Sağlık

Çalışma, daha yüksek kan basıncına ve kolesterole yönelik genetik bir eğilimin Alzheimer riskini artırabileceğini düşündürmektedir.

Çalışma, daha yüksek kan basıncına ve kolesterole yönelik genetik bir eğilimin Alzheimer riskini artırabileceğini düşündürmektedir.

Pinterest’te paylaş
Daha yüksek seviyelerde HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterol ve yüksek tansiyon ile bağlantılı belirli genlere sahip kişilerde Alzheimer gelişme riski biraz daha yüksek olabilir. FG Trade Latince/Getty Images
  • Yeni bir araştırmaya göre, genetik olarak daha yüksek tansiyon ve kolesterol kombinasyonu, Alzheimer gelişme riskinizi artırabilir.
  • Önceki çalışmalar, orta yaştaki yüksek tansiyon ile daha sonraki yaşamda daha yüksek Alzheimer riski arasında bir bağlantı olduğunu da göstermiştir.
  • Uzmanlar ayrıca, Alzheimer riskinin, LDL kolesterol ile karşılaştırıldığında daha yüksek HDL kolesterol seviyeleri ile arttığını buldular – LDL kolesterol, kardiyovasküler hastalıklarla en sık ilişkili olanıdır.
  • Genetik faktörlerin yanı sıra yaşam tarzı ve çevre gibi değiştirilebilir risk faktörlerinin tümü, bir kişinin yaşlandıkça genel olarak hafıza sorunları geliştirme riskine katkıda bulunur.

Yeni bir araştırmaya göre, daha yüksek sistolik kan basıncına ve HDL kolesterolüne genetik yatkınlık, Alzheimer hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılı.

Çalışma, bunların doğrudan hastalığa neden olduğunu göstermiyor, sadece bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Ancak, diğerleri Araştırma yüksek tansiyonun Alzheimer hastalığı için ortak bir değiştirilebilir risk faktörü olduğunu bulmuştur.

Yazarlar 17 Mayıs’ta yazdıklarına göre, yeni çalışmanın sonuçları Alzheimer hastalığında “yeni ilaçları hedefleme ve erken bunama önlemeyi iyileştirme” konusunda fikir verebilir. JAMA ağı açık.

Bazı genler daha yüksek Alzheimer riskiyle bağlantılıdır

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2020’de tahmini 5,8 milyon yaşlı yetişkinin Alzheimer hastalığı vardı ve bu sayının 2060’a kadar üç katına çıkacağı tahmin ediliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.

Bilim adamları hastalığa neyin neden olduğunu tam olarak anlamış değiller. Bu muhtemelen beyindeki yaşa bağlı değişikliklerin yanı sıra genetik, çevresel ve yaşam tarzı faktörlerinin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır.

Bazı ilaçlar hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilirken, şu anda tedavisi yoktur.

Son birkaç on yıldır, bilim adamları hastalığın altında yatan mekanizmaları ve nasıl önlenebileceğini ve tedavi edilebileceğini çözmek için çalıştılar.

Yeni çalışmada, bilim adamları hangi değiştirilebilir risk faktörlerinin bir kişinin Alzheimer geliştirme riskini artırabileceğini anlamaya çalıştılar.

Hastalığı olan ve olmayan insanlar hakkında bir genetik bilgi koleksiyonu olan Avrupa Alzheimer ve Dementia Biobank’tan verileri analiz ettiler. Genetik faktörlerin sorumlu olduğu tahmin edilmektedir. %60 ila %80 alzheimer riski.

Yeni çalışma, klinik olarak teşhis edilmiş Alzheimer hastalığı olan 39.000’den fazla kişiyi ve hastalığı olmayan 401.000’den fazla kişiyi içeriyordu.

OKU  Diz osteoartriti: Yeni bir kan testi tanı ve tedaviye nasıl yardımcı olabilir?

Araştırmacılar, daha yüksek seviyelerde yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol ile bağlantılı belirli genlere sahip kişilerin Alzheimer geliştirme riskinin biraz daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Daha yüksek sistolik kan basıncına bağlı genleri olan insanlar için benzer şekilde artan bir risk buldular – kalp atarken basınç.

Alzheimer riskindeki artış, HDL kolesterolündeki her bir standart sapma artışı için yaklaşık %10 olmuştur. Ve sistolik kan basıncındaki her 10 milimetre cıva (mm Hg) artış için Alzheimer riski %22 arttı.

doktor Miami Üniversitesi’nde profesör ve UHealth – Miami Sağlık Sistemi Üniversitesi Kapsamlı Beyin Sağlığı Merkezi’nin direktörü James E. Galvin, çalışmanın insanların teşhisinden ziyade potansiyel risk faktörlerine genetik yatkınlıklara odaklandığına dikkat çekti. bu koşullarla.

Bununla birlikte, yeni çalışmada yer almayan Galvin, “Yeni genetik ilişkilerin keşfi, Alzheimer hastalığının tedavisi ve / veya önlenmesi için yeni ilaç hedeflerinin test edilmesine ve doğrulanmasına yol açabilir” dedi.

Aksine, kan lipitleri, alkol tüketimi ve diyabet gibi diğer potansiyel olarak değiştirilebilir risk faktörleriyle ilişkili genler, Alzheimer gelişme riskini artırmadı. Sigara içme ve VKİ ile ilişkili genlerin sonuçları kesin değildi.

Galvin ayrıca, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol ile “ilişkili” olan diyabet, sigara ve obezite gibi faktörlerin Alzheimer riskini artırmıyor gibi görünmesinin şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Çalışma çok sayıda insanı içermesine rağmen, çoğu Avrupa kökenliydi. Bu nedenle sonuçlar, Alzheimer riskiyle bağlantılı başka gen varyantlarına sahip olabilecek dünyanın diğer bölgelerindeki insanlar için geçerli olmayabilir.

Riskin arkasındaki mekanizmaların daha fazla araştırılması gerekiyor

Çalışma, yüksek tansiyon ve yüksek HDL kolesterolün neden Alzheimer hastalığı için risk faktörleri olabileceğini bulmayı amaçlamasa da, yazarların bazı fikirleri var.

Diğer Araştırma orta ve geç yaşamda yüksek tansiyonun Alzheimer hastalığına yakalanma riskini artırdığını göstermiştir.

Yazarlar ayrıca, yüksek sistolik kan basıncının kan damarlarının arızalanmasına neden olarak beyne giden kan akışını bozabileceğini söyledi. yazmak.

Bu, yüksek tansiyonu tedavi etmenin bir kişinin Alzheimer riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Bazı Araştırma Yeni çalışmanın yazarları, bu çalışmalardaki etkilerin yalnızca klinik deneyler sırasında sürdüğünü söylese de bunu destekliyor.

OKU  Doktorum kilo vermeme yardımcı olması için Ozempic'i reçete etti. İşte nasıl yapılacağı

Galvin, LDL veya diğer lipit bileşenlerinden ziyade HDL’deki artışın Alzheimer riskinin artmasıyla ilişkili olmasının biraz şaşırtıcı olduğunu söyledi.

“LDL [low-density lipoprotein] “Kolesterol ve trigliseritler daha yaygın olarak daha kötü sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirilirken, HDL genellikle ‘iyi’ kolesterol olarak anılırken” dedi.

HDL kolesterol kandaki kolesterolü emer ve karaciğere taşır. Daha yüksek HDL kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilir.

Yeni çalışmanın yazarları, daha yüksek HDL kolesterol düzeylerinin, kandaki parçacıklar ile beyni çevreleyen sıvı arasındaki dengeyi bozarak bunamaya katkıda bulunabileceğini söylüyor.

Bu, HDL kolesterolü düşürmenin bunama riskini azalttığı anlamına gelmez.

Yüksek HDL kolesterol seviyeleri, insanları kalp krizi veya felçten koruyarak daha uzun yaşamalarını sağlıyor olabilir. İleri yaş, Alzheimer hastalığının gelişiminde bir faktördür.

Bu özel ilişkiyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yaşam tarzı değişiklikleri bunama riskini azaltabilir

Galvin, genetik bağlantıların bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, yeni çalışmada test edilen değiştirilebilir risk faktörlerinin hepsinin Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynadığını söyledi.

“Hiçbir genetik bağlantının bulunmadığı durumlarda, çevresel ve/veya yaşam tarzı bağlantılarının riski artırma olasılığı daha yüksek olabilir” dedi.

2020 rapor değin neşter Demans Komisyonu, 12 değiştirilebilir risk faktörünü değiştirerek demansın %40’a kadar önlenebileceğini veya geciktirilebileceğini tahmin ediyor.

Galvin, yeni çalışma ve diğer araştırmaların, Alzheimer hastalığının birden fazla terapi türüyle tedavi gerektiren karmaşık, kronik bir durum olduğu kavramını desteklediğini söyledi.

“Bu yaklaşım ilaçları, psikoterapiyi, yaşam tarzı değişikliklerini, sağlığı teşvik eden davranış değişikliklerini, mümkün olduğunda risk azaltmayı ve komorbid durumların kontrolünü veya yönetimini içerir” dedi.

Bu aynı zamanda insanların demans risklerini azaltabilme olasılığını da ortaya çıkarıyor, birçok faktör devrede olsa da demansı tamamen ortadan kaldıramayabilirler.

Galvin, “Beyin sağlığına daha fazla yatırım yapan – örneğin dayanıklılık faaliyetlerine katılmak ve güvenlik açıklarını azaltmak gibi – bireyler, daha sonraki yaşamlarında Alzheimer hastalığına karşı daha büyük direnç bulabilirler” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir