Sağlık

Kronik Ağrı 40’lı Yaşlarınızda Hastalığa, 50’li ve 60’lı Yaşlarınızda Hastalığa Nasıl Yol Açabilir?

Kronik Ağrı 40'lı Yaşlarınızda Hastalığa, 50'li ve 60'lı Yaşlarınızda Hastalığa Nasıl Yol Açabilir?

Pinterest’te paylaşın
Uzmanlar, kronik ağrının daha genç yaşta tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor. Asya Vizyonu/Getty Images
 • Araştırmacılar, 40’lı yaşlarında kronik ağrıdan muzdarip olan çalışma katılımcılarının, daha sonraki yaşamlarında ağrı ve kötü sağlık ve zihinsel sağlık sorunları yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyorlar.
 • Uzmanlar, kronik ağrının ağrılı bir durumun sonucu olabileceğini, bu nedenle her ikisinin de tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor.
 • Kronik ağrıya ek olarak psikolojik sorunların da tedavi edilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

40’lı yaşlarınızdaki kronik ağrı, yalnızca gelecekteki ağrıların habercisi olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlık durumunun kötü olması, zihinsel sağlık sorunları ve hatta sonraki yıllarda işsizliğin de habercisi olabilir.

Bu bir sonra öğrenmek bugün yayınlandı ARTI BİR New Hampshire’daki Dartmouth College’dan David Blanchflower ve Birleşik Krallık’taki University College London’dan Alex Bryson tarafından.

Araştırma için araştırmacılar, İngiltere, İskoçya ve Galler’de Mart 1958’de belirli bir haftada doğan insanları içeren Ulusal Çocuk Gelişimi Anketi’ne (NCDS) katılanların tıbbi kayıtlarını incelediler. Araştırmacılar, verileri öncelikle 2003 yılında NCDS katılımcıları ile gerçekleştirilen Biyo-Medikal Araştırmadan topladılar. O zaman, 12.037 katılımcının çoğu 44 yaşındaydı.

Araştırmacılar, Bio-Medical Survey’den elde edilen ağrı verilerini daha sonraki yaşamdan (50, 55 ve 62 yıl) gelen bilgilerle birleştirdi.

Çalışmaya katılanların yaklaşık %40’ı, 44 yaşına kadar kronik ağrıdan muzdarip olduğunu bildirdi.

Araştırmacılar ayrıca şunları buldu:

 • 44 yaşında kronik kısa süreli ve uzun süreli ağrı, daha sonraki yaşamda ağrı ve kötü sağlıkla ilişkilendirildi. Kronik ağrı, diğer ağrı türlerinden daha güçlü bir ilişkiye sahipti.
 • 2003 yılında çalışmanın başlangıcında kronik ağrı bildirenlerin yüzde 84’ü 50 yaşına kadar çok şiddetli ağrı bildirdi.
 • 44 yaşında kronik ağrı, zayıf zihinsel sağlık, daha düşük yaşam memnuniyeti, gelecek hakkında karamsarlık, kötü uyku ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde (50 ila 62 yaş arası) işsizlikle ilişkilendirildi.
 • 44 yaşında kronik ağrı, bir katılımcının 2021’de COVID-19’a yakalanıp yakalanmayacağının bir göstergesiydi.

Bilim adamları, bulgularına dayanarak, kronik ağrının daha geniş sağlık açıklarıyla bağlantılı olduğunu öne sürüyorlar.

Çalışma için kronik ağrı, en az üç ay süren ağrı olarak tanımlandı. Açık, kapalı veya sürekli olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 50 milyon yetişkin neredeyse her gün veya neredeyse her gün ağrı bildirmektedir.

Kronik ağrı ve fiziksel sağlık

Kronik ağrı birincil durum olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, spinal stenoz gibi diğer durumların da bir belirtisi olabilir.

“Bu ayrı bir teşhis çünkü sorunlarıyla birlikte geliyor” diyor Dr. NYU Langone Health’de anesteziyoloji, perioperatif bakım ve ağrı tıbbı bölümünde ağrı tıbbı direktörü olan Christopher G. Gharibo.

Gharibo, Healthline’a verdiği demeçte, “Genellikle kas, iskelet ve psikososyal bileşenlerin bileşenlerine sahiptir.” “Spinozu sadece bir spinal problem olarak düşünemeyiz. Hem ayrı ayrı hem de birlikte mücadele etmeliyiz.”

OKU  Tip 1 diyabet: Araştırmacılar diyet ve egzersiz konusunda daha fazla rehberlik istiyor

Kronik ağrının birçok nedeni vardır. Hastalık veya yaralanma nedeniyle başlayabilir ve iyileşme sürecinin çok ötesinde devam edebilir. Artrit gibi devam eden bir durum da olabilir.

“Doktorlar olarak, egzersiz eksikliğinin, kötü beslenme alışkanlıklarının ve uyku eksikliğinin kronik ağrıya yol açabilecek birçok sonuca yol açabileceğinin çok farkındayız” diyor Dr. Medhat Mikhael, ağrı yönetimi uzmanı ve California’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki Omurga Sağlığı Merkezinde Ameliyatsız Programın tıbbi direktörü.

“Daha spesifik olarak, kilo alımı gibi bu ilişkilerin bazıları dizler ve kalçalar gibi eklemler için zararlı ve yıkıcı olacak, omurilik bağları ve diskler üzerinde çok fazla strese neden olacak – burada küçük düşmeler veya yaralanmalar büyük bir hakarete neden olabilir. omurga ve kronik ağrının gelişimi,” dedi Mikhael Healthline’a. “Şeker ve yağ oranı yüksek sağlıksız bir diyet ve egzersiz eksikliği, diyabet gibi metabolik hastalıklara yol açabilir, bu da hem periferik hem de merkezi nöropatinin gelişmesi nedeniyle kronik ağrıya neden olabilir.”

Kronik ağrı ve ruh sağlığı

“Yaşamları boyunca bir doğum grubunu takip edersek, kronik ağrının çok kalıcı olduğunu görürüz. Çalışma yazarları bir basın açıklamasında, daha sonra depresyon da dahil olmak üzere, daha kötü genel sağlık ve işsizliğe yol açan kötü ruh sağlığı sonuçlarıyla ilişkilidir. “Çalışmanın, bilim insanlarının ve politika yapıcıların kronik ağrı konularına daha fazla dikkat etme ihtiyacının altını çizmesini umuyoruz.”

Amerikan Psikiyatri Birliği’ne göre, kronik ağrı ve zihinsel sağlık sorunları sıklıkla bir arada bulunur. Kronik ağrısı olan kişilerin %35 ila %45’inin depresyondan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir.

“Ruh sağlığı sorunları, özellikle depresyon ve anksiyete, kronik ağrı durumlarını yönetmeyi son derece zorlaştırabilir, özellikle akıl sağlığı sorunları tanınmazsa ve tedavi planına dahil edilmezse” diyor Dr. Güney Kaliforniya’daki Hoag Ortopedi Enstitüsü’nde fizik tedavi uzmanı ve kronik ağrı uzmanı olan Pooja Chopra, Healthline’a verdiği demeçte.

Uzmanlar ayrıca kalıcı ağrının kişinin yaşamının her yönünü etkileyebileceğine ve yaşam doyumunun azalmasına yol açabileceğine dikkat çekiyor.

“Kronik ağrı, kişisel bakım, uyku, egzersiz, diyet ve muhtemelen sosyalleşmenin değişmesine yol açabilir – duygusal refah ve fiziksel sağlıktaki tüm önemli faktörler” Dr. Menlo Park Psikiyatri ve Uyku Tıbbı ve BrainfoodMD’nin kurucusu Alex Dimitriu Healthline’a söyledi. “Kronik ağrı, ruh sağlığı ve kişisel bakım muhtemelen bir araya gelerek sağlık sonuçlarının azalmasına ve COVID gibi hastalık olasılığının artmasına neden olur.”

Kronik ağrı tedavisi

Chopra, “Genellikle, hareket kabiliyetinin azalmasından kaynaklanan kronik ağrı durumları, hareketsiz bir yaşam tarzına ve depresyon ve anksiyete gibi birlikte var olan akıl hastalıklarına yol açar” diyor.

OKU  Paxlovid, uzun süreli COVID riskini azaltmaya yardımcı olabilir

“Ayrıca, hareketsiz yaşam tarzları ve başta obezite ve kardiyovasküler hastalık olmak üzere çeşitli komorbiditelerin COVID-19 ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Kronik ağrısı olan hastalar, özellikle daha genç yaşta başlayanlar, kötü genel sağlık, uyku sorunları ve depresyona daha yatkındır ve bu da COVID-19’a duyarlılık için potansiyel risk faktörleri olabilir.”

Kronik ağrının tedavisi de aynı şekilde çeşitlidir. ile birlikte ilaç içerebilir.

 • fizik Tedavi
 • egzersiz yapmak
 • akupunktur
 • rahatlama teknikleri
 • psikolojik danışma

Dimitriu, “Bu makaleye dayanarak, doktorların kronik ağrıyı daha kapsamlı bir şekilde yönetmek için daha multidisipliner bir yaklaşım benimseyebileceğine inanıyorum.” Dedi. “Tek başına ağrı kesiciler yerine egzersiz, beslenme ve uyku gibi yaşam tarzı alışkanlıkları optimize edilmelidir. Ruh hallerini ve zihinsel durumları iyileştirmek, gerçek ağrı algısını azaltmada ve olumsuz sağlık etkilerini en aza indirmede de önemli bir rol oynayabilir.”

30’lu veya 40’lı yaşlarındaki insanlar için, ileriki yaşamlarında hastalık riskini azaltmak için alabilecekleri önleyici tedbirler vardır.

Michael şunları önerir:

 • Merkezi sinir sisteminiz hassaslaştıkça ve bu acıya alıştıkça ve değiştirilmesi zorlaştıkça çok geç gelebileceğinden veya gelmeyebileceğinden, kronik durumun gelişmesini önlemek için erkenden tıbbi yardım alın.
 • Sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın.
 • Genetik risklerinizi öğrenin ve diyabet, yüksek tansiyon, hiperlipidemi, romatolojik hastalıklar ve belirli kanser türleri gibi hastalıkların erken gelişimini önlemek için erken çalışın.
 • Kilonuzu kontrol etmek daha zor hale gelmeden önce kilonuzu kontrol edin, bu da kronik hastalığa ve buna bağlı kronik ağrıya yol açar.
 • İşle ilgili önemli stres veya kişisel problem durumlarında psikolojik ve psikiyatrik yardım alın. Bipolar bozukluk, kişilik bozuklukları ve majör depresyon gibi tedavi edilmeyen psikiyatrik durumlar, anormal merkezi sinir sistemi bozukluklarının ve kronik ağrının gelişmesine yol açabilir.

bedeni ve zihni tedavi et

Amerikan Psikiyatri Birliği’ne göre, kronik ağrı ve zihinsel sağlık sorunları bir arada olduğunda, her iki durumu da tedavi etmek zorunludur.

Psikoterapi, gevşeme teknikleri, antidepresanlar ve egzersiz, diyet ve yeterli uyku gibi yaşam tarzı değişiklikleri gibi bazı tedaviler duygusal sağlığı ve kronik ağrıyı destekler.

Gharibo, “Altta yatan durumu ve kronik ağrıyı tedavi etmek bazen rahatsız edicidir.” Dedi. “Hastalar tüm zamanlarını doktor randevularında geçirmek istemiyorlar. Ancak kronik ağrıya odaklandığınızda, bazen altta yatan durumu tedavi etmek kaybolur. Her ikisini de tedavi etmeyi unutmamalıyız.”

Gharibo, “COVID’in getirdiği iyi şeylerden biri teletıp” dedi. “Giderek daha fazla insan doktorlarını alternatif yöntemler kullanarak görmeyi kabul ediyor. Birden fazla doktoru ziyaret etmeyi daha rahat ve pratik hale getiriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir