Sağlık

Kürtaj hapı: son mahkeme kararının ardından mifepriston kullanılabilir durumda

Mifepriston: Bu Yaygın Kürtaj Hapı Yasal Kalacak mı?

Pinterest’te paylaş
Hamileliği sonlandırmak için kullanılan yaygın bir ilaç artık mevcut olmayabilir. Chip Somodevilla/Getty Images
  • Yaygın kürtaj hapı mifepriston şu anda yasal bir anlaşmazlığın merkezinde.
  • Adalet Bakanlığı, bir temyiz mahkemesinin mifepristonun yeni kısıtlamalarla piyasada kalabileceğine karar vermesinin ardından Yüksek Mahkemeden denge istiyor.
  • Temyiz mahkemesi kararı, Teksaslı bir yargıcın FDA’ya ilacın onayını durdurma emri vermesinden günler sonra geldi.
  • İlaç şirketlerinden 400’den fazla yönetici ve yönetici de Texas’ın kararını kınayan bir bildiri yayınladı.

Bir federal temyiz mahkemesi, hamileliği erken sonlandırmak için kullanılan ilaçlardan biri olan mifepristonun yeni kısıtlamalarla piyasada kalabileceğine karar verdi.

Karar, Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) Temyiz Mahkemesi’nden Texas’ta ikamet eden Yargıç Matthew Kacsmaryk’in Cuma günü Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) ilacın onayını durdurmasını emreden bir kararı engelleme talebine yanıt olarak geldi. 42 sayfalık 5. Daire Mahkemesi kararına göre, mifepriston hamileliğin sadece yedi ayı içinde alınabilir ve postayla teslim edilemez.

Daha önce, mifepriston 10 haftalık gebeliğe kadar alınabiliyordu ve yaygın olarak posta siparişi ve teletıp hizmetleri yoluyla elde ediliyordu.

Mifepristona erişim muhtemelen ABD Yüksek Mahkemesinde bir dava olarak sonuçlanacak

Yeni kısıtlamalar ilaca erişimi artıracak ve kürtaj tedavilerini milyonlarca Amerikalı için daha da zorlaştıracak olsa da, duruma bağlı olarak ilaç yine de mevcut olacak. Hipokrat Tıbbı İttifakı – FDAardından Yargıtay’a gitmesi bekleniyor.

Mifepristonun ilaç üreticisi Danco Laboratories LLC de Yargıç Kacsmaryk’in kararının dondurulması için Yargıtay’a benzer şekilde dilekçe vermişti.

İlaç ayrıca düşükleri tedavi etmek için kullanılır. Her dördüncü hamilelik düşükle sonuçlanır.

Ek olarak, Washington’un Doğu Bölgesi’ndeki bir federal yargıç olan Yargıç Thomas Rice, FDA’ya ilacı 17 eyalette ve Columbia Bölgesi’nde bulundurma emri verdi.

Kararlar, kürtaj karşıtı grupların tıbbi kürtajın hastaların yaklaşık %20’sinde kanama gibi ciddi komplikasyonlara neden olan yüksek riskli bir prosedür olduğunu iddia ederek FDA’ya açtığı davaya yanıt olarak verildi.

Davacılar, FDA’nın ilacın güvenliğini kapsamlı bir şekilde değerlendirmeden ilacın onayını aceleye getirdiğini, ancak çok sayıda çalışmanın ilacın güvenli ve etkili olduğunu bulduğunu söylüyorlar. Güncel veri FDA’dan, ilacın 2000 yılında onaylanmasından bu yana yaklaşık 5.6 milyon kişinin ilacı aldığını ve 23 yıldan fazla bir süre içinde yalnızca %28 veya %0.0005’inin – muhtemelen başka nedenlerden – öldüğünü gösteriyor.

Karşılaştırıldığında, genellikle Tylenol olarak satılan asetaminofen, genellikle Her yıl 500 ölüm ABD’de

“Bu argümanların hiçbir değeri yok. Case Western Reserve Üniversitesi’nde üreme sağlığı hakları konusunda uzmanlaşmış bir anayasa hukuku profesörü olan JD Jessie Hill, “Güvenlik iddiası, onlarca yıllık hakemli klinik araştırmalarla çelişiyor” dedi.

OKU  Walgreens, Bu Eyaletlerde Kürtaj Hapı Satmayacaklarını Söyledi: İşte Nedeni

Çelişkili emirler sağlık hizmetlerini zorlaştırıyor

Yargıç Rice’ın Washington’da FDA’nın mifepristonun mevcudiyetini azaltmak için harekete geçemeyeceğine dair kararı yalnızca 17 eyalet artı çoğu mavi eyalet olan Washington DC için geçerlidir.

Teksas yargıcı, gerekli FDA eylemi olmadan mifepristonun askıya alınmasını emrettiği için, birçok eyalet, ülkenin en yaygın kullanılan kürtaj hapına erişimi kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Hiçbir mahkeme, uzun süredir devam eden bir FDA ilaç onayını bozmadı.

Ancak mifepriston piyasadan çekilirse, kürtaj ilaçları kombinasyonundaki ikinci ilaç olan misoprostol, kürtaja neden olmak için tek başına alınabilir.

Hill, “Beklentim, çoğu yerde sağlayıcıların, aynı zamanda güvenli ve etkili (mifepristondan daha az etkili olsa da) bu seçeneği sunmaya devam etmesidir” dedi.

Hill, iki kararın teknik olarak çelişmediğine inanıyor.

Hill, “Bu nedenle, her iki sipariş de geçerliyse, FDA’nın en olası yanıtı hiçbir şey yapmamak ve onayın iptal edilmesine izin vermek olacaktır” dedi.

Ancak davayla ilgili ciddi yasal sorunlar var ve Hill, kararın uzun süreceğinden şüphelenmiyor.

Üreme sağlığı örgütleri karara tepki gösteriyor

Yargıç Kacsmaryk’in kararının ardından üreme sağlığı kuruluşları kararı eleştiren açıklamalar yaptı.

Ibis Üreme Sağlığı başkanı Kelly Blanchard, kararın mifepristonun güvenli ve etkili bir ilaç olduğunu gösteren onlarca yıllık klinik kanıtları göz ardı ettiğini söylüyor.

“FDA, kapsamlı güvenlik ve etkinlik verilerini inceledi ve bunların onaylanma süreci sağlamdı; Milyonlarca insan kürtajı mifepriston ilaçlarla güvenli bir şekilde kullandı. Blanchard yaptığı açıklamada, bu benzeri görülmemiş hareket, FDA’nın otoritesine ve insanların güvenli, etkili ilaçlara erişimini sağlamak için titiz bilimsel sürecine meydan okuyor” dedi.

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) de benzer görüşleri paylaşan bir bildiri yayınladı.

“Mifepriston, yirmi yılı aşkın bir süredir tıbbi kürtaj için güvenli ve etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu güvenlik ve etkinlik, sağlam, kanıta dayalı klinik verilerle ve kadın doğum uzmanları ve jinekologlar dahil klinisyenlerin desteğiyle milyonlarca insan tarafından gözlemlenen kullanımla desteklenmektedir. Konuyla ilgili yargıcın görüşü ne olursa olsun, mifepriston kapsamlı sağlık hizmetlerinin güvenli ve etkili bir parçasıdır” diye yazdı FACOG’dan ACOG Başkanı Iffath Abbasi Hoskins.

İlaç liderleri Teksas kararını kınadı

400’den fazla yönetici ve ilaç şirketi yöneticisi, Teksas kararını kınayan bir açıklama yaptı.

OKU  FDA, kürtaj haplarının CVS ve Walgreens gibi perakende eczanelerde bulunabileceğini söylüyor

“Karar, onlarca yıllık bilimsel kanıtları ve yasal emsalleri görmezden geliyor” diye yazdılar. “Yargıç Kacsmaryk’in mahkeme müdahale eylemi, FDA’nın ilaç onayları üzerindeki yetkisini azaltmak için bir emsal oluşturdu ve tüm biyofarmasötik endüstrisi için belirsizlik yarattı.”

İlaç şirketi yöneticileri ayrıca, kararın ilaç düzenlemesini baltalayabileceği ve potansiyel olarak diğer ilaçların siyasi nedenlerle piyasadan çekilmesine yol açabileceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

“Mahkemeler, bilime veya kanıtlara veya yeni ilaçların güvenliğini ve etkinliğini tam olarak gözden geçirmek için gereken karmaşıklığı dikkate almaksızın ilaç onaylarını geri alabilirse, o zaman herhangi bir ilaç mifepriston ile aynı risk altındadır” diye yazdılar.

Tıbbi kürtaj, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kürtajların yarısından fazlasını oluşturmaktadır.

doktor California, San Francisco’da kadın hastalıkları/jinekoloji ve karmaşık aile planlaması uzmanı olan Tania Basu Serna, politikacıların sürekli olarak kürtaj seçeneklerini ellerinden almalarının yıkıcı olduğunu söylüyor.

FDA, 2000 yılında mifepristonu onayladı ve araştırmalar sürekli olarak mifepristonun erken bir hamileliği sonlandırmanın güvenli ve etkili bir yolu olduğunu gösterdi.

Basu Serna, “Mifepriston ile misoprostol kombinasyonunun tıbbi düşük ve erken düşüklerin tedavisi için güvenli ve %95’in üzerinde etkili olduğunu gösteren çok sayıda bilimsel ve tıbbi kanıt var” dedi.

Kürtaj tedavisindeki gecikmeler ve aksamalar, anne sağlığının ve sonuçlarının daha kötü olmasına katkıda bulunur.

Basu Serna, Yargıç Kacsmaryk’in kararının kürtaja ihtiyacı olan insanlar ve kürtaj yapan sağlık çalışanları için daha fazla korku ve belirsizlik yaratacağını söylüyor.

Basu Serna, kısıtlamaların en büyük etkisinin siyahlar, yerli halklar, beyaz olmayanlar, LGBTQ+ kişiler, göçmenler, düşük gelirli insanlar ve coğrafi olarak izole bölgelerdeki insanlar dahil olmak üzere halihazırda arz engelleriyle karşı karşıya olan insanlar üzerinde olacağını da sözlerine ekledi.

“Sağlık hizmeti sağlayıcıları – tıp uzmanları – hangi bakımın sağlanacağı konusunda karar vericiler olmalıdır. Kürtaj yaptıran insanlar, muayenehanemde gördüğüm hastalar, ihtiyaç duydukları bakım ve destek konusunda nihai kararı vermeli.” dedi Basu Serna.

Alt çizgi:

Yaygın olarak kullanılan kürtaj ilacı olan mifepristona erişim yasal olarak belirsizdir.

Adalet Bakanlığı, Yüksek Mahkemeden popüler kürtaj hapı mifepriston hakkındaki mahkeme kararlarını gözden geçirmesini istedi.

Bir temyiz mahkemesi, Teksas’ta ikamet eden Yargıç Matthew Kacsmaryk’in Gıda ve İlaç İdaresinden ilacın onayını dondurmasını isteyen kararını kısmen engelledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Amerikalıların %60'ından fazlası çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini düşünüyor

Sağlık

Mifepriston: Bu Yaygın Kürtaj Hapı Yasal Kalacak mı?

Sağlık

Mifepriston: Kürtaj hapı hakkında bilmeniz gereken her şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir