Sağlık

Çocuklarda obezite: Yeni kılavuzlar cerrahi, diyet ve tedavi öneriyor

Çocuklarda obezite: Yeni kılavuzlar cerrahi, diyet ve tedavi öneriyor

Pinterest’te paylaş
Amerikan Pediatri Akademisi tarafından çocukluk çağı obezitesi için yeni kılavuzlar yayınlandı. Nastasic/Getty Images
  • Amerikan Pediatri Akademisi, çocukluk çağı obezitesinin tedavisi için güncellenmiş kılavuzlar yayınladı.
  • Grup, 13 yaşın altındaki çocuklar için beslenme ve davranış terapisi öneriyor ve gençler için bariatrik cerrahiyi ekliyor.
  • Uzmanlar, obezite tedavisinin zaman alıcı ve pahalı olabileceğini söylüyor.
  • Ayrıca, tüm toplulukların tedaviye eşit erişimi olmadığını da belirtiyorlar.

İlaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri ve cerrahi, çocukluk çağı obezitesini tedavi eden hekimler için yeni Amerikan Pediatri Akademisi’nin (AAP) tavsiyelerinde kısa listeye alındı.

Bugün yayınlanan güncellenmiş tavsiyeler, kuruluşun obezite tedavisi için 15 yıldaki kılavuzlarında yapılan ilk büyük revizyonu işaret ediyor.

Bu yeni politika, obeziteyi önlemek yerine tedavi etmeye odaklanmaktadır (AAP bunu başka bir bildiride ayrıca ele almayı amaçlamaktadır).

Tedaviye dayalı bu yaklaşımın merkezinde, beslenme desteği, davranışsal terapi, 12 yaş ve üzerindeki çocuklar için farmakoterapi ve şiddetli obezitesi olan 13 yaş ve üstü ergenler için metabolik ve bariatrik cerrahi dahil olmak üzere kapsamlı tedavinin savunuculuğu yer almaktadır.

Ergenler için Obezite Cerrahisi

Gençlerin obeziteyi tedavi etmek için ameliyat olması tavsiyesi bazı ebeveynleri şaşırtabilirken, AAP yönergeleri, kilo verme tedavisi hakkındaki tıbbi düşüncedeki güncel gelişmelerle tutarlıdır.

Geçenlerde dergide yayınlanan bir rapor pediatriörneğin, çocuklarda kilo verme ameliyatını, özellikle azınlık grupları arasında “yeterince kullanılmayan” olarak tanımladı.

“Metabolik ve bariatrik cerrahi, şiddetli obezitesi veya komplikasyonları olan obezitesi olan ergenler ve genç yetişkinler için uygun araçlar olarak düşünülmelidir. Birçok hasta için, hastanın kilo hedefine ulaşabilmesi için önemli bir şansa sahip olan tek seçenek ameliyattır” dedi. Mary Alice Younger-Rossi, New Orleans Çocuk Hastanesinde Doktor.

Younger-Rossi, Healthline’a “İnsan vücudu kilo vermeyi sevmiyor” dedi. “Son 100 ila 200 yıla kadar, insanlar için ana beslenme tehlikesi, yeterli kalori ve besin eksikliğiydi, bu nedenle insan vücudu, fazladan kalori depolamada çok iyi olacak şekilde gelişti. Metabolik ve bariatrik cerrahi, yalnızca mide boyutunu (bu nedenle sınırlı porsiyonları) küçülterek değil, aynı zamanda vücudun metabolik ayar noktalarını sıfırlamasına yardımcı olarak da çalışır.

doktor Florida Pediatrix Endocrinology’de pediatrik endokrinolog olan Sissi Emperatriz Cossio da aynı fikirde.

OKU  Viagra ve Kalp Sağlığı: ED İlaçlarını Almak Neden Hayatınızı Uzatmaya Yardımcı Olabilir?

Healthline’a “Kriterlerini karşılayan ergenlerde metabolik ve bariatrik cerrahi önereceğim” dedi. “Nitelikli hastaları bariatrik cerrahi için yönlendirme fırsatım oldu ve sonuçlar başarılı oldu. Bu tedaviyi önerirken bulduğum ana sorun, prosedürün karşılanabilirliğidir. Umarım, yeni AAP yönergeleri sağlık sigortası şirketlerinin daha kolay erişmesine ve onay almasına yol açacaktır.”

Etkili obezite tedavileri, ancak engellerle birlikte

Diğer AAP önerileri, yeni anti-obezite ilaçlarının kullanımının yaygınlaştırılmasını ve Yoğun Sağlık Davranışı ve Yaşam Tarzı Tedavisi (IHBLT) olarak bilinen obeziteyi tedavi etmek için oldukça etkili bir yaklaşımı içermektedir.

“Yaklaşık üç yeni ilaç FDA tarafından onaylandı. [Food and Drug Administration] son bir veya iki yılda. Bununla birlikte, pediatrik hastalarımız için erişim hala çok sınırlıdır ve güçlü tavsiyeler kesinlikle onları daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olabilir” dedi. Alvaro Flores, Omaha, Nebraska’daki Çocuk Hastanesi ve Tıp Merkezi’nde pediatrik gastroenterolog.

İlaç tedavilerine ve IHBLT’ye erişim, bu tedavilerin mümkün olduğu kadar çok çocuğa ulaşmasını engelleyebilir.

Cossio, “İlaçlar ve tedaviler şu anda mevcut, ancak hastaların bu yeni reçetelere ve ameliyatlara erişmesi gerekiyor” dedi. “Sağlık sigortaları yoksa, maliyet çok yüksek ve varsa, prosedürlerin onaylanması için bir sürü evrak işi var. Doktorlar tarafından tedavi edilen birçok hastalıkta olduğu gibi, sigorta onayı ve ödeme engelleri, zengin ve fakir topluluklar arasındaki bakım kalitesindeki eşitsizliğin başlıca nedenleri arasında yer alıyor.”

Obezite tedavisinin süresi ve maliyeti

doktor Pediatri, neonatoloji ve emzirme alanında uzmanlaşmış bir doktor ve Aeroflow Göğüs Pompalarının tıbbi direktörü Jessica Madden, obezite tedavilerinin mevcudiyetini çevreleyen bir dizi sorun olduğunu söyledi.

IHBLT gibi müdahalelerin başarılı olması için önemli bir zaman yatırımı – tam aile onayı ile üç ila 12 aylık bir süre içinde 26 veya daha fazla yüz yüze saat – gerektirdiğini buldu.

“IHBLT’yi uygulamanın önündeki en büyük engel maliyettir. Bu programların masraflarını kim karşılamalı? Onlar (veya onlar) sigorta, hibe kapsamında mı, yoksa ailelerin masrafları karşılaması mı bekleniyor? ”Madden Healthline’a söyledi. “Diğer engeller arasında IHBLT programlarına nasıl zaman ayrılacağı, ulaşımla ilgili maliyetler ve lojistik ve hasta ve aile üyelerini programlara devam etmek ve tamamlamak için nasıl motive edileceği yer alıyor.”

OKU  Sigara ve vaping benzer kardiyovasküler sağlık etkilerine sahip gibi görünüyor

Çalışmalar, bu finansal ve lojistik engeller nedeniyle, azınlık gruplarındaki obeziteden muzdarip çocukların ilaçlardan danışmanlığa ve ameliyata kadar mevcut tedavileri önemli ölçüde yetersiz kullandığını göstermiştir.

AAP yazarları, yeni yönergelere eşlik eden yürütme raporunda, “Toplumumuzdaki çocukluk çağı obezitesi ve obezite ile ilişkili komorbiditelerdeki endişe verici ve kalıcı eşitsizlikleri tetikleyen yapısal ırkçılığı özellikle ele almak için hedefli eyleme ihtiyaç var.”

Çocukluk çağı obezitesinin karmaşık bir görünümünü güncellemek

Belki de yeni AAP önerilerinin getirdiği en önemli değişikliklerden biri, çocukluk çağı obezitesine daha incelikli bir bakış açısı ve önerilen ölçütlerin bununla uyumlu olacak şekilde güncellenmesidir.

“[One of the most striking changes is] Temelde obeziteyi nasıl görüyorlar – yani, kronik, dirençli, tekrarlayan bir hastalık ve beklemek ve beklemek artık uygun değil” dedi. Aniruddh Setya, Florida’daki KIDZ Medical Services’ta pediatrik gastroenterolog. “Damgalamayı ortadan kaldırmak ve çocukların her yıl farklı şekilde büyüyüp geliştiğini anlamak için terminolojiyi değiştirmek ve örtülü ifadeler olamaz.”

Setya, vücut yağının ve obezitenin statik vücut kitle indeksinin (VKİ) ötesinde nasıl ölçüldüğüne ilişkin güncellemeleri bu değişiklik için önemli bir sinyal olarak aktarıyor.

“Komite, BKİ yüzde 95’in üzerindeyse ‘fazla kilolu’ yerine ‘obezite’nin, BKİ yüzde 85 ile ‘fazla kilolu’ arasındaysa ‘fazla kilolu olma riski var’ yerine ‘fazla kilolu’ kullanılmasını öneriyor. . ve 94., ”dedi Healthline’a. “Bu değişikliğin klinik mantığı ikna edici.”

Setya, özellikle vücut yağı ve obezite hakkında hala anlamadığımız çok şey olduğu için bu nüansın gerekli olduğunu söyledi.

“Yüksek vücut yağı, artan sağlık riskleriyle ilişkilidir” diye açıkladı. “Fakat, ister yağ kütlesi olarak isterse vücut ağırlığının yüzdesi olarak ölçülsün, tek bir vücut yağ değeri, sağlığı hastalıktan veya hastalık riskinden net bir şekilde ayırmaz. Vücut yağ yüzdesi kolayca ölçülebilirken, yağ dağılımı, genetik ve zindelik gibi diğer faktörler sağlık değerlendirmelerine katkıda bulunur.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir