Sağlık

Yeni kılavuzlar, obezitesi olan kişiler için bu kilo verme ilaçlarını önermektedir.

Yeni kılavuzlar, obezitesi olan kişiler için bu kilo verme ilaçlarını önermektedir.

Pinterest’te paylaş
Getty Resimleri
  • Yazarlar, obezitenin genellikle farmasötik müdahale gerektiren biyolojik bir hastalık olduğu için diyet ve egzersizin tek başına tipik olarak uzun vadede başarısız olduğunu yazıyor.
  • Yeni kılavuz, obezitesi olan kişilerin yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak reçeteli kilo verme ilaçları kullanmasını önermektedir.
  • Wegovy, Qysmia, Saxenda ve Contrave gibi çeşitli ilaçlar artık obeziteyi tedavi etmek için onaylanmıştır.

Amerikan Gastroenteroloji Derneği’nin (AGA) yeni yönergeleri, obezitesi olan kişilerin kilo verme hedeflerine ulaşmak için egzersiz ve diyet gibi yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak reçeteli kilo verme ilaçları kullanmasını önermektedir.

Dergide yayınlanan yönergeler gastroenteroloji Perşembe günü, obezite tedavisinde son gelişmelere yanıt olarak geliştirildi.

Şu anda obezite tedavisi için onaylanmış Wegovy, Qysmia, Saxenda ve Contrave gibi birkaç ilaç var ve kılavuzları yazan doktorlar, bunların obezite hastalarını tedavi eden doktorlara net bilgiler sağlayacağını umuyor.

Yazarlar, obezitenin genellikle farmasötik müdahale gerektiren biyolojik bir hastalık olduğu için diyet ve egzersizin tek başına tipik olarak uzun vadede başarısız olduğunu yazıyor.

doktor Yale Tıp Fakültesi’nde profesör ve Yale Tıp’ın bariatrik ve minimal invaziv cerrahi bölümü başkanı John Morton, yeni kılavuzun FDA onaylı ilaçların harika bir özetini ve doktorların bu ilaçları kullanmaları için güvenlik ve etkinlikleri hakkında yararlı bilgiler sağladığını söylüyor. Hastaları için en iyi olanı bulmak.

“Obezitenin biyolojik bir hastalık olduğunu kesinlikle biliyoruz. Morton Healthline’a verdiği demeçte, bu, motivasyondan bağımsız bir hastalık, psikolojiden bağımsız – gerçekten fizyolojiye bağlı” dedi.

İşte AGA’nın obezite için önerdiği ilaçlar

Panel, vücut kitle indeksi 30 kg/m2’nin üzerinde olan obezitesi olan kişilerde sağlık sonuçlarını iyileştirmek için diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı müdahalelerine farmakoterapi eklenmesini kuvvetle savunmaktadır.2 veya 27 kg/m2 üzerinde bir BMI2 kilo ile ilgili bir sağlık komplikasyonu ile.

Kılavuzlar, dört ilacın (Wegovy, Qysmia, Saxenda ve Contrave) güvenliği ve etkinliği hakkındaki mevcut literatürü gözden geçirir ve bu ilaçların obeziteyi tedavi etmek için nasıl çalıştığı hakkında net bilgiler sağlar:

OKU  Bitki ve Hayvan Proteini: Kas Kazanımı ve Kilo Kaybı İçin Hangisi Daha İyi?

Wegovy (semaglutid). Genellikle obezite için tercih edilen ilaç olan Wegovy’nin glukoregülatör faydaları vardır ve mide boşalmasını geciktirir. Bu ilaç türü, artan pankreatit ve safra kesesi hastalığı riskine bağlanmıştır.

Qysmia (fentermin topiramat ER). Migreni olan aşırı kilolu hastalar için Qysmia önerilir. Kalp hastalığı veya kontrolsüz yüksek tansiyonu olan hastalara verilmemelidir. Bu ilaç aynı zamanda bir teratojendir, bu nedenle çocuk doğurma potansiyeli olanlar riskler konusunda bilgilendirilmelidir.

Saxenda (liraglutid). Saxenda’nın glukoregülatör faydaları vardır, mide boşalmasını geciktirir ve tip 2 diyabet tedavisine yardımcı olur. Pankreatit ve safra kesesi hastalığı riskinde artış ile ilişkilidir.

Contrave (naltrekson-bupropion ER). Panel, sigarayı bırakmaya çalışan hastalar ve depresyonu olan hastalar için Contrave’i önermektedir. Nöbet bozukluğu olan hastalara veya opioid ilaçlarla birlikte verilmemelidir.

Panel ayrıca, sınırlı etkinlik ve yüksek oranda yan etki nedeniyle obezitede orlistat kullanımına karşı tavsiyede bulundu. Gelesis100 oral süper emici hidrojel sadece klinik deneylerde kullanılması tavsiye edilir.

Son olarak, panel sadece yaşam tarzı değişikliklerinde değil, yaşam tarzı değişikliklerinde fentermin veya dietilpropion kullanımını onayladı.

“Bu kılavuz mükemmel ve kilo vermelerine yardımcı olmak için diyet ve egzersizi kullanamayan yetişkinlerde kiloyla ilgili komplikasyonlarla birlikte obez veya aşırı kilolu yetişkinlerde anti-obezite ilaçlarının kullanımını destekleyen kanıtlara kapsamlı bir genel bakış sunuyor”, doktor Obezite tıbbında uzmanlaşmış kurul onaylı bir doktor olan Yale Medicine’de dahiliye uzmanı ve Yale School of Medicine’de yardımcı doçent olan Jorge Moreno Healthline’a verdiği demeçte.

Obezite oranları artıyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki obezite oranları son birkaç on yılda çarpıcı bir şekilde arttı – 2009-2000’de %30,5’ten 2019-2020’de %41,9’a.

Çocukluk çağı obezitesi 1976-1980’de %6,2’den 2017-2018’de %33’e yükseldi.

Obezite, kalp hastalığı, felç, tip 2 diyabet, uyku apnesi, osteoartrit ve kanser dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarıyla bağlantılıdır.

OKU  Yeni Yıl diyet kararınızda "başarısız" olduğunuzu mu hissediyorsunuz? Bunun yerine dene

Moreno’ya göre, obeziteyi tedavi etmenin basamaklı bir etkisi var çünkü aynı zamanda glikoz kontrolünü, kolesterol seviyelerini ve kan basıncını da iyileştiriyor.

Morton, “Bu ülkede obeziteyi tedavi ederseniz, hastalık yükünün büyük çoğunluğunu tedavi etmiş olursunuz” dedi.

Kılavuza göre, yaşam tarzı ilaçları obezite tedavi planları için kritik öneme sahiptir. Bununla birlikte, ilaçsız, genellikle hastaların uzun vadeli kilo verme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmazlar.

Morton’a göre, insanlar diyet yaptıklarında, olmadıkları zamana göre daha az kalori yakarlar.

Morton, “Bütün bunlar, vücudunuzun ağırlığını korumak ve gitmesine izin vermemek istediğinin altını çiziyor – bu yüzden bu ilaçlar gibi metabolik müdahalelere ihtiyacınız var” dedi.

Zayıflama ilaçlarının önündeki engeller

Farmakolojik tedaviler uzun süreli kilo kontrolü için onaylanmıştır, ancak çoğu doktor ilaçları bilmediği, bunlara erişimi olmadığı veya ilaçlar hasta sağlık sigortası kapsamında olmadığı için reçete etmez.

Yazarlar, yeni kılavuzların obezite için onaylanmış reçeteli kilo verme ilaçlarının farkındalığını artıracağını ve daha fazla doktorun bunları obezite tedavi planlarına dahil etmesini teşvik edeceğini umuyor.

Obezite için reçeteli ilaç almakla ilgileniyorsanız, Morton riskleri ve faydaları tartmanıza ve bariatrik cerrahi gibi sizin için en iyi olabilecek diğer prosedürleri değerlendirmenize yardımcı olabilecek bir doktorla konuşmanızı önerir.

Moreno, “Bir hasta için hangi ilacın en iyi olduğuna karar vermek, birlikte var olan kiloyla ilgili tıbbi durumlar, hastanın geçmişi ve hasta tercihi dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır” diyor.

nihai sonuç

Amerikan Gastroenteroloji Derneği’nin yeni yönergeleri, obezitesi olan kişilerin kilo verme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için egzersiz ve diyet gibi yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak reçeteli kilo verme ilaçları kullanmasını önermektedir. Yeni kılavuzlar, obeziteyi tedavi etmek için kullanılan çeşitli ilaçların güvenliği ve etkinliği hakkında bilgi sağlar. Yazarlar, kılavuzların daha fazla doktoru obezite hastalarını tedavi ederken ilaçları reçete etmeye teşvik edeceğini umuyor.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Yutulabilir mide balonu ve zayıflama ilaçları, insanların vücut ağırlıklarının %19'unu kaybetmelerine yardımcı oldu

Sağlık

DSÖ, kilo vermek istiyorsanız bu şekersiz tatlandırıcılardan kaçınmanızı önerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir