Sağlık

Deepak Chopra, psikedeliklerin depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve daha fazlasını tedavi etmeye nasıl yardımcı olabileceğini paylaşıyor

Deepak Chopra, psikedeliklerin depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve daha fazlasını tedavi etmeye nasıl yardımcı olabileceğini paylaşıyor

Pinterest’te Paylaş
Dr. Deepak Chopra (yukarıdaki resim) şu anda akıl hastalıklarının tedavisinde psilosibin gibi psikedelik tedavilerin etkinliği hakkındaki sözleri yayıyor. We The Planet için Rob Kim/Getty Images
  • Dr. Deepak Chopra, psilosibinin (sihirli mantarlar) depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer akıl hastalıklarının tedavisinde nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor.
  • Chopra Vakfı yakın zamanda psychedelic tedavi araştırmalarını desteklemek için bir biyofarmasötik şirketle ortaklık kurdu.
  • Şirket, depresyon tedavisinde psilosibin kullanımına ilişkin Faz 2 çalışmasını tamamladı. İki doz psilosibin aldıktan altı hafta sonra, 10 hastadan 8’inin depresyonunun gerilediği tespit edildi.

Onlarca yıldır ünlü Yeni Çağ düşünürü ve yazarı Dr. Deepak Chopra alternatif tıp konusundaki içgörüsünü ve bilgeliğini paylaşıyor.

Şu anda akıl hastalıklarının tedavisinde psilosibin (“sihirli mantarlar” olarak da bilinir) gibi psikedelik tedavilerin etkinliği hakkındaki sözleri yayıyor.

Chopra, Healthline’a şunları söyledi: “Psilosibin binlerce yıldır dünya çapındaki kültürlerde depresyon için ve aynı zamanda bilinci genişletmek için kullanıldı.” “Artık psilosibin’in bir serotonin agonisti olarak hareket ettiğini, yani beyindeki serotonin reseptörünün aktivitesini arttırdığını biliyoruz… ve nöropeptiddeki serotonin neşe hissi veya aynı zamanda keyif veya mutluluk duygusuyla ilişkilidir, dolayısıyla çok etkilidir .”

Artan kanıtların, psilosibinin beyindeki adaptif yapısal ve fonksiyonel değişiklikleri içeren bir süreç olan nöroplastisiteyi geliştirebileceğini öne sürdüğünü ekledi.

Diğer Araştırma psilosibinin, beynin varsayılan mod ağı adı verilen, “durumlarımızın egoyu ayırdığı nörokorelatör olan” bir bölümünün aktivitesini azaltabildiğini gösteriyor. [and] Dikkat et, dedi Chopra.

Chopra neden psilosibin çalışmasını destekliyor? ruh sağlığı tedavisi için

Chopra, psilosibin’in depresyon, yaşam sonu bakımı, terminal berraklık, travma sonrası stres bozukluğu, intihar düşüncesi ve daha fazlasını tedavi etmeye yardımcı olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

Chopra Vakfı aracılığıyla, orta ila şiddetli depresyonu olan kişiler için psilosibin araştırmalarını desteklemek amacıyla biyofarmasötik şirketi Cybin ile çalıştı.

Şirket, kapsül formunda sentezlenmiş bir bileşik olarak uygulanan psilosibinin Faz 2 çalışmasını tamamladı.

Cybin CEO’su Doug Drysdale, Healthline’a verdiği demeçte, “Farklı mantar türlerinde doğal psilosibin ile ilgili zorluklardan biri, her mantarın içinde ve türden türe konsantrasyonda geniş bir değişiklik olmasıdır… dolayısıyla saf form bunu ortadan kaldırır.”

Mantar almayan birçok kişinin, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış ve sigortaları kapsamında olan bir reçete alabileceğini de sözlerine ekledi.

Drysdale, “Dolayısıyla bunun gidilecek en iyi yol olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Tüm çalışma katılımcıları, psilosibin alırken depresyon için reçete edilen SSRI veya SNRI ilaçlarını almaya devam etti. Ancak psikoterapi alamadılar.

OKU  Düşük karbonhidratlı bir diyet, prediyabetli kişilerin ilaçsız kan şekerini düşürmelerine yardımcı olabilir.

Drysdale, “Bizim için psikoterapinin etkisini değil, ayrılığı ve sadece ilacın etkisini göstermek önemli” dedi.

Psilosibin, katılımcıların dört ila beş saat harcadığı bir klinik ortamda gözetim altında uygulandı.

Drysdale, “Genellikle bir göz maskesi takıyorlar ve müzik dinliyorlar, tüm dış dikkat dağıtıcı unsurları dışarıda bırakıyorlar ve işi dahili olarak yapıyorlar. Bazı açılardan bu oldukça klinik olmayan bir olay” dedi.

İki doz psilosibin aldıktan altı hafta sonra, 10 hastadan sekizinin depresyonunun gerilediğini söyledi.

Drysdale, 2024’ün başlarında FDA ile görüşecek ve 3. aşama denemesi için onay almayı umuyor. Şirketi ayrıca genel anksiyete bozukluğunu tedavi etmek için N,N-dimetiltriptamin (DMT) moleküllerini kullanmaya yönelik bir faz 2 çalışması üzerinde çalışıyor.

Psilosibin değil her akıl hastalığına çare

Psilosibin depresyon için ümit verici olsa da Chopra, bunun eğlence amaçlı bir ilaç olmadığını ve herhangi bir durum için her derde deva olmadığını söyledi.

“Nasıl yapılacağını bilen, depresyon hastalarını tedavi etme konusunda yetkin, nöropsikiyatri ve beynin nasıl çalıştığı konusunda biraz bilgisi olan kişiler tarafından seçici bir şekilde kullanılması gerekiyor. Ve tabii ki binlerce yıldır psilosibini kullanan şamanik gelenekler var, bu yüzden orijinal oldukları sürece onlara güvenebiliriz” dedi.

Psikedelik tedavilere ilişkin şüphecilik ve korkunun 1970’lere ve Nixon yönetimi sırasındaki Uyuşturucu Savaşı’na kadar uzandığını belirtti.

“[People] Eroin ve kokain gibi bağımlılık yapıcı uyuşturucular ile yıkıcı ve hayatları yok eden opioidler arasındaki farkı bilmiyordu [and] Chopra, aslında bağımlılığa yardımcı olan psychedelics’in tamamen farklı bir tıp dalı olduğunu söyledi.

Uyuşturucu kültürü korkusu bugün de devam ederken Chopra, saygın kurumlarda psikedeliklerle ilgili daha fazla araştırma yapıldıkça yanlış bilgilerin ortadan kaldırıldığını söyledi.

Zihin-beden bağlantısının daha iyi anlaşılmasının da yardımcı olacağını söyledi.

“Zihin-beden bağlantısı olmadan ayak parmaklarınızı oynatamaz veya konuşamazsınız. Yaptığımız her şeyin önce zihinde, sonra da fiziksel deneyiminizde başladığını biliyorsunuz” dedi Chopra. “Bilim yetişiyor ve insanlar da yetişiyor, ancak daha gidecek çok yolumuz var çünkü insanlar bana hâlâ zihnin ne olduğunu veya nerede olduğunu söyleyemiyor. Zihin, beden ve ruhtan bahsediyorlar ama ne olduğunu tanımlayamıyorlar.”

Son kitabı Kuantum Beden’de, insanların düşünceleri etkileyen, günlük gerçekliğin sonsuz, görünmez bir kaynağı olan “kuantum bedenlerini” kucaklayarak fiziksel ve zihinsel sağlıklarını nasıl geliştirebileceklerini tartışarak zihin-beden bağlantısını daha derinlemesine araştırıyor. , duygular, hisler ve biyolojik reaksiyonlar.

OKU  Neden kadınların ani kalp durmasından hayatta kalma olasılığı erkeklerden daha az?

“Dolayısıyla kitabım, artık varoluşun kaynak alanı, yani bilinç olarak anlaşılan kuantum metaforunu ele alıyor ve size tüm varoluşun bu temel kaynağıyla (spiritüel geleneklerde ruh veya ruh olarak adlandırılan) nasıl temasa geçebileceğinizi gösteriyor. . . , mayıs [help you] Chopra, “Bedeninizi, zihninizi, duygularınızı ve ayrıca dünya deneyiminizi kendi kendine düzenlemeyi öğrenin” dedi.

Neden daha fazla araştırmaya ihtiyaç var? psikedeliklerin faydalarını anlamak

Drysdale, klinik denemesi sırasında katılımcıların, dozlama seansı sırasında meydana gelen ancak kendiliğinden düzelen bazı mide bulantısı, baş ağrısı ve kan basıncında artış vakalarını bildirdiklerini söyledi. Ancak bazı kişilerin seanslar sırasında hatırlanan anıları ve geçmiş olayları işlemesinin zor olabileceğini söyledi.

“Bazı seanslar oldukça travmatik ve çok üzücü olabilir, çünkü bazı hastalar geçmişteki olumsuz deneyimleri yeniden yaşıyor, bu yüzden onları gözetim altında dozlıyoruz” diye ekledi.

Chopra, herhangi bir maddenin vücuda alınması risk taşıdığından, psilosibin’in bilgili bir sağlık uzmanının huzurunda alınmasının önemli olduğunu söyledi.

“Yine de birinin korkutucu bulabileceği bir deneyim yaşaması çok nadirdir” dedi. “Tüm bunlar, mikro dozajla başlayıp ideal yanıta kadar çalışarak kolayca izlenebilir. Tekrar ediyorum, risk içermeyen hiçbir şey yok ancak bu durumda faydalar risklerden daha ağır basıyor.”

Yanlış kullanım veya yanlış kullanım, ilaç etkileşimleri, uzun vadeli güvenlik sorunları, işlem sırasındaki kazalar ve daha fazlasıyla ilgili endişelerin geçerli olduğunu belirten Dr. Todd Gould, MD, Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri, farmakoloji ve nörobiyoloji profesörü.

“Bunlar daha başlangıç. Gould, Healthline’a verdiği demeçte, tedavi edilen toplam hasta sayısı hala mütevazı ve bazı pratik hususlar devam ediyor.

Mevcut çalışma sonuçlarının gerçek olamayacak kadar iyi göründüğünü ekledi.

“Çalışmanın çoğu, deneyim veya sıkı çalışma tasarımı standartları ve çalışma tasarımı veya yorumlanmasında tarafsızlık olmadan, risk sermayesi tarafından destekleniyor. Kör edici tedavilerin imkansızlığı göz önüne alındığında doğruluğun bu yönleri özellikle önemlidir” dedi Gould.

Psilosibin gibi psikedeliklerin yakında ana akım haline gelip gelmeyeceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Gould, “Hem etkinlik hem de güvenlik açısından böyle bir tahminde bulunmak için henüz çok erken” dedi. “Daha gidilecek uzun bir yol var.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Tek bir doz sentetik "sihirli mantar" psilosibin majör depresyonu hafifletir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir