Sağlık

Chick-fil-A’nın Yeni Bitki Bazlı Karnabahar Sandviçi: Bilmeniz Gerekenler

Chick-fil-A'nın Yeni Bitki Bazlı Karnabahar Sandviçi: Bilmeniz Gerekenler

Pinterest’te paylaş
Chick-fil-A’nın yeni karnabaharlı sandviçi, şirketin popüler tavuklu sandviçine bitki bazlı bir alternatif. Chick-Fil-A tarafından sağlanan görüntü
 • Chick-fil-A, tavuklu sandviçine bitki bazlı yeni bir alternatif duyurdu.
 • Karnabahar filetosu içeren yeni sandviç, orijinalin “dublörü” olarak faturalandırılıyor.
 • Ancak, başlangıçta yalnızca sınırlı pazarlarda satışa sunulacak.
 • Beslenme uzmanları, yeni sandviçin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söylüyor, ancak iyileştirme için yer var.

“Daha fazla ye…karnabahar?”

Chick-fil-A’nın sığır maskotları, zincirin planları başarılı olursa çok yakında size yakın bir yol kenarında satılık çok yönlü sebzeye sahip olabilir.

9 Şubat’ta Chick-fil-A, herkesin bunun orijinal Chick-fil-A tavuklu sandviç mi yoksa “dublörü” mü olduğunu merak edeceğini iddia ettiği yeni Chick-fil-A Karnabahar Sandviçini piyasaya süreceğini duyurdu.

Merkez filetonun bütün karnabahar olmasının yanı sıra, bitki bazlı teklif orijinaliyle neredeyse aynı şekilde hazırlanır: “marine edilmiş, özel baharatlarla panelenmiş, basınçlı pişirilmiş ve iki dereotu turşu cipsi ile kızarmış tereyağlı çörek üzerinde servis edilmiştir. ,” diyor basın bülteninde.

Başlangıçta, Chick-fil-A karnabaharlı sandviç yalnızca üç test pazarında satışa sunulacak: Denver; Charleston, Güney Karolina; ve Kuzey Karolina’nın Greensboro Triad bölgesi. 13 Şubat’tan itibaren, bu bölgelerde yaşayan insanlar sandviçi restoranın uygulaması aracılığıyla satın alabilir veya stok durumu hakkında daha fazla bilgi için yerel mağazalarıyla iletişime geçebilir.

Bir sözcüye göre fiyat pazara göre değişmekle birlikte başlangıç ​​fiyatı 6,59 dolardır.

Chick-fil-A’nın menü ve paketleme müdürü Leslie Neslage’ye göre, geliştirilmesi dört yıl süren sandviç, Chick-fil-A’nın benzersiz yeteneğine sahip bitki bazlı bir antre için müşteri taleplerine yanıt olarak geldi.

Şirketin basın açıklamasında “Yeni sandviçimiz en kaliteli malzemeler ve bütün sebzelerle yapıldı ve umarız müşterilere Chick-fil-A’da yemek yemeleri için başka bir neden verir” dedi.

“Tam gıda” ve “bitki bazlı” gibi doğru kriterlere uyuyor gibi görünse de, Chick-fil-A karnabaharlı sandviç ne kadar sağlıklı? Ve orijinal tavuklu sandviçle nasıl karşılaştırılır?

OKU  Diz osteoartriti: Koşmak sonuçta riski artırmayabilir

İki sandviçin kafa kafaya karşılaştırması

Chick-fil-A’nın web sitesinde listelenen Chick-fil-A Karnabaharlı Sandviç için beslenme bilgileri henüz bulunmadığından Healthline, aşağıdaki bilgileri sağlayabilen bir şirket temsilcisine ulaştı:

 • Kalori: 350
 • Toplam yağ: 19 gr
 • Doymuş yağ: 4g
 • Trans yağlar: 0 gr
 • Kolesterol: 0g
 • Karbonhidratlar: 42 gr
 • Elyaf: 3g
 • şeker: 8g
 • Protein: 7g

Buna karşılık, Chick-fil-A, web sitesinde Chick-fil-A tavuklu sandviçi için aşağıdaki beslenme gerçeklerini sağladı:

 • Kalori: 440
 • Toplam yağ: 17 gr
 • Doymuş yağ: 4g
 • Trans yağlar: 0 gr
 • Kolesterol: 70 gr
 • Karbonhidratlar: 41 gr
 • Elyaf: 1g
 • şeker: 6g
 • Protein: 29 gr

Karnabaharlı Sandviç Daha Sağlıklı mı?

The Plant-Powered Dietitian’da kayıtlı diyetisyen, yazar ve blog yazarı Sharon Palmer, Healthline’a formülasyonuyla ilgili tüm bilgilerin sağlanmadığını, ancak sandviçin panelenmiş, kızartılmış ve bir rafine tahıl çöreği üzerinde servis edilen bütün karnabahar içerdiğini söyledi.

“Dengeli bir yemek olmadığı için buna ‘sağlıklı’ bir seçim demezdim. Palmer, protein açısından daha düşük, yeterli miktarda yağ / tam yağ içeriyor ve güne fazla lif katmıyor” dedi.

Chick-fil-A Karnabahar Sandviçinin Besinsel Faydaları

Ancak Palmer, karnabaharlı sandviçin bazı faydaları olduğuna dikkat çekti.

“[I]Hızlı servis restoranları için bir porsiyon sebze ve bitki bazlı seçenekler sunuyor ki bu iyi bir trend” dedi.[It’s] çevre için daha iyi ve insanların daha çok bitki bazlı bir diyete geçmesine yardımcı oluyorsa, bu iyi bir şey.”

Palmer ayrıca karnabaharlı sandviçin diğer fast-food seçeneklerinden daha az doymuş yağa sahip olduğunu ve kolesterol içermediğini ve bu nedenle onu bu açıdan daha iyi bir seçim haline getirdiğini belirtti.

“Ekstra sebzeler (marul, domates, avokado), iyi bir protein kaynağı (belki bir tahin sosu veya soya proteini) ve tam tahıllı çörek gibi sandviçe eklenen birkaç olumlu öğe daha görmek isterim.” O ekledi.

OKU  Çok fazla tuz, yeterli potasyum almamak bilişsel gerileme riskini artırabilir

Karnabaharlı sandviçin ne kadar sodyum içerdiği belirsizdi, ancak tavuklu sandviçle ilgili bilgiler sandviçin 1.400 mg sodyum içerdiğini gösteriyor.

bu Amerikalılar için Beslenme Yönergeleri yetişkinlerin günlük sodyum alımlarını 2.300 mg’ın altında tuttuklarını ve bunun tek bir sandviç için oldukça yüksek bir miktar olduğunu öne sürüyor.

Daha sağlıklı sandviç seçtikleri

Palmer, iştahlarını gidermek için daha sağlıklı, bitki bazlı bir yol arayanlar için, fasulye, mercimek, tahıl, otlar ve sebzeler gibi tüm bitki besinlerini içeren vegan edamame tahıl burgerleri gibi ev yapımı vejetaryen burger sandviçlerinin iyi bir beslenme sağladığını söyledi. çok fazla doymuş yağ veya sodyum içermeyen diyet.

Palmer, “Sebzeler, fırınlanmış tofu ve tam buğday ekmeği ile sağlıklı, lezzetli sandviçler de yapabilirsiniz” dedi. “Ve tahıl kaseleri – katmanlı kepekli tahıllar, bitki bazlı proteinler (fasulye, mercimek, tofu), sebzeler ve lezzetli bir sos da hızlı al ve git yemekleri için harika seçeneklerdir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir