Sağlık

Bu yaygın kürtaj hapı yasaklandığında ne olur?

Bu yaygın kürtaj hapı yasaklandığında ne olur?

Pinterest’te paylaş
Bir Teksas davası, FDA’yı mifepriston adı verilen popüler bir kürtaj ilacına erişimi kesmeye zorlayabilir. Getty Images aracılığıyla Paul Ratje/The Washington Post
  • İlaç mifepriston FDA tarafından onaylandı 20 yılı aşkın süredir Erken gebelikleri sonlandırmak için.
  • Şimdi bir dava, ilaca ülke çapında bir yasağı zorlayabilir.
  • Davayı denetleyen yargıç, FDA’yı mifepriston onayını geri çekmeye zorlayacak bir ihtiyati tedbir kararı verebilir.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) karşı bir Teksas davası, yaygın olarak kullanılan bir kürtaj hapına eyalet çapında bir yasak getirmeyi amaçlıyor.

Mifepriston adlı ilaç, 20 yılı aşkın bir süredir erken gebelikleri sonlandırmak için FDA onaylıdır.

Dava, Kasım 2022’de seçim karşıtı grup Alliance for Hipokrat Tıbbı tarafından açıldı.

Davaya bakan yargıç – Yargıç Matthew J. Kacsmaryk – FDA’yı mifepriston onayını geri çekmeye zorlayacak bir ihtiyati tedbir kararı verebilir.

FDA, mifepristona erişimin kaldırılmasının, hamileliğini sonlandırmak isteyen birçok hasta için daha kötü sağlık sonuçlarına ve geri dönüşü olmayan zararlara yol açacağını iddia ederek yargıçtan talebi reddetmesini istedi.

Araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kürtajların yarısından fazlasını oluşturan kürtaj ilaçlarının güvenli ve etkili olduğunu tutarlı bir şekilde göstermiştir.

Aracılı kürtajlar yasaklanırsa, milyonlarca Amerikalı, özellikle marjinal nüfustakiler, güvenli kürtaja erişimi kaybedecek ve kürtaj hizmeti sağlayıcısı olan ilçelerin sayısı azalacaktır.

Dr. Çift kurul onaylı bir OB/GYN ve kurul onaylı anne-fetal tıp uzmanı olan Kecia Gaither, Healthline’a söyledi.

Hukuk uzmanları dava hakkında ne düşünüyor?

Case Western Reserve Üniversitesi’nde üreme sağlığı hakları konusunda uzmanlaşmış bir anayasa hukuku profesörü olan JD Jessie Hill, davanın anlamsız olduğunu ve bir yere varacağını hayal etmenin zor olduğunu söylüyor.

FDA’nın piyasadan bir güvenlik sorunu oluşturan ilaçları geri çekme prosedürü vardır.

Hill, “İlaç üreticisinin bilgilendirilmesini ve kanıtlara göre hareket etme fırsatı verilmesini gerektiriyor” dedi.

OKU  Egzersiz olarak golf: Uzmanlar, yaşlı yetişkinlerin fiziksel ve zihinsel sağlık yararları olabileceğini söylüyor

Ancak mifepriston için herhangi bir güvenlik kaygısı olmadığı gibi, FDA’yı bir ilacı piyasadan çekmeye zorlayan herhangi bir emsal de yoktur.

“Yine de, haydut bir yargıcın haksız ve beklenmedik bir şey yapması her zaman mümkündür. Bu nedenle savunucular ve kürtaj sağlayıcılar bu olasılığa hazırlanıyor” dedi.

Yargıç, FDA’ya mifepristona erişimi kesmesini emrederse, ajans her bir eyalet için sonuçlarla birlikte emirlere uymak zorundadır.

Georgia College & State Üniversitesi’nde anayasa hukuku konusunda uzmanlaşmış iş hukuku yardımcı doçenti JD, PhD Nicholas Creel, eyalet çapında kürtaj yasağının söz konusu olmadığını söylüyor.

Creel, Yargıç Kacsmaryk’in kürtaj karşıtı politikaları destekleme geçmişine sahip olduğunu söylüyor.

Creel, “Üreme seçimleriyle ilgili mevcut emsali tersine çevirecek radikal bir karar arıyorsanız, istediğiniz ideal yargıç bu” dedi.

Ayrıca, 5. Çevre Mahkemesinin – ve hatta Yüksek Mahkemenin – hamile bir kadına yardım eden herkesi cezalandırarak Teksas’ta erken hamileliği yasaklayan bir yasa olan SB 8 ile ilgili sicili göz önüne alındığında Yargıç Kacsmaryk’in kararlarını durdurmak için harekete geçeceğine dair hiçbir garanti yoktur. kişi kürtaj olsun. Bu yasa, bireylerin kürtaj yapan veya hamile bir kişinin hamileliğin 6. haftasından sonra kürtaj yapmasına yardımcı olan herkesi en az 10.000 ABD Doları karşılığında dava etmesine olanak tanır.

Creel, “Emsaller bir kenara atılırken ve on milyonlarca kadının hakları kısıtlanırken yine onların yanında durmalarını bekleyebiliriz.” Dedi.

Mifepristonun yasaklanmasının yıkıcı sonuçları olur

Hamileliğin tıbbi olarak sonlandırılması, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın kürtaj şeklidir.

Uyuşturucular yasaklanırsa, doğurganlık çağındaki 64 milyondan fazla kadın tıbbi kürtaja erişimini derhal kaybeder.

Kendini ikili olmayan olarak tanımlayan veya geçiş yapmış veya geçiş yapmakta olan kişiler de dahil olmak üzere milyonlarca kişi daha erişimi kaybeder.

OKU  Mifepriston: Bu Yaygın Kürtaj Hapı Yasal Kalacak mı?

Üreme sağlığı savunucuları ayrıca tıbbi düşüklerin ortadan kaldırılmasının yüz yüze kliniklerdeki mevcudiyeti daha da azaltacağından şüpheleniyor.

İnsanlar daha uzun bekleme süreleri, rezervasyon randevularında gereksiz gecikmeler ve daha yüksek bakım maliyetleri bekleyebilir.

Araştırmalar sürekli olarak kürtaj ilaçlarının erken gebelikleri sonlandırmak için güvenli ve etkili bir seçenek olduğunu göstermektedir.

İlaç alan hastaların %0,4’ünden azı hastaneye yatış gerektirir.

Gaither, Mifepristonun hormon işlevini etkileyerek rahim zarının parçalanmasına ve embriyonun rahim duvarından ayrılmasına neden olduğunu açıklıyor.

Misoprostol uterus hücrelerine bağlanır ve dokuların dışarı atılmasına neden olan kasılmalara neden olur.

Gaither, “Doğru kullanıldığında, mifepriston/misoprostolün, tahmini gebelik yaşı olan 63 güne kadar gebeliğin tıbbi olarak sonlandırılmasında güvenli ve etkili olduğu bulunmuştur.” Dedi.

Dava nasıl gidiyor?

Yargıç, FDA’yı mifepristonu piyasadan kaldırmaya zorlarsa Hill, FDA’nın temyize gitmesini bekler.

Hill, “FDA’nın – gerekirse Yüksek Mahkemeye bile – itiraz etmesini ve nihayetinde galip gelmesini beklerdim” dedi.

Davacıların, 19. yüzyıla dayanan Comstock Yasası’nın kürtaj ilaçlarının postalanmasını yasakladığı yönündeki iddiasına yargıcın tepkisini gözlemliyor.

Hill, bunun aşırı bir argüman olduğunu, ancak ülke genelinde gördüğümüz bir argüman olduğunu söylüyor.

Alt çizgi:

FDA aleyhine açılan bir Teksas davası, kürtaj ilaçları için verilen iki ilaçtan birine eyalet çapında bir yasak getirmeyi amaçlıyor. Güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmış olan ilaçlı kürtajlar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kürtajların yarısından fazlasını oluşturmaktadır.

Bu ilaca erişimin kaybedilmesi, üreme sağlığı sistemini daha fazla tıkayabilir ve üreme çağındaki milyonlarca insan için daha uzun bekleme sürelerine, bakımda gereksiz gecikmelere ve kürtaj hizmetlerine erişim eksikliğine yol açabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Amerikalıların %60'ından fazlası çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini düşünüyor

Sağlık

Kürtaj hapı: son mahkeme kararının ardından mifepriston kullanılabilir durumda

Sağlık

Mifepriston: Bu Yaygın Kürtaj Hapı Yasal Kalacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir