Sağlık

Daha fazla kanıt, ultra işlenmiş gıdaları erken, önlenebilir ölümle ilişkilendiriyor

Daha fazla kanıt, ultra işlenmiş gıdaları erken, önlenebilir ölümle ilişkilendiriyor

Pinterest’te paylaşın
Brezilya’da yapılan yeni bir araştırma, aşırı işlenmiş gıdalar ile erken, önlenebilir ölüm riskinin artması arasında güçlü bir bağlantı buldu. Oscar Wong/Getty Images
  • Brezilya’da yapılan yeni bir araştırma, aşırı işlenmiş gıdaları yeme ile erken, önlenebilir ölüm riskinin artması arasında önemli bir bağlantı olduğunu gösteriyor.
  • Uzmanlar, sonuçların işlenmiş gıda ürünlerini caydırmanın ve daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmenin önemini vurguladığını söylüyor.
  • Ayrıca besleyici değeri yüksek tam gıdaların yüksek oranda işlenmiş gıdalardan daha iyi, daha güvenli ve daha sağlıklı olduğunu söylüyorlar.

Aşırı işlenmiş gıdaların sağlığa zararlı olabileceği ve obezite, diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik durumlara katkıda bulunabileceği bir sır değil.

Şu anda dergide yeni bir çalışma yayınlandı. Amerikan Önleyici Tıp Dergisi 2019’da Brezilya’da aşırı işlenmiş gıdaların (UPF) artan tüketiminin, tüm nedenlerden kaynaklanan erken, önlenebilir ölümlerde önemli bir artışla ilişkili olduğunu buldu.

Buna ek olarak, araştırmacılar Brezilyalıların Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer yüksek gelirli ülkelere göre çok daha az ultra işlenmiş gıda tükettiğine dikkat çekiyor.

ScD, Epidemiyoloji Merkezi’nde araştırmacı olan çalışma yazarı Eduardo AF Nilson, “Toplam diyet enerjisinin %23,7’sini oluşturan ultra işlenmiş gıdaların tüketimi, Brezilya’daki tüm erken, önlenebilir ölümlerin %10’undan fazlası ile ilişkilidir” dedi. Beslenme ve Sağlık Araştırması, São Paulo Üniversitesi ve Oswaldo Cruz Vakfı, Brezilya, Healthline’a.

“Bu, yılda yaklaşık 57.000 yetişkin ölümün Brezilya’da ultra işlenmiş gıda tüketimiyle bağlantılı olduğu anlamına geliyor.”

Ultra işlenmiş gıdalar ve tüm nedenlere bağlı ölümler

Nilson, çalışmanın, endüstriyel gıda işlemenin ölçeğini ve amacını göz önünde bulundurarak, diyet kalıplarını tüm nedenlere bağlı ölümlerle ilişkilendirmek için ulusal olarak temsil edilen diyet anketlerinden ve Brezilya’dan gelen ölüm verilerinden elde edilen verileri modellediğini söyledi.

2019 verilerini kullanarak, araştırmacıların UPF tüketimine atfedilebilecek genel ölümlerin oranını ve bu yaşlarda bu ürünlerin alımını %10, %20 ve %50 oranında azaltmanın etkisini tahmin etmek için istatistiksel analiz kullandığını açıkladı. ölüm grupları.

Araştırma sonuçlarına göre, 2019’da 30 ila 69 yaşları arasındaki yarım milyondan fazla yetişkin erken öldü ve bu ölümlerin yaklaşık 300.000’i önlenebilir bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklandı.

OKU  Marburg virüsü: CDC salgın uyarısı yayınladı

Ultra işlenmiş gıdaların tüketimini azaltmak için artan bir ihtiyaç

Nilson, çalışmasının, ultra işlenmiş gıdaların tüketimini azaltmanın önemine işaret eden büyüyen bir literatüre katkıda bulunduğunu kaydetti.

Dengesiz besin yapılarını, “değişen gıda matrisini” ve içeriklerini (yani gıda katkı maddeleri) ve “yeni kirleticileri” dikkate almanın önemli olduğunu söyledi.

“Ultra işlenmiş gıdaların yüksek tüketimi, kardiyovasküler hastalık, obezite, diyabet, bazı kanserler, depresyon ve diğer hastalıklarla bağlantılıdır” dedi.

Ayrıca Nilson, ultra işlenmiş gıdaların sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin, standart diyetlerde daha da yaygın olduğu zengin ülkelerde daha kötü olabileceği konusunda uyardı.

Nilson, “Amerika Birleşik Devletleri gibi yüksek gelirli ülkelerde, ultra işlenmiş gıdalar toplam diyet enerjisinin %57’sini oluşturuyor, bu nedenle bu gıdaların tahmini etkisi daha da yüksek olacak.” Dedi.

Durum ne olursa olsun, Nilson, ultra işlenmiş gıdaların tüketimini on yıl önce görülen tüketim seviyelerine %20 azaltmanın yılda yaklaşık 11.000 ölümü önleyebileceğini söyledi.

Tüm İşlenmiş Gıdalar Sağlıksız mı?

New York’taki Northwell Health’in bir parçası olan Long Island Jewish Forest Hills’de kayıtlı bir diyetisyen olan Emily Feivor, ultra işlenmiş gıdaların neredeyse tamamen katkı maddelerinden ve birden fazla işlem adımından geçen gıdalardan türetilen maddelerden oluştuğunu açıkladı.

Bu ürünlerin tipik olarak protein, lif ve birçok yaygın mikro besin maddesi içermediğini ve tipik olarak çok sayıda kalori, şeker, toplam yağ ve doymuş yağ içerdiğini vurguladı.

Ancak Feivor, yağlar, makarna, un, şeker ve tuz, konserve meyve ve sebzeler, baharatlı kuruyemişler, tütsülenmiş veya tütsülenmiş etler, peynirler ve ekmekler gibi bazı işlenmiş gıdaların mutlaka sağlığa zararlı olmadığını açıkladı.

Healthline’a verdiği demeçte, “Bunların hepsi dengeli bir diyetin parçası olabilir ve bazen tüketilmesi kaçınılmazdır” dedi.

“Daha besleyici olacak ve daha az içerik içerecek şekilde formüle edilmiş gıdalar, geleneksel ultra işlenmiş gıdalara alternatif olabilir. Bu tahıllar, baklagiller, meyveler, sebzeler ve taze et ve sütü içerebilir.

OKU  Evde kan testleri bir trend haline geliyor. Sağlık için ne anlama geliyor

Diyet ve sağlık arasındaki bağlantı

doktor New York’taki Staten Island Üniversite Hastanesi’nde Tıp Profesörü Theodore Strange, Healthline’a daha az işlenmiş gıdalar tüketen kişilerin olası sağlık koşullarının bazılarının veya tümünün daha düşük insidansı ve prevalansı yaşadıklarını söyledi.

“Daha doğal beslenme, [and] Daha az işlenmiş maddeler daha iyi bir genel sağlıkla ilişkilendirilir ve diyabet, hipertansiyon, ateroskleroz, divertiküloz, migren ve bazı kanserler gibi daha az hastalığa sahip oldukları gösterilmiştir.

doktor Strange, tuz ve yüksek tansiyon, ateroskleroz ve kolon kanseri ile trans yağlar ve diyabet ile işlenmiş şekerler arasında “doğrudan bir ilişki” olduğuna dikkat çekti.

“Trans yağ diyetleri, yüksek şekerli diyetler, yüksek tuzlu diyetler sağlıksızdır ve zamanla güvensiz olabilir, bu da daha yüksek sağlık etkilerine yol açar” dedi.

“Tabakta ne kadar çok renk olursa, o yiyeceklerin sizin için daha sağlıklı ve daha iyi olma olasılığı o kadar yüksek olur.”

nihai sonuç

Yeni bir çalışma, ultra işlenmiş gıdaların tüketimini kronik hastalık ve erken ölümle ilişkilendiren mevcut kanıtlara dayanıyor.

Diğer beslenme uzmanları gibi, çalışma yazarı Nilson da sağlıklı, dengeli bir diyetin, ultra işlenmiş gıdalardan kaçınmanın yanı sıra, mümkün olduğunda taze ve minimum düzeyde işlenmiş gıdalara dayanması gerektiği konusunda hemfikirdi.

Nilson, “Ultra işlenmiş gıdaların tüketiminde kademeli bir artışla mevcut trendlerin sürdürülmesi, erken ölümleri artıracaktır.” dedi ve araştırmasının ultra işlenmiş gıdalarla ilgili politika değişikliklerine duyulan ihtiyacı vurguladığını da sözlerine ekledi.

Yüksek oranda işlenmiş gıda tüketimini caydırmak için alınacak önlemler arasında beslenme eğitiminin genişletilmesi ve gıda çöllerinde erişilebilirliğin iyileştirilmesi yer alabilir, bu da sağlıklı gıda seçimlerinin daha erişilebilir ve uygun fiyatlı olmasına yardımcı olabilir.

İlgili yazılar
Sağlık

Evde kan testleri bir trend haline geliyor. Sağlık için ne anlama geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir