Sağlık

Kürtaj haplarına yerel eczanenizden erişebilir misiniz? Şimdi bilmeniz gerekenler

FDA, kürtaj haplarının CVS ve Walgreens gibi perakende eczanelerde bulunabileceğini söylüyor

Pinterest’te paylaş
Sergio Marcos/Stocksy
  • FDA, kürtaj haplarının perakende eczanelerde bulunabileceğini duyurdu.
  • Araştırmalar sürekli olarak, mifepriston da dahil olmak üzere bu kürtaj haplarının güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir.
  • Walgreens ve CVS ilacı sunacaklarını söylediler.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Salı günü yaptığı açıklamada, perakende eczanelerin artık reçeteli kişilere kürtaj hapı verebileceğini söyledi.

New York Times’a göre, FDA’dan gelen haberin ardından hem CVS hem de Walgreens ilacı sunmayı planladıklarını söyledi.

mifepristonTıbbi düşükte kullanılan iki ilaçtan ilki olan , daha önce sadece kliniklerde, muayenehanelerde ve hastanelerde bulunabiliyordu. İkinci ilaç olan misoprostol, eczanelerden reçeteyle kolayca temin edilebilir.

Temmuz 2020 ile Ocak 2021 arasında, mifepriston almak için kişisel gerekliliğin şu nedenlerle uygulanmadığı kısa bir zaman aralığı vardı: Kovid-19 pandemisi. Bu süre zarfında, hastalar ilaçları posta siparişi eczanelerinden temin edebilirler.

Araştırmalar sürekli olarak mifepristonun güvenli ve etkili olduğunu ve kişisel gereksinimlerin kaldırılmasının kanama veya acil ameliyat gibi ciddi olumsuz olaylarda artışa yol açmadığını göstermiştir.

FDA’nın Salı günkü eylemlerinin ardından – başlığı taşıyan bir hareket Mifepriston Risk Değerlendirme ve Azaltma Stratejisi (REMS) programı – Hastalar mifepristonu CVS ve Walgreens gibi perakende eczanelerden veya posta siparişi eczanelerinden temin edebilirler.

Dr. Hayley Miller, MD, Stanford Medicine Child Health’de anne-fetal tıp doktoru.

Kürtaj hapına nasıl erişilir?

Aralık 2021’de FDA, hamile kadınların hamilelik için gerekli hormonları bloke eden bir ilaç olan mifepristonu kişisel olarak alma zorunluluğunu kaldırmak için çalıştığını duyurdu.

Bu gereklilik Salı günü resmen kaldırıldı.

“2021’de, mevcut veri ve bilgilere dayalı olarak mifepriston REMS programının kapsamlı bir incelemesini takiben FDA, sağlık sistemi üzerindeki yükü azaltmak ve ürünün faydalarının risklerden ağır basmasını sağlamak için REMS’in değiştirilmesi gerektiğine karar verdi. “, FDA ayrıca açıkladı onun web sitesi.

OKU  Amerikalıların %60'ından fazlası çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini düşünüyor

İlacı bir eczaneden almak için, hastaların bir onay formu doldurması ve kürtaj hizmetlerini gerçekleştirme ve reçete yazma yetkisine sahip bir sağlık uzmanıyla görüşmesi gerekir.

Mifepristonu reçete etmek isteyen sağlık hizmeti sunucularının, hastanın 10 haftadan fazla hamile olmadığından emin olması gerekir, çünkü mifepriston hamileliğin sadece ilk 10 haftasında kesilmelidir.

Ayrıca hastanın döllenmiş yumurtanın rahim dışına yerleşmesi sonucu oluşan dış gebelik olmadığını doğrulaması, gerekli cerrahi işlemleri yapabilmesi veya hastayı gerekli bakımı sağlayabilecek sağlık kuruluşlarına sevk edebilmesi gerekir.

Kürtaj hapları, Roe’nun düşüşünden sonra gündeme geldi

Sırasında bile karaca v. buzağı – insanların kürtaj hakkını koruyan dönüm noktası niteliğindeki karar bozulmamıştı ve milyonlarca insanı etkiledi engelleryoksulluk, bir sağlık kuruluşundan uzaklık veya kürtaj hizmetlerine erişimi zorlaştıran ayrımcılık dahil.

Yüksek Mahkeme, Haziran 2022’de Roe’yu bozduğunda, ülke çapındaki insanların kürtaj yaptırmasını daha da zorlaştırdı.

Dr. Tania Basu Serna, UCSF Health’te kadın doğum uzmanı-jinekolog.

Mifepristone REMS programı, bizzat kliniğe gitme ihtiyacını ortadan kaldırarak birçok hastanın ilaca güvenli ve zamanında ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

Basu, “Diğer reçetelerini alabilecekleri yerel eczanelerine gidebilmek veya normal postaneden bu ilaçları onlara postalattırabilmek, kürtaja erişimi iyileştirme ve kürtajı normalleştirme yolunda büyük bir adımdır” dedi Serna.

Teletıbbi kürtaj, kürtaj haplarına dayanır

Hamile hastalara kürtaj ilaçlarına uzaktan erişim olanağı sağlayan teletıp kürtajı, güvenli kürtaja erişimi büyük ölçüde genişletmeye yardımcı olabilir. Araştırma gösterir.

Miller’e göre, mifepriston güvenli bir ilaçtır ve bu ilaç reçete edilen hastalara, istenmeyen bir yan etki yaşamaları durumunda atacakları adımlar ve riskler hakkında kapsamlı bir şekilde danışmanlık yapılır.

Miller, “Kürtaja erişimin iyileştirilmesi sonucunda anne morbiditesinde bir artış beklemiyoruz” dedi.

Yine de, birçok eyalet tıbbi kürtaj sunan teletıp hizmetlerini yasaklamaya devam edecek ve bazıları hastaların ultrason yaptırmasını, kürtaj öncesi danışmanlık almasını veya en az bir yüz yüze doktor randevusuna gitmesini gerektiren düzenlemeleri sürdürecek.

OKU  Mifepriston: Kürtaj hapı hakkında bilmeniz gereken her şey

Basu Serna, kürtajı kısıtlayan eyaletlerde yaşayan hastaların hala hapları almak için seyahat etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Uzmanlar, mifepriston REMS programının doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söylüyor.

Basu Serna, “Bu, kürtaj erişimini ve sağlık eşitliğini iyileştirmek için, özellikle beyaz olmayanlar ve halihazırda bakım konusunda sistemik engellerle karşılaşan düşük gelirli insanlar için büyük bir kazanımdır” dedi.

Alt çizgi:

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Salı günü yaptığı açıklamada, perakende eczanelerin artık reçeteli kişilere kürtaj hapı verebileceğini söyledi. FDA’nın Mifepristone REMS programı, klinikte bizzat görülme ihtiyacını ortadan kaldırarak birçok hastanın ilaca güvenli ve zamanında ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

OTC Doğum Kontrolü FDA Onayı Alacak mı? Tuş takımı Tamam verir

Sağlık

Amerikalıların %60'ından fazlası çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini düşünüyor

Sağlık

Kürtaj hapı: son mahkeme kararının ardından mifepriston kullanılabilir durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir