Oyun Haberleri

Cılız Asus Mini-ITX anakartında çubuk üzerinde bir yonga seti var

Asus ROG X670E-I

Karakteristik olarak ilginç Asrock anakartını hatırlayın (yeni sekmede açılır) AMD B650 kartından X670’e dönüştürülen? Asus, yeni ROG X670E-I anakartında benzer bir şey yaşıyor. Bir PCIe çubuğunda bir yonga seti vardır.

Nasıl yani? Tüm bunlar, AMD’nin B650 yonga setinin Promontory 21 olarak bilinen tek bir yonga kullanmasına, birinci sınıf X670 yonga setinin ise zincirleme bağlanmış iki Promontory 21 yongasına sahip olmasına bağlıdır.

Temel olarak, iki farklı çipi bantlamak veya daha büyük tek bir çiple devam etmek ve alt uç uygulama için çeşitli özellikleri kapatmakla karşılaştırıldığında özellik ve bağlantı eklemenin daha uygun maliyetli bir yoludur.

Her neyse, Asrock anakartı tuhaflık uğruna tuhaf olmakla birlikte, Asus öğesi daha pratik kaygıların bir işlevidir. Asus ROG X670E-I, çift çipli bir yonga seti tasarlamak için zorluk teşkil eden cılız Mini-ITX modellerinden biridir.

Tom’s Hardware olarak (yeni sekmede açılır) Asus, PCIe 4.0 x4 eklenti kartındaki ikinci Promontory 21 yongasını patlattığını açıklıyor. Net sonuç, DisplayPort desteği, Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.2 adaptörü, 2.5GbE denetleyicisi ve birden fazla ek USB bağlantı noktasının yanı sıra 40 Gbps veri hacmine sahip fazladan iki USB 4 Type-C bağlantı noktasıdır.

Asus ROG Strix X670E-I kartında ayrıca biri PCIe 5 özellikli, diğeri PCIe 4 olmak üzere iki M.2 yuvası, birkaç SATA bağlantı noktası (birlikte verilen başka bir eklenti kartı aracılığıyla), iki adet daha USB4 Type-C konektör, bir USB 3.2 Gen2 Type-C bağlantı noktası, altı adet USB 3.2 Gen 1 Type-C konektör ve beş adet USB 2.0 bağlantı noktası.

Asus ROG X670E-I

Asus’un şemasındaki Şekil 8, dört şeritli bir M.2 kartında bulunan ikinci yonga seti çipini göstermektedir. (İmaj kredisi: Asus)

Ayrıca, Realtek ALC4050 codec bileşeni ve ESS Sabre 9260Q DAC sayesinde 2,5 GbE ve yüksek kaliteli ses elde edersiniz.

OKU  Maxis, bir sonraki Sims oyununun 'bir MMO olmadığını' açıklıyor

Genel olarak konuşursak, bu eklenti yonga seti kartları özel UEFI desteği gerektirir. Yani, zaten bir Promontory 21 yongası olan herhangi bir AMD AM5 anakartına öylece saldırarak iyi bir şey olmasını bekleyemezsiniz.

Ancak bu modüler anakartlar ortaya çıktıkça, en azından AMD’nin çift çipli yaklaşımı anakart üreticilerine pek çok seçenek sunuyor gibi görünüyor.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Destiny 2 Planing Devasa Sezon Ortası Silah Hasarı Güçlendirmeleri

Oyun Haberleri

Bu sürükleyici lo-fi simülasyon oyununda bir bataklık şeytanı olun, kaosa neden olun, bir şeyler çalın

Oyun Haberleri

Genshin Impact Player 65 Karakterin Tümünü Seviye 90'a Getiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir