Sağlık

Evde Doğum: Bu Artan Trendin Riskleri ve Faydaları

Evde Doğum: Bu Artan Trendin Riskleri ve Faydaları

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, insanların evde doğum yapmayı seçmesinin birkaç nedeni olduğunu söylüyor. Mür/Getty Images
  • ABD’de evde doğum sayısı artmaya devam ediyor.
  • Uzmanlar, COVID-19 salgını ve hastane bakımından memnuniyetsizliğin artışın arkasındaki iki faktör olduğunu söylüyor.
  • Evde doğumun, sürecin kontrolünde olmak gibi yararları olduğunu, ancak acil bir durum ortaya çıkarsa tıbbi müdahalenin olmaması gibi riskleri de olduğunu söylüyorlar.
  • Uzmanlar, ister evde ister hastanede doğum yapın, hamilelik sırasında tıbbi muayenelerin önemli olduğunu söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bebeklerin çoğu hastanelerde doğarken, hamile kadınların küçük ama artan bir yüzdesi evde doğumları seçiyor.

Bu ayın başlarında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) bildirildi evde doğum yüzdesinin 2020’de %1,26’dan 2021’de %1,41’e yükseldiğini. Bu, %12’lik bir artış ve en az 1990’dan bu yana en yüksek seviye. CDC, evde doğumlarda 2019’da %1,03’ten 2020’de %1,26’ya çıkarak daha da büyük bir artış buldu.

Uzmanlar, COVID-19 ile ilgili faktörlerin evde doğumlardaki son artışı açıklamaya yardımcı olabileceğini, ancak başka faktörlerin de rol oynadığını öne sürüyor.

“Son zamanlardaki bu artışın bir kısmından muhtemelen COVID sorumludur, ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evde doğum oranı önceki on beş yılda zaten ikiye katlanmıştı. Maryland’deki Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda toplum sağlığı bilimleri profesörü olan Ph.D. Eugene R. Declercq, Healthline’a verdiği demeçte, COVID oldukça dikkate değer bir yükseliş eğilimi göstermeye devam etti.

“Artık evde doğum oranı yüzde 1,5’e ulaştığına göre, asıl soru şu: [is] Bu kadar yüksek mi kalacak yoksa hastanelerde COVID ile ilgili endişeler yatıştıkça düşecek mi? Biraz düşeceğini tahmin ediyorum ama tam olarak değil” dedi.

Hastanelerde COVID-19 korkusu

New York, NY’deki Lenox Hill Hastanesi’nde kadın doğum direktörü olan CNM’den Risa Klein, COVID-19 ile ilgili faktörlerin son yıllarda evde doğumlardaki artışa muhtemelen katkıda bulunduğu konusunda Declercq ile aynı fikirde.

Klein, Healthline’a hastanelerde COVID-19’a yakalanma riskinden endişe duyan birçok hamile insandan haber aldığını söyledi.

“Bebeklerini evde doğurmam için bana yalvaran ağlayan kadınlardan hatırlayabildiğimden daha fazla telefon aldım, kendilerinin ve doğmamış bebeklerinin şüphesiz COVID’e maruz kalacağından ve hastaneye kaldırılırlarsa muhtemelen öleceklerinden korkuyorlardı” dedi. “Her durumda, onlara yakın bir hastane bulmaları için çağrıda bulundum ve onları hastanede doğumların güvenliği, özellikle güvenlik için uygulanan ve takip edilen COVID önlemleri konusunda eğittim.”

Klein, hastanelerin hamile kadınları ve yeni doğanları COVID-19’dan korumak için aldığı önlemlerden bazılarını açıkladı; bunlara hasta etkileşimleri sırasında sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından tam kişisel koruyucu ekipman giyilmesi, hastaların ve eşlerin COVID-19 için sürüntü testi yapılması ve gereklilik dahil herkes için maskeler.

Bu önlemler, COVID-19 sırasında hastanelerde doğum güvenliğini artırmak için alındı, ancak tüm hamile kadınlar bunların farkında değil.

Bazı durumlarda, hastaneler aile üyelerinin veya destekçilerin doğuma veya sonraki ziyaretlere katılmasını da kısıtlamıştır. Bu, bazı kişilerin COVID-19’a maruz kalma konusundaki endişelerini gidermeye yardımcı olabilirken, diğerleri bu tür politikalardan memnun olmayabilir.

OKU  Parkinson vakaları önceden düşünülenden %50 daha yüksek olabilir: bilmek neden önemlidir?

“2020 ve 2021’de evde doğumlardaki artışın çoğu muhtemelen doğrudan veya dolaylı olarak COVID ile ilişkilidir. Doğrudan belki de insanlar hastanelere gitmekten korktukları için. Dolaylı olarak, çünkü birçok hastane, insanların partnerlerinin olmamasından veya onlarla doula olamamasından rahatsız olduğu politikalar oluşturdu” dedi. “İzole olmak istemeyen bazı anneler evde doğum yapmayı seçmiş olabilir.”

hastane hizmetlerinden memnuniyetsizlik

Sadece COVID-19 salgını sırasında değil, önceki yıllarda da evde doğumlardaki artışa başka faktörler de katkıda bulunmuş olabilir.

Klein, “İnsanlar, pandemi olsun veya olmasın birçok nedenden dolayı evde doğum arıyor” dedi. “Bazı nedenler arasında duygusal güvenlik, hastane korkusu, anne-bebek müdahaleleri ve hastalık ve ölüm oranı için bir istatistik haline gelme korkusu ve anne-bebek ayrılığı korkusu yer alıyor.”

“Daha az müdahale, izleme, ilaç tedavisi ve hemşireler ve asistanlar da dahil olmak üzere iyi niyetli personelin müdahalesi de listede” diye ekledi. “Pek çok insan sesini duyurmak, mahremiyetlerine saygı duymak veya doğumda büyük kardeşlerinin olmasını ister ve bölgelerindeki hastaneler doğumda çocuklara izin vermeyebilir.”

Declercq, evde doğum yapan çoğu kişinin daha önce, genellikle hastanede doğum yaptığını buldu. Hastane deneyiminden duyduğu memnuniyetsizlik, evde doğum yapma kararını etkilemiş olabilir.

O bir işaret etti 2019 Eğitimi Bu, hastanede doğum yapan kadınların %28’inin, evde doğum yapan kadınların ise %5’inin doğumhanede istismarı bildirdiğini ortaya koydu. Sosyoekonomik durumu düşük olan kadınlar daha sık istismar bildirmiştir.

Declercq ve meslektaşları, hastanede doğum yapan kadınlarla ilgili kendi anketlerini yaptıklarında, %11’inin gelecekte evde doğum yapmaya istekli olduğunu ve %18’inin de bunu ciddi olarak değerlendireceğini gördüler.

“Hastanelerde büyük viziteler yaptığımda, bunu alıntılıyorum ve bu kadar çok kadının ‘Buraya gelmektense evde doğum yapmayı mı tercih ederim?’ diye düşünmesine neden olan ne yaptığınızı soruyorum.” “Bunun bir kısmı, kadınların hastanede doğumlar sırasında tedavi gördüklerini hissetme biçimleri. Bu nedenle, evde doğuma karşı çıkanlara önereceğim şeylerden biri, kadınlar için daha iyi tedaviye ve hastanede doğumlarda kadınlar için daha fazla bağımsızlığa odaklanmalarıdır.”

Faydaları ve riskleri tartın

Evde doğum yapmak, bazı insanlara doğum süreci üzerinde daha fazla kontrol duygusu verebilir, ancak özellikle doğum komplikasyonları gelişirse riskleri de beraberinde getirir.

Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademilerine göre evde doğumlar, düşük riskli kadınlar için hastanede yapılan doğumlar kadar güvenli olma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, entegre ve düzenlenmiş bir sistem, kalifiye ve bilgili sağlayıcılar ve doğum ortamları arasında sorunsuz transfer esastır. Bu, evde doğumda bir şeyler ters giderse kişinin bakım için hastaneye götürülmesini sağlamaya yardımcı olur.

Declercq, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı yerlerde ebeler yerel bir hastanede evde doğum için düzenlemeler yapabilir, ancak bazı bölgelerde durum böyle değil.” Dedi. “Bazı yerlerde evde doğum için hastane desteği almak zor. Bu, evde doğum için gerçekten bir hastaneye kayıt yaptırdığınız ve bu sistemin bir parçası olan İngiltere gibi ülkelerden farklıdır.”

OKU  Bu beş sağlıklı uyku alışkanlığı, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir

Klein, hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek kanama riskleri, kan basıncındaki değişiklikler, nöbetler ve diğer potansiyel olarak yaşamı tehdit eden komplikasyonlar konusunda bazen uyarıda bulunmadan uyarıda bulundu.

Bu tür komplikasyonları yönetmek, evde doğumlarda kolayca bulunamayan özel tedavi, ekipman ve sağlık hizmeti sağlayıcı ekipleri gerektirir.

Klein, “Deneyimli NICU ekipleri, ameliyathaneler, doktorlar ve anestezistlerin bulunduğu hastanelerde güvenilir bir şekilde bulunabilen bir anne veya yenidoğanın CPR’ye ihtiyacı olduğunda dakikalar sayılır” dedi.

“Anne veya yenidoğan için geri dönüşü olmayan tıbbi sonuçları olan bir acil durumun meydana gelebileceği gerçeği, tüm hamile kadınların bilinçli, bilgili ve güvenli bir karar verebilmeleri için nerede doğum yapacakları konusunda bilgilendirilmiş tavsiyeye ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Pandemi olsun ya da olmasın” diye ekledi.

Güvenli bir doğum için planlama

Evde doğumun potansiyel yararları ve riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için hamile kadınlar kalifiye bir sağlık uzmanıyla görüşebilir. Evde doğum riskleri bazı insanlar için diğerlerinden daha yüksek olabilir.

“Hamile bir kişinin en başından itibaren bir sağlık kuruluşu tarafından değerlendirilmesi ve sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Sağlıklı ve düşük riskli olup olmadıklarını öğrenmeleri gerekiyor, çünkü yalnızca düşük riskli bireylerin evde doğum veya hastane dışı doğum için uygun olduğu düşünülür” dedi.

Yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve kan pıhtılaşma bozuklukları gibi bazı tıbbi durumlar doğumla ilişkili riskleri artırabilir. Klein, bu koşullara sahip kişilerin veya daha önce sezaryen sonrası vajinal doğum yapmayı planlayanların her zaman hastanede doğum yapması gerektiğini söyledi.

“Riski azaltmanın tek yolu, hem anne hem de yenidoğan için hayat kurtarıcı önlemlerin hemen alınabileceği, yetenekli ekip üyelerinin ameliyathanede ve NICU’nun 7/24 yardım ve müdahalede hazır bulunduğu bir hastanede doğum yapmaktır.” söz konusu.

Bir kişi komplikasyon riski düşükse ve evde doğum yapmayı planlıyorsa, hamilelik sırasında doğum öncesi bakım almak için kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu, herhangi bir komplikasyonu veya gelişebilecek komplikasyonlar için risk faktörlerini belirlemelerine yardımcı olabilir.

Ayrıca, evde doğum yapmalarına yardımcı olacak ve ortaya çıkabilecek acil durumlara hazırlıklı olacak nitelikli ve lisanslı bir doktor bulmaları gerekir.

“[Have] Acil bir durumda bir doktor grubunun hastayı kabul etmeye hazır olduğu anlamına gelen mantıklı bir hastane nakli yedekleme planı” dedi. Albuquerque’deki New Mexico Üniversitesi’nde birinci basamak hekimi ve doçent olan Jessica Taylor Goldstein, Healthline’a söyledi. “Ve iletimin zamanlaması için mantıklı yönergeler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir