Sağlık

Daha Sağlıklı Bir 2023 İçin Diyet ve Kilo Verme Hakkındaki 4 Efsane Çürütüldü

Daha Sağlıklı Bir 2023 İçin Diyet ve Kilo Verme Hakkındaki 4 Efsane Çürütüldü

Pinterest’te paylaş
Diyetler ve beslenme trendleri, insanları heyecanlandırmak için genellikle sosyal medyada abartılır, ancak bunlar genellikle uzun vadeli sağlık için sürdürülebilir değildir. Valentina Barreto/Stocksy
  • Pek çok Amerikalı, diyet ve kilo verme ile ilgili sağlık bilgileri için sosyal medyaya yöneliyor.
  • Neyin gerçek neyin kesin olmadığını bilmek zor olabilir.
  • Uzmanlar, sosyal medyada dolaşan dört yaygın diyet efsanesini çürütüyor.

Yeni sağlık rutinlerine hızlı bir başlangıç ​​yapmanın yolları için sosyal medyaya yöneliyorsanız, yalnız değilsiniz. Çevrimiçi hasta topluluğu PatientLikeMe’den alınan verilere göre, ankete katılan Amerikalıların %11’i sağlık bilgileri için sosyal medyaya başvurduklarını söyledi.

Çevrimiçi olarak karşılaştığınız bazı tavsiyeler yararlı ve güvenilir görünse de – hatta bazıları bir doktordan, lisanslı bir diyetisyenden veya başka bir kalifiye kişiden geliyor – çoğu zaman öyle değil.

“[A] Sıklıkla gördüğümüz şey, kendi kilo verme planını veya kolon temizliğini yapmış veya kendini iyileştirmiş olan ve her ne ise onu herkese uygulamaya çalışan kişilerdir. Timeline Nutrition’ın beslenme işleri müdürü RDN’den Jen Scheinman, Healthline’a verdiği demeçte, “ve gerçekten tehlikeli olabileceği yer burasıdır.” “[They] İnsanların inanmak isteyeceği, ancak bilimsel olarak desteklenmeyen ve zararlı olabilecek büyüleyici hızlı çözümler bulun.”

Diyetler, insanları heyecanlandırmak için genellikle sosyal medyada sansasyonel hale getiriliyor, diye ekledi Dr. Rekha B. Kumar, Cornell Üniversitesi’nde tıp profesörü ve Found’da baş tıp görevlisi.

Kumar, Healthline’a “Bunlar tarafsız ve dengeli gerçekler olsaydı, sosyal medyada değil, bilimsel bir dergide yer alırlardı” dedi.

Sosyal medya, bilgiyi eğitmek ve yaymak için bir araç olarak kullanılabilse de, içeriğin “her zaman tüm gerçeklere sahip olmayan, ancak muhtemelen bazı gerçeklere sahip olan etkileyiciler tarafından diyet ve beslenme ile ilgili yayınlanabileceğini” sözlerine ekledi.

Scheinmann kabul etti. Pek çok diyet efsanesinin onları ikna edici kılmak için bir parça gerçekle başladığını söyledi.

“Bu gerçek zerresi abartılabilir veya halk için akıllıca olacak şekilde yanlış yorumlanabilir” dedi.

Neyin gerçek neyin gerçek olmadığını ayırt etmek zor olabilir. Karışıklığı önlemek için, sağlık uzmanlarından sosyal medyada dolaşan en yaygın diyet mitlerinden bazılarını çürütmelerini istedik.

Efsane: Herkes bir keto veya düşük karbonhidrat diyeti uygulamalıdır.

Keto ve düşük karbonhidratlı yemek kilo kaybına neden olabilirken Kumar, bu yeme alışkanlıklarının “ya ciddi karbonhidrat kısıtlamasını tehlikeli hale getirebilecek diyabet gibi tıbbi durumlar nedeniyle ya da [because] Bu planlar kişinin biyolojisine uymuyor (yani farklı bir diyet daha etkili olur).”

Scheinman, bu diyetlerde izlenen yiyecek türlerinin – özellikle yağa odaklanan ketojenik diyetin – de bir endişe kaynağı olduğunu söyledi.

OKU  Yutulabilir mide balonu ve zayıflama ilaçları, insanların vücut ağırlıklarının %19'unu kaybetmelerine yardımcı oldu

“[What] İnsanların çok fazla peynir ve tereyağı ve tonlarca biftek veya domuz pastırması veya yüksek oranda işlenmiş öğle yemeği etleri yediklerini ve diyetlerinde bir dengesizlik yaşamaları için sebzeleri, kepekli tahılları ve diğer önemli besinleri sınırladığını görmeye başlıyorum” dedi.

En sağlıklı ve en uzun ömürlü insanları inceleyen araştırmaların, diyetlerinin tam tahıllar, fasulye ve baklagillere dayandığını bulduğunu belirtti.

“Fasulye ve baklagiller özellikle daha uzun yaşayan insanlarla ilişkilidir, bu nedenle bu yiyecekleri keserseniz [you have to wonder] Sağlık açısından neler oluyor” dedi Scheinman.

Ek olarak, uzun vadede ketojenik veya düşük karbonhidratlı bir diyete bağlı kalmak zordur ve insanlar diyetlerine tekrar karbonhidrat eklemeye başladıklarında, Scheinman bunu sağlıklı bir şekilde yapmadıklarını söylüyor.

“[They’re] tam tahıllara, meyvelere ve nişastalı sebzelere odaklanmamak. Beyaz ekmek, şeker ve beyaz makarna gibi basit karbonhidratlara geri dönmeye başlarlar ve tüm ağırlığı tekrar ve daha fazla verirler, böylece bu döngüsel yo-yo deneyimine dönüşür” dedi.

Efsane: Enerji için kafeine ihtiyacınız var

Kumar, kafeinin beyni daha uyanık hale getiren, ancak teknik olarak vücuda besin veya enerji sağlamayan bir uyarıcı olduğunu söyledi. Bunun nedeni, kafeinin vücuda enerji sağlayan organik bileşik olan ATP’nin (adenozin trifosfat) hücresel üretimine yol açmamasıdır.

“Beynin bizi uykulu yapan bu bölgelerine sahibiz ve kafein bu nöropatileri sakinleştirmeye yardımcı oluyor. Çözüme bir yara bandı koyarak düşük enerji krizimizi gerçekten maskeliyor,” diye açıkladı Scheinman.

Kafein tüketiminin de bağımlılığa yol açabileceğini söyledi. Örneğin, sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde güvenebilirsiniz. Ancak günün ilerleyen saatlerinde kafein içmek uykunuzu bölebilir ve iyi uyumazsanız kafein sizi tekrar uyandırır. Oradan döngü devam eder.

Scheinman, enerjiyi artırmanın çözümünün zaten vücutta olduğunu belirtti.

“Mitokondri adı verilen her hücrede ve onları beslediğimizde ve onlara baktığımız zaman enerji üreten bu organellerimiz var. [with] Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları – sağlıklı beslenme, iyi uyku, stres yönetimi gibi – vücudumuz ihtiyacımız olan enerjiyi üretir” dedi.

Efsane: Kilo kaybı için reçeteli çekimler risksizdir

Bazı ünlüler, reçeteli obezite önleyici ilaçlarla elde ettikleri kilo kaybından söz ederken Kumar, bu enjekte edilebilir ilaçların yalnızca obezite veya diyabetli hastalarda çalışıldığını söyledi.

“Bilinen yan etkiler var, çoğunlukla gastrointestinal yan etkiler, ancak eğlence amaçlı kullanımın metabolik hastalık olmadan sadece birkaç kilo vermek için uzun vadeli etkilerini gerçekten bilmiyoruz” dedi.

OKU  Grip mevsimi neden bu yıl bu kadar erken başladı?

Scheinman, aşılar kesildikten sonra bile, yeme ve yaşam tarzı alışkanlıkları değişmediyse kilo alımının olabileceğini söyledi.

“Kilo verme falan için kullanılabilecek ilaçlar var. [these injections] Gelecekte ortaya çıkan bir ipucu olabilir, ancak şimdilik sadece obezite ve şeker hastaları için” dedi.

Efsane: Arındırıcı ve detoks diyetlerini denemelisiniz.

Kumar, günümüzün temizlik veya detoks diyetlerinin neredeyse hiçbirinin kısa veya uzun vadeli metabolik sağlık veya kardiyovasküler risk üzerinde etkili olmadığını gösterdi.

“Detoks, kısa vadede bazılarının daha az şişkin hissetmesine neden olabilir, ancak bu sonuçlar uzun sürmez ve hatta su tutulmasına veya kabızlığa yol açabilir” dedi.

Scheinman, dünyada daha fazla toksin olduğu ve insanların daha fazla kirlilik soluduğu, daha fazla şeker ve abur cubur yediği ve bu nedenle bunları vücuttan atmaya ihtiyaç duyduğu fikrinde bazı gerçekler olsa da, vücudun daha fazla olduğunu söyledi. zaten doğal olarak zehirli maddeler elimine edilmiştir.

“[The] Gerçek şu ki, vücudumuzun her gün bizi detoksifiye eden çok karmaşık bir süreci var – karaciğerimizde, böbreklerimizde, sindirim sistemimizde ve kolonda – bunların hepsi vücudumuzun toksinlerden nasıl kurtulduğudur “dedi.

Vücuda bu süreçlerde yardımcı olmak için Scheinman, insanların sağlıklı beslenmeye, iyi uyumaya ve mümkün olduğunda çevresel toksinlere maruz kalmayı sınırlamaya odaklanabileceğini söylüyor.

Arınma ve detoksla ilgili risklerle ilgili olarak, meyve ve sebze smoothies yemeyi veya sınırlı bir süre için vegan olmayı öneren gıda temelli detoks programlarının büyük olasılıkla zararsız olduğunu buldu.

Bununla birlikte, bu programlara takviyeler dahil edildiğinde, bunlar tehlikeli olabilir çünkü takviyeler “düzenlenebilir veya düzenlenmeyebilir ve bunların içinde ne olduğunu bilmiyoruz.”

Scheinman’a göre zihinsel zarar başka bir sorundur. Arınma ve detoks dürtüsü genellikle tatillerden sonra ve 1 Ocak’a kadar ne istersen yiyip sonra detoks yapabileceğin fikriyle gelir.

“[This] yemekle sağlıksız bir ilişkiyi teşvik ediyor ve vücudunuzu temizlemeniz veya zevkli bir yemek çılgınlığında ona yaptığınız şey için vücudunuzu cezalandırmanız gerekiyor” dedi.

Nihai sonuç

Diyet, beslenme ve vücut temizliği ile ilgili trendler kısa vadede kilo vermeye veya daha iyi hissetmeye neden olabilirken, Kumar bunları uzun vadede takip etmenin zor olduğunu söylüyor.

“Ölçülülük ve tutarlılık daha iyi uzun vadeli stratejilerdir. Birisi bir trend veya fad diyete gitmeye karar verirse, daha sonra daha ılımlı bir yaklaşıma geçiş için bir plan yapılmalıdır” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir