Oyun Haberleri

Huawei’nin Apple’ı Çin’de ‘Vision Pro’ ticari markasını 4 yıl geride bıraktığı ortaya çıktı

Apple Vision Pro headset front-on with a blue gradient background

Apple, ilk VR/AR kulaklığı olan Apple Vision Pro’nun duyurusu ile büyük bir ses getirdi. Mesele şu ki, Huawei en azından şirketin faaliyet gösterdiği Çin’de ismini yenmiş gibi görünüyor.

MyDrivers’ın bildirdiğine göre, ‘Vision Pro’ ibaresiyle bir ticari marka başvurusu Mayıs 2019’da yapıldı. Bu, Apple’ın Vision Pro’sunun WWDC’de yüzeye çıkmasından sadece dört yıl önceydi. Terimdeki ticari marka, 2021’den 2031’e kadar yürürlüğe giriyor ve Çin Ticari Marka Ofisi veritabanında belgeleri kendiniz görebilirsiniz.

Nadiren olsa da, ticari markada pek bir şey yok. Şirketlerin basit kelimeleri ve deyimleri ticari marka haline getirme şekli hakkında ne sevdiğinizi söyleyin ama sistem bu. Bu durumda, “Vision Pro” ibaresi geniş ölçüde bilgi işlem ve ekranlarla ilgili olarak ticari marka olmuştur. Apple’ın bu belirli ürün türleriyle ilgili kendi ticari markası için teklifini kurtarabilecek benzer işlevselliğe sahip VR/AR’dan tam olarak söz edildiğini görmüyorum, ancak Huawei bunu, tümünü yakalama ifadelerinin kullanımıyla kapsayabilir.

Apple, adını yalnızca on yıllığına güvence altına alırken, 2024’te kendi Vision Pro’sunu piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu noktada adını Çin’de tutmayı umuyorsa, büyük olasılıkla lisanslamak için Huawei ile bir anlaşma yapmak zorunda kalacak. .

Apple’ın diğer seçenekleri şunları içerir: 1, Huawei’nin telif hakkını görmezden gelin ve hukuk ekiplerinin ve Çin’in fikri mülkiyet mevzuatının gazabını göze alın; 2, Çin’deki adı değiştirin; veya 3, cihazı Çin’de tamamen satmayın.

Gözlerinizi kapatıp bir ticari marka davasının sona ermesini umamayacağınız için, Huawei’nin buna açık olması ve adın makul bir ücret karşılığında kullanılmasına izin vermesi koşuluyla, müzakere Apple için en olası hareket tarzı olacaktır.

Huawei'nin 'Vision Pro' markası için CNIPA ticari marka başvurusu

(İmaj kredisi: CNIPA)
Sanal gerçeklik

(İmaj kredisi: Vana)

En iyi VR kulaklığı: hangi kiti seçmelisiniz?
En iyi grafik kartı: VR için ciddi GPU gücüne ihtiyacınız var
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: VR’de masaüstünüze bağlı kalmayın

OKU  Bu Pi Pico projesi, QR girişleriyle tamamlanmış konuk Wi-Fi ağları oluşturabilir

Huawei’nin ticari markayı ne için kullandığını merak ediyorsanız, şu anda Vision Pro adlı bir TV’ye sahip ve eğer isterse bu markayı Çin’de daha fazla ürüne sunabilir. Huawei, ülkedeki faaliyetlerine yönelik hükümet kısıtlamaları nedeniyle artık ABD’de eskisi kadar büyük bir varlığa sahip değil.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi veritabanında Vision Pro’yu ararsanız, Florida’dan bir ClearView Systems tarafından tescil edilen “Vision Pro” da dahil olmak üzere halihazırda kayıtlı olan adla ilgili yığınla varyasyon bulacaksınız. Bir Murray Ekipmanı için “VisionPro” için başka bir ticari marka da var. Hiçbirinin AR/VR ile ilgisi yok, neredeyse bilgi işlem bile; biri yazılım, diğeri spor malzemeleri. Bununla birlikte, Apple’ın zaten ABD’de bu adı kullanma ayrıcalığı için ödeme yapmak zorunda kaldığı bir konumda sıkışmış olması tamamen mümkün.

En azından multi-trilyon dolarlık şirketin ayıracak parası var.

Daha önce de belirttiğim gibi, Apple’ın bunu çözmek için biraz zamanı var. Apple Vision Pro, 2024’ün başlarında piyasaya sürülecek.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.