Sağlık

Paxlovid olmasa bile 3 kişiden 1’inde COVID-19 ribaund semptomları görülüyor

Paxlovid olmasa bile 3 kişiden 1'inde COVID-19 ribaund semptomları görülüyor

Pinterest’te paylaşın
FG Ticaret/Getty Images
  • Yeni bir çalışma bulundu İnsanlar antiviral Paxlovid ile tedavi edilsin ya da edilmesin COVID-19’un “semptomlarda dalgalar ve azalmalar” gösterdiğini söyledi.
  • Araştırmacılar, 29 gün boyunca 158 katılımcıyı takip etti ve semptomların tamamen yokluğunu bildirenlerin %30’undan fazlasının semptomların geri döndüğünü bildirdi.
  • Vaka raporları daha önce COVID-19 semptomlarının tekrarını antiviral ilaç Paxlovid kullanımına bağlamıştı.

Mayıs ayında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), sağlık hizmeti sağlayıcılarını, halk sağlığı departmanlarını ve halkı olası bir COVID-19 nüksü veya “COVID-19 reboundu” konusunda bilgilendirmek için bir Sağlık Uyarı Ağı (HAN) tavsiyesi yayınladı. .

Vaka raporları daha önce birleşmiş antiviral ilaç Paxlovid kullanırken semptomların tekrarı.

Ancak yeni Araştırma yayınlanan JAMA ağı açık İnsanlara Paxlovid ile tedavi edilsin veya edilmesin COVID-19’un “yükselen ve azalan semptomları” olduğunu belirtiyor.

“Güvenlik ve etkinlik için araştırılan bir araştırma ilacı olan Paxlovid, [is] Queens’teki Long Island Yahudi Orman Tepeleri acil tıp başkanı Christopher Calandrella, Healthline’a verdiği demeçte, hafif ila şiddetli COVID-19 vakalarını tedavi etmek için kullanılır.

“[It] Virüsün vücutta çoğalmasını durdurmak ve ciddi hastalık ve ölümü önlemek için virüsün belirli kısımlarını hedefleyerek çalışır” diye açıkladı.

Paxlovid Ribaund nedir?

“Paxlovid geri tepmesi, birinin Paxlovid aldığı, semptomlarının düzeldiği ve ev antijen testinin negatif çıkabildiği ve ardından asemptomatik oldukları bir süre geçtiği bir fenomendir” dedi. Eric Cioe-Pena. New York’taki Northwell Health’de Küresel Sağlık Direktörü.

“Sonra birkaç gün ila birkaç hafta sonra tekrar semptomatik COVID enfeksiyonu geliştirirler” diye devam etti.

Bunun neden olduğunu bilip bilmediğimiz sorulduğunda, Cioe-Pena, daha önce ilaçla bir ilgisi olduğu düşünüldüğünü söyledi.

“Daha önce kurulmuş olan teori, ilacın viral replikasyonda geçici bir azalmaya neden olmasıydı” diye açıkladı. “Ancak bağışıklık sisteminizin virüsü tamamen temizlemesine yardımcı olmuyor ve ardından vücudunuzda virüs replikasyonu tekrar arttığı için semptomlar geri dönüyor.”

OKU  Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Bildirilen semptomların üçte birinden fazlası geri döndü

Bu çalışma için California Üniversitesi San Diego (UCSD) Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar ve ACTIV-2 çalışmasından meslektaşları, tedavi almayan hastalarda semptomsuz kaldıktan iki gün sonra COVID-19 semptomlarının yeniden ortaya çıkıp çıkmadığını inceledi.

Tedavi edilmeyen hastalarda semptom nükslerinin, Paxlovid ile tedavi edilen hastalarda halihazırda belgelenmiş olanlardan farklı olup olmayacağını belirlemek istediler.Paxlovid’in geri tepmesi.

Araştırmacılar 29 gün boyunca 158 katılımcıda 13 COVID-19 semptomunu incelediler ve en az iki gün boyunca tamamen semptom yokluğunu bildirenlerin %33’ünden fazlasının semptomların geri döndüğünü bildirdiler.

Araştırmanın başyazarı Dr. UC San Diego Tıp Fakültesi’nde Bulaşıcı Hastalıklar ve Küresel Halk Sağlığı Anabilim Dalı başkanı Davey M. Smith yaptığı açıklamada.

Belirtiler hafifti

Sonuçlar, tekrarlayan semptomları olan katılımcıların yüzde 85’inin onları hafif olarak tanımladığını ve geri kalanının semptomların orta derecede olduğunu söyledi. Çalışmadaki hiç kimse tekrarlayan semptomlarını şiddetli olarak tanımlamadı.

En yaygın tekrarlayan semptomlar şunlardı:

  • Öksürük
  • tükenmişlik
  • baş ağrısı

Çalışma grubundan sadece sekiz tanesi hastalıkları nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve hiçbiri tekrarlayan semptomları olan katılımcı değildi.

Çalışma sadece COVID-19’un eski varyantlarına baktı

UCSD çalışmasının önemli bir sınırlaması, araştırmacıların hayat kurtaran aşılar bulunmadan önce yalnızca eski COVID-19 suşlarını analiz etmesidir.

Bu, mevcut veya gelecekteki varyantlarda geri tepme semptomlarının ne sıklıkla meydana geldiğini anlamayı zorlaştırabilir.

Calandrella, “İstatistiksel olarak, çalışma, Omicron gibi varyantları içermeyen nispeten küçük bir hasta grubuna odaklandı” dedi ve “çoğunlukla aşılanmış hastalar.”

Calandrella, aşının hala ciddi hastalıkları durdurmanın anahtarı olduğuna dikkat çekti.

“Paxlovid gibi ilaçları almanın riskleriyle ilgili endişeleri gidermek önemli olsa da” dedi. “Şiddetli COVID enfeksiyonu vakalarını azaltmada muhtemelen daha büyük faktör olan aşıya sahip olduğumuz için şanslıyız.”

OKU  Kolesterol düşürücü statinler: COVID-19'a yardımcı olurlar mı?

Çalışma Paxlovid hakkında bazı endişeleri gideriyor

Cioe-Pena, “Kesinlikle, bu araştırma yeni olan ilginç bir bakış açısı sunuyor ve Paxlovid’in en büyük zayıflıklarından birini itibarsızlaştırmayı teklif ediyor, bu da COVID enfeksiyonunuz sırasında daha sonra kolayca hastalanabilmenizdir.”

Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varan Cioe-Pena.

“Diğer şey [is] Bunun, yeniden dirilen bu enfeksiyonların bazılarına uyum sağlamak için ne kadar süre ilaç alınması gerektiği konusunda şüphe uyandırabilir” diye ekledi.

Cioe-Pena, bu sonuçların önerilen Paxlovid geri tepme mekanizmasına “kesinlikle meydan okuduğunu” belirtti.

Virüse özgü bir şey olabileceğini ve virüsün enfeksiyon döngüsünün doğal bir parçası olarak bu toparlanmaya neden olan bağışıklıktan kaçma yeteneği olabileceğini söyledi.

nihai sonuç

Araştırmacılar, tedavi edilmemiş bir grup COVID-19 hastasına baktılar ve Paxlovid alan hastalar gibi, onların da hastalıkları düzeldikten sonra tekrarlayan semptomları olduğunu buldular.

Uzmanlar, tedaviden bağımsız olarak COVID-19 semptomlarının “dalgalanıp azaldığı” sonucuna varıyor.

Ayrıca, aşıların ciddi COVID enfeksiyonu vakalarını azaltmada antivirallerden daha büyük bir rol oynamasının muhtemel olduğunu söylüyorlar.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, COVID-19 aşısının adet döneminizi daha kötü hale getirme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor

Sağlık

Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Sağlık

COVID-19 aşısının kulak çınlaması ile bağlantısı var mı? ne biliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir