Sağlık

39 dakikalık uyku kaybı bile çocuğunuzun sağlığını nasıl etkileyebilir?

39 dakikalık uyku kaybı bile çocuğunuzun sağlığını nasıl etkileyebilir?

Pinterest’te paylaş
39 dakika daha az uyku, çocuğun zihinsel ve fiziksel sağlığının yanı sıra akademik performansını da olumsuz etkileyebilir. Elizabeth Sallee Bauer/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, çocuklarda uyku eksikliğinin sağlıklarını ve ruh hallerini etkileyebileceğini gösteriyor.
  • Uyku eksikliği olan çocuklar da okulda pek başarılı olmazlar.
  • 30 dakikalık uyku kaybının bile bir etkisi olabilir.
  • Uyku uzmanları, uykunun hem çocuklar hem de yetişkinler için bir öncelik olması gerektiğini söylüyor.

yılında yayınlanan yeni bir araştırma JAMA ağı açık yeterince uyumamanın çocuklar için hem fiziksel hem de zihinsel olarak zararlı olabileceğini bulmuştur.

Yalnızca 39 dakikalık bir uyku kaybıyla, sağlık durumları önemli ölçüde azaldı, okulda daha kötü performans gösterdiler ve yaşam kaliteleri düştü.

Uyku kısıtlaması, sadece 30 dakikalık uykusunu kaybetmiş çocukları bile etkiledi.

Uyku yoksunluğu çocukları nasıl etkiler?

Çalışma yazarlarına göre, uyku yoksunluğunun sağlıklı çocukları nasıl etkilediği hakkında pek bir şey bilinmiyor. Amaçları bu konuyu incelemekti.

Dahil edilen çocuklar, uygun bir şekilde DREAM (Günlük Dinlenme, Yeme ve Aktivite İzleme) çalışması olarak adlandırılan başka bir çalışmanın parçasıydı.

Bu çalışmada, çocuklar dönüşümlü olarak haftalarca kısıtlı ve uzun süreli uykuya tabi tutuldu. Arada bir hafta vardı.

2022 çalışmasına yaşları 8 ile 12 arasında uyku problemi olmayan toplam 100 sağlıklı çocuk katıldı.

Çocukların yatma saatleri normalden bir saat geç (uyku kısıtlaması) veya bir saat erken (uyku uzatma) olarak değiştirildi. Çocuklar hala normal saatlerinde uyanıyorlardı.

Araştırmacılar daha sonra hem ebeveynlerden hem de çocuklardan çeşitli anketler kullanarak çocukların sağlıkla ilgili yaşam kalitelerini derecelendirmelerini istedi.

doktor Houston Metodist uyku uzmanı ve göğüs hastalıkları uzmanı Philip Pirtle, araştırmayı “aferin” olarak nitelendirdi ve araştırmacıların sadece bir hafta bile uyku eksikliğinin bir çocuğun ve ebeveynlerinin çocuklarda algılanan yaşam kalitesini etkileyebileceğini bulduğunu açıkladı.

OKU  Yüksek tansiyon ciddi COVID-19 hastalığı riskini artırabilir

“Algılanan fiziksel refah ve okul ortamıyla başa çıkma yeteneği üzerinde önemli bir olumsuz etki vardı” dedi.

Pirtle ayrıca, bu bulguların çocukları veya daha çeşitli bir popülasyonu uzun vadede nasıl etkileyeceğinin bilinmediğini belirtti.

Bu içgörüler neden önemlidir?

doktor Miami Sağlık Sistemi Üniversitesi Translasyonal Uyku ve Sirkadiyen Bilimler Merkezi’nin müdür yardımcısı Azizi Seixas, bunun hem çocukları hem de kendileri için uykuyu ciddiye almaları için “ebeveynlere bir uyarı” olduğunu söyledi.

“Diyet seçimleri ve egzersizden baş etme becerilerine ve sosyal katılıma kadar sağlıklı bir yaşamın tüm bu bileşenleri uykudan olumlu veya olumsuz etkilenebilir” diye açıkladı.

Pirtle, bu özel çalışmanın önemli olduğunu, çünkü bu türden çalışmaların çoğunun uykusuzluk çeken çocukları içerdiğini ekledi. Bu yeni çalışma, sağlıklı çocuklarda uyku yoksunluğu ile sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Pirtle, “Bu, tüm çocukların rahat hissetmek ve okul ortamıyla başa çıkmak için yeterli miktarda ve kalitede uykuya ihtiyacı olduğunu gösteriyor.” Dedi.

Çocukların daha iyi ve daha uzun uyumasına nasıl yardımcı olunur?

Seixas, uykuyu hem çocuklar hem de yetişkinler için bir öncelik haline getirmeyi öneriyor.

“Bu, herkesin iyi bir uyku hijyeni uyguladığı anlamına geliyor, özellikle de cihazlarla bağlantıyı kesmek söz konusu olduğunda” diye tavsiyede bulundu.

Göre ABD Hastalık Kontrol ve Önleme MerkezleriYatmadan önceki mavi ışık – akıllı telefonlar ve diğer cihazlar tarafından üretilenler gibi – beyne uyanma zamanının geldiğine dair bir sinyal göndererek uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

Seixas ayrıca ebeveynlere, çocukların gelişmekte olan beyinleri ve vücutları için yeterli dinlenmeyi sağlayan düzenli yatma zamanı programları oluşturmalarını ve sürdürmelerini tavsiye ediyor.

“Yılın hangi döneminde olursa olsun, tutarlı bir yatma zamanı programı benimsemek ve sürdürmek, uykuyu normalleştirmeye yardımcı olabilir” dedi.

OKU  Yaz Saati Uygulaması Bu Pazar Sona Eriyor Uykunuzu Nasıl Etkileyebilir?

Seixas, uykunun “sıfır toplamlı bir denklem” olduğunu ve kötü bir gece uykusunun bir kişiyi ertesi gün etkileyebileceğini belirterek sözlerini bitirdi.

“Uyku borcu yanlış bir isimdir. Daha doğru bir terim iflas olacaktır. Seixas, bir kez gittiğinde geri ödenemez” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kötü uyku, özellikle erkeklerde aşıları daha az etkili hale getirebilir

Sağlık

Yaz saatini atlamak neden herkes için daha sağlıklı olur?

Sağlık

Çok fazla veya çok az uyku hastalık riskinizi artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir