Sağlık

Çocuk doktorları, çocukların diş sağlığı için kılavuzları güncelliyor

Çocuk doktorları, çocukların diş sağlığı için kılavuzları güncelliyor

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, çocukların 3 yaş civarında diş hekimine görünmeye başlaması gerektiğini söylüyor. Pansfun Images/Stocksy United
 • Bir grup çocuk doktoru, çocukların diş sağlığı için güncellenmiş öneriler yayınladı.
 • Çocukların dişlerini her gün fırçalamalarını, florlu musluk suyu içmelerini ve meyve suyu tüketimini sınırlamalarını öneriyorlar.
 • Ayrıca ebeveynlerin iyi ağız hijyeni için rol model olması gerektiğini söylüyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 19 yaşındaki çocukların yaklaşık %40’ı diş çürüğü olarak bilinen diş çürüğü yaşayacaktır.

Bu eğilimin arkasındaki faktörler arasında, daha düşük hane halkı geliri, sigortaya erişimin olmaması ve birçok ailenin bir dişhekimi muayenehanesinde uygun bakıma erişmesini engelleyen dil engelleri yer alıyor.

Ancak American Academy of Pediatrics (AAP), çocukların ağız sağlığı için güncellenmiş önerilerini yayınladığında, böyle olmak zorunda olmadığını öne sürüyor.

“Pediatristler, anne babaların bebeklik döneminden itibaren, ilk küçük dişler ortaya çıkmadan önce, çocuklarında diş çürümesini önlemelerine yardımcı olabilir” diyor Dr. David Krol, MPH, FAAP, raporun baş yazarı ve Connecticut Çocuk Bakım Ağı’nın tıbbi direktörü, AAP basın açıklamasında.

“Aileler, bir çocuğu asla biberonla yatağa sokmayarak, şekerli içeceklerden kaçınarak ve düzenli olarak fırçalayıp diş ipi kullanarak rol model olarak hizmet ederek iyi alışkanlıkları erkenden aşılayabilirler” diye ekliyor.

Ebeveynler için yeni yönergeler

AAP raporundan ebeveynler için temel çıkarımlar, çocuklarda diş çürümesi riskini azaltmak için alınabilecek önlemleri içerir.

Rapor şunları önermektedir:

 • Çocukların 1 yaşına kadar diş hekimi vardır.
 • Öğün aralarında florlu musluk suyu içiyorlar.
 • 1 yaşından önce meyve suyu tüketmekten kaçınırlar.
 • 1 ila 3 yaş arası çocuklar günde en fazla 4 ons veya yarım bardak meyve suyu tüketir.
 • 4 ila 6 yaş arası çocuklar, meyve suyu tüketimini günde yaklaşık 4 ila 6 ons ile sınırlar.
 • 7 ila 18 yaşları arasında, meyve suyu alımı günde 8 ons veya önerilen 2 ila 2,5 fincan meyve porsiyonunun 1 fincanı ile sınırlandırılmalıdır.

Florlu suyun diş sağlığına faydaları

Araştırmacılar diş sağlığı söz konusu olduğunda şişelenmiş su yerine florürlü musluk suyunu önermektedir çünkü florür diş çürümelerini ve boşlukları önlemeye yardımcı olur.

OKU  Bruce Willis'in frontotemporal demansı var: belirti ve semptomlar nelerdir?

“Şişelenmiş suların çoğu yeterli miktarda florür içermez” dedi Dr. Kaitlin Whelan, FAAP, raporun ortak yazarı ve Colorado’daki Peak Pediatrics’te çocuk doktoru, basın açıklamasında.

“Florürlü diş macunu ve gargaralar faydalıdır ve çocuk doktoru veya diş hekimi ayrıca dişlere yılda iki ila dört kez florür cilası uygulayabilir, bu uygulamanın diş çürümesi riskini önemli ölçüde azalttığını biliyoruz” diye ekledi.

AAP tarafından hazırlanan Birinci Basamak Ortamında Çürük Önlemede Flor Kullanımı, florür ve diş sağlığı hakkında daha fazla bilgi sağlar.

AAP ayrıca çocuk doktorları için güncellenmiş öneriler de ekledi.

İçerirler:

 • Çocukların ağız sağlığını ve potansiyel ağız sağlığı risklerini değerlendirin.
 • Ağız sağlığı bakımı konusunda rehberlik sağlayın (örneğin, bir çocuk 3 yaşına geldiğinde bezelye büyüklüğüne artırılmış bir pamuklu çubuk veya pirinç büyüklüğünde florürlü diş macunu kullanın).
 • Ebeveynlere, bakıcılara ve hastalara (varsa) şekerli içecekleri ve yiyecekleri sınırlama yolları konusunda danışmanlık yapın.
 • Bakıcıları, dişler çıkar çıkmaz başlayarak günde en az iki kez çocuğun dişlerini fırçalamaya teşvik edin.
 • Ebeveynlere ve bakıcılara çocuk 10 yaşına gelene kadar diş fırçalamaya yardımcı olmalarını ve/veya onları denetlemelerini tavsiye edin.

Ebeveynler için HealthyChildren.org’da ek kaynak: İyi Ağız Sağlığı Erken Başlar: AAP Kılavuzunu Açıklamak

Diş hekimlerinin söylemesi gerekenler

“Çocukların diş sağlığı konusunda bilgi kaynağı olarak çocuk doktorlarının kurulması, çocuklarda diş çürümesini önleme yolunda büyük bir adımdır” dedi Dr. Richard M. Lipari, DDS, Amerikan Yüz Estetiği Akademisi ve Amerikan Kozmetik Diş Hekimliği Akademisi’nin aktif bir üyesi.

Lipari, birçok ebeveynin diş hekimi ararken proaktif olmayabileceğini veya diş hekimine kaç yaşında başlamaları gerektiğinden emin olamayabileceğini söylüyor.

AAP tarafından 1 yaşına kadar diş hekimiyle bağlantı kurulması tavsiye edilirken, Lipari çocukların diş hekimiyle ilk randevularını genellikle 3 yaş civarında almaları gerektiğini söylüyor.

Çocukların 6 yaş civarında kalıcı dişler veya “yetişkin dişleri” geliştirmeye başladıklarını ve bu dişleri ömür boyu tutmaları gerektiğini ekliyor.

Lipari, Healthline’a “Genç yaşta diş çürümesinden kaçınmak, bu dişlerin gelecekte korunmasına yardımcı olur” dedi.

OKU  Ebeveynlerin neredeyse yarısı evde reçeteli ilaçları kaldığını söylüyor

Küçük çocukların ebeveynleri için sonraki adımlar

doktor The Super Dentists’in kurucu ortağı ve If Your Mouth Could Talk kitabının yazarı DDS’den Kami Hoss, ebeveynlerin çocuklarının sağlıklı ağız bakımı alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını paylaşıyor:

Güvenlik her zaman önce gelmelidir

Healthline’a verdiği demeçte, “Ağız bakım ürünlerindeki bileşenler, ağzın yumuşak dokuları ve mukoza zarları yoluyla emilebilir ve oradan vücutta dolaşabilir” dedi.

“Çocuklar ayrıca yetişkinlerden daha fazla diş macunu ve gargara yutma eğilimindedir” diye ekliyor. “Bu nedenle ebeveynlerin kendilerini ağız bakım ürünlerinin içerikleri konusunda eğitmeleri gerekiyor.”

Neyin en iyi olduğundan emin değilseniz çocuk doktorunuzdan veya diş hekiminizden tavsiye istemeyi deneyebilirsiniz.

Etkili mi?

Hoss, “Ağız bakım ürünleri, florür veya florür olmayan veya manuel ve elektrikli diş fırçalarından daha fazlasını sunar” diyor.

“Ebeveynler çocuklarının ağız bakım ürünlerini yaşlarına, risk faktörlerine (diş çürüğü geçmişi, diyet vb.) ve bireysel tercihlere göre seçmelidir” diyor.

Eğleniyor musun?

Hoss, ağız bakımıyla psikolojik ilişkimizin gençken oluştuğunu söylüyor.

“Bu nedenle, çocukları sevdikleri ürünleri seçmeye dahil etmek önemlidir, böylece ağızlarıyla ilgilenmekten zevk alırlar ve ağız bakımı ile olumlu çağrışımlar oluştururlar” dedi.

Hoss, “Müzikli diş fırçalarından aromalı diş macunlarına ve daha fazlasına kadar her çocuk kendisi için doğru olan ürünleri bulabilmelidir” diye ekledi.

Vaaz ettiğin şeyi uygula

Hoss, “Çocuklarınız için iyi bir rol model olmanın yanı sıra ağız bakımı söz konusu olduğunda, ağız mikrobiyomu tüm bakıcılardan çocuğa geçebilir” diyor.

Başka bir deyişle, kendi ağzınıza bakmak, çocuğunuza iyi bakmanın harika bir yoludur.

Ağız bakımı rutinlerine katılın

AAP yönergeleri, çocuklarınızın 10 yaşına kadar gözetim altında tutulmasını ve ağız bakımı konusunda onlara yardımcı olunmasını tavsiye ederken, Hoss birçok çocuğun dişlerini fırçalarken ve özellikle diş ipi kullanırken daha uzun süre gözetime ihtiyaç duyduğunu açıklıyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir