Sağlık

Bulmacalar hafızayı geliştirmek için Sudoku, Wordle’dan daha iyi olabilir

Bulmacalar hafızayı geliştirmek için Sudoku, Wordle'dan daha iyi olabilir

Pinterest’te paylaşın
Uzmanlar, bulmacaların diğer oyunlardan daha fazla bilişsel çaba gerektirdiğini söylüyor. Bianca Logbrók/Stocksy
  • Hafif bilişsel bozukluğu olan kişilerde, zihinsel görevlerin uyarılması bilişsel gerileme semptomlarını yavaşlatabilir.
  • Yeni bir çalışmada, bulmacalar bir buçuk yıl sonra diğer “zeka oyunlarından” daha etkiliydi.
  • Uzmanlar, bulmacalara aşinalığın yanı sıra daha zorlu bilişsel taleplerinin faktörler olabileceğini söylüyor.

Etrafında 9 yetişkinden 1’i Amerika Birleşik Devletleri’nde, bilişsel gerileme ile ilişkili kafa karışıklığı veya hafıza kaybının kötüleşen semptomlarını bildirmektedir.

Bu özellikle yaşlı yetişkinler için geçerlidir. Bazı 5.6 milyon 65 yaş ve üstü Amerikalılar, Alzheimer hastalığını içeren bir bunama türünden muzdariptir.

Demans genellikle sadece semptomları olanları değil, aynı zamanda onlara en yakın olanları da önemli toplumsal yansımalarla etkiler.

Bilişsel bozulmanın ilerlemesini yavaşlatmak için yapılabilecek her şey hoş geldiniz haberidir.

Son yirmi yılda, bilişsel olarak uyarıcı çeşitli bulmacalar sunan web tabanlı ve uygulama tabanlı programlarla bir “beyin” endüstrisi gelişti.

Ancak bu tür oyunlar bir klasiğe karşı nasıl bir araya gelir: bulmaca?

Bunu bulmak için New York’taki Columbia Üniversitesi ve Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi’nden araştırmacılar, dergide yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada işbirliği yaptı. NEJM kanıtı.

Buldukları şey onları şaşırttı.

Bulmaca vs diğer oyunlar

Bu çalışmada, araştırmacılar, yaşları 55 ile 95 arasında (ortalama yaş 71) hafif bilişsel bozukluğu (MCI) olan 107 katılımcıyı (45 erkek, 62 kadın) işe aldı.

MCI demans riskini artırır.

Unutulmamalıdır ki, çapraz bulmaca ve diğer kelime oyunlarının doğası gereği tüm katılımcılar İngilizce konuşmak zorundaydı.

Katılımcılar daha sonra rastgele iki gruba ayrıldı: bulmaca oynayanlar (56) ve diğer bilişsel oyunları oynayanlar (51).

Her iki grup da 12 haftalık eğitimin ardından elektronik olarak görevlerini tamamladı ve bir buçuk yıla kadar ek eğitim seansları aldı.

OKU  İğneden mi korkuyorsunuz? VR yardımcı olabilir

Katılımcılar bilişsel bozulma ve işlevsel yetenek açısından değerlendirildi. Ayrıca hipokampal hacimlerini ölçmek için fonksiyonel MRI taramaları yapıldı. Beynin bu kısmı uzun süreli hafızayı depolamakla ilgilidir.

78 haftalık çalışmanın sonunda araştırmacılar, bulmaca oynayan katılımcıların bilişsel veya işlevsel yeteneklerde diğer oyunları oynayanlar kadar şiddetli bir düşüş yaşamadıklarını bildirdiler.

Ek olarak, MRI taramaları, bulmaca oynayan grup için daha az beyin küçülmesi gösterdi.

Bulmacalar Neden Daha İyi Performans Göstermiş Olabilir?

Bu, bilişsel gerilemeyi önlemek için bulmacaların kesinlikle diğer oyunlardan daha iyi olduğu anlamına mı geliyor?

California’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’ndeki Pasifik Sinirbilim Enstitüsü’nde nöropsikolog ve nöropsikoloji direktörü olan Stella Panos, Healthline’a şunları söyledi: Başka sebepler de olabilir.”

Örneğin, çapraz bulmacaların, amaca yönelik diğer bilişsel oyunların çoğundan daha uzun süredir var olduğunu, bu nedenle katılımcıların en başından beri bulmacalara daha aşina olmalarının mümkün olduğunu kaydetti.

Panos, “Bilgisayar oyunları, birincil sonuç ölçütleriyle de yakalanmamış olabilecek daha geniş bir bilişsel işlev yelpazesini de uyarmış olabilir.” Dedi.

doktor Re:Cognition Health’in CEO’su ve danışman nöroradyolog olan Emer MacSweeney, Healthline’a şunları söyledi: “Beyin ne kadar çok çalıştırılırsa, o kadar iyi çalışır. Ve beyin eğitiminin kalitesi ne kadar iyi olursa, sonucun da o kadar etkili olması muhtemeldir.”

“Beyin için en önemli şey, yeni bilgi öğrenme sürecidir. Genel olarak, oyunları yapan ve aynı veya benzer süreçleri tekrar tekrar uygulayanlara kıyasla, bulmaca çözen kişilerin sürekli olarak yeni bilgiler öğrendiğinden şüpheleniyorum” diye ekledi MacSweeney.

Çapraz bulmacalar daha ilgi çekici olmuş ve katılımcıları yeni kelimeler ve tanımlar aramaya teşvik etmiş olabilir.

Diğer oyunlar öğrenmeyi ve beyin gelişimini aynı şekilde teşvik etmemiş olabilir.

Wordle Gibi Bulmacalar veya Diğer Oyunlar Yapmalı mısınız?

Bu, bilişsel oyunların hiçbir değeri olmadığı veya The Jumble gibi oyunlar oynamaktan rahatsız olmamanız gerektiği anlamına mı geliyor?

OKU  Bebekler için vegan anne sütü ne kadar sağlıklı?

Şart değil.

“Wordle ve Sudoku’nun bulmacalar kadar etkili olacağından emin değilim, çünkü yeni bilgilere bakmayı ve öğrenmeyi gerektirmiyorlar. neden, kesinlikle [they’re] muhtemelen onları hiç yapmamaktan iyidir,” dedi MacSweeney.

“Genel olarak, bilişsel görevler uyarıcı olduğunda, farklı oyunların muhtemelen farklı bilişsel yükleri olmasına ve beyni farklı şekilde etkilemesine rağmen, olumlu bir etkisi olabilir. [For example,] Wordle aynı zamanda stratejiyle de ilgilidir ve strateji yerine oturduğunda bilişsel yük azalır” dedi.

Bilişsel oyunlara aşina olan kişilerin farklı sonuçlar alması da mümkündür. Kesin olarak bilmeden önce daha büyük çalışmalara ihtiyaç duyulacaktır.

Demans belirtileri fark ederseniz ne yapmalısınız?

Panos, siz veya sevdiğiniz biri, bilişsel bozulma belirtilerinde bir artış fark ederseniz bir doktora görünmenizi önerir.

Bu şunları içerebilir:

  • aynı soruyu sormaya devam et
  • Konuşurken kelimeleri, cümleleri veya fikirleri unutmak
  • Konuşma sırasında yanlış kelimeler kullanmak (örneğin, “sandalye” yerine “kanepe”)
  • ortak görevleri tamamlamak daha uzun sürer
  • evin etrafında bir şeyler taşımak
  • nispeten tanıdık alanlarda yürürken veya araba kullanırken kaybolmak
  • ruh hali, kişilik veya davranışta ani veya açıklanamayan değişiklikler var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir