Sağlık

CVS Tamponların Fiyatını Düşürüyor ve Pembe Vergiyi Öder: Bilmeniz Gerekenler

CVS Tamponların Fiyatını Düşürüyor ve Pembe Vergiyi Öder: Bilmeniz Gerekenler

Pinterest’te paylaş
CVS, 13 eyalette dönem markalı ürünlerin fiyatını düşüreceğini ve satış vergisi ödeyeceğini açıkladı. Tim Boyle/Getty Images
  • Bir şirket açıklamasına göre CVS, dönem markalı ürünlerin fiyatını düşürüyor ve 13 eyalette satış vergisi ödeyecek.
  • Sağlık hizmeti sağlayıcıları ve avukatlar, bu hareketi tahakkuk eden adalete doğru bir adım olarak memnuniyetle karşılıyor.
  • Menstrüasyon gören insanlar artan maliyetlerle boğuşuyor ve pandemi sırasında kaybedilen gelir nedeniyle insanlar bunları karşılamakta finansal olarak zorlanıyor. Onlara CVS’nin duyurulması nadir görülen bir rahatlama eylemi gibi gelebilir.

Bu günlerde enflasyon, kıtlık ve kıtlığın neden olduğu enflasyonu duymadan haberleri izlemek imkansız gibi görünüyor.

Ancak geçen hafta adet gören insanlar nadir görülen bazı iyi haberler aldı. CVS 13 Ekim’de CVS Health ve Live Better tampon, ped, ped ve bardak fiyatlarında indirim yapacağını duyurdu.

CVS artık 12 eyalette regl ürünleri için satış vergileri de ödüyor: Arkansas, Georgia, Hawaii, Louisiana, Missouri, Güney Carolina, Tennessee, Texas, Utah, Virginia, Wisconsin ve Batı Virginia.

CVS, üçüncü kişilerin müşteriler adına vergi tahsil etmesine izin vermeyen kanunlar nedeniyle diğer eyaletlerde tahsil ettiği vergileri tahsil edemez. Bir doktor kararı memnuniyetle karşıladı.

“Bu ürünlerin menstrüasyon gören insanlar için ne kadar önemli olduğunu anlamanın bir başka adımı” diyor Dr. Bayo Curry-Winchell, doktor, TEDx sunucusu ve Beyond Clinical Walls’ın kurucusu.

Curry-Winchell ve diğer satıcılar ve savunucular, CVS’nin duyurusunun önemini ve özellikle pandeminin ve yükselen enflasyonun neden olduğu ekonomik baskılardan kurtulmak için mücadele eden bir dünyada, yaşlılıkta yoksullukla mücadelenin önemini tartıştılar.

Pembe vergi nedir?

Hangisi daha önemli: çörekler, dövmeler, tombala oyun aksesuarları mı yoksa adet ürünleri mi?

Dünya çapında her ay adet gören 1.8 milyar insan için cevap muhtemelen regl ürünleridir.

Yine de Kentucky’de donutlar vergilendirilmiyor, Missouri’de bingo ürünleri vergiden muaf ve dövme yaptıran kişiler Georgia’da satış vergisi ödemiyor.

Kentucky, Missouri ve Georgia, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Dönem Malzemeleri İttifakı’na göre pembe vergi olarak da bilinen adet ürünlerine satış vergisi uygulayan 22 eyaletten üçü.

New York, California, Maryland, Colorado ve District of Columbia dahil olmak üzere yirmi iki eyalet, dönem ürünlerini vergilerden muaf tutuyor.

Alaska, Montana, Delaware, New Hampshire ve Oregon’da eyalet satış vergisi yoktur. Ancak, şehirler ve ilçeler kendi vergilerini alabilirler. Dönem Malzemeleri İttifakı, dönem ürünlerindeki satış vergilerinin tipik olarak %4 ila %5 olduğunu söylüyor.

Normalde, çoğu yiyecek ve ilaç gibi temel öğeler vergiden muaftır. doktor American Medical Women’s Association’ın küresel sağlık direktörü Padmini Murthy, ürünlerinin ülke çapında uzun süredir bu listede olduğunu söylüyor.

OKU  Kronik ağrınız olduğunda tıbbi esrar yaşam kalitenizi nasıl artırabilir?

Murthy, “Adet eşitsizliği ABD’deki adet görenleri etkiliyor ve kaçırılan okul veya iş günlerine katkıda bulunuyor ve zihinsel esenliği ve özgüveni etkiliyor” diyor.

Enflasyonun dönem ürünleri üzerindeki etkisi

2.000 kadınla yapılan 2019 anketi, kadınların adet aksesuarları için ayda 13.25 dolar ödediğini buldu. Bu nedenle yazarlar, adet gören ortalama bir kişinin üreme yaşamları boyunca (12 ila 52 yaşları) yaklaşık 6.360 dolar harcayacağını tahmin ediyor.

Bu üç yıl önceydi. O zamandan beri adet ürünleri iki şeyden muaf tutulmadı: enflasyon ve tedarik zinciri sorunları.

Haziran 2022’de yayınlanan NielsenIQ verileri, tampon fiyatlarının Ocak’tan Mayıs’a %9,8 arttığını, pedlerin maliyetinin ise %8,3 arttığını gösterdi. Aynı rapor, tedarik zincirindeki sorunlara, artan malzeme maliyetlerine ve işgücü sıkıntısına atıfta bulunarak dönem ürünlerindeki kıtlığa da dikkat çekti.

Murthy, “Katkıda bulunabilecek faktörler arasında tedarik zincirindeki aksaklıklar ve pamuk, suni ipek ve plastik dahil olmak üzere adet ürünlerinin üretiminde kullanılan hammaddelerin artan maliyetleri yer alıyor” diyor.

Ama tüketici kelimenin tam anlamıyla bedelini ödedi.

“Enflasyon insanların cüzdanlarını vuruyor” diyor Dr. Sophia Yen, MD, MPH, Pandia Health’in kurucu ortağı ve CEO’su. “Kadınlar adet hijyen ürünleri ile yemek, kira ve ilaç arasında seçim yapmak zorunda kalmamalı.”

Murthy, CVS’nin hareketinin, bu satın alma kararlarını vermek zorunda olan menstrüel insan sayısını azaltacağını ve daha da iyisi ortadan kaldıracağını umuyor.

Murthy, “CVS’den menstrüel ürünlerin maliyetini azaltarak ve mümkün olduğunda diğer ürünlerdeki tampon vergisini ödeyerek CVS, dönem yoksulluğunu sona erdirmek için cesur ve güçlü adımlar atıyor” diyor. “Ülke genelinde CVS’nin varlığı göz önüne alındığında, adet ürünleri satın alacak olanlar üzerindeki etkisi önemlidir.”

CVS’nin tüm kalemlere “pembe vergi” uygulamasına rağmen Yen, sadece CVS dönemi ürün fiyatlarında indirim yapılacağına dikkat çekiyor. Hareketin daha da ileriye gitmesini isterken, CVS’nin iyi niyetle hareket ettiğine inanıyor.

Murthy, “CVS, ürünlerinden ne kadar kar elde ettiğini kontrol edebilir” diyor. “Başkalarının ne kadar ücret alacağını kontrol edemez.”

Murthy, CVS tarafından işletilen diğer markalara benzer eylemlerde bulunmaları için ilham vererek bir dalgalanma etkisi yaratacağını kabul ediyor ve umuyor.

Murthy, “CVS’nin bu hareketi, diğer menstrüel ürün üreticilerinin de aynı şeyi yapmasının önünü açabilir ve bu önemli halk sağlığı sorununa çok ihtiyaç duyulan medya ilgisini çekebilir” diyor.

Dönem Yoksulluğu, Pandemi ve Ötesi

CVS’nin hareketi, dönem ürünlerine ihtiyaç duyan herkese rahatlama getirecek olsa da, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve savunucuları, tarihsel olarak marjinalleştirilmiş ve yetersiz hizmet alan topluluklar üzerindeki potansiyel etkinin altını çiziyor.

OKU  Epilepsi İlacının Otizmi 'İyileştirme' Potansiyeli Var mı? uzmanlar ne düşünüyor

Dönemsel yoksulluk üzerine araştırmalar sınırlıdır, ancak artmaktadır. Louis, Missouri’de 2019 yılında düşük gelirli kadınlarla ilgili bir araştırma, katılımcıların üçte ikisinin geçen yılın bir noktasında adet ürünlerine parası yetmediğini ortaya koydu. Her 5 kişiden 1’inden fazlası (%21) bu sıkıntıyı her ay yaşadı.

Bu çalışmanın yayınlanmasından yaklaşık 13 ay sonra pandemi patlak verdi ve dönemsel yoksulluk arttı.

2021’de yayınlanan bir çalışmada, Mart-Ekim 2020 arasında adet gören 1.496 kişiyle anket yapıldı. Yazarlar, pandemi ile ilgili gelir kayıplarının, özellikle düşük gelirli topluluklardan gelen insanlar arasında, menstrüel ürün güvensizliğinin güçlü bir göstergesi olduğunu belirtti.

Curry-Winhell, “Pek çok insan, yiyecek, kadın ürünleri veya ilaç satın almak için çok az para bırakarak veya hiç para bırakmadan, azalan veya gelir kaybıyla karşı karşıya kaldı” diyor. “Okullar, kiliseler ve gıda bankaları gibi kaynak merkezleri gibi adet ürünlerine erişim için bir yaşam çizgisi sağlamaya yardımcı olan kaynaklar kapatıldı veya stokları tükendi.”

Yine de, en azından anekdot olarak, dönemsel yoksulluk, gıda güvensizliği ve pandemi sırasında kapanmak zorunda kalan işletmelerin kötü durumu kadar ilgi görmedi. Nedenmiş?

Murthy, “Cevap, önyargı ve damgalanma ve birçok kişinin öncelikle kadınları ve kızları etkileyen konulara ilgi göstermemesidir” diyor. “Menstrüasyonla ilgili tartışmalar genellikle tabu olarak kabul edilir ve hem erkekler hem de kadınlar onlar hakkında konuşmaktan utanırlar. Menstrüasyonun doğal bir biyolojik süreç ve normal bir fenomen olduğunu anlamak önemlidir.”

Özel hijyen ürünleri gerektiren doğal, biyolojik bir olay. Murthy, bu ürünler eksik veya uygun olmadığında, bunun insanları incittiğini söylüyor.

“Kadınlar ya önemli faaliyetlere katılmayı özlüyor ya da rahatsız edici ve bazen daha az sağlıklı, sağlıksız alternatifleri kullanmaya zorlanıyor” diyor. “Dönemsel yoksulluk, bir kişinin eğitimini, gelirini, sağlığını, duygusal refahını ve toplumdaki konumunu etkileyebilir.”

Murthy gerçekçidir. CVS’nin hareketinin bir çırpıda dönem uyumsuzluğunu ortadan kaldırmayacağını biliyor. Ancak, dönem ürünlerini gıda ve ilaç (ve çörekler ve dövmeler) ile aynı seviyeye getirmenin zincirleme bir etkisi olacağını umuyor.

“Bireyleri aşırı maruziyetten korumak ve desteklemek için, adet ürünlerinden alınan vergiler kaldırılmalı, adet ürünlerinin maliyeti, gıda pulları ve Medicaid gibi sosyal yardım programlarına dahil edilmelidir ve tuvalet kağıdı ve sabun gibi – adet ürünleri kadınlarda ücretsiz olarak kabul edilmelidir. okullar, iş yerleri ve.” diğer kamusal alanlara açıldı” diyor Murthy.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir