği demeçte, “Akıl sağlığı hizmetleri, sağlık sistemlerimizin intihara meyilli ve depresif insanlara uyum sağlayamamasının en önemli örneği oldu ve intiharlarda ani bir artışa ve silahlı cinayetlerde dramatik bir artışa yol açtı” dedi. “Alkol kullanımı keskin bir şekilde arttı, bu da hastane sistemlerimizde alkol zehirlenmesi veya alkolü bırakmış olanlar için bakımı daha da karmaşık hale getiriyor.”

Erken ölüm riski altındaki popülasyonlar

Rapor, daha yüksek erken ölüm riski taşıyan popülasyonların, erken ölüm oranı Hispanik olmayan beyazlardan yaklaşık %50 daha yüksek olan Alaska Yerlileri/Kızılderililerini içerdiğini ortaya koydu.

Ayrıca, bu demografideki bebek ölüm oranı, beyaz çocukların neredeyse iki katıdır.

Siyah nüfus arasındaki erken ölüm oranı, 1960’tan 2009’a kadar sürekli olarak beyaz nüfusun iki katıydı ve kardiyovasküler hastalık, cinayet ve bebek ölümleri itici faktörlerdi.

OKU  Düzenli egzersiz, madde kullanım bozukluğu olan kişiler için iyileşmeyi destekleyebilir

Ek olarak, siyah popülasyonlar Amerika Birleşik Devletleri’nde en yüksek bebek ölüm oranına sahiptir.

Kırsal topluluklardaki insanlar da daha yüksek erken ölüm riski altındadır. Kırsal alanlardaki beyaz yetişkinler, esas olarak zehirlenme, aşırı dozda ilaç ve intihar nedeniyle, sürekli artan bir erken ölüm oranına sahiptir.

“Etnik ve ırksal farklılıklar, ekonomik eşitsizlik ve coğrafi etkiler, erken ölüm riskinin artmasında açık bir rol oynuyor. Glatter, bu tür sağlık, ekonomik ve coğrafi eşitsizliklerin ele alınması, yalnızca halk sağlığı altyapısını iyileştirmek ve güçlendirmek için değil, aynı zamanda salgınlara gelecekteki yanıtı ele almak için de kritik öneme sahip” dedi.

Yalnız yaşayan ve çok az sosyal bağlantısı olan yaşlı Amerikalılardaki yalnızlık ve depresyonun, artan depresyon, kaygı ve intihar oranlarından etkilenen başka bir demografi olduğunu da sözlerine ekledi.

“Ruh sağlığı hizmetlerine erişimdeki eşitsizliklerin üstesinden gelmek gelecek için kritik öneme sahip. Bu, terapistlerin ve psikiyatristlerin mevcudiyetine öncelik veren planlar geliştirmek anlamına gelir. Glatter, internete ve Wi-Fi’ye erişim sağlamak bu çabanın kritik bir yönüdür” dedi.

Daha uzun yaşama olasılığınızın en yüksek olduğu eyaletler ve nasıl daha uzun yaşayacağınız

Rapor, aşağıdaki eyaletlerin erken ölme olasılığının en düşük olduğunu tespit etti:

 • Hawaii
 • Massachusetts
 • Minnesota
 • New Hampshire
 • Washington

Nasıl yaşlandığınızı, hangi hastalıklara sahip olup olmadığınızı ve ne kadar yaşayabileceğinizi etkileyen birkaç faktör olsa da, Person bazen sorunun ne kadar uzun yaşadığımız değil, bu yaşamın kalitesinin ne olduğu olduğunu söyledi.

“Varoluş miktarı ile yaşam kalitesi arasında önemli bir fark var ve yaşlanma deneyimimizi etkileyen faktörler değişebilir, ancak hepimizi etkileyen bazı genellemeler var” dedi.

Ömrünüzü uzatmak için yapabileceğiniz önlemler

Bireysel bir süreç olduğu için nasıl yaşlandığınıza dair belirli bir yol haritası olmasa da, Person ve Glatter genel sağlığınızı iyileştirmek için aşağıdaki davranışları önerir.

Alkol tüketimini sınırlayın

Glatter, alkol muhakemeyi ve fiziksel sınırlamaları etkilediğinden, yaşlandıkça içmeyi azaltmanın önemli olduğunu söylüyor.

“Genel olarak, alkolle ilgili yaralanmalar oldukça yaygındır ve özellikle yaşlandıkça önemli bir hastalık ve ölüm nedenidir” dedi.

Beslenmeye öncelik verin

Person, dengeli bir beslenme yaklaşımının yanı sıra diş ve ağız hijyeninin sağlanmasının da sağlığımızın önemli bir parçası olduğunu söyledi.

“Vücudumuzun temellerini bilmek ve ince değişiklikler yapmak, garanti edildiğinde daha erken harekete geçmemizi sağlayabilir” dedi.

Riskli davranışlardan kaçının

Glatter, kaya tırmanışı, paraşütle atlama, bungee jumping ve motosiklet gibi yaşamı tehdit etme veya yaşamı değiştirme potansiyeli olan ve daha yüksek düzeyde fiziksel uygunluk, koordinasyon ve farkındalık gerektirebilecek riskli faaliyetlerden uzak durmasını söyledi.

OKU  Kalp hastalığı: "Keto benzeri" düşük karbonhidratlı diyetler riskinizi ikiye katlayabilir

“Örneğin, özellikle çekirdek gücünüz vasatın altında olabileceğinden, merdiven çıkmak tehlikeli olabilir. Alkolün etkisi altındayken ciddi yaralanma riski daha da fazladır” dedi.

Çekirdek kas kuvveti oluşturmak ve yaralanma riskini azaltmak için ağırlıklarla denge ve kuvvet antrenmanı için yoga yapmayı tavsiye etti.

Bu özellikle yaşlandıkça önemlidir, dedi Person. Düşmelere veya yaralanmalara yol açabilecek güvenlik tehlikelerini veya durumları öngörmenin ve tanımlamanın, daha fazla yaralanma, bozulma ve işlev kaybı riskini azaltmaya yardımcı olacağını belirtti.

“Yaşlıları bir sarmalın içine sokan birçok kazadan genellikle kaçınılabilir. Evde düşmeler, travmanın ana nedenlerinden biridir. Halılar, yüksek raflar, düz olmayan zeminler, dergi rafları gibi zemin süslemeleri, biblolar ve zayıf görüş ve uygun olmayan ayakkabılar, düşme riskinin artmasına katkıda bulunur.

Çocuklara önleyici tedbirleri öğretin

Person, tepkisel olarak yaşamak yerine fiziksel ve duygusal olarak proaktif olarak yaşamanın sağlıklı bir yaşam için zemin hazırlayabileceğini söyledi.

Person, “Bir yetişkin olarak aktif kalmanın en iyi yolu, erken çocukluk aktivite kalıpları, egzersiz ve sağlıklı beslenme geliştirmektir” dedi. “Ayrıca, sağlıklı yaşam tarzı kalıplarını ne kadar erken benimsersek ve etkili duygusal başa çıkma mekanizmalarını ne kadar çabuk öğrenirsek, onları yetişkinliğe o kadar iyi taşıyabiliriz.”

Çocukların rutin olarak aşılanmasının ve düzenli sağlık ziyaretlerinin potansiyel hastalıkları ve akut semptomları önlemeye yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Ailenizin tıbbi geçmişini bilin

Genetik yatkınlıkları ve risk faktörlerini anlamak, örneğin B. yakın akrabalarda meme kanseri veya kalp hastalığı gibi ruhsal hastalıkların yanı sıra anlaşılır. B. Bipolar bozukluğu veya alkolizmi olan yakın aile üyeleri, esenliği önleyici bir yaklaşım benimsemenize yardımcı olabilir.

Örneğin, bir aile üyesinin genetik bir rahatsızlığı olduğunu biliyorsanız, genetik test yaptırmak veya ek tarama yapmak, bir hastalığı erken bir aşamada tespit etmenize yardımcı olabilir.

İlaç gözetimi isteyin

İlaç kullanıyorsanız, koşulları yönetmenize yardımcı olması için doktorunuzun talimatlarına uymanız en iyisidir. Bununla birlikte, Person, sağlık uzmanınız tarafından onaylanan farmakolojik müdahalelere alternatif müdahaleler keşfetmenin semptomları etkili bir şekilde yönetebileceğini, iştahı iyileştirebileceğini, ilaç-ilaç etkileşimi riskini azaltabileceğini ve maliyet tasarrufu sağlayabileceğini belirtti.

Sosyal olarak meşgul kalın

Birçok araştırma, sosyal etkileşimin faydalarını ve sosyal izolasyon ve yalnızlığın sağlık açısından dezavantajlarını göstermektedir. Aslında, Genel Cerrah Dr. Vivek Murthy, geçenlerde ABD’de yalnızlığın günde bir düzine sigara içmek kadar ölümcül olduğunu söyledi. 2023 kılavuzunda Murthy, sosyal izolasyonun obezite veya madde bağımlılığı kadar ciddiye alınması çağrısında bulundu.

Person, “Emeklilik sonrasında gönüllülük, hobiler ve fiziksel aktivite yoluyla meşgul olmak, bu sonraki bölümde hayatı iyileştirecek” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkileyebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir