Oyun Haberleri

AMD’nin yeni Ryzen 7040 Serisi dizüstü bilgisayar APU’su özel AI sosuna sahip

AMD Ryzen 7040

AMD’nin yeni 16 çekirdekli mobil canavarı Ryzen 7045 Serisi hakkında daha önce haber yapmıştık. (yeni sekmede açılır). Ancak muhtemelen AMD’nin daha ilginç olan yeni dizüstü bilgisayar APU’su. Phoenix APU olarak bilinen ve AMD’nin yepyeni ve çok ilgi çekici “XDNA” yapay zeka motoruyla donatılmış AMD Ryzen 7040 Serisini tanıtabilir miyiz?

AMD’nin yeni Ryzen 7000 Serisi mobil yongaları bir bütün olarak adlandırma kuralları biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak buna katlanın çünkü bu özel varyantta bazı heyecan verici teknolojiler var. Ryzen 7040 Serisi, eski AMD Ryzen 6000 mobil yongasının daha doğrudan bir alternatifidir ve Ryzen 7045 16 çekirdekli canavarın daha çok yeniden paketlenmiş bir masaüstü yongası olduğu mobil cihazlar için özel olarak tasarlanmış yekpare bir APU’dur.

Eski 6000 Serisi gibi, yeni 7040 Serisi de sekiz CPU çekirdeğiyle öne çıkıyor, ancak bu sefer bunlar Zen 4 özellikli. AMD, Phoenix APU’nun TSMC’nin 7045 Serisinin masaüstünden türetilen çekirdeklerinin 5nm olduğu 4nm düğümü üzerine inşa edildiğini söylüyor.

TSMC 4nm, 5nm düğümüyle yakından ilişkilidir, ancak pil ömrü için iyiye işaret eden bazı verimlilik avantajları sunar. Ne kadar iyi, soruyorsun? AMD 30 saate kadar olduğunu iddia ediyor.

Uygulamada, pil ömrü, dizüstü bilgisayar tasarımının, çoğu AMD’nin üzerinde kontrol sahibi olmadığı, çok sayıda farklı unsuruna bağlıdır. Ancak 30 saat hala çok cesur bir iddia.

Grafiklere gelince, bu yeni mobil APU, eski “Rembrant” APU ile aynı 12CU grafik çekirdeği sayısını alır, ancak bu CU’lar veya bilgi işlem birimleri, RDNA 2’den RDNA 3 spesifikasyonuna yükseltilir. Bu nedenle, çok dramatik bir şey beklemiyor olsak bile, biraz performans artışı olmalı.

(İmaj kredisi: AMD)

Şaşırtıcı bir şekilde, aktarılan sekiz CPU çekirdeği ve 12 grafik CU üst yapılandırmasına rağmen AMD, bu yeni Phoenix mobil APU’nun 25 milyar ile eski Rembrant çipinin transistörlerinin neredeyse iki katına sahip olduğunu söylüyor.

OKU  Konami, Castlevania'ya en ufak bir sop sunuyor: 'Hayranlar her zaman daha fazlasını ister ve biz de isteriz'

Bu artışın bir kısmı, Zen 4 ve RDNA yükseltmelerine ve ayrıca önbelleğin toplam 20 MB’a çıkarılmasına bağlı. Ancak bu artan transistör bütçesinin bir kısmı, Phoenix’in en ilginç yönü haline gelebilecek şeye, yani ilk kez bir tüketici AMD CPU’suna özel bir AI motorunun yerleştirilmesine de harcandı.

AMD, 2022’nin başında uyarlanabilir bilgi işlem uzmanı Xilinx’i satın aldığından itibaren IP kullandığını söylüyor. Net sonuç, AMD’nin XDNA teknolojisi olarak adlandırdığı şeydir ve bir CPU’da uygulandığında Ryzen AI Engine olarak bilinir.

(İmaj kredisi: AMD)

Yeni AI motoru tarafından dört adede kadar eşzamanlı AI akışı desteklenir. AMD, bu AI bloğunun çok çeşitli görevleri hızlandırmak için kullanılabileceğini düşünüyor. Ryzen AI Engine için belki de en dikkate değer iddia, Apple’ın en yeni M2 çipindeki Neural Engine’den daha hızlı olmasıdır. Şimdilik bunu doğrulamak imkansız, ancak doğruysa büyük bir başarı olur.

Motorla neler yapabileceğinize gelince, bir örnek, portre bulanıklığı ekleme, Nvidia’nın yakın zamanda demo’ ettiğine benzer simüle göz teması ve otomatik çerçeveleme dahil olmak üzere canlı video işlemedir. AMD ayrıca AI bloğunun oyunu geliştirmek ve GPU’nun yükünün bir kısmını almak için kullanılabileceğini söylüyor.

(İmaj kredisi: AMD Ryzen 7040)

Şimdilik AMD, XDNA teknolojisinin oyun oynamayı nasıl iyileştireceğine dair belirli bir örnek vermiyor. Ancak bir CPU’ya özel bir AI çekirdeği yerleştiren ilk kişi olmak ve Intel’i bu numarayla yenmek, en azından AMD için oldukça büyük bir PR darbesidir.

Intel, elbette, Core i9 13900K dahil olmak üzere 12. Nesil Alder Lake ve 13. Nesil Raptor Lake yongalarına karşı çıkacaktı. (yeni sekmede açılır), yapay zeka iş yüklerini hızlandırmak için tasarlanmış olan Intel Deep Learning Boost teknolojisine sahiptir. Ancak bu, özel bir donanım bloğundan ziyade AVX512’ye yönelik bir vektör sinir ağı talimatı uzantısıdır. Intel’in bir tüketici CPU’sunda gerçek bir özel yapay zeka donanım bloğuna sahip olması, bu yılın sonlarına doğru gelecek olan yeni nesil Meteor Lake mimarisine ve onun VPU’suna veya Çok Yönlü İşleme Birimi’ne kadar olmayacak.

OKU  28 Aralık Çarşamba için bugünün Wordle 557 yanıtı ve ipucu

Bununla birlikte, bunların herhangi birinin oyun üzerinde ne kadar etkisi olacağı henüz görülmedi.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Önce oyuna girin

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Final Fantasy 16, Savaş, Hikaye ve Eikon Savaşları Hakkında Yeni Ayrıntıları Açıklıyor

Oyun Haberleri

En iyi RTX 4080 donanımından 200 $ daha ucuz ve bazen daha hızlı olan, AMD destekli bir oyun bilgisayarı

Oyun Haberleri

Diablo 4 Rogue Solos Ashava World Boss

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir