Sağlık

Çocuklar için Yeni Yıl kararları: Çocuk doktorlarının önerdiği şey

Çocuklar için Yeni Yıl kararları: Çocuk doktorlarının önerdiği şey

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, basit, günlük görevlerin çocuklar için iyi Yeni Yıl kararları verebileceğini söylüyor. Stereo kayıt/Stocksy United
 • Çocuk doktorlarının Yeni Yıl kararlarını her yaştan çocuk için eğlenceli hale getirecek bazı ipuçları var.
 • Çocukları başarıları ve başarısızlıkları konusunda ödüllendirmek veya yönlendirmek, yaş grubuna göre farklı şekilde ele alınmalıdır.
 • Okul öncesi çocuklar hedef belirlemeyi ve sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeyi öğrenebilirler.

Yeni Yıl Günü civarındaki zaman genellikle bir kutlama zamanıdır ve birçoğu bunu yansıtmak ve durum değerlendirmesi yapmak için kullanır.

Aynı zamanda, yeni yıl kararları alma geleneğine yol açan yeni başlangıçlar zamanıdır.

Sezonun ruhuna uygun olarak, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), okul öncesi çocuklardan gençlere kadar çocuklar için sağlıklı hedeflerin bir listesini yayınladı.

Peki ne önerdiler ve uzmanlar bu konuda ne düşünüyor?

Hedeflerin etrafındaki çerçeve çözünürlükleri

AAP tarafından önerilen kararların çoğu, başarı tanımını biraz belirsiz bırakıyor.

“Deneyeceğim…” ve “Elimden geleni yapacağım…” gibi ifadelerle başlarlar.

Bu tesadüf değil.

Yetişkinler için genellikle ölçülebilir kriterler ve bir son teslim tarihi içeren somut hedefler önerilirken, uzmanlar biraz izin vermenin çocukların cesaretini kırmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

doktor California, Santa Monica’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde bir çocuk doktoru olan FAAP’tan Daniel Ganjian, Healthline’a şunları söyledi: “Bunun gibi bir dil, çocukların can attığı mükemmellik felcini önlemeye yardımcı olur. [they] bir şeyi 100 mükemmel yapın, aksi takdirde değersizdir.”

doktor California, Fountain Valley’deki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nde çocuk doktoru olan Gina Posner da dikkatli dili faydalı buldu.

“İnsanlar genellikle başarısız olduklarında pes ederler. Posner, Healthline’a verdiği demeçte, “Deneyeceğim” dediğinizde, bu size başarısız olmanız ve ardından tekrar denemeniz için biraz kıpırdama odası veriyor.

AAP, bir aile olarak birlikte kararlar alınmasını önerir. Uzmanlar, bunun daha olumlu bir deneyim yaratmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

OKU  Şiddetli yüksek tansiyonu olan insanlar neden günde sadece 1 fincan kahve içmeli?

doktor Kaliforniya’daki Providence St. Joseph Hastanesinde bir çocuk doktoru olan Connie Bartlett, Healthline’a şunları söyledi: “[It’s best] Bir aile olarak iyi davranışları modelleyin ve ortak başarıya ulaşmak için birlikte çalışın.”

Her yaş için Yeni Yıl kararlarına örnekler

Birçok yetişkinin kendi kararlarına yaklaşma biçiminden farklı olarak, AAP’nin tavsiyeleri, belirlenmiş bir görevi tamamlamak yerine sağlıklı, kalıcı alışkanlıklar oluşturmaya odaklanır.

Okul öncesi çocuklar için yemek yeme, sosyalleşme ve hijyen gibi günlük etkinliklere odaklanan hedefler önerirler. Örnekler şunları içerir:

 • Fırsat buldukça yeni yiyecekler, özellikle de farklı renkteki sebzeler deneyeceğim.
 • Bir arkadaşa ihtiyaç duyan, üzgün ya da yalnız görünen diğer çocuklara iyi davranmak için elimden gelenin en iyisini yapacağım.
 • Tuvaleti kullandıktan sonra ve yemek yemeden önce ellerimi yıkarım.

5 ila 12 yaş arası çocuklar için hedefler, çocuk için bir miktar karar verme yetkisi içerir ve çeşitli senaryolara daha fazla uyarlanabilir. Örnekler şunları içerir:

 • Haftada en az 3 kez yapmaktan keyif aldığım bir fiziksel aktivite (etiket oynamak, atlama, dans etmek veya bisiklete binmek gibi) veya spor bulmaya çalışacağım.
 • Her gün su içeceğim. Sadece özel zamanlar için soda ve meyve içecekleri bulunduracağım.
 • Gördüğüm veya duyduğum zorbalığı bir yetişkine anlatacağım ve okulu herkes için güvenli tutmak için elimden geleni yapacağım.

Gençler için hedefler, hayatlarını ve karşılaşmayı bekledikleri yeni seçimleri ve riskleri yansıtır. Örnekler şunları içerir:

 • Sigarayı, elektronik sigarayı, uyuşturucuyu veya alkolü denemem için akran baskısına direneceğim.
 • Sürüş sırasında cep telefonu veya kısa mesaj kullanmamayı ve her zaman emniyet kemeri takmayı kabul ediyorum.
 • Zor bir kararla karşı karşıya kaldığımda, kararlarımı güvenebileceğim bir yetişkinle tartışırım.

Başarıları ve başarısızlıkları yönetin

Peki çocuğunuz istenen davranışı sergilemeye başladığında nasıl ve ne zaman ödüllendirilmeli?

OKU  Statinler ve diğer yaygın ilaçlar egzersizlerinizi olumsuz etkileyebilir

“Olumlu pekiştirme her yaşta tercih edilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve yeni yürümeye başlayan çocuklar, iyi davranış için anında pekiştirme ile daha başarılı olurlar. Bartlett, daha büyük çocuklar veya ergenlik çağındaki çocukların gecikmiş tatminden fayda sağlayabileceğini öne sürdü.

“Küçük çocuklar için haftalık ve belki de gençler için aylık ödüller verirdim. Yemeğe çıkmak, küçük bir oyuncak veya oyun almak, hatta biriktirmek ve istediklerini yapmak için bazı bozuk paralar bile iyi olabilir. Posner, şeker vermem çünkü bazen bu kararımı bozuyor” dedi.

doktor Indianapolis’teki Riley Çocuk Sağlığı’nda klinik psikolog olan Brett Enneking, Healthline’a erken başarının iyi alışkanlıklar oluşturmak için itici güç sağlayabileceğini söyledi.

“Çocuğun erken dönemde bir başarı duygusu kazanması önemlidir, bu da devam eden motivasyona yardımcı olur. En iyi ödüller, çocuk/genç ve ebeveynlerin birlikte kararlaştırdıkları ödüller olacaktır” diyor Enneking.

Peki ya hedef ulaşılamazsa?

Enneking, “Sorun değil. Çocukların bazen hedefleri daha ulaşılabilir kılmak için değiştirmemiz gerektiğini öğrenmeleri de önemlidir” dedi.

“Hata yapmaktan korkma. Önce yanlış yap, sonra doğru yap,” dedi Ganjian.

Bir çocuğun değişmesini sağlamanın en iyi yolu, iyi bir rol model olmaktır. Çocuğunuz sizin kendi üzerinde çalıştığınızı gördüğünde, muhtemelen kendisi üzerinde de çalışacaktır” diye ekledi Ganjian.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir