Sağlık

Daha az kalori tüketmek yaşlanma sürecini yavaşlatmaya nasıl yardımcı olabilir?

Daha az kalori tüketmek yaşlanma sürecini yavaşlatmaya nasıl yardımcı olabilir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, daha az kalori almanın ve daha sağlıklı beslenmenin yaşlanma sürecini yavaşlatabileceğini söylüyor. Johner Resimleri/Getty Resimleri
  • Araştırmacılar, kalori alımını azaltmanın, en azından sağlıklı yetişkinlerde yaşlanma sürecini yavaşlattığını söylüyor.
  • Uzmanlar, sonuçların ilgi çekici olduğunu, ancak başka faktörlerin dahil olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.
  • Sağlıklı bir beslenme düzenine bağlı kalarak, besin açısından yoğun gıdalara odaklanarak ve şeker oranı yüksek gıdalardan kaçınarak sağlıklı beslenebileceğinizi keşfedersiniz.

a’ya göre. yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur öğrenmek bugün dergide çıktı doğada yaşlanma.

New York’taki Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Okulu’ndaki Butler Columbia Yaşlanma Merkezi liderliğindeki araştırmacılar, yaşlanma oranını ölçmek için kan örneklerinden DNA analizi kullandılar ve kalori kısıtlamasının yaşlanma sürecini yavaşlattığını bildirdiler.

Katılımcılar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üç farklı tesiste 220 sağlıklı erkek ve kadını içeriyordu. Katılımcılar ya normal diyetlerine devam ettiler ya da kalori alımlarını %25 oranında azalttılar.

Araştırmacılar, başlangıçta, 12 ay ve 24 ayda kan örnekleri alarak, katılımcıların diyetini ve sağlığını iki yıl boyunca takip ettiler.

Bir kalori kısıtlaması çalışmasında araştırmacıların bulduğu şey

Araştırmacılar, üç DNA işaretçisine dayanan daha yavaş bir yaşlanma süreci bildirdiler.

Bu sonuçların, bilim adamlarının aralıklı oruç gibi belirli kilo verme müdahaleleri üzerine çalışmaları tamamlarken arayabilecekleri etkilere bir göz atabileceğini söylediler.

Dr. Çalışmaya dahil olmayan West Palm Beach, Florida’daki Delray Tıp Merkezi’nde bir doktor olan David Selzer. “Bunu akılda tutarak, hayat bir deney tüpü değildir. İnsanlar sadece diyetleri nedeniyle değil, stres ve kaygı gibi çok faktörlü nedenlerle yaşlanır.”

Selzer, Healthline’a “Kalori kısıtlamasının moleküler düzeyde bir rol oynadığına katılıyorum” dedi. “Ancak, sağlıklı bir kalori alımı ve günlük egzersiz dengesinin daha uzun yaşam sürelerine yol açmasının daha muhtemel olduğunu düşünüyorum.”

OKU  CDC Yeni Opioid Yönergeleri Yayınladı: Bilmeniz Gerekenler

Düşük kalori alımı ve sağlıklı yaşlanma

Araştırmacılar şu anda kalori kısıtlamasının sağlıklı yaşlanma üzerinde uzun vadeli bir etkisi olup olmadığını görmek için bir takip çalışmasını tamamlıyorlar.

“Sonuçlar bana anlamlı geliyor,” dedi Dr. Raphael Kellman, New York City’deki Kellman Sağlık Merkezi’nde dahiliyeci ve fonksiyonel tıp doktoru. “Ancak, insanlar doğal olarak diyete bağlı kalmakta zorlandıklarından, özellikle uzun vadede diyet araştırmaları yapmak herkesin bildiği üzere zordur.

Kellman, Healthline’a “Bence birkaç şeyi göz önünde bulundurmalısınız” dedi. “İlk olarak, kontrol grubu kalori kısıtlamalı grupla karşılaştırıldığında ne tür bir diyet yaptı? Kontrol grubu aşırı yerse veya çok fazla sağlıksız yiyecek yerse ve kalorisi kısıtlı grup daha sağlıklı beslenirse, sonuçlar kalori kısıtlamasından mı kaynaklanır yoksa sadece daha sağlıklı yemek yemenin de olumlu bir etkisi olur mu?

Kellman, “Ayrıca, diyetleri sıkı bir şekilde kontrol edilip izlenmediği sürece, insanların gerçekten diyet yapıp yapmadıklarını bilmek zor” diye ekledi. “Bu çalışma iki yıldan fazla yapıldıysa, insanlar hayatlarını yaşıyorlar, çoğu için ne kadar zor olduğu düşünülürse, her zaman yüzde 25’lik bir diyete bağlı kaldıklarından nasıl emin olabiliriz?” ? insanlar çoğu normal diyette porsiyon büyüklüğünü ve kaloriyi gerçekten takip edecek mi? Bu çalışmanın geçerli olduğunu ve daha fazla çalışma gerektiren bazı ilginç sonuçlara sahip olduğunu düşünüyorum.”

sağlıklı yemek nasıl

Bir beslenme uzmanı olan RD, CDCES Caroline Thomason, kalorisi azaltılmış diyetler hakkında bazı uyarılar sunuyor.

“Kısa süreli kalori kısıtlaması faydalı olabilir; Uzun vadeli kalori kısıtlaması metabolizmamız, enerji seviyelerimiz ve genel refahımız için zararlıdır” dedi. “Kasıtlı olarak veya çok uzun süre kalori açığında kalmaması gereken kişiler arasında yeme bozukluğu olan kişiler, osteopenisi veya osteoporozu olan kişiler (yaşlı nüfusa özgü), zayıf olan kişiler ve kilo almaya çalışan kişiler yer alır.”

OKU  Yabani yaban mersini kan basıncını düşürmeye ve beyninizi güçlendirmeye nasıl yardımcı olabilir?

Thomason, “Genel olarak, kalorileri kısıtlamadan önce, farklı yiyeceklere ve sağlıklı bir dengeye odaklanmak önemlidir” diye ekledi. “Önce temellere odaklanın: her öğünde bir porsiyon protein, çeşitli kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler ve bazı sağlıklı yağlar. Diğer sağlıklı davranışlar arasında yeterli uyku, düzenli egzersiz ve stres yönetimi sayılabilir. Bu faktörler aynı zamanda sağlıklı yaşlanma için de kritik öneme sahiptir.”

ABD Tarım ve Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanları, Amerikalılar için Beslenme Yönergeleri.

Mevcut yönergeler aşağıdakileri önermektedir:

  • Sağlıklı bir beslenme modelini takip edin.
  • Yemeğinizi tercihlerinize, kültürel geleneklerinize ve bütçe hususlarınıza uyacak şekilde özelleştirin.
  • Besin açısından yoğun yiyecek ve içeceklere odaklanın. Bunlar ilave şeker, doymuş yağ ve sodyum içermeyen vitaminler ve mineraller sağlar.
  • Eklenmiş şeker, doymuş yağ ve sodyum içeriği yüksek gıdaları sınırlayın ve alkollü içecekleri sınırlayın.

Selzer, “Kas gücünü ve ağırlığını ideal seviyelerde tutmak için düşük karbonhidrat ve daha fazla protein yemek en iyisidir.” Dedi. “Hastalar yaşlandıkça, egzersiz ve egzersiz yeteneklerine göre doğru miktarda kalori alımını bulmak önemlidir.”

Kellman, başka bir seçeneğin de aralıklı oruç olduğunu belirtti.

“Bu nispeten kolaydır ve kilo vermeye yardımcı olabilir, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir ve bunun gibi başka sağlık yararları sağlayabileceğini gösteren çalışmalar vardır: B. sağlıklı yaşlanmayı desteklemek” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir