Sağlık

Kilo Kaybı İlaç Kıtlığı: Erişim Artık Diyabet İlacı Mounjaro (Tirzepatide) ile Sınırlı

Kilo Kaybı İlaç Kıtlığı: Erişim Artık Diyabet İlacı Mounjaro (Tirzepatide) ile Sınırlı

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, kilo vermenin uyuşturucu içermeyen yolları olduğunu söylüyor. GÖRSEL SPEKTRUM/Hızlı
  • Eli Lilly, ilacı Tirzepatide’ye (marka adı Mounjaro) erişimi kısıtlar ve kullanımını tip 2 diyabetli kişilerde odaklar.
  • Karar, ilacı kilo kaybı için almış kişileri etkileyebilir.
  • Uzmanlar, insanların ilaca başvurmadan kilo vermesine etkili bir şekilde yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri olduğunu söylüyor.

Mounjaro markası altında satılan tirzepatidi kilo kaybı veya obezite için kullanan kişiler yakında yeni bir strateji arıyor olabilir.

Bunun nedeni, ilaç üreticisi Eli Lilly and Company’nin ilaca erişimi sıkılaştırmak için yerel eczanelerle birlikte çalışmasıdır.

Tip 2 diyabetli kişilerde kullanıma öncelik veriyorlar, ilacın bugüne kadar tedavi etmesi onaylanan tek grup.

Healthline’ın görüştüğü uzmanlara göre, ilacın sınırlaması, ona güvenen insanlar için sinir bozucu olabilir, ancak mantık mantıklı.

Kilo kaybı için ilaca güvenenler için denenecek başka stratejiler olduğunu da ekliyorlar.

Tirzepatide neden yüksek talep görüyor?

Tirzepatide o kadar uzun süredir sahnede değil.

Eli Lilly, 2016 yılında patent başvurusunda bulundu ve ilk kez bir patent yayınladı. 2021’de Faz 3 klinik denemelerini geçtikten sonra bu yılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde tıbbi kullanım için onaylandı.

Tirzepatide çalışır salınımı teşvik etmek kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olan pankreastan insülin.

Bir GLP-1 reseptörü antagonisti olarak ilaç, insanların daha dolgun hissetmelerine yardımcı olabilir. Sadece tip 2 diyabetli kişilerde kullanılması onaylanmış olsa da, obezitesi olan kişiler de ilacı kullanarak başarılı olmuştur.

Uyuşturucu piyasası hareketlendikten çok kısa bir süre sonra popülaritesindeki bu patlama, bazı büyüme sancılarına neden oldu.

İlaç şirketi, tirzepatid sıkıntısı olmadığını vurguladı, ancak kullanımını tip 2 diyabet hastası olanlarla sınırlamak için odak noktasını keskinleştirdi.

Amaçlandığı gibi kullanıldı

Tirzepatid’i yalnızca kilo vermek için kullananlar için haberler sinir bozucu olsa da, ilacın bu grup insanlar için onaylanmadığını tekrarlamak gerekir.

OKU  Glokom: Kötü uyku, uykusuzluk ve horlama riski artırabilir

Tip 2 diyabetli insanlarla çalışan Destekli Yaşam Merkezi’nde kayıtlı bir hemşire ve yazar olan Nancy Mitchell, Healthline’a hareketin sürpriz olmaması gerektiğini söyledi.

“Asıl mesele şu ki [Eli Lilly] Tip 2 diyabet teşhisi konan hastalara ilacı dağıtmak için yalnızca Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) izni vardı” dedi.

“Daha fazla insan kilo vermeye yardımcı olma yeteneğini keşfettikçe satın alma arttı. Ancak eczanelerdeki yüksek talep, üreticiler için artan talep anlamına geliyor,” diye ekledi Mitchell. “Aslında kendi başına bir kusur değil. Bunun yerine, ilacı daha fazla üretmenin aciliyetini azaltmanın ve şimdilik yasal olarak öncelik listelerinde yüksek olanlara ulaştırmanın bir yolu.”

Kilo vermenin birden fazla yolu

Kilo vermeye yardımcı olabilecek yeni bir ilacın vaadi baştan çıkarıcıdır.

Ancak genel sağlık söz konusu olduğunda, uzmanlar kısayol olmadığını söylüyor.

ABD Gaziler Departmanında ayakta hasta bakımında çalışan kayıtlı bir diyetisyen olan Julianna Coughlin, tirzepatid ile kilo verme başarısı gören müşterilere danışmanlık yaptığını, ancak yine de ilaç yerine yaşam tarzı müdahalelerini tavsiye ettiğini söylüyor.

Coughlin’e göre, konuşma genellikle beslenme hakkında açık bir tartışma ile başlar.

Healthline’a “Ne yedikleri, ne kadar, ne sıklıkta hakkında konuşuyoruz” dedi. “Yeterince su içtin mi? Egzersizin nasıl? Bir destek grubuna katılmak ister misiniz? İlaç en son çarem. Şu anda sahip olduğum ve kilo verme ilacı alan tüm insanlar, bunu doktorlarının belirttiği şekilde alıyorlar.

Yaşam tarzı değişiklikleri göz korkutucu olabilir, ancak Coughlin bir hedefle başlamayı ve küçük görevlerle ona doğru çalışmayı öneriyor.

“Hedefinizin ne olduğunu belirleyin ve ardından sahip olduğunuz bir ila üç alışkanlığı tanımlayın – ben onlara ‘varsayılan tutumlar’ diyorum – çok az düşünmeden veya hiç düşünmeden yaptığınız, ancak sizi istediğiniz yere götürmediğiniz,” diye açıkladı. “Sonra, sizi hedeflerinize daha fazla yaklaştırmak için bu alışkanlığı nasıl değiştirebileceğinizi düşünün ve sonra yavaş yavaş, adım adım, zamanla eski alışkanlığınızı yeni, daha sağlıklı, daha hedef odaklı bir alışkanlıkla değiştirin.”

OKU  Statinler kronik böbrek hastalığı olan yaşlı yetişkinlerde ölüm riskini azaltır

Tirzepatidin sınırları ne kadar sürebilir?

Eli Lilly’nin tirzepatide erişimi kısıtlaması, ilacın obezitesi olan kişiler için asla onaylanmayacağı anlamına gelmez.

Alternatif ilaçların olmadığı anlamına da gelmez.

Wegovy ve Ozempic gibi diğer GLP-1 reseptörü antagonistleri yetersiz kalmıştır ve bulunması da zor olabilir.

Endüstri düzenleyicileri, tirzepatidi daha sonraki bir tarihte yeniden değerlendirerek potansiyel olarak obezite tedavisinin onaylanmasının önünü açacak, ancak bu inceleme büyük olasılıkla gelecek yılın sonlarına kadar gerçekleşmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir