Genel Kültür

Ceza Davalarında Ceza Avukatı

bursa ceza avukatı

Adam öldürme dava süreci açısından en riskli süreçtir. Adam öldürme davasında söz konusu olan hapis ve hakların mahrumiyeti olduğundan dolayı bu dava sürecinin en iyi şekilde ilerletilmesi gerekir. İyi bir ceza avukatı ise bu süreçte kişinin hak mahrumiyeti yaşayarak ceza almaması için gerekli olan tüm prosedürleri işletecektir. Adam öldürme suçlarında ceza miktarının ağır olması savunmanın da Bursa ceza avukatı tarafından yapılmasını zorunlu kılar. Avukat suçun basit ya da nitelikli hallerinden hangisi işlenmişse iddiaya göre savunmasını hazırlar. Ceza davalarında savunma süreci çok önemlidir. Çünkü savunma ne kadar iyi yapılabilirse bu suçlanan kişi açısından o kadar faydalı olacaktır. Ceza davalarında suçun nitelikli hallerinin ispatı da zor olabilir. Yani savunma kadar iddianameyi hazırlayan avukatında işini biliyor olması gerekir. Avukat üstlenmiş olduğu davayı incelerken tüm aşamalarını bütünlük halinde ele alması gerekir. Suçun nitelikli hallerinin ortaya çıkarılması için ince bir ayrıntının fark edilmesi bile önemlidir. Çünkü bu ince ayrıntı suçun ispat edilmesinde önemli rol oynayabilir. Adam öldürme suçunun geniş kapsamlı olarak ele alınması olası ayrıntıların gözden kaçmasını engellemiş olacaktır.

Meşru Müdafaa (Meşru Savunma) Davası

Meşru müdafaa ile adam öldürme suçundan yargılanmalarda avukat seçimi çok önemlidir. Meşru müdafaanın ispatı halinde faile ceza verilmez. Dolayısıyla iyi bir avukat seçilmezse bu durumun ispat edilmemesi kişinin özgürlüğünün elinden alınmasını sağlayacaktır.

Nitelikli Dolandırıcılık Suçunda Ceza Avukatı

Nitelikli dolandırıcılık suçu farklı şekillerde işlenebilir. Bursa ceza avukatı nitelikli dolandırıcılık suçunda dava dosyasına bakarken suçun hukuki bilgisinin dışında teknik bir bilgi gerektirip gerektirmediğine bakması gerekir. Dolayısıyla tüm bunları yapabilmek ancak uzman bir avukat tarafından mümkün olacaktır. Örneğin nitelikli dolandırıcılık işlemi bilişim yoluyla gerçekleşmişse bu durumda delillerin ortaya konulabilmesi için bilişim sistemine hakim olunması gereklidir. Nitelikli dolandırıcılık davasında suçun neden olduğu zararın giderilmesi durumunda ceza indirimi yapılabilen davalar arasında yer almaktadır. Ceza avukatı zararın giderilebilmesi için ceza indirim oranının belirlenip belirlenmediğini kontrol edilmesini sağlamalıdır.

OKU  Kepez Tüpçü
İlgili yazılar
Genel Kültür

H&D Hukuk Bürosu – Av. İsmail Çavuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir