Sağlık

Daha yüksek yoğunluklu egzersiz kalp sağlığınızı nasıl iyileştirebilir?

Daha yüksek yoğunluklu egzersiz kalp sağlığınızı nasıl iyileştirebilir?

Pinterest’te paylaşın
Cavan Resimleri/Getty Resimleri
  • Yeni bir çalışma, tempolu fiziksel aktiviteyi artırmanın kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.
  • Yoğun aktivite (koşma veya hızlı yürüyüş gibi), toplam aktivite değişmese bile orta seviye aktiviteden (yürüme gibi) daha fazla fayda sağlayabilir.
  • Çalışma, tempolu egzersizdeki artışın kalp hastalığında %40’a varan bir azalmaya yol açabileceğini buldu.

Aktivite düzeyleri ve kalp sağlığı üzerine yakın zamanda yapılan bir araştırma, tempolu fiziksel aktivitenin orta düzeyde egzersize göre kardiyovasküler hastalık riskini azaltma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Fiziksel aktivitenin belirli kalp hastalıklarının insidansını azalttığı uzun zamandır bilinmesine rağmen, tipik olarak spesifik aktivite türü aktivite süresinden ayrılmamıştır.

Yoğun aktivite (koşma gibi), toplam aktivite değişmese bile orta derecede aktiviteden (yürüme gibi) daha fazla fayda sağlayabilir. Çalışma, tempolu egzersizdeki artışın kalp hastalığında %40’a varan bir azalmaya yol açabileceğini buldu.

Araştırmacılar, egzersiz yoğunluğunun yanı sıra en büyük farkı yaratan toplam fiziksel aktivite saatleri olabileceğini söyledi.

Leicester Üniversitesi Epidemiyoloji Departmanında araştırma görevlisi ve Cambridge Üniversitesi Tıbbi Araştırma Konseyi (MRC) ve makalenin ilk yazarı olan Paddy Dempsey, giyilebilir fitness takipçilerinin ekibin daha iyi veriler elde etmesine yardımcı olduğunu söyledi.

“Bugüne kadarki büyük ölçekli çalışmaların çoğu, katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için anketler kullandı, ancak özellikle araba yıkamak veya sıralama gibi düşük yoğunluklu günlük aktiviteler söz konusu olduğunda, fiziksel aktivitenin yoğunluğunu ve süresini doğru bir şekilde hatırlamak zor. çamaşır. Dempsey yaptığı açıklamada. “Fiziksel aktivitenin süresi ve yoğunluğunun doğru kayıtları olmadan, daha yoğun fiziksel aktivitenin katkısını toplam fiziksel aktivite hacminden ayırmak mümkün değildi.”

Araştırmacılar 88.000 kişiyi inceledi

Çalışma 27 Ekim’de yayınlandı.Avrupa Kalp DergisiAdımlarını takip eden giyilebilir bir cihaz kullanarak bir hafta boyunca 88.000 İngiliz katılımcının egzersiz seviyesini takip etti. (Önceki çalışmalarda sıklıkla, katılımcıların doldurdukları aktivite günlükleri kullanılmıştır, bu da birçok kişinin aktivite düzeylerini olduğundan fazla tahmin etmesine neden olmuş olabilir.) Fiziksel aktivite seviyeleri, toplanan hareket verileri ve bu aktivitenin ne kadarının tempolu ve ne kadarının orta düzeyde olduğu kullanılarak hesaplandı. Denekler daha sonra ortalama 6.8 yıl takip edildi ve daha sonra kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler hastalık oranları kaydedildi. Tüm katılımcılar orta yaşlıydı ve mevcut kardiyovasküler hastalığı yoktu.

OKU  NFL oyuncusu Damar Hamlin, kalp durmasının ardından nefes alıyor ve kendi kendine konuşuyor

“88.000 kişide giyilebilir fiziksel aktivite cihazlarının incelenmesi benzersiz çünkü fiziksel aktivitenin hacmini ve yoğunluğunu ölçmek için araştırma düzeyinde aktivite izleyicileri kullanıyor. Bunu yaparken, araştırmacılar, katılımcıların fiziksel aktivite seviyelerini belirlemek için anketlerin kullanılmasına ilişkin daha yaygın çalışma protokolünden kaçındı” dedi. Lenox Hill Hastanesi’nde yatan hasta kalp servisleri direktörü Rachel-Maria Brown Talaska.

genel sonuç

Veriler tamamen toplanıp analiz edildiğinde, toplam aktivite hacminin kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasıyla ilişkili olduğu bulundu.

Ayrıca, tempolu egzersiz oranı günlük aktivitenin yüzde 10’undan yüzde 20’ye yükseltildiğinde, günlük aktivite seviyeleri hala düşük olsa bile kardiyovasküler hastalık riskinin yüzde 14 oranında düştüğünü buldu. En düşük kardiyovasküler hastalık oranları, daha yüksek günlük aktivite seviyelerine ve daha yüksek tempolu ila orta aktivite oranlarına sahip olanlar arasında bulundu.

“Yeni veriler, yüksek kardiyak olaylarda sadece hareketsiz davranışın ölümcül olabileceğini değil, aynı zamanda fiziksel aktivitenin sadece bir değiştirici olmadığını, aynı zamanda bu fiziksel aktivitenin yoğunluğunun da önemli olduğunu gösteriyor. Egzersiziniz ne kadar yoğun olursa, kalp koruması o kadar büyük olur” dedi. Jayne Morgan, kardiyolog ve Piedmont Healthcare, Inc.’de sağlık ve toplum eğitimi genel müdürü.

Aktivite oranı da önemli

Genel aktiviteyi artırmak, ancak tempolu egzersiz oranını artırmamak, kalp hastalığı riskini daha fazla azaltmadı. Genel aktivite arttıkça ve tempolu fiziksel aktivite oranı arttıkça, kardiyovasküler hastalık oranı daha da azaldı.

Kalp hastalığı oranları yüzde 23 düşerken, orta-şiddetli fiziksel aktivite seviyeleri yüzde 20 arttı. Tempolu egzersiz miktarı yüzde 40 daha artırılırsa, kalp hastalığı oranları yüzde 40 düştü.

Morgan, “Fiziksel aktivite türü özel olarak araştırılmamış olsa da, mevcut alışkanlıkları değiştirmek veya yenilerini benimsemek, yaşam tarzınıza uygun olana göre seçilebilir” diye ekledi. Çalışma yazarları, aynı mesafeyi daha kısa sürede kat etmeye çalışarak hareketli aktivite oranını artırmayı önerdiler, örn. B. Daha hızlı yürümek veya eskisi gibi aynı sürede daha fazla aerobik yapmak. Ayrıca, genel aktivite seviyesinin hala önemli olduğunu ve birisi canlı aktivite seviyesini önemli miktarda artıramasa bile, düşük yoğunluklu egzersizin hala değerli olduğunu eklediler.

OKU  Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Aktivite oranını artırmanın yolları

Her iki doktor da çalışmanın en önemli bölümünün daha yüksek bir genel aktivite düzeyi elde etmek olduğu konusunda hemfikirdi. Brown Talaska, egzersiz yoğunluğunu artırmak isteyenler için birkaç yeni aktivite önerdi.

“Yoğun fiziksel aktivite örnekleri arasında koşma, yüzme turları, bireysel tenis ve ip atlama yer alır.” Ayrıca, “Hastalar, sağlık uzmanlarıyla işbirliği içinde, fiziksel aktiviteyi kademeli olarak artırmalıdır; Hiçbir şey yapmıyorsanız, bir şeyler yapın – muhtemelen hafif fiziksel aktivite. Bir şey yapıyorsanız – hafif fiziksel aktivite gibi, o zaman daha fazlasını yapın – orta veya şiddetli aktivite gibi. Bir sonraki seviyeyi hedefleyin! Kalbiniz size teşekkür edecek.”

Morgan da benzer tavsiyeler verdi. “Benim gibi bir yürüyüşçüyseniz, tempoyu artırmanın zamanı geldi. Benim gibi bir Pilates tutkunuysanız, kendinizi hareketlerin birkaç tekrarını yapmaya zorlayın. Kalp atış hızınızı artırın ve genel sağlığınızı iyileştirin. Kim bilir? Hatta bu süreçte birkaç kilo bile verebilirsiniz.”

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Peloton, bir düzineden fazla yaralanmanın bildirilmesinin ardından 2 milyondan fazla bisikleti geri çağırıyor

Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir